Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

D

Delux

Гостин
Не пребирам многу...таа шо ќе понуди налмала каматна стапка!
Обично сите банки работат по ист принцип...па така досега нити една банка не банкротирала!Нема најдобра-најлоша банка!!Само се зависи од нашите потреби...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.370
Дури сега, откако го напишав постот имав прилика да прочитам што напишале и останатите. Значи не е до мене, туку сите го имаат истото мислење за Стопанска банка и гнидите кои работат таму. Добрата реклама надалеку се шири, ама лошиот глас уште подалеку... Море мамицата.

Не се криви вработените. Они се навикнати на добрата плата и ич к*р не ги боли за клиентите. Крива е управата што не ги казнува/смени или било што со цел поквалитетна услуга. Ме потсеќаат на МРТВ.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Privatizacija samo za niv! Se duri zemaat plata bez ogled na toa kolku i kako srabotile nishto ne pravime, so site institucii e taka.
Kaj nas momentalno najdobro funkcionira ProCredit Bank i ubavo e shto gi ima sekade ni balkanov ,kako poshtite se, skoro vi sekoja pogolema naselba ima PCB ,pa mozesh da si prenesesh ili izvadish pari sekade bez nikakov procent da ti zemat! A jas mislam deka najdobro funkcionira RaiFeissen Bank, ako ne ste slushnale sakaat da vlezat kaj nas arno ama nie malku sme zatvoreni i ne davame! Nema ubavi raboti i eftini krediti, nema 12- 24 meseci grace period za mali i sredni predprijatia ,toa kaj nas ne postoi, mnogu raboti ne postojat, a gi ima sekade. Mozam da garantiram deka duri i kosovo kako zemja so nereshen status ima podobar bankarski sistem od nas i pobezbedni shtedilnici - ova na BBC go slushnav. Toa e toa, moze eden den ke imame ubavi banki ako pushtime nekoj dobar shto si ja znae rabotata da dojde!
 

Marchence

In love with Ssss
Член од
17 мај 2007
Мислења
483
Поени од реакции
1
znam deka temicevo e za najdobra ama moram da go spodelam moeto loso iskustvo vo STOPANSKA BANKA vo Tetovo.
Posto neli grci ni ja kupija i bankava, aplicirav za viza i odam da platam ekspoziturata vo Tetovo.
Posle mnooooogu dolgo cekanje red i pokraj toa sto pred mene imase samo eden klient (istotaka so problem 3 meseci prethodno coekot donel pari ama vrabotenata si gi zela i zaboravila da mu gi stavi na smetka, pa covekot si gi bara, ama gi nema . Sitno 10000 evra)
Posle 45 min cekanje stignav a red i na vrabotenata i davam tri pasosi. Taa proveruva vo kompjuter i mi veli nemate aplikacija za viza. I velam deka toa ne e vozmozno bidejki se imav javeno 3-4 meseci porano, i si go znaev tocniot termin. Vrabotenata insistirase deka nema aplikacija, i mi veli javise pak i zakazi. Ja prasuvam dali ona voopsto znae kolku vreme se ceka od zakazuvanje do vadenje grcka viza. I togas na pomos se javuva kolegata od sosedniot salter i mi veli kazi koga si se javila vo ambasada ke proverime. Jas mu kazuvam deka sigurno nema da pametam datum koga sum se javila, da ne treba i saatot da go pamtam. Znam samo do koga treba da platam i koga da odam po viza. Gospodinot drsko mi veli pa ti neznaes ni koga si se javila a ne da imas aplikacija. Kako da raboti vo mvr a ne vo banka. Jas veke vidno iznervirana, se javuvam vo ambasadata na grcija vo skopje i prasuvam za potvrda na aplikacijata. I kazav na vrabotenata deka mi e potvrdena aplikacijata i deka postoi kako takva. Vrabotenata mi go pokaza monitorot na koj stoese nesto. Prodolzi nesto da cuka po kompjuterot i na kraj mi veli 105 evra ( za 3 vizi). jas i velam Pa neli nemase aplikacija, a taa bez bilo kakvo izvinuvanje samo mi rece epa sega ima zgresila nesto pa da si platam.
Ejjjj covece 1 saat me maltretira i ni izvini ni nisto.
Stari tromi i nepismeni vraboteni, a baska i neuki!
Se na se KATASTROFA od banka!
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
Marchence напиша:
znam deka temicevo e za najdobra ama moram da go spodelam moeto loso iskustvo vo STOPANSKA BANKA vo Tetovo.
Posto neli grci ni ja kupija i bankava, aplicirav za viza i odam da platam ekspoziturata vo Tetovo.
Posle mnooooogu dolgo cekanje red i pokraj toa sto pred mene imase samo eden klient (istotaka so problem 3 meseci prethodno coekot donel pari ama vrabotenata si gi zela i zaboravila da mu gi stavi na smetka, pa covekot si gi bara, ama gi nema . Sitno 10000 evra)
Posle 45 min cekanje stignav a red i na vrabotenata i davam tri pasosi. Taa proveruva vo kompjuter i mi veli nemate aplikacija za viza. I velam deka toa ne e vozmozno bidejki se imav javeno 3-4 meseci porano, i si go znaev tocniot termin. Vrabotenata insistirase deka nema aplikacija, i mi veli javise pak i zakazi. Ja prasuvam dali ona voopsto znae kolku vreme se ceka od zakazuvanje do vadenje grcka viza. I togas na pomos se javuva kolegata od sosedniot salter i mi veli kazi koga si se javila vo ambasada ke proverime. Jas mu kazuvam deka sigurno nema da pametam datum koga sum se javila, da ne treba i saatot da go pamtam. Znam samo do koga treba da platam i koga da odam po viza. Gospodinot drsko mi veli pa ti neznaes ni koga si se javila a ne da imas aplikacija. Kako da raboti vo mvr a ne vo banka. Jas veke vidno iznervirana, se javuvam vo ambasadata na grcija vo skopje i prasuvam za potvrda na aplikacijata. I kazav na vrabotenata deka mi e potvrdena aplikacijata i deka postoi kako takva. Vrabotenata mi go pokaza monitorot na koj stoese nesto. Prodolzi nesto da cuka po kompjuterot i na kraj mi veli 105 evra ( za 3 vizi). jas i velam Pa neli nemase aplikacija, a taa bez bilo kakvo izvinuvanje samo mi rece epa sega ima zgresila nesto pa da si platam.
Ejjjj covece 1 saat me maltretira i ni izvini ni nisto.
Stari tromi i nepismeni vraboteni, a baska i neuki!
Se na se KATASTROFA od banka!
toa tie toa marchence.nesi ni prva nii posledna drugapat koga ce ti receat deka nemas aplicirano,kaziim da ti go napisat imeto i prezimeto tocno a ne da goltaat bukvi.
te uveruvam deka e vo toa problemot isto mi se ima i mene deseno ,ama jas i se razvikav i vodov so svoi oci deka napravi greska!!
pamti za drug pat!!
cao!!
 

moskva_bojan

Kirk Hammett
Член од
28 јануари 2007
Мислења
470
Поени од реакции
3
komercijalna banka. tamu mn. zakon se lugeto!!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
moskva_bojan напиша:
komercijalna banka. tamu mn. zakon se lugeto!!
Според мене, Комерцијална е убадливо најлоша од сите и токму поради луѓето (персоналот). Во комерцијална се претежно фосили, 50-60 годишњаци, успорена снимка на шалтер, еден работи, петорица одмараат. Катастрофа.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Во последно време слушам дека тутунска банка е една од подобрите банки.
Банка која работи по светски стандарди со обучен и љубезен персонал.
Башка колку што знам е прогласена за банка на година што е признание кои не смее да занемари.
Банка во која има влезено странски моќен капитал кој си ја знае својата работа и тоа успешно го имплементира и тука во Македонија.
 
D

Delux

Гостин
Мистичен напиша:
Според мене, Комерцијална е убадливо најлоша од сите и токму поради луѓето (персоналот). Во комерцијална се претежно фосили, 50-60 годишњаци, успорена снимка на шалтер, еден работи, петорица одмараат. Катастрофа.
Исто е и во филијалата во Битола...па се чудам шо професијоналност ќе беше то,треба да чекаш 30мин за да им доствиш доставница за споведувење на административна забрана!Обично тоа оди за неполни три минути...ама како шо рече ти.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Еве уште еден добар пример за Стопанска банка,односно за услугата од нејзините вработени...
Имав премногу работа дента,немав време за дремење на шалтер,но мораше да ги префрлам парите,на сметката на фирмата.Си застанав фино и културно на еден ред,пред мене имаше околу 10 постари лица,времето беше неподносливо жешко,со еден збор да полудиш.Тетката на шалтер полека си куцаше,како целото време на светот да го има,така што во просек со клиент завршуваше работа за околу 20-30 минути.Односот на тетката (ќе се обидам да го доловам) ... еј,шшшшшшш,врати се старо,потпиши тука,ама ќорави луѓе ми дошле денес,упм,ајде бе бегај,немаш пари на сметка,ти бе кај си бе од кога те немам видено како децата,жената(следува пола саат муабет,при што доби коментар од сите да ја убрза малку) и конечно ми дојде и мене редот по незнам колку саати стоење во ред...И ја дадов сметката да ги префрли парите и тогаш...и се исклучи компјутерот и ми се испонаша во стил како јас да сум и крива што се исклучил,а незнае да го уклучи.На тоа чекање и плус ми се развика,е тоа неможев да го преболам,па фино и културно и укажав како работи,колку ја бива и кој треба да седи на нејзино место,за каде е она,и ја напуштив банката,а работата ми остана(и шефот за гратис ме искара :retard ).Прекрасни луѓе работат во Стопанска:ban?:
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
уни банка има најдобри бе камати, јас за неколку месеци, добив 50 денари камата, и тоа на 3000 (неурочени)...
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Најдобра банка е веројатно CityBank, ама за жал ги нема кај нас. Од нашиве нема добра има само помалку лоши и многу лоши банки.
Од неколкуте со кои сум работел и уште работам Уни банка се така така. Кога викам така така тоа се банки у кои службениците не превртуваат очи кога не знаете што е разлика меѓу каматна стапка и ефективна каматна стапка или не ви рикаат “Господине како не разбирате“ кога вие по 3 пат прашувате како функционира кредитна картица и делење на парите на рати.
Најлоши во овој поглед се Стопанска Банка. Нормално Грци им се газди. Лани ме одбија за Виза стар со објаснување дека во решението за работа не стоел зборот на неодредено. Глупаци невидени. Се симнав у Уни банка ми дадоа не една две картици за 5 работни дена и одма во ист момент активни.
Еднаш влегувам во Стопанска Аеродром и на девојчето на информации му викам сакам да вадам пари од Виза картица и она ми вика застани на шалтер, место да ми каже дека на влезот имаат банкомат(ја па у брзање не го видов дека има). Е ај сеа, тука работи ме гелда со виза у раце и ми вика чекај. Немаат мозок тие таму.
Баш да видиме овие Охридска какви ќе станат сега. Кретени или ќе се научат на ред.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Sekoja cest na novite banki , ama iskreno za mene banka e Stopanska , golema 3katana zgrada Resen e . I sto rabota i da imas prasvat , Ci si ti cupce ?
I ke si objasnis 5 kolena nazad rodot , ke te viknat gore kaj cicko Tegovski posto bil drugar na stariot i tamu muabeti od nivno detsvo , pa sokce pa kafe . Nejkam be onakvi novi banka ko vo S da om na banka ...I da kamatata pojke kjar bese od kolku sumata na kniskite ama sekogas ni ja urocvase , ah tie bea vreminja :)
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
ragazza напиша:
Sekoja cest na novite banki , ama iskreno za mene banka e Stopanska , golema 3katana zgrada Resen e . I sto rabota i da imas prasvat , Ci si ti cupce ?
I ke si objasnis 5 kolena nazad rodot , ke te viknat gore kaj cicko Tegovski posto bil drugar na stariot i tamu muabeti od nivno detsvo , pa sokce pa kafe . Nejkam be onakvi novi banka ko vo S da om na banka ...I da kamatata pojke kjar bese od kolku sumata na kniskite ama sekogas ni ja urocvase , ah tie bea vreminja :)
хиии, жими све легенда си... муахахахахахах, ме изнасмеа, за момент се почувствував како да бегам од стопанска...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom