Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Според мене, Комерцијална е убадливо најлоша од сите и токму поради луѓето (персоналот). Во комерцијална се претежно фосили, 50-60 годишњаци, успорена снимка на шалтер, еден работи, петорица одмараат. Катастрофа.
...na salteri...poveketo salteri:DA.... no so plakanjata i nivnoto sledenje doma, kon nadvor i od nadvor se dobro organizirani...malku derat so provizijata, ama se epten user friendly ......ova e subjektivno, ama nekoi "izvikani" banki bile za nikade....
 

Daniela

Мијаааууу....гррр...
Член од
14 јули 2005
Мислења
302
Поени од реакции
3
Луѓе не поштуем банка која не ви дозволува да си затворите своја сопствена книшка и да ги извадите сите пари до 0.
Идам у Коемрцијална и викам сакам да уплатам 50 евра на книшка а после тие пари да ми ги префрлите преку свифт на не е битно кој таму некаде.
И тетката ми вика важи нема проблем уплати 55 евра. Зашто 55 коа ми треба 50. Неможе вика да биде салдо 0 мора да имаш мин.5 евра. А и викам коа ќе завршам работа(следниот ден) може да си ги извадам парите овие 5 евра. Вика не, тие мора да седат за секогаш.
Ја накурчена идам у Стопанска исти к*. Идам у сите банки секаде исто.Едино во ИК банка ми рекоа да мора да има ама може тоа да биде за денарска книшка 2-3 денари, а за девизна 1 евро.
Каде б е со тој памет. Ако 2 милиони македонци имаат по една книшка и ако на сите мора да има барем по 100 денари пари кои не можат да си ги подигнат значи банкиве у секој моменти имаат 200 000 000 денари пари кои никад нема да ни ги вратат. Ебати банките.
 

ALKAP0NE

Veni Vidi Vici
Член од
6 август 2007
Мислења
47
Поени од реакции
0
abe kakva banka do sega pari imam cuvano vo Komercijalna i vo ProCredit...pa koga bev da gi vadam parite 1000 dokumenti trebase da odnesam da potpisam,taka da podbra banka od svojot dzep nema !
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
Mislam najdobra Komercijalna...
Sum nemala jas nekoe iskustvo so bankive ama ke vi kazam iskustvo na edna moja drugarka vo Komercijalna Banka...
Otisla drugarkava na salter,trebalo pari nesto da prefrli ne sum sigurna za so potocno stanuvalao zbor,ne e ni bitno,ali tetkicava na salter i rekla ne mozam deneska dojdi utre...A na drugarkava i bese itno ke zaminuvase od gradov.....Ama nisto tetkicava i vika ne me interesira dojdi utre...
I drugarkava izrevoltirana zakaza na razgovor kaj direktorot na Komrcijalna...I mu ja objasnuva situacijava so tetkicava na salter...I direktorov ja vika tetkicava pred drugarka mi i ja prasal na lice mesto da objasni zosto ne mozela da ja svrsi rabotava deneska tuku utre...I tetkicava pocrvenela....I direktorov i rekol:Narednite 6 meseci ke zemate 15% pomalce od platata,a ako istovo go povtorite ZNAETE SO SLEDUVA...Sega i rekol PRIJATNO,a na drugarkava i rekol pojdete sega na salter pa videte dali ke zavrsite rabota...

Pa sega vie procenete......:))
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
NLB Тутунска
 
Член од
14 август 2007
Мислења
17
Поени од реакции
0
Spored mene momentalno vo makedonija podobra i posigurna banka nema od stopanska banka,komericjalna banka bese na vrvot spored cenite na akciite i ako ne se lazam seuste e,no toa sto go napravija hari i svoite "direktori" bese sramno,obicen kriminal.Se nadevam deka nema da se desi istoto i so stopanska banka.

P.S. Za onie koi ne se zapoznaeti,upravniot odbor dade JAVNA odluka za prodavanje na mnozinski paket akcii vo KB so navestuvanje za prodazba na stranska banka,cenite na akcii drasticno pocnaa da se menuvaat,za na kraj da izleze samata KB i nejziniot direktor i veke postoeckite sopstvenici vo kar od nekolku stotici pa i nekolku milioni evra,a od prodazbata nisto :D
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
И тетката ми вика важи нема проблем уплати 55 евра. Зашто 55 коа ми треба 50. Неможе вика да биде салдо 0 мора да имаш мин.5 евра. А и викам коа ќе завршам работа(следниот ден) може да си ги извадам парите овие 5 евра. Вика не, тие мора да седат за секогаш.
Ја накурчена идам у Стопанска исти к*. Идам у сите банки секаде исто.Едино во ИК банка ми рекоа да мора да има ама може тоа да биде за денарска книшка 2-3 денари, а за девизна 1 евро.
Најверојатно поради начинот на работа со штедните книшки, компјутерскиот ситем по нашите банки не ти дозволува да имаш салдо 0. Во тој случај сметката се уништува.... и сега, за да не прават т.е. отвараат нови книшки со нови сметки (за нареден пат кога ќе ти треба да отвориш книшка) ти нафрлаат фолови со строго НЕ МОЖЕ :).

Другпат, повикај го шефот кој е на смена. Конкретно за Комерцијална, можеш да подигнеш се, но ти наплаќаат затварање на книшка... околу 100 ден мислам. Затоа, наместо штеден влог т.е. книшка, ќе си отвориш "Девизна сметка" каде ќе ти дадат картица (како кај тековните сметки) со инфо за сметката и тогаш може да одиш во нула.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Еден минус и од мене за Стопанска иако темава е за најдобра, но сигурно услугата во Стопанска и мене како другите не испровоцира да кажам која е најлоша.Мислам (значи постојам) дека таму не само што кадараот (барем за шалтерскиот) нема општа култура и љубезност туку е бос и со знаење. Секогаш мора да се повикува шефот или колега за да се разберете за најобични работи, а камоли да ви објанат колку е 12% од 50 ден.
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Можда е малце Оф топик, ама да прашам дали некој што има аплицирано за ОК кредит (од Стопанска) во текот на август му дале и Виза Стар кредитна картичка (како што рекламираат на Антена 5). Ова го прашувам пошто на девојка ми не и дадоа Виза Стар.

п.с. И парите од ОК кредитот ќе може да ги користи дури после 10 работни дена, а за толку време ќе и ја дадат и картичката за ОК кредит - инаку (демек) можело да подигаш пари од сметката и додека да ти ја дадат картичката, ама по се изгледа - ташак.

Ебати тоа грчиштата.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Можда е малце Оф топик, ама да прашам дали некој што има аплицирано за ОК кредит (од Стопанска) во текот на август му дале и Виза Стар кредитна картичка (како што рекламираат на Антена 5). Ова го прашувам пошто на девојка ми не и дадоа Виза Стар.

п.с. И парите од ОК кредитот ќе може да ги користи дури после 10 работни дена, а за толку време ќе и ја дадат и картичката за ОК кредит - инаку (демек) можело да подигаш пари од сметката и додека да ти ја дадат картичката, ама по се изгледа - ташак.

Ебати тоа грчиштата.
Главниот проблем со ВИЗАта и со ОКот е тоа што телемаркетингот им го работи сосема труга агенција, која е специјализирана за таа област, но пру нудење на овие услуги или ги нема сите информации или си додаваат плус информации се со цел да придобијат што поголем број на луѓе кои ќе ја прифатат таа нивна понуда, од што тие сигурно земаат пари. Ако добро го сфатфи прашањето можно е ова да е проблемот.
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Во однос на условите за кредити, каматни стапки мислам дека најдобри се Стопанска банка, е сега имаат еден голем минус во однос на тоа што имаат стар недоволно обучен кадар и поради тоа има многу голема гузва на шалтерите, но исто така не треба да се заборави дека мнозинството пензионери зимаат пензија токму од Стопанска банка и сега за да не одат во пошта и сметките ги плаќаат во банка, при што се одзема многу големо време додека се префрли сега не знам тоа како се вика во комјутерот ама еден вид како подпрограма е на главната програма и за секоја сметка се уклучува посебна подпрограма, исто така има луѓе кои што одат и непотребно во банка мислам не е толку итно, како на пример имаат орочени девизи и секој месец одат да си видат колку камата имаат добиено овој месец, еве денеска кога бев на еден му напишале нешто на книшката и сега не сакал таква да биде па сакал нова да му се извади, па ај убедување дека тоа напишаното било од службеник и така требало и на него се изгуби пола саат. Сепак понекогаш вината е и кај клиентите, а за проблемите во врска со чекањето ред имам пишувано маил на кои ми имаат одговорено дека биле во тек со тоа и се ќе направеле за да се намалело чекањето со часови.
 
N

n/a

Гостин
Principno...nema dobra banka! :pos2:
Toa ti se legalni rusvetcii i lihvari koi sto ke te zaebat togas koga ti trebaat.
Bankite u Makedonija se pa posebna prikazna....toni materijal moze da se napisat za protivzakonsko,neprofesionalno i diletantsko `rabotenje`
Od site...najdobra e (spored mene) ProCredit Banka,pa IK banka pa UNI...
Onie stopanska i komercijalna...SE KATASTROFA!...
Imav smetka u stopanska i posto edna kokoska na salter mi se isponasa za moi pari...pobarav da se vidam so sefot!
Otkoga posle pola saat cekanje se pojavi eden `roslo pun ko vrekja so demagogii i frazi i lazna nasmevka na lice` na pcuenje ja anulirav smetkata i si obekjav sam na sebe...nikad vise!
 

Handsome

Love me or Blow me !!!!
Член од
21 јануари 2006
Мислења
852
Поени од реакции
1
комерцијална сакс...
ми заглави картичката во еден од автоматите и одам таму да ми ја дадат... ја пратиле за ск и ми велат да почекам и еве 4 месеци уште ги нема.
отидов пред некој ден и објаснувам на една што е работата а оваа ми вели да оставам број ке се јават.ги нема цела недела.отидов 5-6 пати и се на различни смрдли треба да објаснувам што и како е работата...
и уште не ми е вратена картичката...а кој кур им требало да ја пратат за ск??????? кретени
 

Kajgana Shop

На врв Bottom