Кошаркарска репрезентација на Македонија

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Абе добро ке беше да дојде Заре но човекот има кариера во Италија
Најдобро ке беше да биде Докузовски тренер човекот ги познава многу добро сите играчи
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
У петок од колку саат е утакмицата знае некој?
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
У петок од колку саат е утакмицата знае некој?
Нешто ми е увртено во глава дека е од 17:00 ама не е сигурна информацијава. Ке ти кажам кога ке дознаам
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Поарно да е од 20, зашто во 17:00 во сала е 67 степена
 
П

Паспарту

Гостин
Поарно да е од 20, зашто во 17:00 во сала е 67 степена
хехе е тоа да, нема воздух у пм :) ама не сум 100% сигурен, мислам дека така кажа коментаторот на крај од естонија - македонија дека се игра од 20ч на 18 август :)
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Ја гледам 2/4 и се разочарав. Не, не ми е јасно зошто не признаат еднаш за секогаш и да кажат машки ете толко ни се можностите не можеме повеќе и да се помириме со тоа. Тоа важи за сите спортови во Македонија бидејќи луѓето се надеваат, се ветуваат резутати а резутати НЕМА!!!!
Така е, исто и во фудбалот само ветуват ветуват а на крајот ништо, најмногу се мисли на победа оваа година, многу разочара сепак ова е тема кошарка мислам оти ни требаше некој сигурен играч во последните 5 мин. со неколку соло акции и да ја заврши целата работа во корист на Македонија а така останува само да се надеваме на следните натпревари против Естонија дома, и Шветска
 
Член од
18 јули 2007
Мислења
71
Поени од реакции
0
nikoj ne igrase kako so treba ilievski ako 21 poen sepak igrase kako pocetnik ,tasovski malku se izmotivira od prvata trojka pa posle dade use dve i tolku,a za vrbica ne znam ja mislam deka ja gledav negovata najlosa partija posledni 2-3 godini on pocna da igra u 3 cetvrtina vprocem site pocnaa u treta so isklucoci,a vilkinson ne znam so tolku go forsiraa skoro cela utakmica igrase so 5-6 poeni,podobro da go stavea gocevski poveke barem ke igrase poveke motivirano otkako napravi bunar so toa glupaviot poluhorok ne go stavija, spored mene MAN OF THE MATCH od mak. bese r.stefanof iako u celost mak ne funkcionirase kako so treba
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
РЕЗУЛТАТИ ќе има само кога нашите влади ќе разберат дека националниот состав во било кој спорт е најдобар маркетинг. Каков CNN и финансиски часописи... главниот проблем со нашите спортисти е што не гинат на терен, оти немаат финансиска мотивација. Нека излезе владата со предлог, за секој натпевар, во однос на постигнатите статистички податоци, одреден финансиски надомест, па тогаш ќе видиме резултати, а не сега спортистите да се молат за дресови... што фали "INVEST IN MACEDONIA" да пишува на дресот?
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
РЕЗУЛТАТИ ќе има само кога нашите влади ќе разберат дека националниот состав во било кој спорт е најдобар маркетинг. Каков CNN и финансиски часописи... главниот проблем со нашите спортисти е што не гинат на терен, оти немаат финансиска мотивација. Нека излезе владата со предлог, за секој натпевар, во однос на постигнатите статистички податоци, одреден финансиски надомест, па тогаш ќе видиме резултати, а не сега спортистите да се молат за дресови... што фали "INVEST IN MACEDONIA" да пишува на дресот?
Дел си во право ...ТРЕБА ДА СЕ ГИНЕ ЗА НАЦИОНАЛНОТО , а не да се плука и да се омаловажува, а за пари кога ќе дојдат резултатите тогаш секој ќе си го добие заслуженото.Сепак мислам дека треба да е чест и гордост да се игра за својата држава ,а не да бараш пари за да играш.Се молеа со Влатко 2-3 години уназад не сакаше да игра, сега му фрлија овие кога дојдоа на власт некој денар и сега се прави најголем Македонец , е не може така, ги вреѓа сите ПРАВИ Македонци во оваа држава.Доста ни се лажни Македонци во секоја сфера од нашиов живот.Додека е така ќе се залажуваме дека сме добри во секој спорт и дека може да успееме ама секогаш ни фали "малце" за да поминеме понатаму или пак не не посакала среќата :kesa:.
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Еве ме и мене како прво гледав само малце..се изнервирав и излегов надвор..губевме 15 така нешто беше катастрофа!..Илиевски и Тасовски не уништија посебно Илиевски кој се изнашутира,а и Тасовски не беше ништо поарен.
Врбица дал 13 или колку таму..што ако дал кога си изгубивме од дрва естонски..едино Мартин Мурсеп и Танел Теин вредат другите се од канта за ѓубре..Иако морам да признаам дека на Естонците им беше денот за три поени..неколку пати од тешки позиции погодуваа ама често не беа добро чувани..не е важно во главном срам!срам!срам!:uvo:
 

Ted Dettman4e

Real Optimist
Член од
25 јуни 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
56
А бе нее срам!!Веќе увидов дека нема потреба да се нервирам!!!Толко можеме!!
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Дел си во право ...ТРЕБА ДА СЕ ГИНЕ ЗА НАЦИОНАЛНОТО , а не да се плука и да се омаловажува, а за пари кога ќе дојдат резултатите тогаш секој ќе си го добие заслуженото.Сепак мислам дека треба да е чест и гордост да се игра за својата држава ,а не да бараш пари за да играш.Се молеа со Влатко 2-3 години уназад не сакаше да игра, сега му фрлија овие кога дојдоа на власт некој денар и сега се прави најголем Македонец , е не може така, ги вреѓа сите ПРАВИ Македонци во оваа држава.Доста ни се лажни Македонци во секоја сфера од нашиов живот.Додека е така ќе се залажуваме дека сме добри во секој спорт и дека може да успееме ама секогаш ни фали "малце" за да поминеме понатаму или пак не не посакала среќата :kesa:.
Сега и ти се до некаде во право кога зборуваш дека чест и гордост е да се игра за својата држава. Прашањето е за која држава? Онаа која не ти купува дресови, наместо авионски карти те малтретира со автобус на одалечен терен, по двајца-тројца во соба во хотел??? Ова не е луксуз, се си има свое...
Забораваш дека на тие натпревари, секогаш постои можност за повреда која во МК случај, најверојатно ќе заврши по финансиски грб на играчот. И батали таа споредба кој е "поголем" Македонец. Ако има македонци на терен, ќе фали во управа, ако има и таму, ќе фали од државата.... овај круг се створио! :kesa:

Велите толку можеме. Можеби, кога се зборува во делот за шутот, неможе секој да има добар процент, па згора на тоа да задржи и некој стандард. Но во делот на одбрана, е тука бате се дава максимум и нема оправдување, посебно за националниот тим. Е за тој максимум треба државата да го одврзе кесето и самата да стане спонзор на нашите национални тимови.
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Горцо малку ми затресуваш и ти. Изгледа не си многу многу упатен а?

Каде одела Македонската репрезентација со автобус? Во Бугарија само. На друго место секаде одела со авион. За дресовите незнам стварно што зборуваш, кога Спалдинг или Чемпион, незнам кој, донираа дресови за сите категории на репрезентации. И на најголемата невистина, за повредите, секоја репрезентација е должна да ги осигура своите репрезентативци така да ако дојде до повреда, играчите ке бидат осигурани во некои 60-80% од платата што би ја земале од страна на осигурителната компанија а другиот остаток од платата го покрива клубот, така да играчите и да се повредат, финансиски нема да изгубат ништо.

За хотелот била крива Естонската Кошаркарска федерација, заради тоа штно не резервирала онолку колку што ние сме барале. А извини, по колку се спие кога се иде на гостовање? Секој играч да не спие сам. Во заблуда си голема. По двајца се во соба секогаш, ако не и по тројца, како ке си се договорат и кој со кого сака. Дури и Англиска фудбалска репрезентација не спијат во соба секој сам.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
@Radical Boy: Пишував општо за репрезентацискиот спорт кај нас. Тоа за дресовите е повржано со ракометарната репрезентација, а тоа што го велиш за осигурување, не верувам додека не видам црно-на-бело или изјава на наш спортист.... башка, какво осигурување (и од кого) добива клубот на играчот,а? За сместување не ни знаев дека имало проблем со Естонците... ете нешто што се повторува и за што секогаш друг ни е крив. Да имале пари или државата да го одрешила кесето, решение околу сместувањето веднаш би се нашло. Дај линк каде се потврдува дека Енглезите спијат во дубле-рум?

Ако на некој спортист во некој национален тим му е најнормално да спие со 2-3-јца во соба, тогаш јебига, незнам што да коментирам :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom