Косово

Да ли признајете Косово као независну државу?

  • Да

    Гласови: 14 24,1%
  • Не

    Гласови: 44 75,9%

  • Вкупно гласачи
    58
Член од
2 мај 2010
Мислења
10
Поени од реакции
1
Да ли признајете Косово као независну државу?

Косово је аутономна покрајина у оквиру државе Србије по чијем уставу Косово нема право отцепљења или референдумског гласања тако да по правном основу Косово нема легалну независност осим ако се не поштују међународна права.

Али какво је ваше мишљење о овом питању? :smir:
 
М

Мартин`

Гостин
Браво за темава и мене баш ме интересира мислењето на Македонскиот народ е не политичарите.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Меѓународното право никогаш не се почитувало, така да, џабе ти е се. И мене не ми се свиѓа што муџахедини ни ја запоседнаа западна Македонија во 2001 год. па србите си го "прекршија" на форумите бранејќи не, а обожувачите на Шешељ уште не викаат Јужна Србија, и ја поддржуваат Грција. Ако косоварите го земале Косово пред ваши очи, а вие нон-стоп се лупавте у гради како да сте најголеми патриоти, онда испаѓа дека сте заспани. Готово, Косово е незавино, допаѓало му се тоа на некого или не. Знам дека не е праведно, ама тоа е.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Да ли признајете Косово као независну државу?

Косово је аутономна покрајина у оквиру државе Србије по чијем уставу Косово нема право отцепљења или референдумског гласања тако да по правном основу Косово нема легалну независност осим ако се не поштују међународна права.

Али какво је ваше мишљење о овом питању? :smir:

A дали ти ја признаваш Македонија ??? Или ги подржуваш вашите *Ортодокс * браќа ???
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Да ли признајете Косово као независну државу?

Косово је аутономна покрајина у оквиру државе Србије по чијем уставу Косово нема право отцепљења или референдумског гласања тако да по правном основу Косово нема легалну независност осим ако се не поштују међународна права.

Али какво је ваше мишљење о овом питању? :smir:
Помоз Бог Братанац !

--- надополнето ---

A дали ти ја признаваш Македонија ??? Или ги подржуваш вашите *Ортодокс * браќа ???
Па и вие сте ни Ортодокс Брадрс :pipi:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Али какво је ваше мишљење о овом питању? :smir:
Ако прочиташ наназад низ темите ќе го видиш мислењето на повеќето форумџии.
искрено не ми се допаѓа темава да му берам гајле другому, пошто осеќам дека ќе има колективна распаљотка, т.е. пцости и навреди.

Позитивни -солидна трговска размена на Македонија со Косово, можност за конечно ставање гранична линија...друго лично неам мислење во позитивен смисол.

Негативно -отворени можности преку пренаселување и насилни закани да се менуваат граници (што е опасно посебно за вакви региони), надеж (како читам некои форумџии) за голема Албанија заедно со делови од Македонија, голем криминал и засолниште на криминалците кои извршуваат кривични дела во Македонија, можна база за закани и дестабилизација на Македонија, постојано нестабилно подрачје на балканот (кое оди во прилог на некои големи сили)...и така натаму. Доста е.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Нема што да дискутираме на темава, Македонија го призна Косово како независна држава. Не верувам дека таа одлука ќе биде повлечена.
 
Член од
1 јуни 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
Ти који гласају за Шешеља су најгласнији, најмање их је и најмању свест имају.

Подржавам и Србију и Македонију и Грчку и Црну Гору само ми политичари делују јако јадно по питању односа ових поменутих држава.
Не знам да ли постоји и један разлог због ког би људи из ових држава требало да се међусобно свађају око било чега? Иста нам је култура, иста религија, иста историја.
Македонија може да се зове Македонија јер јесте у том региону, Грчка је Грчка и зна се које су јој границе и која јој је историја у сваком случају. Може и Србија да се зове Македонија, не би ми сметало јер промена имена не може да промени народ. Смета ми само глупост политичара који стварају свађу у народу!!!
Глупо је што Грци не дају име Македонији, што Македонија иде 5 хиљада година у историју и убеђује људе да су чисти антички људи а нити су то Македонци нити су Грци и добро је што је тако тј што смо сви измешани ради општег здравља народа. Срби се понашају као да косовски бој још траје иако је то највећи пораз Србије у сваком смислу од када Срби постоје на овој планети. Ђукановић убеђује Црногорце да су неки нови народ и да имају нов језик а само да би постао црногорски краљ и спасао се интерпола.

Подржавам Македонију у сваком случају и видим да има форумаша који не подржавају Косово а има и оних других из мени непознатих разлога.
Није ми јасно зашто је македонски парламент признао Косово ако је већ народ против тога?
 
М

Мартин`

Гостин
Није ми јасно зашто је македонски парламент признао Косово ако је већ народ против тога?
Веројатно затоа што во Македонија има голем број на Албанско население па и да не се дигаат некакви тензии. Или пак може пример да се даде со македонската црква сигурен сум дека поголемиот дел на Српското население ќе ја признава и ја признава Македонската црква а сепак вашата држава не.
 
Член од
1 јуни 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
Или пак може пример да се даде со македонската црква сигурен сум дека поголемиот дел на Српското население ќе ја признава и ја признава Македонската црква а сепак вашата држава не.
А ко тачно није признао МПЦ, Србија, неки одређени државник из Србије или СПЦ?

Ја бих Македонску цркву признао тако да ако се некада будем кандидовао за председника Србије слободно ме подржите. :)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
кој е најпосетен српски форум?
 

Круме

Life, Get One!
Член од
28 март 2010
Мислења
449
Поени од реакции
32
Није ми јасно зашто је македонски парламент признао Косово ако је већ народ против тога?
Секој Македонец што ќе го прашаш за Косово, ќе ти рече дека е Србија, но парламентот е друга работа. Можно е да го признавме заради да се стабилизира состојбата со нашиве Албанци, а и можно е и заради трговијата со Косово... Сепак Косово колку што јас знам е доста богато со рудни богатства.
П.С. Кога Македонија се мислеше дали да го признае Косово (демек не се знаеше дека ќе го признаеме, сценариото Америка одамна ни го даде што треба да го играме, ама ај...), нашиве Албанци се курчеа со нова 2001 год.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ти који гласају за Шешеља су најгласнији, најмање их је и најмању свест имају.

Подржавам и Србију и Македонију и Грчку и Црну Гору само ми политичари делују јако јадно по питању односа ових поменутих држава.
Не знам да ли постоји и један разлог због ког би људи из ових држава требало да се међусобно свађају око било чега? Иста нам је култура, иста религија, иста историја.
Македонија може да се зове Македонија јер јесте у том региону, Грчка је Грчка и зна се које су јој границе и која јој је историја у сваком случају. Може и Србија да се зове Македонија, не би ми сметало јер промена имена не може да промени народ. Смета ми само глупост политичара који стварају свађу у народу!!!
Глупо је што Грци не дају име Македонији, што Македонија иде 5 хиљада година у историју и убеђује људе да су чисти антички људи а нити су то Македонци нити су Грци и добро је што је тако тј што смо сви измешани ради општег здравља народа. Срби се понашају као да косовски бој још траје иако је то највећи пораз Србије у сваком смислу од када Срби постоје на овој планети. Ђукановић убеђује Црногорце да су неки нови народ и да имају нов језик а само да би постао црногорски краљ и спасао се интерпола.

Подржавам Македонију у сваком случају и видим да има форумаша који не подржавају Косово а има и оних других из мени непознатих разлога.
Није ми јасно зашто је македонски парламент признао Косово ако је већ народ против тога?

Нас никој не не праша .....а и веројатно е признаено Косово за да нема нова Војна (да не ни се случи истото што и се случи на Србија во 1998)

;(
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Нормално дека не поддржуваме, кој со здрав разум сака криминална исламска држава на своја граница? А тоа мислење дека Албанциве се намножиле па сега е нечовечки да ги бркаш од таа територија е безвеза зашто тоа го правеа свесно со цел да наштетат и кога домакинот реши да ги брка од својата куќа тогаш почнаа да цвикаат. Инаку и Србите си се сами криви што им продаваа земја како и ние, ама многу од нив после извесно време беа принудени да продадат не по своја вина или желба или па се етнички исчистени од некои места како што е примерот со Арачиново кај нас.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Косово е независна држава сакале вие или не. Македонија ја призна таа независност!

Понатаму, кој е овој ќелешки јазик на кој е отворена темава? Нели е тоа противно на правилата на овој форум?
Оваа тема треба да се кантоса бидејќи:
1. Отворена е на друг јазик од македонскиот;
2. Ќе предизвика меѓуетничка и меѓунационална расправија;
3. Веќе слични вакви теми има неколку, а на кои се дискутира истото прашање; и
4. Иако е за надворешно прашање, сепак е политичка тема која јас лично мислам дека нема да донесе квалитетна дискусија на кирилица и македонски јазик, а веќе читам погрдни зборови за еден етникум итн.

--- надополнето ---

П.С. Отворена е во погрешен подфорум!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom