Коронавирус (COVID-19)

Член од
5 март 2018
Мислења
15.149
Поени од реакции
16.666
Денес,Владимир објави карантин до 1 мај! Да до 1 мај,тотален карантин.

во меѓувреме..
17 ден карантин....
Прегледај го приврзокот 242491
Ама шо разбира Путин, не е ништо ова обичен грип.
Кај е пријателот шо пиша дека во Русија се било најнормално,и само чат пат одредени карантини имало
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Значи пандемијава ја прогласи СЗО,ја почитва цел свет.Од друга страна сте ти ,Лукашенко,Бачето и Иван Пернар!Е сега не знам кого треба да го слушаме,можда вие сте најмудрите. :confused:
ништо бе, седи дома не излегувај што да ти кажам, јас секој ден како сум без работа гледам да се прошетам во природа сат два, да се среќавам и со луѓе, еве жив здрав сум немам температура, не кашлам од како почна ова срање, не носам ракавици, маска углавно живеам како и порано само не одам на работа што далеку повеќе ме плаши од колку вирусот.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Затоа што најверојатно оваа последна германска студија е во право.


А еве ја и лошата вест од Тексас.

Автоматски споено мислење:

Значи пандемијава ја прогласи СЗО,ја почитва цел свет.Од друга страна сте ти ,Лукашенко,Бачето и Иван Пернар!Е сега не знам кого треба да го слушаме,можда вие сте најмудрите. :confused:
Бачето ниту се чита, ниту се слуша, Бачето се доживува.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.665
Поени од реакции
34.879
...срамота ова со респираторите, коментариве крш ...обезбедени се...ќе дојдат, набавени се... заглавени се во Бразил, лажна вест дека набавката е извршена допрва ќе има набавка... ќе има донација од Кина..... сега се произведуваат, нема да дојде донацијата од Кина... има респиратори не ни треба други... :facepalm:
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
27
Поени од реакции
14
Им фалат crisis actors па повторуваат слики
Тука некоj зборуваше како да се броjaт мртвите - еве реален пример днес от новиот умрен овде.
Маж на 40 години, без предходни проблеми, от 2 дни во болница со корона вирус - днес внезаптно му спира срцето и умира. Тоа е 10 жртва.
Да не бјаше вболница ште беше ли жив денеска?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
...срамота ова со респираторите, коментариве крш ...обезбедени се...ќе дојдат, набавени се... заглавени се во Бразил, лажна вест дека набавката е извршена допрва ќе има набавка... ќе има донација од Кина..... сега се произведуваат, нема да дојде донацијата од Кина... има респиратори не ни треба други... :facepalm:
Срамота е што ти мислиш дека кога ќе стигнат респираторите вирусов сам ќе избега.
Рековме кој точно ќе ги „работи“ тие респиратори? Перо од Штип, што беше на црно у Пјаченца као молер?

Глеам дека оркестрирано сте фокусирани на тоа респираторите, а ниеден збор да кажете што нема ебен инфектолог по другиве градови....ај тендер и за нив да распишеме, а?
Така се работеше и во „нормално“ - набави ултра скапа апаратура, сликај се со неа, пресечи лента и утредента пикни ја у некој подрум, пошо нема жив чоек што знае да ја работи или сака да се нафати....или па може да дигне глава од навалица од пациенти.
2 000 000 респиратори да набавиме џабе ни се.
Кога зборевме дека треба рационално да се трошат пари пред неколку години, некои од нас, отприлика на тоа мислеа.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.431

Има ли пилот авионов или се е оставено на среќа?

Па која е таа одлука да не се примаат во болница без резултати од тест, а резултатите стигаат по 5 дена? Што ќе биде ова луѓе?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Леле Вуќич драма изведува моментално. Ова е пута 10 од пропагандата на Груки со пунтото, а прашањата од новинарите на ниво од тие на Латас.
Од друга страна на ниво на Косово се со број на тестови, жива мизерија. Кај и да е ќе бидат сериозно жариште.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Значи пандемијава ја прогласи СЗО,ја почитва цел свет.Од друга страна сте ти ,Лукашенко,Бачето и Иван Пернар!Е сега не знам кого треба да го слушаме,можда вие сте најмудрите. :confused:
Е тука е твојата заблуда, што си убеден дека СЗО е нешто врв во медицината, кој работи во интерес на народот и бла,бла....
Генерален директор моментално е од Етиопија, претседател на извршен одбор и главен за короната е од Пакистан. Главен партнер и покровител официјално е Светската Банка, неофицијално не се знае кој се е спонзор, легално фирмата прима секакви донации за демек поуспешна работа, има 194 земји членки (едино Палестина уште не е и некои Кук острови). Вработува 8,500 луѓе во 147 земји кои се должни да ги спроведуваат и шират одлуките на најниско ниво. Има 150 канцеларии низ цел свет од кои една е задолжена за Светска Банка и Мегународен Монетарен Фонд (ММФ), двата најголеми легални лихвари. Треба ли уште или гледаш веќе у шо се крстиш.
Controversies
In 1959, the WHO signed Agreement WHA 12–40 with the International Atomic Energy Agency (IAEA). Clearly suggesting that the WHO is free to do as it sees fit on nuclear, radiation and other matters which relate to health.
West Nile experiments
A field experiment in the West Nile district allowed researchers to take blood from children 3 times a day, to allegedly study a local disease causing mononucleosis. It has been alleged they were actually being infected with contaminated polio vaccines and their antibodies were being studied. Around 45,000 were tested from 1960 to 1973.[134]
Ebola and HIV experimentation
It has been alleged that the WHO was aware of a Dr. Hilary Koprowski, a doctor allegedly performing research on AIDS and Ebola by deceiving and infecting Africans with a faux polio vaccine. It was estimated that over a million Africans were infected from 1954 to 1957.[130] However, his work having been the cause of any disease has been refuted.[135]

Или ова ако го разбираш што сака да каже а е многу слично на денешново
2009 swine flu pandemic
In 2007, the WHO organized work on pandemic influenza vaccine development through clinical trials in collaboration with many experts and health officials.A pandemic involving the H1N1 influenza virus was declared by the then Director-General Margaret Chan in April 2009. Margret Chan declared in 2010 that the H1N1 has moved into the post-pandemic period
By the post-pandemic period critics claimed the WHO had exaggerated the danger, spreading "fear and confusion" rather than "immediate information". Industry experts countered that the 2009 pandemic had led to "unprecedented collaboration between global health authorities, scientists and manufacturers, resulting in the most comprehensive pandemic response ever undertaken, with a number of vaccines approved for use three months after the pandemic declaration. This response was only possible because of the extensive preparations undertaken during the last decade".
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
27
Поени од реакции
14
Значи ако не тестираш нема Корона вирус?
Така испаѓа - етикета
Автоматски споено мислење:

Е тука е твојата заблуда, што си убеден дека СЗО е нешто врв во медицината, кој работи во интерес на народот и бла,бла....
Генерален директор моментално е од Етиопија, претседател на извршен одбор и главен за короната е од Пакистан. Главен партнер и покровител официјално е Светската Банка, неофицијално не се знае кој се е спонзор, легално фирмата прима секакви донации за демек поуспешна работа, има 194 земји членки (едино Палестина уште не е и некои Кук острови). Вработува 8,500 луѓе во 147 земји кои се должни да ги спроведуваат и шират одлуките на најниско ниво. Има 150 канцеларии низ цел свет од кои една е задолжена за Светска Банка и Мегународен Монетарен Фонд (ММФ), двата најголеми легални лихвари. Треба ли уште или гледаш веќе у шо се крстиш.
Controversies
In 1959, the WHO signed Agreement WHA 12–40 with the International Atomic Energy Agency (IAEA). Clearly suggesting that the WHO is free to do as it sees fit on nuclear, radiation and other matters which relate to health.
West Nile experiments
A field experiment in the West Nile district allowed researchers to take blood from children 3 times a day, to allegedly study a local disease causing mononucleosis. It has been alleged they were actually being infected with contaminated polio vaccines and their antibodies were being studied. Around 45,000 were tested from 1960 to 1973.[134]
Ebola and HIV experimentation
It has been alleged that the WHO was aware of a Dr. Hilary Koprowski, a doctor allegedly performing research on AIDS and Ebola by deceiving and infecting Africans with a faux polio vaccine. It was estimated that over a million Africans were infected from 1954 to 1957.[130] However, his work having been the cause of any disease has been refuted.[135]

Или ова ако го разбираш што сака да каже а е многу слично на денешново
2009 swine flu pandemic
In 2007, the WHO organized work on pandemic influenza vaccine development through clinical trials in collaboration with many experts and health officials.A pandemic involving the H1N1 influenza virus was declared by the then Director-General Margaret Chan in April 2009. Margret Chan declared in 2010 that the H1N1 has moved into the post-pandemic period
By the post-pandemic period critics claimed the WHO had exaggerated the danger, spreading "fear and confusion" rather than "immediate information". Industry experts countered that the 2009 pandemic had led to "unprecedented collaboration between global health authorities, scientists and manufacturers, resulting in the most comprehensive pandemic response ever undertaken, with a number of vaccines approved for use three months after the pandemic declaration. This response was only possible because of the extensive preparations undertaken during the last decade".
Ме распамети дури и мене а мислев дека злото има лимит
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.665
Поени од реакции
34.879
Срамота е што ти мислиш дека кога ќе стигнат респираторите вирусов сам ќе избега.Рековме кој точно ќе ги „работи“ тие респиратори? Перо од Штип, што беше на црно у Пјаченца као молер?Глеам дека оркестрирано сте фокусирани на тоа респираторите, а ниеден збор да кажете што нема ебен инфектолог по другиве градови....ај тендер и за нив да распишеме, а?
Кога зборевме дека треба рационално да се трошат пари пред неколку години, некои од нас, отприлика на тоа мислеа.
... не „СМЕ“ туку „ СЕ САМИТЕ“ фокусирани... самите ги спомнуваат и самите се фалат, самите лажат, самите се повлекуваат, а ти ваму „ние“ сме биле фокусирани која се тоа „Ние“ да прецизираш ?? пффф... инаку за твоја информација има доволно здравствен кадар де јуре, ама де факто нема, оти седат дома и си земат плата без еден изработен ден се водат само на платен список, а друг дел се токму со дипломи како молерот, па не знаат еден ЕКГ да прочитаат, а не пак друго, ама ај тоа е друга тема...
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Доста радикални ставови има Вело Марковски ама му држат вода. Буквално најсподелуван лекар е на цел Балкан периодов, сеа пак го гледав на ТВ 24.
Некако премногу сме насочени на медицинска статистика, а се занемаруваат економските последици ако мислат на долг период да продужат со карантиниве и се затворено. Уште макс до крај на април вака може да се издржи, ќе крахира државава по сите основи.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
... не „СМЕ“ туку „ СЕ САМИТЕ“ фокусирани... самите ги спомнуваат и самите се фалат, самите лажат, самите се повлекуваат, а ти ваму „ние“ сме биле фокусирани која се тоа „Ние“ да прецизираш ?? пффф... инаку за твоја информација има доволно здравствен кадар де јуре, ама де факто нема, оти седат дома и си земат плата без еден изработен ден се водат само на платен список, а друг дел се токму со дипломи како молерот, па не знаат еден ЕКГ да прочитаат, а не пак друго, ама ај тоа е друга тема...
Де факто, човек со диплома од медицински факултет што завршил пред 5 години и нема ден стаж - НЕ Е ЛЕКАР.
Тоа треба ти подобро од мене да го знаеш.

Да не зборам сега за непотизми, пропорционално учкарско, пропорционално партиско вработување....

„Добрите цифри“ на нашата епидемија се резултат на НЕТЕСТИРАЊЕ и ништо друго.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
27
Поени од реакции
14
Им фалат crisis actors па повторуваат слики
Ало лудаци, некој цел живот работел, стварал се трудел за да ужива во пензионерските денови, за да види и изгледа внуци. Какви ви се тие оправдувања ама сите се над 60? И што ако се над 60, ти ако беше над 60!!?

Еве јас имам 2ца блиски луѓе млади кои имаат победено тешки болести, знаеш ли што може.да им се случи ако се заразат?
Не верувам дека некој тука не го вреднува сечии живот стар или млад. Се разговара за колкава штета се прави со мерките бранејќи ги старите(светската пропаганда за да не затворат) правејќи штета на цело општество каде први пак ке умрат тие а после многу други. Иначе тие што го менаџараат ова се управо еугеничарите најистопорен во медиумите денес бил гејтс
 

Kajgana Shop

На врв Bottom