Коронавирус (COVID-19)

M

Macedon1um

Гостин
Ги има по градови од денес? Не заварив на почеток..
Во изминатите 24 часа регистрирани се 25 нови случаи на корона вирус во земјата и тоа
Скопје – 7, Куманово – 7, Прилеп – 2, Тетово – 5, Струга – 2, Гевгелија – 1, Кочани – 1

Вкупно по градови до сега е вака ситуацијата: Скопје – 183, Куманово – 54, Дебар – 47, Штип – 15, Прилеп – 12, Тетово -13, Струга – 9, Велес – 6, Битола – 4, Охрид – 3, Кавадарци – 2, Гостивар – 1, Гевгелија – 2, Струмица- 1, Крива Паланка – 1, Кочани – 1.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
3.775 вкупно направени тестови. Нели вчера беа 2.886 ако не грешам? Тоа значи дека во текот на еден ден направиле вкупно 900 теста? Ако е така супер.

ЕДИТ: Моја грешка, вчера имаше вкупно 3.518 вкупно тестирани, што значи во текот на вчерашниот ден биле 257 тестирани.
Завчера 480, вчера 392 новотестирани.
Завчера 44, вчера 25 новозаразени.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.390
Поени од реакции
36.323
Не знам какви слики имало по интернет ама од тоа што видов имаше делови од таа полска болница кои беа безмалку целосно паднати скоро до земја. Може и некој да лежи внатре, таман шаторот како ќебе ќе му дојде.

не ги терав јас да прават непотребни ПР промоции.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Едно интересно интерву за тоа што државите без старата вакцина БЦЖ (доста држави са спрели да ja користат) са силно погодени и имат многу повеке смртни случаеви. Дали во Македониja и во СФРJ се правили БЦЖ вакцина?

Мисли се на тоа проучуване
да
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.187
Не треба баш да се зема за пример тој бродот со заразените. Кога во една држава ќе се заразат повеќе жители од што можатда згрижат болниците тогаш процентот на смртност нагло расте. За тоа и впрочеме карантинов, за постепено заболување.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Дали би сакал накратко да го опишеш целото искуство со вирусот? Знам дека ни пишуваше од ден за ден, но поради многуте мислења на темава од сите членови не дојде толку до израз.
Што да кажам,многу измешани чуства.Јас го прележав релативно лесно,без некој одредени потешкотии.
Генерално,со сите што сум во чат комуникација КоВ болни,од болница се ОК,горе доле.
Сум бил,и многу многу потешко болен.
Карантинот убива. Особено ако си сингл,како мене.
Јас во самоизолација престанав да пушам и пијам,ми се врати сонот,не се будам изморен.
Мое мислење е дека зад вирусов се крие некој злочест глобален план.
Или е избеган од под контрола.Но.
Мора да почитуваме препораки.
Креваат многу паника,пумпаат напетост.
Незнам
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.825
Поени од реакции
10.079
Што да кажам,многу измешани чуства.Јас го прележав релативно лесно,без некој одредени потешкотии.
Генерално,со сите што сум во чат комуникација КоВ болни,од болница се ОК,горе доле.
Сум бил,и многу многу потешко болен.
Карантинот убива. Особено ако си сингл,како мене.
Јас во самоизолација престанав да пушам и пијам,ми се врати сонот,не се будам изморен.
Мое мислење е дека зад вирусов се крие некој злочест глобален план.
Или е избеган од под контрола.Но.
Мора да почитуваме препораки.
Креваат многу паника,пумпаат напетост.
Незнам
Ама во Енглеска тинејџер умрел, како не ти е страв!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.338
Поени од реакции
21.822
Zaboluvanjeto so virusot ne e samo prasanje na zivot ili smrt. Tuku posoit opasnost, od zavisnost kolku tesko ke zabolite, da imate trajne zdravstveni posledici. Isto kako sto neli pri normalna pnevmonija postoi takov rizik.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Ама во Енглеска тинејџер умрел, како не ти е страв!
Види,читам овдешни ресурси и скоро сите искачаат со спектакуларни наслови гомно да ти смрзне.
Денес читам на фб пост "Ужасни новости,вирусот почна да коси во Москва".Отварам и читам даље,умреле 5 старички од 76 до 82 години 3ца со онкологија 1 со хроничен бронхит.
Зашто мора да се потенцира толку "умреле од корона" кога они би умреле и од обична настинка!?
Замразев Новинари
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.086
Поени од реакции
81.005
Европската мaпа на земјите кои моментално горат и оние кои не толку, стварно се поклопува со мапата на не/задолжителна БСЖ.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Европската мaпа на земјите кои моментално горат и оние кои не толку, стварно се поклопува со мапата на не/задолжителна БСЖ.
Кај сите што се над 20 г., а примиле редовна вакцина кога биле бебиња нема ефект зошто нели 20г. максимум трае заштитата со таа вакцина. Освен ако не ја примиле значителен број 40-50 годишни.
Да не испадне дека за цел живот си имунизиран со вакцината што никаде не го пишува нит е докажано? Или пак кај тие што ја примиле им прави некоја подолготрајна заштита од други болести? Пак мислам никаде не е докажано ни тоа.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Со неа си заштитен максимум 10-15 години, но има некои истражувања дека може и до 20 години да те заштити. Во Австралија моментално спроведуваат клинички истражувања на 4000 души каков ефект би имала против Ковид-19 ама резултати најрано за неколку месеци. Ако има ефект, моментално тие што ја примиле после 2000 г. се највеќе заштитени од вирусов.

https://www.theguardian.com/science/2017/aug/31/tb-vaccine-bcg-effective-for-twice-as-long-as-previously-thought-study

https://www.clinicaltrialsarena.com/news/australia-bcg-vaccine-trial-covid-19/

Мислам дека во Македонија сеуште е задолжителна, на новороденчиња ја даваат.
Но тоа што казва професорката е што има 2 штама на вакцината и дава пример со Иран и Ирак.
Во Иран е вакцинирано со западните штамови,а во Ирак со Jaпонските штамови, што са старите руски. И се гледа дека во Иран нивниот штам не е толкова ефикасен както този во Ирак и уште вакви примери наведе.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Како што гледам, најмногу страдаат старите и болните од други тешки болести. Оние што и без тоа се ослабени со имунитет.
Сега сите починати се во групата на ковид 19, другите болести не постојат. Ако не беше овој вирус, дали сите десетмина починати ќе беа живи? Уште колку време ќе живееја со своите болести и староста?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom