Коронавирус (COVID-19)

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.994
Тука кажува дека се разликуваат од основниот корона вирус за кој претходно зборувал,ако го ислуша внимателно. Што значи дека претходно зборел општо за корона вирусот и неговата историја.Тука го разбрав јас на што мислел до сеа без да барам на нет. На нет само побарав сеа кога те цитирав,за да го проверам тврдењто твое дека тропал глупости како што кажа во претходниот пост. Се согласувам дека можеби уште во старт на излагањето требаше да каже дека збори општо за корона вирусот и да каже за за нивната поделба, за да нема конфузија.Али не можеш да кажеш дека тропал глупости(инфектолог на кој ова му е работа) за нешто,а притоа да не побараш на нет,ако нешто не ти било јасно од ова што го кажал.
Е па, тоа е проблемот бе, Овој Вело и Овој Цаца, и уште многу други како Овој ја водат државата, директори и универзитетски професори, често и пратеници, а некој и министри.

И после Овој држава ќе чини?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
свирка венката, сите околу изградија мобилни болници, вој бате мува не го лази. вучич вика има дома да седите бре јасно ли ви е, се разболувате? веднаш у карантин у салата.
венката сирома со парацетамолче вика и дома седи :D тешко ке биде другари
Автоматски споено мислење:

додека објаснувате тука дали е опасен или не, и сметате проценти ко њутн и питагора да ви се братучеди од два браќа зетовци, во италија 683 умрени и 5210 новозаболени
Добро е да има мерки за секој случај,
Еве и нешто позитивно од човек што се разбира.

Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, во средата ги повика луѓето да останат смирени во пресрет на пандемијата на коронавирусот
Во сесијата “Прашај ме нешто“ на форумот за дискусии “Редит“, Бил Гејтс беше запрашан колку долго ќе трае “ова“ што ни се случува во моментов.
Ако земјата направи добра работа со тестирање и се изолира, тогаш во рок од 6 до 10 недели бројот на случаеви ќе биде многу мал со што работите ќе продолжат да функционираат како претходно, стои во неговиот одговор.”
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Каква Италија луѓе Шпанија ја стигна во смртни случаи а тие заостануваат 10 дена со вирусот.
Мислам дека полошо ќе поминат од Италијанците
Италија има 7.503 мртви, Шпанија има 3.434 мртви. Screenshot_20200325-182506_Chrome.jpg
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Дали има информации за тоа дали некој се заразил шетајќи се по улица, или во продавница?!
Каков е профилот на заразените во однос на начинот на кој се заразиле? Еден вектор беше Италија и мед.лица кои ги лечеа, кои се другите?
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.426
Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, во средата ги повика луѓето да останат смирени во пресрет на пандемијата на коронавирусот
Во сесијата “Прашај ме нешто“ на форумот за дискусии “Редит“, Бил Гејтс беше запрашан колку долго ќе трае “ова“ што ни се случува во моментов.
Ако земјата направи добра работа со тестирање и се изолира, тогаш во рок од 6 до 10 недели бројот на случаеви ќе биде многу мал со што работите ќе продолжат да функционираат како претходно, стои во неговиот одговор.”
Многу, значи премногу е битно како ке се покажат кининот и сумамедот у комбинација. . Гледам почнале да го даваат и кај нас, доколку излезе стварна кривата за оздравување од 7 дена, ќе биде многу добро.
 
Ф

Флеш

Гостин
Точно е дека докторкава која е суспендирана,заразила 5 луѓе од своето одделение?! На фејсбук видов пост?!
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.572
Поени од реакции
7.464
Една мала дигресија за огромните бројки во Италија.

Начинот на кој италијаните ги пријавуваат бројките на корона жртви е малку чуден.

Секој што е позитивен на вирусот а умрел од било која причина, терминална болест, жена му со тава му скршила глава итн ги пријавуваат како дневни жртви од корона, иако вирусот не е причина за нивната смрт.

Во реалност само 12% од пријавените бројки короната е директна причина за смрт
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Поради низа на трагедии последнава деценија во поблиска и поширока фамилија силом прилика морав да се образувам медицински (барем некои основи да знам), затоа ми е нејасно како би дошло до зараза при шетање по улица, ако некој знае би замолил за одговор.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Една мала дигресија за огромните бројки во Италија.

Начинот на кој италијаните ги пријавуваат бројките на корона жртви е малку чуден.

Секој што е позитивен на вирусот а умрел од било која причина, терминална болест, жена му со тава му скршила глава итн ги пријавуваат како дневни жртви од корона, иако вирусот не е причина за нивната смрт.

Во реалност само 12% од пријавените бројки короната е директна причина за смрт
Ама сега па и ти, жена му го удрила со тава! Може кола го згазила? :D
Кога нема активност, карантин е во Ломбардија, ако умре заразен сигурно не е од компликации при вадење на заб?
Автоматски споено мислење:

Поради низа на трагедии последнава деценија во поблиска и поширока фамилија силом прилика морав да се образувам медицински (барем некои основи да знам), затоа ми е нејасно како би дошло до зараза при шетање по улица, ако некој знае би замолил за одговор.
Рекоа дека на асфалт преживува вирусот некој период, може со обувки дома да си го внесеш. Ако не е забрането шетање по улици, народ видовме не знае да држи дистанца, па и се гушкаат кога ќе се сретнат. Мислам дека тие фактори се клучни. Ако имаше уште нешто, нека дополни некој
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Поради низа на трагедии последнава деценија во поблиска и поширока фамилија силом прилика морав да се образувам медицински (барем некои основи да знам), затоа ми е нејасно како би дошло до зараза при шетање по улица, ако некој знае би замолил за одговор.
Венко кажа дека преку капки од искашлување/кивање и нечисти раце (се фатиле по нос, уста) се заразени сите. Мене ич не ми е чудно, пола народ лиже прст пред да отвори ќесе.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Венко кажа дека преку капки од искашлување/кивање и нечисти раце (се фатиле по нос, уста) се заразени сите. Мене ич не ми е чудно, пола народ лиже прст пред да отвори ќесе.
Аеросолно, тоа во ред, но рандом шетња која не вклучува близок контакт со заразено лице, можноста за такво сценарио е бесконечно мала, и да лиже прст, колку време вирусот е активен надвор од организмот "домаќин", значи треба да се излиже некој по раце, со тие раце во икс временски период да поздрави некого и тој што поскоро да си ја излиже дланката. И тогаш шансите за зараза не се особени високи.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.426
Точно е дека докторкава која е суспендирана,заразила 5 луѓе од своето одделение?! На фејсбук видов пост?!
Да точно е. Само 30 се тестирани, а мислам дека 200 беа во карантин. Ако продолжи овој тренд на статистика, се очекуваат некаде 35 заболени само од ЦАЦА Директорката.

Битно вести од денешниот ден:

https://plusinfo.mk/kineski-doktor-od-vuhan-vo-belite-drobovi-na-pochinatite-na-dovme-lepliva-sluz/

Ова дека исто е ко грипче.. .


Оваа вест е од петокот, за да денеска дознаеме дека директорката на ШУМАРСТВО - Велес била болна. Швалерација донесе корона во велес. За да биде бељата поголема, пола болница во ВЕЛЕС е потенцијално контаминирана за тоа што швалерката била премногу активна последнава недела во однос на состаноци - баш таму кај што не треба

ако се рашири и у војската готово е
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Венко кажа дека преку капки од искашлување/кивање и нечисти раце (се фатиле по нос, уста) се заразени сите. Мене ич не ми е чудно, пола народ лиже прст пред да отвори ќесе.
И уште половина лиже прст кога брои пари.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Да точно е. Само 30 се тестирани, а мислам дека 200 беа во карантин. Ако продолжи овој тренд на статистика, се очекуваат некаде 35 заболени само од ЦАЦА Директорката.

Битно вести од денешниот ден:

https://plusinfo.mk/kineski-doktor-od-vuhan-vo-belite-drobovi-na-pochinatite-na-dovme-lepliva-sluz/

Ова дека исто е ко грипче.. .


Оваа вест е од петокот, за да денеска дознаеме дека директорката на ШУМАРСТВО - Велес била болна. Швалерација донесе корона во велес. За да биде бељата поголема, пола болница во ВЕЛЕС е потенцијално контаминирана за тоа што швалерката била премногу активна последнава недела во однос на состаноци - баш таму кај што не треба

ако се рашири и у војската готово е
Јака ти е логикава дека во секој sample ќе има ист број на заразени и дека сите групи се идентични. Дај престани со апокалиптични статистики што ни сам не ги разбираш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom