Коронавирус (COVID-19)

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.570
Поени од реакции
1.093
Како бе од 9 март, мислам порано во Ломбардија дека се затворени
Lombardija i Veneto se zatvorija den porano. Zborime za celosen karantin,a ne merki od tipot skrateno rabotno vreme,sloboda na dvizenje itn.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Lombardija i Veneto se zatvorija den porano. Zborime za celosen karantin,a ne merki od tipot skrateno rabotno vreme,sloboda na dvizenje itn.
Мхм,епа добро за една недела ќе видиме ама на она видеото Кинезите денес се зачудиле кога виделе како изгледа нивниот карантин. Дај Боже да се среди затоа што оние бројки се запрепастувачки, и некој тука ми споредва сезонски грип, аха да, важи.
Па на стрелање да ги наредиш 600 души ќе ги промашиш бе, она е страшно шо се дешава таму.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Прво, имајте култура кога веќе одговарате. Овде не се работи за мене, туку како совесен граѓанин познавам Нотар кој работи секој ден, кој со сопругата и уште еден пар беа во Виена на 8ми март (се вратија на 9ти претпоставувам). Не сакам да клеветам, т.е. да пријавам некого непотребно, затоа побарав информации доколку некој е ЗНАЕ, а не да се однесувате како на пазар
Епа ако знаеш дека се вратил на 9 март, како може да клеветиш?

Или знаеш и ќе се јавиш или не знаеш и ќе ќутиш, преполна е темава со чув недочув постови.

Сите знаете некој а ви фуфа да се јавите, дај кажи ми кој е јас ќе се јавам.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Како бе од 9 март, мислам порано во Ломбардија дека се затворени
Лошо мислиш... најпрво пред повеќе од месец ставија под карантин 11 општини односно мали градчиња/села ...во повеќето од тие места пред недела дена објавија дека се веќе најбезбедни места во цела држава :) Кодоњо местото каде започна се , кое е на 10 км од мене , нема нов случај веќе недела дена... Потоа прогласена беше црвена зона во 2 региони Ломбардија и Емилија , но мерките беа многу делимични , барови молови работеа до 6 итн итн.. е веќе на крај цела држава беше прогласена како црвена зона , и строгите мерки се нешто повеќе од 1 недела на сила, нели карантин на државно ниво.. ќе се суди ефикасноста за 5-6 дена од сега... инаку комшиите ги немам видено веќе 5-6 дена , зборувам за комшилук од некој си 30 фамилии станови/куќи со дворчиња и тераси..колите на паркинг ги гледам не поместени со денови... сите со кој сум во контакт и ги познавам се држат најстрого до мерките , се оди само на работа тие што уште имаат работа, и до маркет за храна. Вака е 1 недела.. резултат ќе има следниот викенд, цврсто верувам.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
До кај е тендерот за респираторни машини, а @beneamata? :icon_lol:
Ја ништо не го разбрав, или вчера апла излажа или денес не се изјасни, зашто има 2 x 50 нарачки.
Енивеј, јас зборев врз основа на тоа што го кажа вчера.
Иначе и новинарот излажа дека била најскапа, од пресот на Дпмне, бразилската е иста со германската, а поевтина од америчката мислам.
А најефтината можда е rejected од УСА.
Енивеј x2, типот е доста неразбирлив и кога кажува за колку случаи има, затоа и новинарите по 2 пати го прашуваа да сумира.
Требаше да одговори јасно, и сигурно ќе го прашаат пак утре.
Не дека е битно ова во целава дискусија, т.е. дали излажал, не може новинар да знае дали една од друга опрема е подобра.
Сега имаат 10 пати повеќе шанси да украдат наместо преку тендер, за работа што ја следат сите, сега се одврзани раце за се, па и тоалет папир може да кошта 100 денари.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Лошо мислиш... најпрво пред повеќе од месец ставија под карантин 11 општини односно мали градчиња/села ...во повеќето од тие места пред недела дена објавија дека се веќе најбезбедни места во цела држава :) Кодоњо местото каде започна се , кое е на 10 км од мене , нема нов случај веќе недела дена... Потоа прогласена беше црвена зона во 2 региони Ломбардија и Емилија , но мерките беа многу делимични , барови молови работеа до 6 итн итн.. е веќе на крај цела држава беше прогласена како црвена зона , и строгите мерки се нешто повеќе од 1 недела на сила, нели карантин на државно ниво.. ќе се суди ефикасноста за 5-6 дена од сега... инаку комшиите ги немам видено веќе 5-6 дена , зборувам за комшилук од некој си 30 фамилии станови/куќи со дворчиња и тераси..колите на паркинг ги гледам не поместени со денови... сите со кој сум во контакт и ги познавам се држат најстрого до мерките , се оди само на работа тие што уште имаат работа, и до маркет за храна. Вака е 1 недела.. резултат ќе има следниот викенд, цврсто верувам.
Баш ми е мило, најискрено.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
После тоа видеото со тие на Флорида за фестот верувам дека само една држава го има најдено лекот за вирусов .:cuc: Kim Jong Un .
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Еј пак ќе кажам. Ај народот е глуп секаде луѓето се игнорантни и неинформирани ама владите во ЕУ, Кина УК многу лошо изиграа ова можеше на време да се спречи исто како сарсот мајката да им ја изнаебам и на западњациве егоисти у англија дури од вечер се затварале пабови и ресторани (ме дупиш?) . И не ја знам причината зашто САД и УК го одбија симпозиумот на лекари за споделување на информации за лекови и слично... Играат некоја педерска игра
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Секој ваков гест е за поздрав ама повеќе симболичен отколку дека ќе има некаков голем ефект, ако треба пари државата нека скрати 10% од платите на сите административците за месец два и ќе ги купиш респиратори многу повеќе отколку што луѓево може да соберат со донации.
И тоа е така ,но граганите можат да направат исто нешто. Не е прашане да мислим сега откаде и зашто административците не скрата или зашто депутатите не дадат заплатите си...овде е битка со недими противник за секи живот,а веруваj таква битка ке има.
Автоматски споено мислење:

Шо ти треба овоа прашање тука?
Не ви иде памет и не ви иде.
Хуманитарен е случаja после неделеа ,две ке си зборуваме што чека Балканот.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Screenshot_20200320-213924.png
Автоматски споено мислење:

У тренутку
 

Kajgana Shop

На врв Bottom