Коронавирус (COVID-19)

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Не ми е јасно оваа 2 недели имала симптоми, доаѓа од најпогодениот регион во Европа кајшто нема човек по улица да излезе и се кренала така болна СО КОМБЕ за МК. Мислам кој кур резонирање е ова? У комбе може СИДА да фатиш по 10 саати пат не пак ова што се пренесува на трилиони начини. Вака изложи којзнае колку лица на опасност...ај барем одма у болница отишла, не се прошетала малку прво.
Јас сум тука само за да кажам дека не е точно дека улиците во Милано се празни :) точно е дека има намалено движење ама не се празни и иако има луѓе што тепаат кинези дека нели они се криви, напаѓаат болници за да земат гел а има по аптеки, се тепаат за маски а не знаат ни кој треба да ги користи, има и луѓе кои си одат на работа, се шетаат, супермаркетите НЕ СЕ ПРАЗНИ!
и така :)

П.С. Била тестирана во Италија и резултатите биле негативни
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Со тоа што малта е мегу првите 5 држави во европа по здраство...
Ако си малтез. :D
Шала на страна...
Имаат само една државна болница и во неа идат и ќоро и сакато.
Внатре е стварно средено, ама друг е третманот за странците, друг е за малтезите.
Жена ми во соба со уште една кога се пораѓаше, малтежанка...нејзе 10 пати ја проверуваа, жена ми само 2 пати од кој еднаш да ги пратела по меил последните три пеислипа за да знаат дали треба да плаќа или не.
Не е сјајно и не им верувам многу доколку вирусот ептен се прошири.

@kano
Едит - https://www.google.com/amp/s/timesofmalta.com/articles/view/coronavirus-nurses-say-hospital-not-prepared-for-possible-outbreak.773474.amp
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Што да кажам....некако очекувано ми беше дека и кај нас ќе дојде, дека нема да не заобиколи :(. И еве за жал денес и ние имаме потврден случај. Е сега со нашево здравство......тоа ми е некако нај критичен момент, како ќе успее да се справи.
Јас откако се појави сезонскиов грип редовно употребувам антисептик гел за раце, пијам Ц витамин од 1000mg и Б комплекс (така правам секоја година).
Сепак мислам да не креваме паника (што е особина на нашиот менталитет), со тоа ништо не се постигнува.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
Ако си малтез. :D
Шала на страна...
Имаат само една државна болница и во неа идат и ќоро и сакато.
Внатре е стварно средено, ама друг е третманот за странците, друг е за малтезите.
Жена ми во соба со уште една кога се пораѓаше, малтежанка...нејзе 10 пати ја проверуваа, жена ми само 2 пати од кој еднаш да ги пратела по меил последните три пеислипа за да знаат дали треба да плаќа или не.
Не е сјајно и не им верувам многу доколку вирусот ептен се прошири.

Нема да имаш избор, седи си таму и убаво рече бјонсе здрава храна и витамини... Ти се жалеше дека хранава во малта е скапа рачунај ако се прошири паника ќе поскапи се.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Што да кажам....некако очекувано ми беше дека и кај нас ќе дојде, дека нема да не заобиколи :(. И еве за жал денес и ние имаме потврден случај. Е сега со нашево здравство......тоа ми е некако нај критичен момент, како ќе успее да се справи.
Јас откако се појави сезонскиов грип редовно употребувам антисептик гел за раце, пијам Ц витамин од 1000mg и Б комплекс (така правам секоја година).
Сепак мислам да не креваме паника (што е особина на нашиот менталитет), со тоа ништо не се постигнува.
Земи јади лимони, портокали и мед. Какви гелој какви ц витамини :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Да ве потсетам на Terms of business:
- секој пост што вклучува политика се брише
- секој пост што вклучува лични навреди се брише
- секој пост што вклучува “еј абе од жаби го добиле вирусот хуехуехуе” и други слични шеги и досетки се брише
- чамче муабети се водат во приватни пораки или соодветни теми
Ви благодарам на вниманието и ви посакувам пријатна дискусија.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Прашање на време е кога во групата Мамички на ФБ ќе се открие лекот за корона вирусов во стил "седете под жална врба, со корона пиво во рака и намачкајте се со толчен лук", треба само трпеливи да бидеме.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Јас сум тука само за да кажам дека не е точно дека улиците во Милано се празни :) точно е дека има намалено движење ама не се празни и иако има луѓе што тепаат кинези дека нели они се криви, напаѓаат болници за да земат гел а има по аптеки, се тепаат за маски а не знаат ни кој треба да ги користи, има и луѓе кои си одат на работа, се шетаат, супермаркетите НЕ СЕ ПРАЗНИ!
и така :)

П.С. Била тестирана во Италија и резултатите биле негативни
Nema vrska,ministerov vika se lekuvala 2 nedeli vo italijanska ustanova,a ne bila testirana.Abe nema sansi vo italijanska ambulanta da se lecis i da imas simptomi takvi a da ne te testiraat.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Nema vrska,ministerov vika se lekuvala 2 nedeli vo italijanska ustanova,a ne bila testirana.Abe nema sansi vo italijanska ambulanta da se lecis i da imas simptomi takvi a da ne te testiraat.
Епа тоа де, 2 недели се лекувала таму, видела нема многу фајде, и си дошла тука да ја оправат нашиве.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Nema vrska,ministerov vika se lekuvala 2 nedeli vo italijanska ustanova,a ne bila testirana.Abe nema sansi vo italijanska ambulanta da se lecis i da imas simptomi takvi a da ne te testiraat.
Еден од првите заболени во Италија беше скроз без симптоми дур не го однеле директ со брза помош дека му било лошо, друг случај имаше бил на доктор и го пратиле дома. После недела две се влошило и тогаш го тестирале :)
Значи ни тука не е така перфектно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom