Коронавирус (COVID-19)

Член од
25 април 2011
Мислења
176
Поени од реакции
239
А демек Германија носат маски надвор од маркети и автобуси ? Еден нема што носи маска на отворено. И бројките нивни во последните денови, како кај Кинезите ми делуваат, ама ако и да е така не се бунам :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.089
Поени од реакции
184.874
Шведо како прво нема да ги примети, како второ ич не го боли шо прават, со извинување и да се суредуваат око нема да фрли.
Што ти беее хахахахахаха да се тушираш после 22 часот полиција ќе ти викнат поради водата низ цевки што се слуша, ги болело уво што прават вика. Крал.

На @Емкаа есеноска и пререкле зошто многу ѓубре праела ко за сама живеење, немало да те оцинкарат на полиција бормашина ако пуштиш или правосмукалка или ако се тушираш после 22.
Автоматски споено мислење:

А демек Германија носат маски надвор од маркети и автобуси ? Еден нема што носи маска на отворено.
Абе не знам зошто упорно правите паралели со Германија. Во Германија сигурно на секој чекор немаш чопори од луѓе набутани како викендот во Скопје во парк. Што да носи маска ако се двајца и држат растојание? Навистина не можам да разберам и по 2 месеца прости работи се дискутираат :)
 
Последно уредено:

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.943
Поени од реакции
12.114
А демек Германија носат маски надвор од маркети и автобуси ? Еден нема што носи маска на отворено. И бројките нивни во последните денови, како кај Кинезите ми делуваат, ама ако и да е така не се бунам :)
Nosat, ama nadvor mnogu pomalku zatoa sto drzat distanca. Zosto vo toplovo da nosam maska ke se izvodeni celosno za kratko vreme zatoa nosi koga ima potreba. Inace brojkite pagjaat ama seuste se megju 1000 - 2000 novozaboleni na den i brojkata na mrtvi raste so ogled sto vo starinski domovi se siri virusot. Ne gledam da e kako Kina, koga od edna den na drug odlucija deka zavrsi pandemijata pa so denovi imaat po 0 novozaboleni.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.416
Поени од реакции
9.653
Нов серолошки тест во Њујорк.


15% се заразени од 19 450 000 жители на цела држава или ‭‭2 917 500‬‬. Во самиот град бројот на луѓе со антитела е 25%.

Умрени се до вчера 25 000 во цела држава.

Смртност 0,857 %
Грипот има 0,11 %

Седум пати е посмртоносен вирусов во Њујорк. И претходиот тест беа толку, од кај ги вадите пресметките дека Корона има смртност како грип од 0.1% не знам.
Исто далеку од тие 3-4% смртност, а за тие 10-11% како во Италија и Шпанија да не прајме муабет.
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
31.649
Поени од реакции
79.272
Абе какви финансиски казни, само ќутек. Пари ќе се најдат за да се плати казна или врски да не се плати истата, само ќутек на лице место.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.699
Поени од реакции
9.980
Надвор некои носат пешки на точак или во кола, многу помалку не носат. Иако сами во кола, на улица или на точак не треба да се носи, како што ги сфаќам мерките. Во суштина многу лошо се наведени местата каде треба да се носи. Наместо "освен во" треба да напишат каде мора, каде не мора. Значи покрај дворовите, сега и ова со маскиве е непрецизно што е недозволиво во вонредна состојба. Додуша самата вонредна состојба веќе не ми е јасна.
Второ што ми падна во очи е што за дел од починатите потенцираат дека имале висок притисок. Па секој трет више има висок притисок. Понатаму, вчера една докторка изјавуваше дека бројот на починати ќе се споредувал со оној од 2 св војна, а министерот најави втор бран наесен.
Треба сериозно да размислат за ваквите изјави, врз основа на што ги даваат и како си дозволуваат да предизвикуваат дополнителни психози.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.089
Поени од реакции
184.874
Тој 36 годишниот што почина некни навистина имал проблем со килограмите, стомакот 2 минути пред него се наоѓа, налетав на статија.
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
325
Поени од реакции
224
За џабе ни се маските коа пензионерскава стока ти дише у врат, кај нас треба подрастични мерки, на пример шамар за секој шо ти го нарушува личниот простор.
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
31.649
Поени од реакции
79.272
Надвор некои носат пешки на точак или во кола, многу помалку не носат. Иако сами во кола, на улица или на точак не треба да се носи, како што ги сфаќам мерките. Во суштина многу лошо се наведени местата каде треба да се носи. Наместо "освен во" треба да напишат каде мора, каде не мора. Значи покрај дворовите, сега и ова со маскиве е непрецизно што е недозволиво во вонредна состојба.
Секоја затворена просторија и пазар (поради големата фреквентност на луѓе), во автомобил доколку не сте исто семејство. Сега ако е во автомобил, сигурно е и во такси, автобус, веројатно не треба да цртаат за тоа. Ако е во маркет, значи е и во банка и цвеќара.
Додуша самата вонредна состојба веќе не ми е јасна.
Каква беше на почеток, иста е и сега.

Второ што ми падна во очи е што за дел од починатите потенцираат дека имале висок притисок. Па секој трет више има висок притисок.
Не знам и тука што те буни, најискрено. Мислам дека е транспарентно да се каже од што точно болеуваат починатите.

Понатаму, вчера една докторка изјавуваше дека бројот на починати ќе се споредувал со оној од 2 св војна, а министерот најави втор бран наесен.
Треба сериозно да размислат за ваквите изјави, врз основа на што ги даваат и како си дозволуваат да предизвикуваат дополнителни психози.
Пак ќе кажам, според мене треба да бидат транспарентни а ако ние сме психички оболени, треба да си одиме на психикатар а не сами да си препишуваме и да се лечиме со дијазепами.
 
Член од
1 август 2009
Мислења
452
Поени од реакции
960
Во написов има графички прикази на кривите во многу земји (сите земји над 10 000 жители и 100 случаи), во категории според максимум број на заразени на ден. Написов е од пред еден месец и ги обновуваат податоците секој ден. На француски е, ама ако сакате можете со Гугл Тренслејт да читате, или само да ги гледате графиците.
Еве ја нашата крива:
1588066338430.png
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.435
Поени од реакции
44.961
Чул некој гласини дека школите ќе ги пуштеле од 16-ти?
Мене неверојатно ми звучи тоа и глупо.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.087
Поени од реакции
4.401
Чул некој гласини дека школите ќе ги пуштеле од 16-ти?
Мене неверојатно ми звучи тоа и глупо.
Имаше изјава дека до јуни сигурно нема да се пуштат. За понатаму има многу различни шпекулации. Премногу е нереално да се дискутира за школи во период кога се најавува 4-дневен карантин.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.202
Поени од реакции
16.951
Чул некој гласини дека школите ќе ги пуштеле од 16-ти?
Мене неверојатно ми звучи тоа и глупо.
Како би организирале брзи избори, ако не ги вратат училиштата во нормала предходно?
 
На врв Bottom