Коронавирус (COVID-19)

Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Лоша и нелогична споредба правиш , неизводлива ти е техниката, неможе дур си на работа 9 часа како пример да земам, после секој контакт со твое опкружување да трчаш да миеш раце ....
Ваљда на работа не се поздравуваш со секој колега, плус имаш тие дезинфекциони гелови...
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.351
Поени од реакции
7.564
Пиев парацетамол и малку се спушти
Друго што треба?
Само лапај парацетамоли, ќути, криј се, по можност оди по роднини и викај им дека ништо не ти е, оди до продавница купи си храна и ако ептен не можеш да дишиш тогаш оди во болница кај матичната или директива на пулмологија без да се јавиш ништо...

Бог да чува човек јави се на броевите за Ковид 19 ќе ти направат анкета ќе ти дадат инструкции не на форум да прашуваш, можда и немаш корона којзнае ама мора да се јавиш тоа ти е граѓанска и морална должност.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Ваљда на работа не се поздравуваш со секој колега, плус имаш тие дезинфекциони гелови...
Не се поздравуваш точно... но допираш предмети кој и твоите колеги ги допираат , знаеш ваљда дека вирусот се задржува на предмети/површини одредено време...
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.816
Поени од реакции
9.976
Пиев парацетамол и малку се спушти
Друго што треба?
Ништо, течности многу и само парацетамол. Мое другарче потполно исти симптоми за 4-5 дена му помина. Најмногу се жалеше на болки во мускули. Му помина без проблем. Има 55 години. Мајка му на 84 исто го прележа дури и побрзо од него. Нема што да му се плашиш
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.758
Поени од реакции
30.419
Пиев парацетамол и малку се спушти
Друго што треба?
Не пиј парацетамол, не пиј ништо за намалување температура!
Не додека температурата ти е под 39.5с

Дигањето температура е дел од одговорот на имуниот систем, на подигната температура имуниот систем поефикасно работи а воедно се инхибира вирусот. Кога спушташ температура му правиш хендикеп на сопствениот имун систем, за накратко да се почуствуваш малку подобро. Но тоа може скапо да чини.


Посебно Ибупрофен никако, има солидни показатели дека делува контрапродуктивно. Парацетамол се зима само кога температурата ќе отиде над 39.5 ~ 40с.
На крај секако прво консултирај доктор, не зимај ништо на своја рака. Секако треба да се јавиш на матичен да те тестираат, и можеби и ќе ти препишат од експерименталната терапија ако се согласиш и ако немаш кардиоваскуларни проблеми - а првичните сознанија се дека има бенефит.
Автоматски споено мислење:

Не се поздравуваш точно... но допираш предмети кој и твоите колеги ги допираат , знаеш ваљда дека вирусот се задржува на предмети/површини одредено време...
Дезинфекција, алкохол или дезинтел. Миење раце. Итн...

едит: Маски треба и мора да се носат, било какви, макар и рачно направени. Главната поента е заразените да ги заразуваат другите, за тоа било какви маски вршат работа. За лична заштита треба фул PPE опрема, со n95 маски, со затворени наочари за очи, итн.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.589
Поени од реакции
69.868
Ве молам некој што има или имал корона да ми пише.
Денес се разбудив во тт, со отечени крајници, со силна кашлица. Ме пржи кожата, како изгорена од сонце. Едвај се движам и мускулите ме болат
Скоро месец дена не можам да се опоравам.
Стандард шема, чаеви, супи, парацетамол додека не спадне температурата, витамин Ц 1000мг и за мускулите магнезиум.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.350
Последен пат кога прочитав, двоцифрена беше бројката на заразени на носачов.
Автоматски споено мислење:

Па ако земеш у предвид меркиве колку луѓе на светско ниво ќе однесат у крајна беда,колку луѓе ќе испоумрат од стресови,колку ќе останат ненавремено дијагностицирани од опасни(малигни) болести,тешка е математиката...

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
а колку нема да умрат заради загадување?
тоа исто може да се убаци у рачуница
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.758
Поени од реакции
30.419
Скоро месец дена не можам да се опоравам.
Стандард шема, чаеви, супи, парацетамол додека не спадне температурата, витамин Ц 1000мг и за мускулите магнезиум.
Земаш терапија со хидроксихлорокин?
Цинк и витамин Д се важни, а хлорокин зголемува клеточна концентрација на цинк што понатаму го инхибира реплицирањето на вирусот (цинк ја инхибира функцијата на RNA Polymerase во процесот на реплицирање на SARS-COV-2)... Си се тестирал повторно, уште си позитивен?

Барем два часови на сонце дневно, би требало да ти биде од бенефит.


Едноставно објаснето за витамин Д:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.350
Страшно глупи мерки, носете маски а истите не заштитуваат од ситни честици, дури не штитат ниту од прав а не па од микроорганизми. Како се тогаш зарази пола влада на состанок во Куманово кога сите носеа маски, или потребно е да се наполни буџетот сеа кога економијата стои?
Koj се заразил од влада у Куманово?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.344
Поени од реакции
108.655
Голем дел од луѓето бришат гас после срање со тоалет и рака, после тоа ги мијат рацете и тоа е тоа, иста техника може да се употреби и во овој случај и нема потреба од дегенизираните маски.
Добро другар разбираш ти што значи носењето маска или Вело ако рекол така и тоа е тоа? Никој не одобрува носење маска цел ден, или носење маска кога си сам во кола и слично, него кога влегуваш во маркет, банка, институција, односно кога се мешаш со народ. Тоа значи 15/20/30 минути, ништо повеќе. Ја ставаш маската, влегуваш, завршуваш работа, ја вадиш и тоа е тоа од употребата на маската. Таа ќе спречи да се заразиш доколку има некој болен во просторијата каде што влегуваш, у случај да кивне, да се закашла или ако имаш контакт со него во непосредна близина (разговор и слично).

Боооооо аман секој ден истите работи се повторуваат а не може основно значење на одредени работи да разграничите.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Земаш терапија со хидроксихлорокин?
Цинк и витамин Д се важни, а хлорокин зголемува клеточна концентрација на цинк што понатаму го инхибира реплицирањето на вирусот (цинк ја инхибира функцијата на RNA Polymerase во процесот на реплицирање на SARS-COV-2)... Си се тестирал повторно, уште си позитивен?

Барем два часови на сонце дневно, би требало да ти биде од бенефит.


Едноставно објаснето за витамин Д:
Бог да чува, како ноншалантно си го пиша ова за терапијата со хлорокин како “пиеш ли сок од лимуни”.
Патем, високо токсичен е за срце лекот и се препишува од доктор само ако е крајно неопходен. Не се препишува од гуглачи на форум.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Бог да чува, како ноншалантно си го пиша ова за терапијата со хлорокин како “пиеш ли сок од лимуни”.
Патем, високо токсичен е за срце лекот и се препишува од доктор само ако е крајно неопходен. Не се препишува од гуглачи на форум.
A ti pa ekspertka si za lekovi,ako pisuvas za toksicnost na lekot,daj izvori ...dosta pati e kazano kao i koga se dava toj lek i zosto e tolku zboren i uspeshen so kombinacija so drugiot lek.

Dr Didier od Francija go brukaa vaka za terapijata toj prviot sho ja preporaca (eden od najdobrite vo svetot na toa pole)i testirase so zaboleni i navede sho i kako treba da se koristi,pa na kraj kup zemji ja prepisaa.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
A ti pa ekspertka si za lekovi,ako pisuvas za toksicnost na lekot,daj izvori ...dosta pati e kazano kao i koga se dava toj lek i zosto e tolku zboren i uspeshen so kombinacija so drugiot lek.

Dr Didier od Francija go brukaa vaka za terapijata toj prviot sho ja preporaca (eden od najdobrite vo svetot na toa pole)i testirase so zaboleni i navede sho i kako treba da se koristi,pa na kraj kup zemji ja prepisaa.
Во Бразил тестирале две групи, еданата со 400мг, другата со 600мг, втората група сите капут, мислам 11 биле и прекинале со тестирање.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
A ti pa ekspertka si za lekovi,ako pisuvas za toksicnost na lekot,daj izvori ...dosta pati e kazano kao i koga se dava toj lek i zosto e tolku zboren i uspeshen so kombinacija so drugiot lek.

Dr Didier od Francija go brukaa vaka za terapijata toj prviot sho ja preporaca (eden od najdobrite vo svetot na toa pole)i testirase so zaboleni i navede sho i kako treba da se koristi,pa na kraj kup zemji ja prepisaa.
Повели нацртано и преџвакано.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
A ti pa ekspertka si za lekovi,ako pisuvas za toksicnost na lekot,daj izvori ...dosta pati e kazano kao i koga se dava toj lek i zosto e tolku zboren i uspeshen so kombinacija so drugiot lek.

Dr Didier od Francija go brukaa vaka za terapijata toj prviot sho ja preporaca (eden od najdobrite vo svetot na toa pole)i testirase so zaboleni i navede sho i kako treba da se koristi,pa na kraj kup zemji ja prepisaa.
Не дека е токсичен ама за да те стават на терапија со хлорокин треба прво есктензивни тестови на срцевиот мускул, кажа и Венко за ова а рачунај во Македонија секој втор е со некаков срцев проблем, од шум до пролапс. :) Не сум доктор ама да сум, би ми фуфкало да ставам мој потпис за одобрена терапија со хлорокин на личност со срцев проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom