Коронавирус (COVID-19)

Член од
18 април 2010
Мислења
2.641
Поени од реакции
3.535
Зошто ако се открие вакцина пример во мај, би требало дури една година да се „развие“ или шо и да е? Зошто толку многу време?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Зошто ако се открие вакцина пример во мај, би требало дури една година да се „развие“ или шо и да е? Зошто толку многу време?
Не сум стручен ама мислам дека мора да се тестира, најмногу поради можни сајдефектс на заболените.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.567
Зошто ако се открие вакцина пример во мај, би требало дури една година да се „развие“ или шо и да е? Зошто толку многу време?
testovi, stranicni efekti i ostalo, valjda toa, ne deka odma koga bi te vakcinirale bi pokazal nekoj stranicen efekt, koj moze da se javi i meseci ili godini posle vakcinata. Taka da toj proces na testiranje i kreiranje na vakcina koja ne bi bila opasna za covekot i negovoto zdravje ne e plukni zalepi procedura i potrebno e vreme za da se dobie taa sigurnost i garancija.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Се зголемува времето на државен карантин за оние кои доаѓаат од држави со висок ризик, на најмалку 21 ден
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Не е дека ги оправдувам, не се оптимални мерки ама во овие услови се неопходни. Доколку мене ме прашуваш би идел на варијанта да нема целосен карантин туку да е забрането групирање на повеќе од 2ца надвор. Проблемот е...би го оставил ова на свеста на нашиот народ?

За економијата, срање ќе биде секаде. Во Германија, Америка, Македонија - не прави разлика (знам, звучи глупо ама ќе се дообјаснам). Секаде има ненормален скок на невработени. Подолго од уште еден месец нема да истрпи ниту Западот, не само ние. Во МК за среќа процентот на оние што поседуваат сопствено живеалиште е многу поголем од овде и тоа ме теши до некаде - над 50% Германци се под кирија. Нашите што работеа овде и ги загубија работните места се враќаат во МК пошто нема како да плаќаат кирија...а кај ќе оди Германецот? Се е социјала моментално, макар и Kurzarbeit (дефакто социјала само без отказ). Сите гледат да го преживеат периодов. Тоа е реалноста што мора да ја прифатиме. Знам дека МК нема можности да го вади народот од срањава и економската катастрофа, затоа се надевам ќе се подобри ситуацијата пред да мора да се направи изборот помеѓу леб и ризик од илјадници мртви. Нека е лекција за во иднина, на кредит за исплаќање пензии и плати и од месец до месец една држава не смее да живее и функционира. Исто така во здравството се инвестира постојано, не се остава се на среќа и кога ќе дојде јајцето на гз и има светска паника и недостиг на опрема да се моли за донации. После ова ако нема промени во менталитетот, општеството и системот во МК стварно незнам кога.
Не е проблем што ќе биде срање економијата, проблем за мене е што ќе биде срање за џабе. Мразам мерки што се донесени ради ете нешто праевме, без да се размисли за крајниот резултат. Ова е баш таква. Нема некој да седне у влада и да рече, чекај кај води ова?
Инаку за свеста на народот многу е изнапиша, а луѓето генерално не правеа ништо полошо од тоа во Германија. Имаме сите роднини пријатели таму и гледаме каква е ситуацијата. Ми се чини во Михен има најстроги мерки, и се поразумни него ова кај нас.
https://www.facebook.com/zoran.ilic.982/posts/3525006184192969
За вакво седење у парк тука се изнапцуја мајки шајки, овде аплаузи им даваат.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Од една страна се збори како самосвеста е на апсолутно ниско ниво и како не може ништо да се остави во доверба на самите луѓе, а од друга страна никој апсолутно ништо не презема за почитување на мерките надвор од полицискиот час. Нема логика едното со другото, барем мене ми нема. Толку многу полицајци се вработија низ годиниве, што слободно може да има патроли, ако ништо друго, барем низ некои ризични подрачја, односно таму каде што потенцијално би се правеле собири и гужви.
Нормално дека не може на секој чекор, во секој момент да им се стои врз глава на сите, ама па не може ни скроз обратната ситуација, каде што никому не му чуе што и како се случува преку ден, демек луѓево сами нека мислат малку, а во секој момент се потенцира какви глуперди се мнозинството од нив. Ама тоа е, кај нас очигледно секогаш се одбира таа трета страна за „решавање“ на проблемите, онаа најбаналната, како што може да се види за мал милион глупости низ годиниве.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А тие 500 души од фабрика немаат дома стари родители,деца,бремени жени?Или нивните фамилии ќе бидат колатерална штета?Ако маските даваат толкава заштита тогаш зошто постои викенд-изолација воопшто?
Без разлика што имаат дома, ако се обезбедени на работа и ги почитуваат строгите правила (тука мислам на држење на маската и ракавиците цело време), нема да го фатат вирусот, барем не од таму.

А второво прашање е first world problem, пред да го поставиш нека ти текне каде живееш. Ги затворија училиштата и оставија еден човек по дома да чува деца, се преполнија кафичите и игротеките и тука лежи одговорот. Да не дополнувам нешто што пишаа 100 пати досега, дека ретко кој ја носи маската како што треба.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Не е проблем што ќе биде срање економијата, проблем за мене е што ќе биде срање за џабе. Мразам мерки што се донесени ради ете нешто праевме, без да се размисли за крајниот резултат. Ова е баш таква. Нема некој да седне у влада и да рече, чекај кај води ова?
Инаку за свеста на народот многу е изнапиша, а луѓето генерално не правеа ништо полошо од тоа во Германија. Имаме сите роднини пријатели таму и гледаме каква е ситуацијата. Ми се чини во Михен има најстроги мерки, и се поразумни него ова кај нас.
https://www.facebook.com/zoran.ilic.982/posts/3525006184192969
За вакво седење у парк тука се изнапцуја мајки шајки, овде аплаузи им даваат.
Заслужен аплауз, повеќе од 2ца нема групи и сите се на прописно растојание. Тоа се мерките овде. Таму кајшто не се почитуваат има казни. Од сликите пред банки и она што пишуваат членовите овде кај нас не ми се чини дека би оставил лично на свеста на народот. Сепак тоа е само од интернет што имам добиено впечаток, не сум таму. Дали процениле од Влада дека премногу ризично би било да се остави на народот или процениле дека немаат можности да го контролираат сето ова...немам појма.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Поентата е да се одолговлекува колку може за да може здравствениот систем подобро да се справи. Ако укинат денес мерки и сите се вратат во нормала очекувај илјадници мртви, едноставно тие се бројките и таа е математиката било каде во свет. Секако и тоа е опција, кој преживее преживее. Многу други сакаа со таа опција да пристапат ама на крај си легнаа на брашното.
Илјадници мртви? Тоа опфаќа све од 1.000 до 999.999 мртви, прецизирај малку, и која е математиката и бројките, сподели со нас...
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.290
Поени од реакции
6.597
Кога би ги тргнале мерките, јас препорачувам да се направи листа од вас што сте против мерките. Кога ќе имаме 10 000 заболени а од нив 2000 да им треба хоспитализација и респиратор, вие да сте последни на листа за тој болнички кревет и респиратор. Па бујрум.
Одредени мерки треба да има, пред се за да се заштитат загрозените групи. Е сеа вакви какви што се мерките насекаде, се краткотајни, два, три месеци максимум. Многу поразвиени држави не можат да издржат подолго, ќе крахира економијата, доста фабрики ќе пропаднат. Имаш држави кои се многу зависни од туризмот. Значи, мерките многу поразвиени држави не можат да ги издржат повеќе од два, еве преку сила нека се три месеци. Од јули се ќе се врати у нормала (скоро се), а до вакцина или лек остануваат уште најмалку 6-7 месеци според најавите. Така да ќе мора да се враќа се во нормала, со тоа што ќе треба да се заштитат најзагрозените. Вирусот пак ќе се врати со враќањето у нормала, само што тогаш имунитетот на голем дел дури и незагрозените категории, ќе биде паднат, па ќе умираат луѓе уште полесно, е тогаш дури и промаја ќе убива. Пак затварања не ми се верува да се носат. Е сеа повели објасни како е изводливо и мерките да постојат и економиите на државите да не крахираат дур не се дојде до вакцина или лек.
Ситуацијата во Македонија е уште покритична, од причина што сме дно на секое поле. Сваќаш дека малите и средни фирми не можат да го издржат тој долг период, а финансиската помош од државата што ќе ја добијат ќе биде незначајна. Искрено сметам дека 70% од приватниците можат 3-4 месеци да издржат и без проблем да им даваат фул плата на вработените. После тоа што? Веќе се отпуштаат вработни. Со вакви мерки, до јануар државава 3 пати ќе банкротира. Ако крахира економијата, се ќе крахира, па и здравство. Е тогаш ќе нема ни за овие од корона, ни за дргите болни. Ќе нема ни за социјани случаи, ни а пензионери. Сиромаштијата ќе отиде до плафон, Луѓето нема ни леб да можат да си купат, па у 21-ви век ќе ни умираат луѓе од глад. За муабетот со имунитетот од погоре нема ни потреба да спомнувам, пошто мерките кај нас се уште построги од запад (сем Италија и можда Шпанија, за вториве не знам). Додади на тоа и што поради секојдневни стресови и загадување и онака ни е нарушен имунитетот. Па еве објасни како мерките да останат вакви и во исто време да се избегле се од погоре кај нас?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Илјадници мртви? Тоа опфаќа све од 1.000 до 999.999 мртви, прецизирај малку, и која е математиката и бројките, сподели со нас...
Nemozam drzavna tajna e...

Што има јас да споделувам, имаш население, имаш морталитет од 0.5% до над 10% зависно од државата, знаеш секој заразен понатаму заразува 2 до 5 души, прај си сметка.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Nemozam drzavna tajna e...

Што има јас да споделувам, имаш население, имаш морталитет од 0.5% до над 10% зависно од државата, знаеш секој заразен понатаму заразува 2 до 5 души, прај си сметка.
Нема јас што да сметам, ти си тој кој излезе со такво тврдење и теретот на докажување е кај тебе?
Колку е смртноста во РСМ, во која старосна категорија колку умираат, во која здравствена категорија (Кина 90% од мртвите биле со сериозно нарушен имун систем ради други болештини и синдроми пред да фатат вирус), и како со стварањето на bottleneck насекаде поради фашистичкиот час ќе се намали темпото на заразата?
Имајќи на ум дека 60-80% од заразените од вирусов го прележале без да го приметат или со минорни симптоми...
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Од една страна се збори како самосвеста е на апсолутно ниско ниво и како не може ништо да се остави во доверба на самите луѓе, а од друга страна никој апсолутно ништо не презема за почитување на мерките надвор од полицискиот час. Нема логика едното со другото, барем мене ми нема. Толку многу полицајци се вработија низ годиниве, што слободно може да има патроли, ако ништо друго, барем низ некои ризични подрачја, односно таму каде што потенцијално би се правеле собири и гужви.
Нормално дека не може на секој чекор, во секој момент да им се стои врз глава на сите, ама па не може ни скроз обратната ситуација, каде што никому не му чуе што и како се случува преку ден, демек луѓево сами нека мислат малку, а во секој момент се потенцира какви глуперди се мнозинството од нив. Ама тоа е, кај нас очигледно секогаш се одбира таа трета страна за „решавање“ на проблемите, онаа најбаналната, како што може да се види за мал милион глупости низ годиниве.
Во другите држави таквите примери би ги пријавиле. Кај нас кога се враќаш од негде сите гледаат низ џам со кој си , што носиш, што правиш, а пример ако се случи домашно насилство никој ништо не чул, ни видел. Тоа се тие драстични разлики.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Nemozam drzavna tajna e...

Што има јас да споделувам, имаш население, имаш морталитет од 0.5% до над 10% зависно од државата, знаеш секој заразен понатаму заразува 2 до 5 души, прај си сметка.
Каде е морталитетот 10% од население? 10% од регистрирани заразени е многу многу далеку од 10% од население. Особено ако земеш во предвид дека многу држави одбиваат да тестираат луѓе пред да имаат сериозни симптоми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom