Коронавирус (COVID-19)

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ne znam sho e tolku komplicirano da ima covek od obezbeduvanje sho ke go regulira ova. Sekako deka ima obezbeduvanje sho regulira redici i vo normalno vreme.
Eve u anglija u site marketi ima nalepnici na pod koi se postaveni na 2 metri. Nadvor za cekanje isto ima nalepnici i obezbeduvanje regulira protok na lugje. Jas vaka uopste ne bi gi pustil u banka se dodeka ne se oddalecat eden od drug. Koa ke vidat nema vleguvanje, ke se opametat.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.588
Поени од реакции
81.177
Se pisano ti e od inaet, od sto tolku imas omraza kon albancite , jas rabotam sred cair i najmnogu klienti imame makedonci , zasto go rizikuvate zivotot koga znaete deka Cair e zarazena opstina
Navistina mi se gadi od vakvi kako tebe sto samo sirat omraza , navistina ste dno sramno .
Не е ширење омраза, туку збориме реално... јас од од Чаир, и реално поголемиот дел од албанците не носат ниту соодветна заштита како маски или ракавици, а да не збориме за држење растојание или одење по групи од по двајца. И ние се чудиме на пензионерите што се збираат по банките и маркетите без притоа да држат растојание, али барем гледаме дека носат маски на лице. Е тоа тука во Чаир го нема, посебно оној дел кадешто доаѓаат од Дижонска. Секоја чест на исклучоци, сум гледал фамилии каде сите за заштитени од најмладо до најстаро, во маркетите и пазарите кадешто работат албанци носат соодветна заштита, и тука нема збор, али очигледно е дека поголемиот дел од албанците не се придржуваат кон заштитните мерки. А и страшно е, дека еве јас живеам во Чаир, дајбоже никој да го нема вирусов, значи ДАЈБОЖЕ, али ако продолжат со вакво темпо на неодговорност, се плашам дека баш овде ќе е новото жариште.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.667
A be gazot majcin nivni... Merkive Im nemaat kompas, nikakva strategija. Od edna strana Im zabranuvaat na zemjodelcite da odat I rabota vo pole siroko I da proizvedat hrana da Ne pocrkame od glad a od druga strana gi teraat lugeto da odat vo fabriki so iljadnici vraboteni, pa zabranile poveke of trojca vo kola a avtobusite dvizat, brkaat zemjodelci na traktori a toleriraat panagjur pred bankite...
 
Член од
18 јули 2012
Мислења
1.034
Поени од реакции
638
Не е ширење омраза, туку збориме реално... јас од од Чаир, и реално поголемиот дел од албанците не носат ниту соодветна заштита како маски или ракавици, а да не збориме за држење растојание или одење по групи од по двајца. И ние се чудиме на пензионерите што се збираат по банките и маркетите без притоа да држат растојание, али барем гледаме дека носат маски на лице. Е тоа тука во Чаир го нема, посебно оној дел кадешто доаѓаат од Дижонска. Секоја чест на исклучоци, сум гледал фамилии каде сите за заштитени од најмладо до најстаро, во маркетите и пазарите кадешто работат албанци носат соодветна заштита, и тука нема збор, али очигледно е дека поголемиот дел од албанците не се придржуваат кон заштитните мерки. А и страшно е, дека еве јас живеам во Чаир, дајбоже никој да го нема вирусов, значи ДАЈБОЖЕ, али ако продолжат со вакво темпо на неодговорност, се плашам дека баш овде ќе е новото жариште.
Ne negiram deka ima nekoj delovo od Cair kaj sto nema zastitni elemntarni raboti , no jas zboruam za toa kako clenot gore pisuvase vo super lativ na omraza toa ne mozeme da go negirame , kazav jas sred Cair rabotam vo edno od najgolemite firmi i imame klienti sto se makedonci , imame rabotnici makedonci i od tie 70 % ni doacat bez maski i bez zastita .
Postot na clenot bese ponizuvanje na albancite od Cair ,i toa e to
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Мерките што ги преземаат владите се под диктат на СЗО, карантини, полициски часови, ригорозни казни. Сите измишљотини идат од едно место и затоа не се чудете да најдете многу логика дали се за интерес на спречување на вирусот или се повеќе за ширење паника и хистерија.
Али тука на форумот ко што владее хистерија тешко дека надвор ќе најдете кај “простата маса“.
Ова врска нема.
Сите ја следат Кина, во начинот на справување на кризата.

Освен Шведска, која што ги следи Тајван и Јужна Кореа.
 
S

ski

Гостин
Ne znam sho e tolku komplicirano da ima covek od obezbeduvanje sho ke go regulira ova. Sekako deka ima obezbeduvanje sho regulira redici i vo normalno vreme.
Не е комплицирано,беше кажано од влада дека банките сами треба да го оддржуваат редот но очигледно банките неќат да се замараат со тоа.
Државата е во вонредна состојба поради пандемија но нема да има ефект од меркиве зошто од гужвите пред банки и супермаркети пак си се шири вирусот.
Еден да има заразен у таа гужва ке зарази десет.Тие десет ке заразат 50 други....
Полицијата/државата треба да врши ред пред банки и супермаркети,не за џабе сме во вонредна состојба.
Друг огромен проблем со ширење на вирусот е и јавниот превоз.

На крајот сепак неизбежно и очигледно е дека ке почнат една по друга држава да се откажуваат од мерките не заради тоа што ке стивне вирусот туку поради економијата.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Na Viber se vrti video kako Boris Jonson pazari vo edna malska prodavnica( mislam deka se muslimani....) ,i go guškaat i se slikaat so nego
Navodno taka ja fatil Koronata
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Ne znam sho e tolku komplicirano da ima covek od obezbeduvanje sho ke go regulira ova. Sekako deka ima obezbeduvanje sho regulira redici i vo normalno vreme.
Случајно сум во таа околина таму.Не е видливо на сликава, ама не еден туку тројца, а во еден период покасно плус уште еден вработен од Никоб (обично се 1-2 во нормален период).
Не знам колку пати ги опоменуваа и прераспоредуваа и после некој три минути пак лепенки.
Па дојде полиција две патроли со комбе и кола , подрасчистија малку и го обвинуваа обезбедувањето дека немало ред.Патем, тротоарите се јавна површина, а времето беше далеку после 11.Инаку, достава на промет е во баш тој период и еве ни проблем со пензионерите, сите мислиме дека имаме предност.После некое време пак лепенки.Чаре?Ќотек?Електрични бариери?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Od edna strana Im zabranuvaat na zemjodelcite da odat I rabota vo pole siroko I da proizvedat hrana
Не е забрането, за време на полициски час може да си ја обавуваат земјоделската работа и без дозвола, само ако нивата е во атарот на селото. За ниви кои се надвор од атарот на селото во кое живеат - треба дозвола од локалната канцеларија на Министерство за земјоделие
Автоматски споено мислење:

Аха, кина значи направи полициски час во цела држава по тебе, затвори се живо и диво, не знаев извини.
Не беше полициски час низ цела држава, ама имаа многу строги мерки насекаде, и да - затворија сè што не е маркет и аптека. Другарка моја живее таму, во градот кај што е, немало заболени, на пример, ама рече без маска на улица, нема излегување, пропусница мора да носиш (на сите фамилии поделена по една - значи еден од семејство може да е надвор во даден момент) и на секое некое пунктови за мерење температура. Рече - можам со маска и пропусница да излезам по улица да прошетам, ама на секои 100 метри контролен пункт за мерење температура, па ти збоктисува такво шетање ...
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.667
Не е забрането, за време на полициски час може да си ја обавуваат земјоделската работа и без дозвола, само ако нивата е во атарот на селото. За ниви кои се надвор од атарот на селото во кое живеат - треба дозвола од локалната канцеларија на Министерство за земјоделие
Retko koj zemjodelec ima rabota samo vo atarot Kade sto zivee... A toa so dozvolite e ziva smeska, denes vo Kavadarci bese panagjur pred ministers tvoeto, polo so I od pred bankite. I davaat dozvola za samo eden clen od semejstvoto, moze da se cesi sam na nivata. Site operacii zahtevaat angazman na celoto semejstvoto a cesto I na drugi luge- argati, e sega doma mozes da se klecas so zenata ama na niva sam treba da odis za da ne siris korona, vo fabriki moze 1000 luge vo zatvoren prostor 8 casa a nemoze nekolkumina na niva na sirok I otvoren prostor... dozvolite Im se sranje I samo maltertiranje I sirenje virus...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Na Viber se vrti video kako Boris Jonson pazari vo edna malska prodavnica( mislam deka se muslimani....) ,i go guškaat i se slikaat so nego
Navodno taka ja fatil Koronata
Cisto sumljam Boris pazaruval. Garant e fake video. On se pozdravuvase so raka so site do sredina na Mart plus go napravi ova i u sred bolnica kade sto imase bolni od virusot.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Излегува сета помош е само да го спасат Вучиќ :D

Реално за сите е добар и за САД и за ЕУ и за Русија, па дури и за Турција.
Или сите пробат да терат хуманитарна дипломациja. :)

Има ли некоја мерка што им текнало на нашиве сами, без да крадат од Србиве или други некои?
Некоj во Македониja препорача шопинг во Милано?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.667
Или сите пробат да терат хуманитарна дипломациja. :)


Некоj во Македониja препорача шопинг во Милано?
Sinot na Vucic zabolel od korona, bil hospitaliziran na infektivnata klinika. Logicki sega treba da go testiraat celoto semjstvo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom