Коронавирус (COVID-19)

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.569
Поени од реакции
1.085
Кашапопара ми го напрајвте мозокот :)
Колку новозаразени имаа денес, тоа сакам да знам
4000 novo zarazeni...
800 mrtvi i 1600 ozdraveni sto znaci 2400 zatvoreni slucaevi. 4000-2400 = 1600 novi koronasi plus za razlika od vcera.
Znaci za da se praa komparacii kako se odviva ekspanzijata na virusot mnogu pobitno e brojot na aktivni slucaevi.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
во болоња колку има заразени? последно што видов беше околу 1400.
неможам да најдам дали и градот е затворен.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.135
Поени од реакции
107.415
До сега немам прочитано нити е најден случај каде корона вирусот би предизвикал акутно белодробно крварење. Многу е чуден и матен целиов случај. Пациентот бил на инфективно одделение-ненадејно влошена состојба-интубиран-смрт. Штета што не се прават обдукции. Инаку, белодробен инфаркт? Белодробна емболија? Акутно масивно крварење од гастроинтестиналниот тракт? Се е можно.
Се прават обдукции али нека остане на ова муабетот. Буквално сите се зачудени од случајов со оглед на клиничката слика на пациентот, што всушност уште толку ни потврдува дека коронава не бира старост, пол, раса и слично, него може да одере било кого.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Не се 4000 ново заразени, туку 4000 нови кејсови мегју кои 800 починати и не знам колку оздравени. Значи новозаразени околу 1600
:facepalm:
29.03.2020 - Недела
Вкупен број на случаи: 97.689
Број на активни случаи (позитивни на вирусот): 73.880
Број на излекувани: 13.030
Број на починати: 10.779

30.03.2020 - Понеделник
Вкупен број на случаи: 101739
Број на активни случаи: 75528
Број на излекувани: 14620
Број на починати: 11591

Промена на вкупен број на случаи: 4050
Вкупниот број на случаи го сочинуваат активните случаи, излекуваните и починатите. Кога некој активен случај преминува во излекуван не го зголемува вкупниот број на случаи туку преминува од графата на активни случаи во графата на излекувани случаи.

Извор:
http://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioNotizieNuovoCoronavirus.jsp?lingua=italiano&menu=notizie&p=dalministero&id=4347
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.213
Поени од реакции
41.253
Дали се знае како се заразил?
Не, искрено не ни прашав тоа ептен ме погоди фактот што умре дете кое у глобала нит било многу дебело ( првично ми рекоа дека има 130кг ) нит покажувало било какви знаци дека има некој посериозен здравстен проблем.
Сеа дур пишуев баш ова го прашав другаров, ми вика од тоа што знае, не излагал нешто особено многу, али очигледно малце треба за да се фати вирусов, кој тој дечкото од Кинетикс што тука му го ставија скринот од фејсбук, се сумја од идење у маркет и тоа што не вршел дезинфекција на производи. И неговите дома се болни, јака им душа и на нив, многу жално ...

Ќе видам ако дознаам нешто плус а е за кажување и не е нешто ептен лично и може да се заобиколи, ќе спомнам, ко каде се заразил, дали е откриено нешто плус за неговото здравје што допринело до ова, и како му се одвивало влошувањето на здравјето ...
Последните две искрено и мене ме интересираат.

edit. еве од слободен печат повеќе инфо за него.

Докторката од итната медицинска помош која се посомневала на Ковид 19 и го упатила на Клиника, бидејќи имал коморбидитети, односно придружни болести меѓу кои епилепсија, чести опструктивни бронхити и повеќе пати во минатото имал воспаление на белите дробови.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.567
Ќе видам ако дознаам нешто плус а е за кажување и не е нешто ептен лично и може да се заобиколи, ќе спомнам, ко каде се заразил, дали е откриено нешто плус за неговото здравје што допринело до ова, и како му се одвивало влошувањето на здравјето ...
Последните две искрено и мене ме интересираат.

Еве што објавија последно...
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Дали се знае како се заразил?
192,кила на 31 година,сите органи со пола капацитет работат.
Јас пред две години бев 144 кила,навидум немав и не осеќав никакви тегоби,додека не отидов на систематски.
Докторите беа у ужас како уште сум жив....2 години ми требаа да се оправам...
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Како се новите мерки сега, се е затворено освен неопходните институции ?
И од прилика до кога ќе трае карантинот, има некои предвидувања или од ден за ден се менува ситуацијата
Да , освен супермаркети и аптеки , пошта .. се друго е затворено. Работат најесенцијалните фабрики за производство на храна... доставувачи и шофери... толку.... Последните гласини се дека ќе се продолжи со исто темпо и после 3ти Април загарантирано , но се најавува етапно пуштање на одредени поважни гранки... но мерките за лична заштита маски/ дистанца ќе останат ... се додека не оздрави или умре последниот позитивен.
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
248
Поени од реакции
642
Друже погоре некој објасни. Секако си ги пишува 4000 нови заразени, а тоа секако неможе да бидат сите додадени на Active Cases фала богу кога имаш денеска 1600-1700 излечено и 700-800 починати колку и да се. Фиромските политичари не те научиле добро дека излечените и починатите се одземаат од Active Cases. Ете ти пак објаснето малку размисли со тенеќето пред да трескаш глупости друг пат.
Не зборував за вкупно Активни моментално, тука за нешто друго т.е Нови Активни на дневно ниво. Ништо не си разбрал ама небитно да не ја тупиме.

Ниту северен фиромски политичар не може да свати што сакаше да кажеш
вкупно се 101,7к, активни 75,5к, излечени 16,6к, умрени 11,5к, од кој денеска се 4000 нови и 800 умрени.
Tи бе, ти бе... :icon_lol:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.119
Поени од реакции
16.586
192,кила на 31 година,сите органи со пола капацитет работат.
Јас пред две години бев 144 кила,навидум немав и не осеќав никакви тегоби,додека не отидов на систематски.
Докторите беа у ужас како уште сум жив....2 години ми требаа да се оправам...
Добро шо јадите бе луѓе јас повеќе од 52 кила немам кренато :)
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.213
Поени од реакции
41.253

Еве што објавија последно...
Во исто време го едитирав постот : )))
За епилепсијата очигледно и неговите другари не знаеле, може и за бронхитисов, како и да е добро е што ова излага во јавност односно од министерството за здравство информирале детално за дечкото, сепак ова се заболувања кои на короната за жал и даваат ветер у грб.

E сега што тука придонело за да болеста добие ваков тек не е наведено, може само да се погодува, факт е дека имал т.н. коморбидитети, и дека имал повеќе килограми од нормалната тежина за него, не претерано многу, ако се килограмите како проблем кој е наведен и у текстот ко буст за короната, тогаш искрено ова е алармантно пак ке кажам, зашто дечково не беше претерано дебел.
Жалосно е што вака дискутираме ама сеа повеќето гарант се надеваа и се надеваат да починал поради наведените заболувања кои ги имал, а не само поради тежината.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Кој ќе ги заплаил Битола, они први скокаа и беа против, а сега не не и ние имаме другари во карантин. Ааааа а да беа другарите во Епинал :icon_lol:
Ај сподели, баш ме интересира кој има објавено дека ќе ги запали.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.382
Поени од реакции
7.305
Какви рекла казала муабети. :tapp:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па бронхитис има 80% од Македонија прележано, ако ја спуштивме границата на коморбидитет до таму, тешко нас.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.119
Поени од реакции
16.586
Кога ќе се земе во предвид ситуацијата во Италија и Шпанија изминатава недела, како најпогодени Европски земји значи само карантин и строги мерки е спасот.
Два месеци од првите регистрирани случаи кај нив и дури сега овие неколку денови се намалуваат секојдневно бројките, не цел месец од кога го поставија карантинот.
Мислам дека конечно се гледа светлина во тунелот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom