Коронавирус (COVID-19)

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Сите сме со тој став. Ако веќе треба да го фатам, нека биде додека не дошол пикот.
Ама оди изложи се свесно за да си во првите. :)))
Јас со ова сега се тешам. Ама па кој ми гарантира дека после пак нема да се заразам. Нели имаше случај некоја 2 пати да фати :cautious: Така да ќе си мијам раце. :cool:
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ме загрижи прогнозата што министерот ја даде на пресот. Пикот ќе биде за еден месец со ~2000 заболени. Како нашето здравство ќе се справи со таа бројка. Доста лошо во секој случај, се надевам дека греши. Одлична е одлуката за "групен карантин" во Криволак, на целиот конвој со заглавените патници што биле упатени према Македонија, само мислам дека тоа требаше да се применува и до сега за сите што веќе допатуваа во МК....касниме тука
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Јас со ова сега се тешам. Ама па кој ми гарантира дека после пак нема да се заразам. Нели имаше случај некоја 2 пати да фати :cautious: Така да ќе си мијам раце. :cool:
Ете таму вика Филипче околу 2000 ќе се заразат, овде прогнозата е 6 милиони од вкупно 10, па да видеме каква среќа ќе имаме. :icon_lol:
Шо убаво дека те читам, макар тука. :backa:
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Со помин, лесно да го прележиш. :)
Се знај колку време е потребно за лекување (претпоставувам си во Русија пошо го спомна Путин). Дали се наоѓаш дома или во болница?
@chef_cook можи ти избега моето прашање, а доколку не ти е пријатно да одговориш, ок е те разбирам :)
Не стварно не можам да ги сфатам луѓето шо викаат дека нема што да се прави дома, досадно им било. Поготово тие што имаат дечиња, па еден тон милиони работи има што да се прават, еве гледам и за да им се ублажи досадата им пуштаат онлајн активности, денешно време кога технологијата е напредна и имаме достапност на интернет, серии, филмови, стримови, ако не можат да издржат тогаш не знам стварно.
Автоматски споено мислење:


Значи цела ствар е да се купи време дури да најдат соодветен лек или вакцина, а знаеме дека тоа не можи да се случи преку ноќ, па карантините служат за вирусот да не излези од контрола па да колабираат болниците.
Затоа трпение
Ако некој не знај шо да прај дома, нека ме контактира јас сум 2 и пол месеци во самоизолација поради повреда :D
Од денес почнувам со онлајн кладење :)
На ситно врти ги машините :D

А бројката за која проценува Филипче не ме изненадува покрај несовесноста на граѓаните. Дај боже само на мал дел од нив да им треба респираторна помош.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.598
Не стварно не можам да ги сфатам луѓето шо викаат дека нема што да се прави дома, досадно им било. Поготово тие што имаат дечиња, па еден тон милиони работи има што да се прават, еве гледам и за да им се ублажи досадата им пуштаат онлајн активности, денешно време кога технологијата е напредна и имаме достапност на интернет, серии, филмови, стримови, ако не можат да издржат тогаш не знам стварно.
Автоматски споено мислење:


Значи цела ствар е да се купи време дури да најдат соодветен лек или вакцина, а знаеме дека тоа не можи да се случи преку ноќ, па карантините служат за вирусот да не излези од контрола па да колабираат болниците.
Затоа трпение
Не е така едноставен процес тоа, може неколку години да треба за вакцина.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.835
Поени од реакции
35.228
Пред некој сат на вести ,,Лицата кои влегуваат во Македонија потпишуваат изјава дека доаѓат од земјите со висок или среден ризик, за разлика од некои останати земји каде е забрането влез во државата за лица кои доаѓаат од овие подрачја, или со самиот влез во државите лицата се спроведуваат веднаш во карантин"
Друго - скоро сите земји околу нас ги затворија границите, Америка забранија влез за лица кои доаѓаат од Европа, а кај нас уште си идат авиони од секаде и си потпишват изјави. Исто сите гранични прелази СЕУШТЕ си работат нормално скоро и без никаква контрола.
Иначе ние изолирани сме, миеме раце, се капиме... без гајле :mad:
Битно читаш коментари по ФБ бравоооо за нашите, најпрви од сите реагираа.
... навистина не знам што и зошто ме цитираш? на ФБ читам коментари? јас и немам ФБ на жалост! :toe:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.220
Поени од реакции
16.800
:D
Ме загрижи прогнозата што министерот ја даде на пресот. Пикот ќе биде за еден месец со ~2000 заболени. Како нашето здравство ќе се справи со таа бројка. Доста лошо во секој случај, се надевам дека греши. Одлична е одлуката за "групен карантин" во Криволак, на целиот конвој со заглавените патници што биле упатени према Македонија, само мислам дека тоа требаше да се применува и до сега за сите што веќе допатуваа во МК....касниме тука
What ?
Никој не можи да знае кога е пикот и колку заболени ќе има, се надевам нема да достигниме до таа бројка ама како тргнавме да поминиме со 2000 арно ќе е
2000 не е мала бројка со оглед на населението кај нас,Шпанија колапс им се деси пред една недела дури имаа 2000- 3000 заболени, и тоа пази еден Мадрид е 5 милиони скоро а жариштето им е таму,не сакам да помислам шо можи да се случи кај нас со тие бројки, параноја ме фаќа, па кај нас во Битола не можат вена да ти најдат "докторите" за обична инфузија бре, немаме кадар,пола се партиски испикани на работа.
Жими очи имам стара куќа изолирана е од население, од баба ми, таму ќе се преселам и не излегвам дури не излези вакцина :D
 
Член од
26 декември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
279
Член од
5 март 2018
Мислења
15.220
Поени од реакции
16.800
Не е така едноставен процес тоа, може неколку години да треба за вакцина.
Не верувам денешно време каде тегнологијата е напред исто и науката и медицината да им треба години за вакцина, најверојатно за година дена ќе најдат лек, цел свет е засегнат и реагираат најбрзо на сите можни начини да се спречи катастрофа.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
А зошто мислиш дека ние тука сме имуни на тоа, дека нема да остануваат луѓе без работа? Знам дека не е место на оваа тема но неможам да разберам во случај на смртоносен вирус приоритети ни се работата на печалбарите и реновирањето по дома...
Едно е без работа тука друго таму. Имам многу другари што отидоа пред 1 месец по странство и сега немаат работа, нема назад, немаат пари да го издржат ова. На крај од глад ќе умрат. Со наш стандард во Европа не можеш да преживееш.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Ме уби туѓ срам.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Лесно ви е на вас кои што не сте у ситуација да делите плата на вработени, а во исто време да плаќате кирии и даноци кон државата, да викате нека се затвори се. Се извинувам за офтопикот али пред да напишеш нешто размисли малку.
Јас сум сега да се воведе мерка да не смее да се бркаат работници, кириите кредитите се проблем на работодавците, до вчера немаше корона нека ги извадат профитите нека потрошат нешто.
Рипна еден хотелиер дека е 1,5 милиони евра во загуба месецов пошто немало туристи и бара субвенции, кај му се другите 1.5 Х 12 за предходните месеци ?
Тур оператори бараат помош, кој кур до некња организираа тури за италија, абе пред 3 дена тргнаа за црна гора да одат.
Кафичи, кафани треба да се дотираат ? Општо секоја фирма треба да биде ослободена од плаќање даноци ?
Едина мерка како помош што би требало да ја спроведе државава како помош е да донесе мерка за стопирање на ратите од кредитите додека трае кризава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom