Коронавирус (COVID-19)

Член од
9 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
56
Ај мала помош кај братучетка ми на работа колешка е позитивна на корона ,братучеткава ја исконтактираа од јавно здравје и и рекле дека треба да е во изолација 14 дена , е сега од кога и почнува изолацијата ? Колешкава нејзина имала позитивен тест на 30.12 и од тогаш си е дома ,братучетка ми незнае од кога ќе треба да биде ,матичната не кревала на телефон. Некој со вакво искуство ?
 
Последно уредено:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Ај мала помош кај братучетка ми на работа колешка е позитивна на корона ,братучеткава ја исконтактираа од јавно здравје и и рекле дека треба да е во изолација 14 дена , е сега од кога и почнува изолацијата ? Колешкава нејзина имала позитивен тест на 30.12 и од тогаш си е дома ,братучетка ми незнае од кога ќе треба да биде ,матичната не кревала на телефон. Некој со вакво искуство ?
Штом е исконтактирана веднаш треба да биде во изолација, затоа што веројатно брзо се известени и во полиција, инаку 14 дена ќе и се смета од последното видување со колешката. Веројатно на 30ти ли некој ден пред тоа
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Како се осеќаш сега после замор? Се јавува ли болката во градите после кревање (носење) потешки предмети (20-30 кг)?
Сега сум многу подобро, од време на време знае пак да осетам нешто кај градите ама ништо во споредба со тоа претходно.
Иначе отприлика последниве 8 години активно вежбам, и после 25ден од појавата на симптомите пробав лесен тренинг да направам дома со склекови и згибови и осетив некоја чудна слабост во мускулите (не е слабост како послем пауза од некој период )незнам како да опишам како да им беше првпат на мускулите да го прават тоа движење како да не беа поврзани незнам стварно како да опишам.
Послем некој ден почна болките и ги пиев кортикостероидите, и еве поминаа две недели од кога ги прекинав.
И вчера го направив првиот краток треинг дома склекови и згибови, прилично лагано 200 склека 50 згиба, со потенцијал и желба за уште ама тука прекинав од причина да не се напанам многу и да видам телото како ќе функционира, наредниот период малце по малце ќе се вратам во форма со овиее движења.
У глобала помина мислам 3 месеца од првиот симптом и последици има, ама иде на подобро.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Освен тоа, ако живеете на поголема надморска висина - сатурацијата природно ќе биде пониска. Исто и оксиметарот можеби „бега“, покажува малку пониско, а ова може да се провери со мерење на останатите домашни... За хоспитализација веројатно ќе бараат и неколку други симотоми, јас лично не знам каков им е протоколот.


А кога сме кај протоколот на нашето Здравство, навистина не знам зошто ни кај долготрајните боледувања не се употребуваат кортикостероиди, во ситуациите кога вирусот е мртов ама големиот број на мртви вирусни единки продолжуваат да поттикнуваат бурен имун одговор од имуниот систем (или јас барем не знам за давање на кортикостероиди на блиски и пријатели кои се влечеле неколку недели со ковид-19).

Повторно, за овој протокол(долу) од Eastern Virginia Medical School прилично се зборува дека е многу успешен: https://www.evms.edu/media/evms_public/departments/internal_medicine/EVMS_Critical_Care_COVID-19_Protocol.pdf

Врз основа на оваа погоре, претпоставувам дедо ми е во Рана или Доцна Пулмонална фаза. Заврши со антибиотик (Панцеф 10 дена). Контролни испитувања Д-Димери - 1251, седиментација 100/110, другото горе доле во нормала. Што терапија е предлог да се продолжи? Покрај витамините, PREDNOL и таблетки како Еликвис или Ксарелто? Боцкање на фраксипарин во корона мерки е речиси невозможно. Дополнително АСА некои?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.811
Терапија треба да препише доктор по медицина,врз основа на сите достапни податоци, и врз основа на подетално следење на пациентот. Јас само го посочив протоколот како алтернатива на протколите овде (или недостатокот од нив)... Инаку, ваљда кортикостероиди за намалување на одговорот на имуниот систем, ама само ако е завршен периодот на репликација на вирусот. Ете и Ивермектинот делува антивоспалително, со додатна сигурност дека нема да наштети ако репликацијата на вирусот сеуште трае (во кој случај ќе биде уште поефикасен). Баш заради ова Ивермектинот е одличен лек за ковид-19, едноставно е ефикасен во сите три фази од болеста, и според сите досегашни сознанија - скоро секогаш ќе делува полезно.
 
C

CoolIris

Гостин
Терапија треба да препише доктор по медицина,врз основа на сите достапни податоци, и врз основа на подетално следење на пациентот. Јас само го посочив протоколот како алтернатива на протколите овде (или недостатокот од нив)... Инаку, ваљда кортикостероиди за намалување на одговорот на имуниот систем, ама само ако е завршен периодот на репликација на вирусот. Ете и Ивермектинот делува антивоспалително, со додатна сигурност дека нема да наштети ако репликацијата на вирусот сеуште трае (во кој случај ќе биде уште поефикасен). Баш заради ова Ивермектинот е одличен лек за ковид-19, едноставно е ефикасен во сите три фази од болеста, и според сите досегашни сознанија - скоро секогаш ќе делува полезно.
Кортикото кај нас секојдневие.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Терапија треба да препише доктор по медицина,врз основа на сите достапни податоци, и врз основа на подетално следење на пациентот. Јас само го посочив протоколот како алтернатива на протколите овде (или недостатокот од нив)... Инаку, ваљда кортикостероиди за намалување на одговорот на имуниот систем, ама само ако е завршен периодот на репликација на вирусот. Ете и Ивермектинот делува антивоспалително, со додатна сигурност дека нема да наштети ако репликацијата на вирусот сеуште трае (во кој случај ќе биде уште поефикасен). Баш заради ова Ивермектинот е одличен лек за ковид-19, едноставно е ефикасен во сите три фази од болеста, и според сите досегашни сознанија - скоро секогаш ќе делува полезно.
Прочитав дека е одличен лек но сеуште не е пристигнат во Македонија
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.379
Ајмо! :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
Ајмо! :)
... лично ова го гледам со резерва употребата на антипаразитскиот лек, без искуства кај луѓето и клинички студии за краток период од една година од кога се појави САРС-КоВ-2 вирус, било која форма на овој лек„ ivermektin“ кој се употребува во ветеринарната пракса исклучиво има назначено во упатствата дека не е за хумана примена!:(
 
Член од
22 декември 2020
Мислења
213
Поени од реакции
95
Ќр купувате антипаразитски лек. Браво кајганисти платеници. Овој лек никогаш нема да биде во употреба. Исто како што не е тамифлу. Истата приказна само што 2009 лажираната пандемија е 0 за ова што денес го гледаме. А овој погоре како се радува за лек кој се дава којзнае за што сигурно си го има дома во големи дози па нека си го користи д видам. Тоа е кога низ цел свет имаш цензура на релевантни личности ние тука платени докторчиња ќе слушаме де на вести де на фб де тука...а уствари се матични лекарчиња кои ништо не знаат за коронавирусите ама сега од уста не го вадат. Бре специјалисти.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
... лично ова го гледам со резерва употребата на антипаразитскиот лек, без искуства кај луѓето и клинички студии за краток период од една година од кога се појави САРС-КоВ-2 вирус, било која форма на овој лек„ ivermektin“ кој се употребува во ветеринарната пракса исклучиво има назначено во упатствата дека не е за хумана примена!:(
Како е можно секој пост што ќе го пишеш глупост да истресеш. Тој лек кој се употребува за ветеринарна пракса и на кој пишува дека не е за хумана примена, не е ист со овој што го увезуваат. Немаше да чекаме да го увезат иначе, ќе го пиевме тој што е за кучиња.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.379
Ќр купувате антипаразитски лек. Браво кајганисти платеници. Овој лек никогаш нема да биде во употреба. Исто како што не е тамифлу. Истата приказна само што 2009 лажираната пандемија е 0 за ова што денес го гледаме. А овој погоре како се радува за лек кој се дава којзнае за што сигурно си го има дома во големи дози па нека си го користи д видам. Тоа е кога низ цел свет имаш цензура на релевантни личности ние тука платени докторчиња ќе слушаме де на вести де на фб де тука...а уствари се матични лекарчиња кои ништо не знаат за коронавирусите ама сега од уста не го вадат. Бре специјалисти.
Кајганисти платеници?
За мене се однесува ова?
Си имал болен во фамилија од Ковид?
Знаеш како функционира антипаразитскиот лек и зошто се покажува како успешен за третман и профилакса?
Што ве прави толкави ментали бе што сте вакви? :pos:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
Како е можно секој пост што ќе го пишеш глупост да истресеш. Тој лек кој се употребува за ветеринарна пракса и на кој пишува дека не е за хумана примена, не е ист со овој што го увезуваат. Немаше да чекаме да го увезат иначе, ќе го пиевме тој што е за кучиња.
... „јас не тресам глупост“ јас коментирам, а тоа дека не е ист лекот, по форма на кутијата или во кој смисол не е ист, ете знаеш објасни ми....јас ја гледам активната супстанца е иста, што не е исто според тебе?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
... „јас не тресам глупост“ јас коментирам, а тоа дека не е ист лекот, по форма на кутијата или во кој смисол не е ист, ете знаеш објасни ми....јас ја гледам активната супстанца е иста, што не е исто според тебе?
Назнаката во упаството дека не е за хумана употреба.
 
Член од
22 декември 2020
Мислења
213
Поени од реакции
95
Како е можно секој пост што ќе го пишеш глупост да истресеш. Тој лек кој се употребува за ветеринарна пракса и на кој пишува дека не е за хумана примена, не е ист со овој што го увезуваат. Немаше да чекаме да го увезат иначе, ќе го пиевме тој што е за кучиња.
Ама она како ковид др ќе го давала. Знаеш ти едвај овие мкд докторчињата чекаат бе да чујат ново да видат само да е во врска со ковид. А заболувањето не знаат да го опишат. Ни вирус не е ни тоа веќе нкој не знае...ни кл слика, други параметри, патогенеза. Ништо. И сега од СЗО едни од спонзорите и креаторите на ова лудило излегува лек јдјдјдјдкдк кој се користи не знам за што и лудото македонче едвај чека да го набави. Аууу. Исто како и со Тамифлуто. Еве имат цјепива нека се цјепнат и нема да се заразат ама пак ќе носат маски. За тоа пишував. Само ќе можат да патуваат да работат...
Е тоа не се начела на природно настаната пандемија која си има свој тек со мерки релевантни за некое заболување. Ова веќе е психолошки и секаков друг феномен кој единствено постои а се друго е избришено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom