Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Со мерката дека една доза вакцина примена било кога можеш слободно да влезеш во театар/кафич сигурно ќе го спречиме новиот бран.

Некои земји ја тргнаа дозволата на влегување ако си вакциниран туку сега бараат стриктно негативен тест. Очигледно дека откако доста народ се извакцинира се увиде дека вакцината не штити толку од заразување и трансмисија. Секако дека секој постар од 40 или да има некоја хронична болест треба да се вакцинира за да не заврши во болница.


Според некои статистики и според изјавите на Пановски/Даниловски ти си 7 пати по ризичен од прелеганите да се заразиш и да го пренесеш вирусот, те молам носи обележје некое за да знам да те избегнувам на улица и маска обавезно.
големите умови, пановски и даниловски, да ги спојам двајцата нема еден саглам човек да искочи. Па и уште да ги сметам за релевантен извор.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
големите умови, пановски и даниловски, да ги спојам двајцата нема еден саглам човек да искочи. Па и уште да ги сметам за релевантен извор.
Овде на форумот ти си најрелевантен извор на информации за корона, вакцини и за врски фаќање.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.571
Ako ima nad 30 gosti.
Vo trgovskite ne vazi.
Ајде разбирам во кафани, ресторани, кафе барови, клубови.
За во бутици и малски мали пиљарчиња како ќе се одвива сето ова? Ќе мора да си обезбедат обезбедување/редар или што и да е за да проверува сертификати или тоа мора лично да го прават вработените?
 
Член од
7 април 2019
Мислења
23
Поени од реакции
43
Ај некој од докториве ако можи да ми објасни.
Во декември правев тест за антитела.
- SARS Cov2 AK ECLIA - Имав 62.1 антитела, индексот е <1
Пред два дена правев пак тест за антитела.
- SARS Cov2 Spike AK - имам 128 u/ml антитела. Индексот е <0.8
Прашањево ми е, дали вресностите на овие два се различни, т.е дали при конверзија да речам, би имал овој пат помалце, или имам сега дупло (да имам пак прележано мајката?)
И дали овие сега што ги имам се релативно многу?
Си бил во контакт со некој заболен и повторно се активира одбрамбениот механизам на твоето тело и генерира нови антитела.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Ајде разбирам во кафани, ресторани, кафе барови, клубови.
За во бутици и малски мали пиљарчиња како ќе се одвива сето ова? Ќе мора да си обезбедат обезбедување/редар или што и да е за да проверува сертификати или тоа мора лично да го прават вработените?
Ne mu ja mislam tolku, oti u maalska prodavnica ne e vozmozno da se piknat 30 luge.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ајде разбирам во кафани, ресторани, кафе барови, клубови.
За во бутици и малски мали пиљарчиња како ќе се одвива сето ова? Ќе мора да си обезбедат обезбедување/редар или што и да е за да проверува сертификати или тоа мора лично да го прават вработените?
Не важи за таму. Слободно можеш да влезеш невакциниран во трговски, маркет, продавница со маска.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
И од 16ти на сите работни места како бутици, маркети, кафани, кафе барови, трговски центри, мали малски маркетчиња...треба да има обезбедување или што и да е што при влез ќе ти го побара сертификатот?
aко се збираат унутра над 30
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Откако свесно дозволија све што е циган,ш.иптар,торбеш од Италија,Швицарска,Белгија,Немачка да влезат у државава и свадби со 500 души на затворено да си прават,откако дозволија Курбан и други кејфови на к.р да си прават шконовите,нит мерки поштуем нит к.р ме боли.Како може бре,5 души дневно имаше две недели пред курбан и свадбите,и сега со по 600 на ден ние да го јадеме курот? Шо сака нека биде кој ги ебе.Ке тибам тоа дното од држава и народ
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Според Хелсиншкиот комитет ака Уранија Пировска немало елементи на дискриминација, нити пак се прекршувале основните човекови права :tapp:
Знае ли госпоЖата Пировска дека самата поделба „Ти вакциниран смееш, а ти не вакциниран не смееш“ претставува дискриминација????
Знае ли директорката на Пазарен инспекторат дека не може кому му текнало да ме легитимира???
Со Закон си е прецизно утврдено кој смее да ме легитимира на улица.
ГоспоЖата требало да погледне како се одвива во Франција на пример процесот на легитимација. Влегуваат униформирани ПОЛИЦИСКИ лица и бараат да им се покаже твојот вакцинален статус. Настрана тоа дали е исправно или не, тоа е друга приказна. Ова кај нас е „видела жабата како го коваат коњот, па ајде и таа се напрчила“.
Ресторани, кафетерии и слично, требало да ангажираат редари. Па НЕ МОЖЕ бре некој си Трајко од Лешани или Боро од Могила да ми дојдат над глава во ресторант и да ми бараат да се легитимирам. Па кој си бре ти, да ми бараш да ти покажувам лични МОИ податоци. Се знае, можност за БИЛО какво легитимирање има право само полиција доколку го побараат тоа од тебе и инспекциски служби, откако предходно тие ќе се легитимираат т.е. откако ќе ми покажат документ дека дотичната личност е од инспекциска служба и чао молим.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Вчера кога објавија 600 заболени,само ми текна на изјавата на Филипче пред месец дена како средината на Август ке сме биле 2 недели со по ниеден нов случај на заболен и ке сме прогласеле крај на пандемијата :pos:
 

IssaAk

Novak Djokovic the GOAT
Член од
11 јули 2021
Мислења
267
Поени од реакции
424
Еве и тука ќе пишам. Кур ќе ми јаде Филипче. А за влез у продавници и кафичи.. И за тоа куров ме заболе. Не се вакцинирам.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Според Хелсиншкиот комитет ака Уранија Пировска немало елементи на дискриминација, нити пак се прекршувале основните човекови права :tapp:
Знае ли госпоЖата Пировска дека самата поделба „Ти вакциниран смееш, а ти не вакциниран не смееш“ претставува дискриминација????
Знае ли директорката на Пазарен инспекторат дека не може кому му текнало да ме легитимира???
Со Закон си е прецизно утврдено кој смее да ме легитимира на улица.
ГоспоЖата требало да погледне како се одвива во Франција на пример процесот на легитимација. Влегуваат униформирани ПОЛИЦИСКИ лица и бараат да им се покаже твојот вакцинален статус. Настрана тоа дали е исправно или не, тоа е друга приказна. Ова кај нас е „видела жабата како го коваат коњот, па ајде и таа се напрчила“.
Ресторани, кафетерии и слично, требало да ангажираат редари. Па НЕ МОЖЕ бре некој си Трајко од Лешани или Боро од Могила да ми дојдат над глава во ресторант и да ми бараат да се легитимирам. Па кој си бре ти, да ми бараш да ти покажувам лични МОИ податоци. Се знае, можност за БИЛО какво легитимирање има право само полиција доколку го побараат тоа од тебе и инспекциски служби, откако предходно тие ќе се легитимираат т.е. откако ќе ми покажат документ дека дотичната личност е од инспекциска служба и чао молим.
Тоа е конфликтот меѓу општо добро и лично добро. Туку сиот товар се префрла токму накај ресторани, итн. Не гледам дека ќе му успее на Филипче меркава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom