Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 ноември 2014
Мислења
77
Поени од реакции
99
Изгледа тоа е некоја наука која го прогонила Окамовиот пристап, па тврди постоење на пандемија од вирус кој чека да биде научно изолиран, врз основа на статистичка крива каква не наликува на ниедна претходна зараза во историјата. Од една страна ќе се цитираат научни трудови кои се широко прифатени, а од друга страна тоа ќе се нарече ненаучно и се цитира како убиствен доказ твитер критика на најнов јутјуб видео. Секој ден што умираат десетици иљади од сиромаштија е без дискусија, а оваа тема е од „хуманитарни мотиви“.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
16.677
Поени од реакции
9.928

40 млрд :roker:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.656
Поени од реакции
6.296
Не знам како некој може да помисли дека таков модел може да има слични ефекти во една земја како Македонија. Дури и Хрватска, која има многу подисциплинирана популација (читај-нема албанско население), има сериозни истражувања според кои да го користеле истиот модел ќе имале најмалку десет пати полоши бројки.
Овие простори немаат ниту доволно медицински центри, ниту доволно медицински лица да си дозволат некаков хипотетички ризик.
Интересно е што не се зборува толку многу за бројките нпр во Јужна Кореа.. Имат многу добри резултати ама и факт дека над 95% од населението носи маски...
Ја па не знам како може да помислите дека тие истражувања имаат допир со реалната состојба. Како ли ги прават тие сериозни истражувања за раст на број на заболени кога ниедно не им испадна точно. Абе ништо не погодија, ни научниве студии ни вие на темава. Тука имаше 10 луѓе што предвидуваа крах по тргањето на карантинот, цитираа истражувања, 1000 заболени дневно, илјадници мртви.. Сеа ги нема нешто, веројатно се у Албанија на море. Го снема и бугарот што објаснуваше танц и чекан стратегии за колективен имунитет со 30 заболени дневно на милионска популација :icon_lol:

Не мора да помислуваме какви ефекти ќе има тој модел у земја како Македонија, може да видиме. Од Мај сме без мерки, нема пораст на заболени што беше најавуван. Нема никаков крах на здравствениот систем, што беше и причина за воведување на карантинот. Зашто би имало разлика тогаш и сега? Зашто би имале 10 пати полоши бројки?
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.649
Поени од реакции
4.175
Ја па не знам како може да помислите дека тие истражувања имаат допир со реалната состојба. Како ли ги прават тие сериозни истражувања за раст на број на заболени кога ниедно не им испадна точно. Абе ништо не погодија, ни научниве студии ни вие на темава. Тука имаше 10 луѓе што предвидуваа крах по тргањето на карантинот, цитираа истражувања, 1000 заболени дневно, илјадници мртви.. Сеа ги нема нешто, веројатно се у Албанија на море. Го снема и бугарот што објаснуваше танц и чекан стратегии за колективен имунитет со 30 заболени дневно на милионска популација :icon_lol:

Не мора да помислуваме какви ефекти ќе има тој модел у земја како Македонија, може да видиме. Од Мај сме без мерки, нема пораст на заболени што беше најавуван. Нема никаков крах на здравствениот систем, што беше и причина за воведување на карантинот. Зашто би имало разлика тогаш и сега? Зашто би имале 10 пати полоши бројки?
Дека нема крах на здравствениот систем не можам да се согласам. Системот едноставно не постои веќе шест месеци.
Треба ли поголем крах од тоа?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.656
Поени од реакции
6.296
Дека нема крах на здравствениот систем не можам да се согласам. Системот едноставно не постои веќе шест месеци.
Треба ли поголем крах од тоа?
Здравствениот систем не ти е крахиран ради преголем број на заболени, имаш 300 хоспитализирани пациенти моментално. Како може да работат приватните болници? Едини крах тука е во нечија глава во министерство за здравство, а и самите луѓе што не се бунат за вакво дупење во здрав мозок.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.104
Поени од реакции
15.375
Здравствениот систем не ти е крахиран ради преголем број на заболени, имаш 300 хоспитализирани пациенти моментално. Како може да работат приватните болници? Едини крах тука е во нечија глава во министерство за здравство, а и самите луѓе што не се бунат за вакво дупење во здрав мозок.
Како нема крах? Па крах во здравствениот систем има од 91ва година али двојазични табли се наместени насекаде по болници и клиники.Ич не сте благодарни,Швајцарија на Балканот сме во моментов а вие за прегледи сте запнале.Срамота.Па зар толку важно што некој со нарушено здравје немало да го прегледаат?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.656
Поени од реакции
6.296
Како нема крах? Па крах во здравствениот систем има од 91ва година али двојазични табли се наместени насекаде по болници и клиники.Ич не сте благодарни,Швајцарија на Балканот сме во моментов а вие за прегледи сте запнале.Срамота.Па зар толку важно што некој со нарушено здравје немало да го прегледаат?
Поентата ми е дека овој крах нема врска со тоа што се најавуваше како причина за карантинот. Се креваа мобилни болници, се збореше во борис трајковски да се наредат кревети мислиш црна чума е ова. Значи до такво нешто не дое, и без карантин бројката на хоспитализирани е стабилна, болниците се далеку од некакво преоптоварување со ковид пациенти.

Не зборам за ситуацијата со македонското здравство од 91 и двојазичност, туку за моменталната состојба со вирусот. Систина и останатите работат без проблем, додека државните не примаат пациенти од почетокот на епидемијата.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.788
Поени од реакции
8.174
Поентата ми е дека овој крах нема врска со тоа што се најавуваше како причина за карантинот. Се креваа мобилни болници, се збореше во борис трајковски да се наредат кревети мислиш црна чума е ова. Значи до такво нешто не дое, и без карантин бројката на хоспитализирани е стабилна, болниците се далеку од некакво преоптоварување со ковид пациенти.

Не зборам за ситуацијата со македонското здравство од 91 и двојазичност, туку за моменталната состојба со вирусот. Систина и останатите работат без проблем, додека државните не примаат пациенти од почетокот на епидемијата.
Drzavno si e drzavno :toe:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.367
Поени од реакции
9.018


раст/пад на К19 задните 7 дена...Црвено е лошо, сино е добро
Автоматски споено мислење:

NELA SRŠEN: Virus je definitivno oslabio i njegov viralni naboj nije kakav je bio. On se s vremenom mijenja, ali ne zato što je mutirao...

...Virus je definitivno oslabio i njegov viralni naboj nije kakav je bio. On se s vremenom mijenja, ali ne zato što je mutirao. Ima četrnaest manjih mutacija koje bi pokrivalo cjepivo. Ovaj novi virus ima ovojnicu koja ne mutira. I baš to je razlika u odnosu na cjepivo protiv gripe. Svake godine mora se raditi novo cjepivo jer se virus gripe mijenja, a s koronom to nije slučaj. Na koncu, ostaje otvoreno pitanje je li cjepivo protiv koronavirusa uopće potrebno - smatra naša sugovornica.
Автоматски споено мислење:

NELA SRŠEN: Virus je definitivno oslabio i njegov viralni naboj nije kakav je bio. On se s vremenom mijenja, ali ne zato što je mutirao...

...Virus je definitivno oslabio i njegov viralni naboj nije kakav je bio. On se s vremenom mijenja, ali ne zato što je mutirao. Ima četrnaest manjih mutacija koje bi pokrivalo cjepivo. Ovaj novi virus ima ovojnicu koja ne mutira. I baš to je razlika u odnosu na cjepivo protiv gripe. Svake godine mora se raditi novo cjepivo jer se virus gripe mijenja, a s koronom to nije slučaj. Na koncu, ostaje otvoreno pitanje je li cjepivo protiv koronavirusa uopće potrebno - smatra naša sugovornica.
 
Последно уредено:

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.104
Поени од реакции
15.375
Го слушам сеа овој Пановски на Телма,многу бил загрижен поради тоа што престојниот период имало многу христијански праници,на секои две недели имало по некоја слава,па ке се собереле луѓе во затворени простории и драстично ке се зголем бројот на заболени.Токму во затворените простории бил проблемот.Само 5 минути порано,повторуваше како папагал како немало никаков проблем што почнале градинките со работа :D не очекувал да се рашири вирусот по школите и градинките.
Абе само пендрак,соблечи му кондури и чорапи,стисни го со колена на земја залепи го и удри по табани дур не се измоча у ѓаки.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
610
Поени од реакции
800
Го слушам сеа овој Пановски на Телма,многу бил загрижен поради тоа што престојниот период имало многу христијански праници,на секои две недели имало по некоја слава,па ке се собереле луѓе во затворени простории и драстично ке се зголем бројот на заболени.Токму во затворените простории бил проблемот.2 минути порано,повторуваше како папагал како немало никаков проблем што почнале градинките со работа :D
Абе само пендрак,соблечи му кондури и чорапи,стисни го со колена на земја залепи го и удри по табани дур не се измоча у ѓаки.
Сега ќе слушнеш дека и на поповите ќе им забранат да одат по куќи пред славите...
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.040
Поени од реакции
5.414
Да се дружат Албанците од Македонија и Косово, да се напијат заедно еден прекрасен чај, да го јадат овцата 30 души заедно на маса, да го видат новите деци...нусето го родило 2 одеднаш, новиот гољф на другарот, да го шетат во сити мол, на плоштад некој орел да пролетаат заедно.....тоа не смее да им биде ускратено.

Досега го изведувале на два начина со лажен тест или пари во пасош.....за второто имам слушнато од пријатели, дека поминувале граница со 20-30 евриќи во пасош....но воопшто не ме зачудува да е вистина.
А сега се ГРУБИ ќе зготви во казанот нешто ново, под итно
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.914
Поени од реакции
7.225
Нема што да се коментира во моментов, добро си се шири вирусов, повеќето се млади и лесно го пребродуваат, старите се чуваат повеќе и носат маски. Старите што не се чуваат ги гледаме во статистиката на дневно умрени, но ништо не е страшно во моментов.

Изгубивме и време со училиштава требаше да почнат дур е топло со фул настава.

Но, она што го гледам/знам од досега за вирусов, обожава ладно време т.е. 4C степени, така полека малце има време чекaјте ко ќе залади.

Се видов и со матичниот мој денеска, рече дека вирусов го изненадува последно, затоа што лабораториските резултати се различни. Претходно вика можев одма да насетам дали е корона од крвната слика, сега вика тешко.
 
Последно уредено:
На врв Bottom