Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Пишуваше во познат кафич работел дечково.. rip
Еве пишав, погоре, штета.
А да газдата денес го отвори инаку кафичот, го заболе него дека колега почина, најфер дете во цел локал.
А онде ми пиши статуси пред некој ден ми филозофирс, мајка Тереза ми изиграва,абе бомба да му се фрли во тој кафичот смрден
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Не знам зошто сеуште ме чудат овакви појави.А бе не ебат жива сила луѓето,и по 1000 случаи на ден да има МОРА барем викенд да се помине на плажа.Иако никаква комоција не гледам тука кај овие али психата мора да се смири.Наместо да се искочи да се протестира за струја како ке ни го начукаат сега кај нас се иде на плажа или се протестира на национална база.И после ке рече некој сиромашна земја сме биле.
Автоматски споено мислење:

Учев со него во средно, се здрвив кога разбрав денес. :(:(
Од Министерството за здравство за „Фокус“ ја потврдуваат информацијата и објаснуваат дека момчето како дете било лекувано од еден вид на леукемија која оставила тешки имунолошки оштетувања и тоа било причина за тешката ковид болест.

-Починатиот пациент 27 годишно момче, хоспитализиран е на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од 27 јули. Пациентот како дете бил лекуван од малигна болест на крвта во ремисија десетина години. Станува збор за акутна миелоидна леукемија, болест која и после долгогодишна ремисија остава тешки имунолошки оштетувања кои се причина за ваква тешка ковид болест, велат за „Фокус“ од Министерството.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Не знам зошто сеуште ме чудат овакви појави.А бе не ебат жива сила луѓето,и по 1000 случаи на ден да има МОРА барем викенд да се помине на плажа.Иако никаква комоција не гледам тука кај овие али психата мора да се смири.Наместо да се искочи да се протестира за струја како ке ни го начукаат сега кај нас се иде на плажа или се протестира на национална база.И после ке рече некој сиромашна земја сме биле.
Абе јас да сум не 100-че 1000 ќе ја покачам. И не само тоа и вода и се живо ќе поскапам баш сега во кризава..
И пак нема никој да скокнит...
Исто така и овие многу скапи коли што купвет битно да се има а 300-400 плата земаат,пола за кола им одет...
Јас да сум никаква помош бате за овие зш не заслужвет..
Кукаат немаме пари а секоја недела на одмор одет,е сега мојш да замислиш колку пари е тоа... некој ќе ми спомне сега од 100-те евра ваучерот идаат, не грешка е то е за 2-3 дена само а после? А и плус по приватниве не важит тоа.

Наместо да си речет ќе си седиме дома колку толку да си заштедиме за на есен или на зима зш се поизвесно е дека пак ќе има рестрикции како и загуби на работното место..

Не может како ами да пропуштет една сезона да не одет никаде?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
ionaka spijat na rabota ili doma sedat , neka idat na minimalec, struja da pokavaat vo ovoj period e mizerno
Ние ќе плакаме сметки како во Норвешка....истовремено ни тоне и онака кревката економија со пандемијава.....а по автоматизам со поскапувањето на струјата ќе поскапи се.....зошто нели се работи на струја...ниедна држава во Европа не ја зголемила цената на струјата во сред пандемија, туку напротив или ја намалуваат цената на струјата, ги одложуваат или ги покриваат сметките за струја за сиромашните граѓани.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
Мене тоа и ме плаши што и денеска се ко братучедите наравно со чест на ксклучоците, али ова со паникава после медиумите они ја создадоа, која ни малку не помага.
Автоматски споено мислење:


Ок
,,,pixa aj dosta so nerealni pishuvanja,ako imash neshto lichno protiv medicinskiot personal slobodno proiznesi se , a ne vaka paushalni neizdrzhani mislenja da pishuvash,,,
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Еве пишав, погоре, штета.
А да газдата денес го отвори инаку кафичот, го заболе него дека колега почина, најфер дете во цел локал.
А онде ми пиши статуси пред некој ден ми филозофирс, мајка Тереза ми изиграва,абе бомба да му се фрли во тој кафичот смрден
Ако е вистина дека 7 дена неќеле да го тестираат на болница, мислам дека ќе е време некој да сноси некаква одговорност во смрденава држава. Да бил навреме лекуван...
Уште плачам, а дознав пред сат и пол, а се знаевме од кафич онака и преку брат ми, али секогаш муабет, фин, добар. Да ти ебам и држава и корона и живот и се!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Ако е вистина дека 7 дена неќеле да го тестираат на болница, мислам дека ќе е време некој да сноси некаква одговорност во смрденава држава. Да бил навреме лекуван...
Уште плачам, а дознав пред сат и пол, а се знаевме од кафич онака и преку брат ми, али секогаш муабет, фин, добар. Да ти ебам и држава и корона и живот и се!
Знам, јас само што станав од спиење ме разбудија со веста, се испотресив и јас оти го знам дечкото, млад, фин дечко, штета. Нека почива во мир.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
Ние ќе плакаме сметки како во Норвешка....истовремено ни тоне и онака кревката економија со пандемијава.....а по автоматизам со поскапувањето на струјата ќе поскапи се.....зошто нели се работи на струја...ниедна држава во Европа не ја зголемила цената на струјата во сред пандемија, туку напротив или ја намалуваат цената на струјата, ги одложуваат или ги покриваат сметките за струја за сиромашните граѓани.
da tokmu taka,e ke poskapi
a od sto ke zivee obicniot rabotnik? ..bitno za administracijata da ima
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
Ако е вистина дека 7 дена неќеле да го тестираат на болница, мислам дека ќе е време некој да сноси некаква одговорност во смрденава држава. Да бил навреме лекуван...
Уште плачам, а дознав пред сат и пол, а се знаевме од кафич онака и преку брат ми, али секогаш муабет, фин, добар. Да ти ебам и држава и корона и живот и се!
ti ova mislis deka e drzava?
steta mnogu mlad, neka pociva vo mir
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Греота момчево, да не си им во кожа на неговите дома...кај имал проблеми како дете од леукемија, па сега и ова :(
Епа тоа е лошото таман се куртули крена глава види шо му се случи :(
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Сега кој да го вервам :unsure: ваљда оваа студија не ја правеле Петко и Трајко туку научници.
Знаеш ли да читаш ти воопшто? Тука пишува дека само 5% од целокупното население (односно репрезентативната група од 60.000 луѓе) има антитела, а не дека само 5% од заразените имаат антитела. Не знам која ти е поентата вака да спинуваш и лажеш, circlejerk некој ли терате со хипохондриските опседнати другарчиња или пак едноставно не знаеш баш најдобро англиски.

Супер е да правиме муабет за статистики, колку е опасно и слично, ама со лажење и извртување факти за некој да си исфорсира своја поента, такво дно не може да помине, секакви луѓе читаат свашта и земаат здраво за готово и само се релативизира целиот проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom