Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.145
Ке пробам што пореално да реплицирам на ова твое изјаснување од верски аспект...Значи празникот што доаѓа за месец дена нема да промени многу во ситуацијата во која сме сега.Ако ме прашаш зошто ке ти кажам поради фактот дека на повеќето луѓе кој и пред бајрам и за ифтар и за курбан бајрам бајрам што доаѓа апсолутно не им игра улога бидејќи и да е и да не е празник они пак ке се собираат и дружат меѓу себе.За несреќа се погодија празници па сега тие се сметаат за фактор а веруј ми ти го кажувам ова и како верник и како албанец дека и да не се празниците истото ке се случеше.Секојдневно сум надвор и работата ми налага така и гледам каква е ситуација особено во мое маало и околината.Факт е дека од почетокот на вториот бран досега ситуацијата и на оваа страна од Вардарот кај многу луѓе е променета на подобро фала богу.Дали може подобро апсолутно,дали сеуште има луѓе што к.р не ги боли ги има и тоа колку сакаш.Пример ке се земам себе.Кај сестра ми 4 месеци не сум отишол а ни она не дошла кај мене,исто и други роднини.Едноставно таков сум карактер се чувам колку што можам со оглед дека имам хроничен родител дома..Ама и да го немав пак ке се чував.Гледам блиски мои братучеди гајле немаат.Ке речеш дека се од планина или дивјаци ама баш напротив (образовани со добри работни места со фамилии али еве кога станува збор за вирусот со мерките не се баш како што треба) и ајде што да им правиш.Убаво викаат некој членови се додека дома не ти дојде ке се однесуваат како да имаат прележано и мува не ги лази.Моето маало исто има и доста македонско население,и кај нив исто има луѓе се пазат а има и што гајле немаат.

Да не бегам многу од првата мисла што ми беше.Мислам дека е малце остро од твоја страна да помислиш дека ради верата и празниците се случуваат овие работи.Јас пак ке кажам и да не беа ифтарите и Бајрам исто ке пукнеше во Чаир со оглед дека луѓето се заедно по цел ден дружејќи се.Честитањето 5 мин не игра многу улога.Така ке биде и овој пат и тоа со помал интензитет со оглед дека и не е исто како главниот Бајрам и второ многу побитно доста луѓе се уплашија и од овде иако за ова знам дека нема да ми веруваш ;)
Не знам точно дали менталитетот е во прашање, дали празниците, или пак охрабрувачките изјави на Османи и Реџепи, кои најавија, толерирање на муслиманите за претстоечкиот празник. (покрај тоа што Реџепи се закани дека ќе ни направел... па, отприлика ова што е сега, ако не му дале пари)

Како и да е, епидемијата е кај нас два месеци пред ифтар. Тие два месеци, не видов некој поголем проблем на ниво на цела држава, што значи и кај Албанците. Затоа и се справуваме, колку-толку, добро за наши услови. Имаше голем кластер во Дебар (огромно мнозинство Албанци), затоа што тие излажаа на граница. Но, Дебар со тоа огромно мнозинство Албанци, се избори со епидемијата, прилично дисциплинирано.

После дојдоа празниците.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994
Ке пробам што пореално да реплицирам на ова твое изјаснување од верски аспект...Значи празникот што доаѓа за месец дена нема да промени многу во ситуацијата во која сме сега.Ако ме прашаш зошто ке ти кажам поради фактот дека на повеќето луѓе кој и пред бајрам и за ифтар и за курбан бајрам бајрам што доаѓа апсолутно не им игра улога бидејќи и да е и да не е празник они пак ке се собираат и дружат меѓу себе.За несреќа се погодија празници па сега тие се сметаат за фактор а веруј ми ти го кажувам ова и како верник и како албанец дека и да не се празниците истото ке се случеше.Секојдневно сум надвор и работата ми налага така и гледам каква е ситуација особено во мое маало и околината.Факт е дека од почетокот на вториот бран досега ситуацијата и на оваа страна од Вардарот кај многу луѓе е променета на подобро фала богу.Дали може подобро апсолутно,дали сеуште има луѓе што к.р не ги боли ги има и тоа колку сакаш.Пример ке се земам себе.Кај сестра ми 4 месеци не сум отишол а ни она не дошла кај мене,исто и други роднини.Едноставно таков сум карактер се чувам колку што можам со оглед дека имам хроничен родител дома..Ама и да го немав пак ке се чував.Гледам блиски мои братучеди гајле немаат.Ке речеш дека се од планина или дивјаци ама баш напротив (образовани со добри работни места со фамилии али еве кога станува збор за вирусот со мерките не се баш како што треба) и ајде што да им правиш.Убаво викаат некој членови се додека дома не ти дојде ке се однесуваат како да имаат прележано и мува не ги лази.Моето маало исто има и доста македонско население,и кај нив исто има луѓе се пазат а има и што гајле немаат.

Да не бегам многу од првата мисла што ми беше.Мислам дека е малце остро од твоја страна да помислиш дека ради верата и празниците се случуваат овие работи.Јас пак ке кажам и да не беа ифтарите и Бајрам исто ке пукнеше во Чаир со оглед дека луѓето се заедно по цел ден дружејќи се.Честитањето 5 мин не игра многу улога.Така ке биде и овој пат и тоа со помал интензитет со оглед дека и не е исто како главниот Бајрам и второ многу побитно доста луѓе се уплашија и од овде иако за ова знам дека нема да ми веруваш ;)
Другaр,знaеш декa те сметaм зa испрaвен и реaлен чoвек,без oглед нa верa или нaциoнaлнoст,без никaкви предрaсуди.Пoследен пaт сум видел мaсa дoлгa 20 метри сo 50 души нa неa нa селскa свaдбa кaкo мaл зa време Југoслaвијa у селo Сoпиште кaј брaт нa дедo ми.Дури и нa свaдбите зaдњиве 20 гoдини не мoжеш дa видиш мaсa сo пoвеќе oд 8,еве некa се и 10 души.Акo е тoa нoрмaлнa пoјaвa тaкa дa се дружaт редoвнo Албaнците кaкo штo велиш,тoгaш имaте сериoзен прoблем и без кoрoнaвa.Никaкo,aмa бaш никaкo не мoже тaквa дружбa дa oстaне без пoследици
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Не знам точно дали менталитетот е во прашање, дали празниците, или пак охрабрувачките изјави на Османи и Реџепи, кои најавија, толерирање на муслиманите за претстоечкиот празник. (покрај тоа што Реџепи се закани дека ќе ни направел... па, отприлика ова што е сега, ако не му дале пари)

Како и да е, епидемијата е кај нас два месеци пред ифтар. Тие два месеци, не видов некој поголем проблем на ниво на цела држава, што значи и кај Албанците. Затоа и се справуваме, колку-толку, добро за наши услови. Имаше голем кластер во Дебар (огромно мнозинство Албанци), затоа што тие излажаа на граница. Но, Дебар со тоа огромно мнозинство Албанци, се избори со епидемијата, прилично дисциплинирано.

После дојдоа празниците.
Османи мораше така да изјавува со оглед дека уште од тогаш се спремаше за избори.За овој манијакот реисот не сакам да трошам ни зборови онлајн зошто не вреди за него да се збори од било кој аспект.Али факт е дека има голема популација која слуша што и да кажат овакви лопови само поради нивниот верски статус и тоа само додаде масло на огинот кој се спремаше.Менталитетот дефинитивно игра улога.Има луѓе ден денес одат се лечат по џамии,цркви,Иван Исцелителот и слично.Срам им е да се изјаснат болни како демек радијација те фатило и се што ке се доближи до тебе умира.Тоа е резултат на домашно невоспитување,растење и однесување базирано од друштвен аспект алфа мажјаци,гледање на работите само од една страна и многу многу други социолошки и психолошки аспекти.

Исто факт е дека и самото несериозно однесување на главните актери во оваа ситуација и кокетирање со голем дел од населението,плус да додадам и многуте лажни вести кој се вртат по фејсбук и слично доведоа да многу луѓе ја сфатат болеста како обична настинка.Што очекуваш ти како ке се понаша некој кој глуми алфа во друштвото дека 90 посто од болните ке поминат со лесни симптоми или без.Мислиш он мисли на постарите и хронично болните.Јас гарантирам дека 80 посто кај нас во државата не ни знаат што е хронично болен и слично.Такви сме како народ инатливи ти му викаш седи дома он за инат ке излезе па макар и да џогира иако никад не бил на кеј.

Стојам максимално на ставот и самата ситуација ми налага да мислам дека се ова што се случува и кај нас а и кај соседите (за Америка и Бразил не сакам ни да зборам таму е хорор ) е бесрамно непочитување на мерките од сите.Џабе ке се пцуеме овие славеле Бајрам овие Велигден кога тоа не е причина за ширење на болеста.Факт е дека требаше да има карантин и за Бајрам и ова го пишувам како голем верник во душа и срце како што имаше за Велигден али политиката и умилкувањето за добивање гласови си го направија своето.И од таму почна оваа тензија меѓу верниците во овој случај Албанците со Македонците.Ама не заборавајте имаме и верници Турци,Босанци,Роми итн.Така да и ова иако почна како болест на крај ке заврши во политика.

Се додека не се почитуваат мерките (а не се почитуваат на големо)кај некој повеќе кај некој помалце ке имаме раст во бројките на заразени и починати.Се друго е политика на големо.
Автоматски споено мислење:

Другaр,знaеш декa те сметaм зa испрaвен и реaлен чoвек.Пoследен пaт сум видел мaсa дoлгa 20 метри сo 50 души нa неa нa селскa свaдбa кaкo мaл зa време Југoслaвијa у селo Сoпиште кaј брaт нa дедo ми.Дури и нa свaдбите зaдњиве 20 гoдини не мoжеш дa видиш мaсa сo пoвеќе oд 8,еве некa се и 10 души.Акo е тoa нoрмaлнa пoјaвa тaкa дa се дружaт редoвнo Албaнците кaкo штo велиш,тoгaш имaте сериoзен прoблем и без кoрoнaвa.Никaкo,aмa бaш никaкo не мoже тaквa дружбa дa oстaне без пoследици
Тотално се слагам со тебе и затоа погоре потенцирав дека ифтарите само додадоа масло на огинот.Еве и јас постев али не отидов на ифтар ни кај сестра ми,остај тоа ни кај чичко ми а во иста зграда живееме.Значи до менталитетот е.Ако памтиш и пред рамазан ситуацијата во Сингелич (полиција поминува низ маало овие карти играат) и кога излегоа демек на протести а искочија само да глумат алфа мажјаци знаејки дека поради политика се антачбл.И да не беа ифтарите пак ке имаше некоја причина да се рашири болеста само поради фактот дека ради многу фактори не се ни свесни што болест е и поради тоа дека некој од фамилија не им отиде курбан.Ама времињата се сменија.Многу луѓе се разболија и многу умреа.Дали влијаеше ова во промена на мислењето кај некого сигурно ама кај поголемата популација не баш.Еве и кај соседите.Не дека бранам некого или кривам ама во тек на епидемија ти организираш турнир тенис или фудбал со публика и сакаш да нема болни,е тоа нема шанси.Или една Цеца се разболува и за недела дена оздравува и оп утре пак во некој клуб слави роденден.За жал пак ке кажам непочитувањето на мерките си го прави своето.А причина некоја секогаш ке се најде :)
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2015
Мислења
68
Поени од реакции
205
Aman albanci , pa vo Italia na TV Sky i drugi kanali redovno se kazuva nedelen izvestaj za Makedonija , zosto e visokorizicna. Italianskite novinari javno kazuvaat deka "La popolazione albanese produce nuovi casi di coronavirus in Macedonia". Bas deka poradi vas i praznicite e rasiren covid19. Isto i za drugi drzavi , vie go sirite zaradi edna pricina , nikade vo svet ne pocituvate preporaki. Koj si ja ima muvata na kapata veli ish.
Saluti dall'italia !
Автоматски споено мислење:

Albanija ni isprati mala pomos vo Italia , kako drzava velevme fala na sekakva pomos. Albanskite lekari gi rasporedija vo bolnici i siromaskite zivi gi fatija kako spijat i zabusavaat , dodeka site drugi lekari se trujat so redbull i rabotat bez pauza. Ne pomognaa , odmognaa
https://www.lavocedibolzano.it/lalbania-aiuta-litalia-arrivati-30-medici-e-infermieri-rama-noi-non-dimentichiamo/
 
Последно уредено:

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.593
Поени од реакции
7.811
Albanija ni isprati mala pomos vo Italia , kako drzava velevme fala na sekakva pomos. Albanskite lekari gi rasporedija vo bolnici i siromaskite zivi gi fatija kako spijat i zabusavaat , dodeka site drugi lekari se trujat so redbull i rabotat bez pauza. Ne pomognaa , odmognaa
https://www.lavocedibolzano.it/lalbania-aiuta-litalia-arrivati-30-medici-e-infermieri-rama-noi-non-dimentichiamo/
Журки и реденки ги фатија како прават во хотелот кога беше најголемиот пик во Италија
 
Член од
10 декември 2015
Мислења
68
Поени од реакции
205
Журки и реденки ги фатија како прават во хотелот кога беше најголемиот пик во Италија
I vo sama bolnica kako se zezaat megu sebe. Kako si sedat na skali , muva ne gi lazi , site trcaat po hodnici oni se majtapat , a eden italianski lekar se sopna i si go skrsi nosot od ispruzenata noga na albankata vo hodnik. Hotelite se plus. Se imase na vesti , dal da places , dal da se smees
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ке пробам што пореално да реплицирам на ова твое изјаснување од верски аспект...Значи празникот што доаѓа за месец дена нема да промени многу во ситуацијата во која сме сега.Ако ме прашаш зошто ке ти кажам поради фактот дека на повеќето луѓе кој и пред бајрам и за ифтар и за курбан бајрам бајрам што доаѓа апсолутно не им игра улога бидејќи и да е и да не е празник они пак ке се собираат и дружат меѓу себе.За несреќа се погодија празници па сега тие се сметаат за фактор а веруј ми ти го кажувам ова и како верник и како албанец дека и да не се празниците истото ке се случеше.Секојдневно сум надвор и работата ми налага така и гледам каква е ситуација особено во мое маало и околината.Факт е дека од почетокот на вториот бран досега ситуацијата и на оваа страна од Вардарот кај многу луѓе е променета на подобро фала богу.Дали може подобро апсолутно,дали сеуште има луѓе што к.р не ги боли ги има и тоа колку сакаш.Пример ке се земам себе.Кај сестра ми 4 месеци не сум отишол а ни она не дошла кај мене,исто и други роднини.Едноставно таков сум карактер се чувам колку што можам со оглед дека имам хроничен родител дома..Ама и да го немав пак ке се чував.Гледам блиски мои братучеди гајле немаат.Ке речеш дека се од планина или дивјаци ама баш напротив (образовани со добри работни места со фамилии али еве кога станува збор за вирусот со мерките не се баш како што треба) и ајде што да им правиш.Убаво викаат некој членови се додека дома не ти дојде ке се однесуваат како да имаат прележано и мува не ги лази.Моето маало исто има и доста македонско население,и кај нив исто има луѓе се пазат а има и што гајле немаат.

Да не бегам многу од првата мисла што ми беше.Мислам дека е малце остро од твоја страна да помислиш дека ради верата и празниците се случуваат овие работи.Јас пак ке кажам и да не беа ифтарите и Бајрам исто ке пукнеше во Чаир со оглед дека луѓето се заедно по цел ден дружејќи се.Честитањето 5 мин не игра многу улога.Така ке биде и овој пат и тоа со помал интензитет со оглед дека и не е исто како главниот Бајрам и второ многу побитно доста луѓе се уплашија и од овде иако за ова знам дека нема да ми веруваш ;)
Ништо конкретно против твојата религија не велам, ти си муслиман, јас сум православен христијанин.....камо среќа сите Албанци да беа како тебе, како што велиш не си бил на ниту еден ифтар, се пазиш и сл. Но и сам кажуваш дека твои блиски роднини и останати Албанци гајле немаат.
Да бидеме објективни....не е на арно дружење и масовно групирање во време на пандемија...Турција ги затвори џамиите за бајрам. Османи и Реџепи не го дозволија тоа....и реално успеаа да направат пепел.
Караџовски беше прв, мислам и единствен што отворено и јавно кажа.....што сакате луѓе, неможе да има мали бројки после непочитувањето на полицискиот час од одредена група на граѓани и ифтарските вечери со 50 метарски маси секоја вечер. Се до пред ифтар се држевме некако, после тоа пукна работата кај нас....хронологијата го потврдува тоа.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.469
Поени од реакции
68.810
Како се вика тој лекар што изјавил дека младите се најризична категорија граѓани, поризична од 80 годишни старци? Знаеш име или видео каде што го изјавува тоа?

Еве ја објавата.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Не знам колку си во тек. Ова не е рекла казала муабет, ова е изјава од лекар. Кажаа и на вестите.

Се почест е бројот на млади луѓе кои завршуваат на респиратор и млади луѓе со тешка клиничка слика, што се отсликува преку бројката. Се поголем е бројот на луѓе што умираат на 30/40/50 години. Тоа не е старост!
Голема грешка беше шо овие од СЗО кажаа дека вирусов е опасен само за постарата популација и хроничните болни.Така голем дел од популацијата,особено помладите се опуштија и не ги почитуваа мерките.Тоа е и една од причините за ширењето на вирусов.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.787
Поени од реакции
17.541
Голема грешка беше шо овие од СЗО кажаа дека вирусов е опасен само за постарата популација и хроничните болни.Така голем дел од популацијата,особено помладите се опуштија и не ги почитуваа мерките.Тоа е и една од причините за ширењето на вирусов.
Постариве пола не веруваат дека постои вирусот, не па препораки да пратат. Ја у мое опкружување не глеам никаква разлика тука.
Автоматски споено мислење:

Да бидеме реални секој ден има различни изјави и манипулации од политички причини. Дур не видам бројки како поткрепа, овој тресе глупости за мене. Мислам колкави се шансите баш у Македонија да мутира вирусов.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.145

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.994


Да претпоставиме кои од комисијата жестоко се противеле на затворањето на границите на север.
Викаш Египќаните биле?
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Да претпоставиме кои од комисијата жестоко се противеле на затворањето на границите на север.

Како што гледам тука, алал да му е на одредениот Илир Демири ако успеал сам против сите да издејствува статус кво.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
Најголема глупост е безусловно отварање на границите. Народ е веќе исповлезен од северниот сосед. Гледам едно лице (не е албанец ни турчин, ниту муслиман ако тоа некому ептен значи во животот) болникаво, оди по луѓе по продавници, кај стигне. Нема тестирања, нема карантини. Се плашам допрва да не ги гледаме резултатите од вакви потези.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom