Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.181
Поени од реакции
11.620
Ова се најдобрите податоци што ги има на нет или барем јас што можам да ги најдам. Баш денеска имаат нов билтен за 16-22 август. Поарни податоци од тоа нема.

Ти благодарам. Им фали само уште стастистика за заразените/починатите со кои вакцини се вакцинирани.
Автоматски споено мислење:

Сега го читам ова, не ми стигна нотификација бидејќи мислам го имаш едитирано постот.

Не можат невакцинираните да бидат проблем кога вакцинираните можат да го шират, да се заразуваат и да ги имаат скоро сите карактеристики на невакцинираните, освен тоа што ќе имаат полесна клиничка слика.

Проблем може да бидат тие што се у ризична група, но како што нагласив претходно, не е фер и е себично да се држи повеќе од 2/3 од популацијата у домашен притвор поради тој процент на луѓе. Решението за нив е вакцинација, комплетна изолација по потреба од нивна страна (доброволна) додека трае пандемијата.
Во ред јас те сваќам тоа што го говориш, пак да се повторам. Но ти кажувам истата реторика ја има државните органи во Германија на пример. Ете сосема понаква ситуација од таа во Мк. Околу 65 % вакцинирани полнолетно население. Државата вика, неможе општеството да биде заложник на лицата кои одбиваат да се вакцинираат. За лицата кои се веќе вакцинирани и планираат да се вакцинираат не се планираат понатамошни рестрикции. Некои министри дури сега го користат изразот “ пандемија на невакцинираните”

Само компарација дека таа реторика се користи и од страна на ете да речеме проваксери. Кој е сега во право, неможе да се пресуди.
Посебно кога туѓи животи се во прашање.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.404
Поени од реакции
17.021
Nas ke ni bapnat policiski, ne tebe. So ti e gajle tebe, em mu ja duvna kojznae kade em zabra gajle za tuka. Sedi tamu, setaj bez maski, akaj po kafani, izradvaj nekoj lokalec.
Tuku daj kazi koi merki spored tebe se bezvezni, da znajme na so sme, oti vaka so zatvori ova ona, mi budis pomesani cuvstva :cautious:.
Абе за тебе сигурно не забрав гајле, ама фамилијата ми е таму ;)
Автоматски споено мислење:

ќе примиш невакциниран попишувач или ќе бараш прво да се вакцинира?
Ни вакциниран ни невакциниран не примам
Автоматски споено мислење:

Како се чешлаш ти за време на полициски час?
Не се чешлам, ми ја чешлат.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.379
Поени од реакции
46.766
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.263
Поени од реакции
18.084
Абортусот не е заразен.
Абе стара вест е веќе, можи немаш слушнато, ама вакцинираните заразуваат.
Остана само дека вакцината те штити од тешка болест и смрт.

Така да теоретски е во право кога први аналогија со абортус.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.386
Поени од реакции
5.146
Заев не можи во Струмица да си ги кандиса да се вакцинираат, ќе ги кандисал во Гостивар и Тетово :pos:
Може да ги кандиса само ако им вети федерализација и ако процентот на рамковните вработувања од 25% го зголеми на 50%.Ти гарантирам со глава дека во тој случај над 90% ќе се вакцинираат.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.305
Поени од реакции
21.755
За жал проваксерите се прави Јеховини сведоци или поарно да се кажи Талибанци, со оглед колку се агресивни, едноставно животна цел му е да преобратат некого т.е. го натераат да се вакцинира.
Ајде 32 починати денес. :facepalm:
За жал овој бран ќе руши рекорди, сега децата од школите ко ќе го носат вирусот. То е. Стварно без проблем може да се намали колатералната штета ама некои работи тешко се менуваат.
Автоматски споено мислење:

Ima likovi koi se bunat za abortusot, propagiraat deka svoeto telo si e svoe i ke si pravi sto saka so nego (citaj abortus) a tuka mi doagjaat so stav mora da se vakciniras.. jebem vas partiski kurtoni, pardon paltroni..
Абе прај што сакаш никој не те бара искрено. Не си бунтовник ако не се вакцинираш. Понуда е не ја земај никому ништо.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.305
Поени од реакции
21.755
За целосно вакцинирани има? Оти една доза вреди скоро ништо.
Автоматски споено мислење:

За целосно вакцинирани има? Оти една доза вреди скоро ништо.
Абе стара вест е веќе, можи немаш слушнато, ама вакцинираните заразуваат.
Остана само дека вакцината те штити од тешка болест и смрт.

Така да теоретски е во право кога први аналогија со абортус.
Заразен вакциниран може да пренесе арно ама неколку пати помалце се заразуваат значи помалце шират на крај.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.181
Поени од реакции
11.620
За целосно вакцинирани има? Оти една доза вреди скоро ништо.
Автоматски споено мислење:


За целосно вакцинирани има? Оти една доза вреди скоро ништо.


Заразен вакциниран може да пренесе арно ама неколку пати помалце се заразуваат значи помалце шират на крај.
8472CB60-D384-4D96-B657-5A97234B3BF5.jpeg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom