Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592

СЗО наведува дека „кај 190 милиони вакцинирани со АстраЗенека се забележани само 182 случаи на церебрална венска тромбоза. Ако постои причинско-последична врска, тогаш мора да се каже оти таквите случаи се многу ретки, а ризикот е исклучително низок“.


Австрија ја дава на сите старосни групи, ама ние јаките само на тие над 60 години ќе сме ја давале.
Кај и да е заради лошата кампања ќе дојдат брдо вакцини од АЗ од ЕУ-земјите тука и нормално дека никој нема да се вакцинира, а минимални се накај непостоечки шансите за тромбоза. Ако се извакцинираат сите до 1 Македонски граѓани со АЗ само 2-3 души би имале тромбоза. И не дека од другите вакцини нема по некоја компликација. Како што впрочем има и за секоја друга вакцина или лек.
Да не напоменувам дека вакцинава е 4 пати поефтина од Фајзер и многу полесна за складирање.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031

СЗО наведува дека „кај 190 милиони вакцинирани со АстраЗенека се забележани само 182 случаи на церебрална венска тромбоза. Ако постои причинско-последична врска, тогаш мора да се каже оти таквите случаи се многу ретки, а ризикот е исклучително низок“.


Австрија ја дава на сите старосни групи, ама ние јаките само на тие над 60 години ќе сме ја давале.
Кај и да е заради лошата кампања ќе дојдат брдо вакцини од АЗ од ЕУ-земјите тука и нормално дека никој нема да се вакцинира, а минимални се накај непостоечки шансите за тромбоза. Ако се извакцинираат сите до 1 Македонски граѓани со АЗ само 2-3 души би имале тромбоза. И не дека од другите вакцини нема по некоја компликација. Како што впрочем има и за секоја друга вакцина или лек.
Да не напоменувам дека вакцинава е 4 пати поефтина од Фајзер и многу полесна за складирање.
Полека почнува да се менува овој тренд...Вчера некаде прочитав дека Словенија го сменија ставот и дека укинува ограничување со АЗ.
Ама една од појаките вести врзана со Словенија е дека е забележан нов тренд граѓаните тенденциозно да се заразуваат цо Ковид?!?!? Уште ова фалеше...
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Уште една донација, овој пат од Об. Арапски Емирати, 2000 вакцини кинески. Ебате, побрзо од донации ќе собереме отколку дебиливе да намакнат некоја вакцина. Кој срам и блам, просјаци сме пар екселанс.
А и во ЕУ ептен ептен бавно оди набавката, не знам кој е проблемот. Само најавуваат нова фабрика во Германија, нова фабрика во Белгија, Шпанија итн. За сите велат дека произведоуваат по неколку милиони дози дневно, а сепак вакцинацијата во ЕУ генерално оди пребавно, да не речам катастрофално.
koj ne e problemot.
astra zeneka, na site zaebancii, im go nacuka zdravo i so dostavata. demek britansko-svedska farmacija, ama kje ispadne povekje britanska.
svedska izvadi plan da ja vakcinira cela populacija do kraj juni. uste ne im e ni medicinskiot personal vakciniran, i so starite se prebrojuvaat so ostana.
pa uste ispadna eden minister genij na tv, vika otkako kje se vakcinira kriticna populacija, da donirame ostanati vakcini po svetot, da dademe primer
ne-kriticnite neka cekaat. a sakaat vakcina-pasosi da vovedat. odi najdi mu nzs.
amerika i britanija, si kazaa otvoreno deka minimalen del od vakcinite kje davaat nadvor, najgolem del odi za nivna populacija.
gledam od vcera, britanija pocnala so otvoranje, po dolgiot lockdown. ne pratam brojki, ama mislam imaat golem % od populacija vakciniran.

za ruskite vakcini, eu uste se misli. ungarija i/ili ceska, slovacka, zemaa po nesto od tie vakcini, ama mal broj.

za kineskite, ne pratam bas, ama i so kina imaat eden ton otvoreni konflikti, ne otcekuvam da sredat nesto skoro.

logikata na eu, e da se sprecat vakvi nastani, zatoa i rabotat na pravenje nekoi bafer zoni na balkan i istocna evropa.
koga vekje im dojde kriza, preinertna birokratija e, i predolgo odi za donesuvanje nekoi ednostavni/banalni odluki.
definitivno los pristap, gledajki so kakvi se resursi raspolagaat.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197

СЗО наведува дека „кај 190 милиони вакцинирани со АстраЗенека се забележани само 182 случаи на церебрална венска тромбоза. Ако постои причинско-последична врска, тогаш мора да се каже оти таквите случаи се многу ретки, а ризикот е исклучително низок“.


Австрија ја дава на сите старосни групи, ама ние јаките само на тие над 60 години ќе сме ја давале.
Кај и да е заради лошата кампања ќе дојдат брдо вакцини од АЗ од ЕУ-земјите тука и нормално дека никој нема да се вакцинира, а минимални се накај непостоечки шансите за тромбоза. Ако се извакцинираат сите до 1 Македонски граѓани со АЗ само 2-3 души би имале тромбоза. И не дека од другите вакцини нема по некоја компликација. Како што впрочем има и за секоја друга вакцина или лек.
Да не напоменувам дека вакцинава е 4 пати поефтина од Фајзер и многу полесна за складирање.
Da se umre od Ibuprofen e 8000 pati pogolem nego od primena AZ. Ironicno e sto moze da predizvika slicni problemi. Tuku edna prednost od AZ retko se pisuva a toa e deka e visoko efikasna i posebno protiv britanskata mutacija koja e dominantna vo Evropa.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Може да пратите од каде ја извади бројката за ибруфенот дека е 8000 пати поголема опасноста :D
Ја се сложувам со @blanco, нека ја дадат на кој сака. Сепак не сме ние Америка или Европа па да пребираме. Таман да видите како ќе функционира тоа у пракса. Според неговата математика тој едниот у милион случај веќе го имавме, нема што да се секираме.
Инаку ако се прашувате зашто касмат во Европа, тоа е затоа што Аз од 120 им има испорачано 30 милиони дози. Во овој квартал Аз им е многу мал процент и се очекува да убрзаат. Нема никакво брдо да ти дое тука.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Може да пратите од каде ја извади бројката за ибруфенот дека е 8000 пати поголема опасноста :D
Ја се сложувам со @blanco, нека ја дадат на кој сака. Сепак не сме ние Америка или Европа па да пребираме. Таман да видите како ќе функционира тоа у пракса. Според неговата математика тој едниот у милион случај веќе го имавме, нема што да се секираме.
Инаку ако се прашувате зашто касмат во Европа, тоа е затоа што Аз од 120 им има испорачано 30 милиони дози. Во овој квартал Аз им е многу мал процент и се очекува да убрзаат. Нема никакво брдо да ти дое тука.
www.coronazaehler.de se izvinuvam :)
Автоматски споено мислење:

Џонсон&Џонсон стопирана во Америка ради случаи на згрутчување.
Slicna e kako AZ ke bide interesno da se vidi dali i kaj Sputnik ima slicni efekti posto i taa e vektor. Biontech/Pfizer imaat malku vakvi slucaevi ama mislam imaat vo Germanija bea negde 7. Ako ovoj efekt se pojavuva kaj site vakcini togas ne e toa deka edna e poopasna od drugata ili ne tuku toa se desava pri imuna reakcija na teloto. Valjda i za tie lugje i infekcija so virusot moze da go predizvika toa koga reagira teloto.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Џонсон&Џонсон стопирана во Америка ради случаи на згрутчување.
Ова е полоша вест од тоа со АЗ. Бидејки најверојатно е самата аденовирус вакцина во прашање, а не производителот. Значи слично нешто би било и кај Спутник.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Ова е полоша вест од тоа со АЗ. Бидејки најверојатно е самата аденовирус вакцина во прашање, а не производителот. Значи слично нешто би било и кај Спутник.
I kaj Biontech ima takvi slucaevi:


Sieben Fälle einer Sinusvenenthrombose wurden den Angaben zufolge nach Impfung mit dem Biontech-Impfstoff gemeldet, drei Frauen im Alter von 34 bis 81 Jahren und vier Männer im Alter von 81 bis 86 Jahren seien betroffen gewesen. (7 slucaevi)

Ali kaj Biontech bile statisticki vo visina koja moze da se ocekuva vo takva brojka lugke i bez vakcina znaci ne e potvrdeno deka e povrzano kaj AZ brojkite se povisoki.
Автоматски споено мислење:

Inace vo SAD ima 6 slucaevi na tromboza vo 6,8 milioni dadeni dozi - 1:1.00.000 so Johnson.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
I kaj Biontech ima takvi slucaevi:


Sieben Fälle einer Sinusvenenthrombose wurden den Angaben zufolge nach Impfung mit dem Biontech-Impfstoff gemeldet, drei Frauen im Alter von 34 bis 81 Jahren und vier Männer im Alter von 81 bis 86 Jahren seien betroffen gewesen. (7 slucaevi)

Ali kaj Biontech bile statisticki vo visina koja moze da se ocekuva vo takva brojka lugke i bez vakcina znaci ne e potvrdeno deka e povrzano kaj AZ brojkite se povisoki.
Автоматски споено мислење:

Inace vo SAD ima 6 slucaevi na tromboza vo 6,8 milioni dadeni dozi - 1:1.00.000 so Johnson.
Ја објаснив неколку пати разликата што е. Случаите кај Фајзер статистички не отстапуваат, тука отстапуваат, 20 пати над нормалното. За жал европа највише ќе го јаде од ова. Мислам треба ко Британија да ја ограничат до 30 нешто така, 65 ќе биде премногу.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
[/QUOTE]
Бројките се: 40 дози на 100 души во ВБ, 111 на 100 во Израел, 35 во 100 САД. Од друга страна Германија има едвај 10 на 100, а ЕУ како целина е под
Може да пратите од каде ја извади бројката за ибруфенот дека е 8000 пати поголема опасноста :D
Ја се сложувам со @blanco, нека ја дадат на кој сака. Сепак не сме ние Америка или Европа па да пребираме. Таман да видите како ќе функционира тоа у пракса. Според неговата математика тој едниот у милион случај веќе го имавме, нема што да се секираме.
Инаку ако се прашувате зашто касмат во Европа, тоа е затоа што Аз од 120 им има испорачано 30 милиони дози. Во овој квартал Аз им е многу мал процент и се очекува да убрзаат. Нема никакво брдо да ти дое тука.
Не е моја математика, туку како и во другата тема цитирав од дв. Тука изворот им е СЗО, а таму им беше некој Британски институт. И во двата беше просечно 1 случај на 1М. Не знам искрено ти што си постирал за процентите, но ова е она што јас го најдов од официјални институции.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
Добро бе а што се случи со 100к од Спутник? Никој ништо не кажува за ова.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160

СЗО наведува дека „кај 190 милиони вакцинирани со АстраЗенека се забележани само 182 случаи на церебрална венска тромбоза. Ако постои причинско-последична врска, тогаш мора да се каже оти таквите случаи се многу ретки, а ризикот е исклучително низок“.


Австрија ја дава на сите старосни групи, ама ние јаките само на тие над 60 години ќе сме ја давале.
Кај и да е заради лошата кампања ќе дојдат брдо вакцини од АЗ од ЕУ-земјите тука и нормално дека никој нема да се вакцинира, а минимални се накај непостоечки шансите за тромбоза. Ако се извакцинираат сите до 1 Македонски граѓани со АЗ само 2-3 души би имале тромбоза. И не дека од другите вакцини нема по некоја компликација. Како што впрочем има и за секоја друга вакцина или лек.
Да не напоменувам дека вакцинава е 4 пати поефтина од Фајзер и многу полесна за складирање.
Памти дека ја следиме политката на појчето поголеми земји (појчето земји ја забранија АЗ да се дава под 60г), и ко шо кажа еден член наназад, не се работи за политика, има објавено статистики и истржауивања околу АЗ. Како и да е, не финтава да ја браниме АЗ и дека требат сите да се вакцинираат со нејзе, туку да се гледа најдобрата опција (вакцина) а то е Спутник. Како држава нас ни беше понудено уште од октомври од страна на Русија, ама за жал нашиве телетабиси чутеа од некоја причина и не прифатија, сега то шо останло на залиха нас ни донираат како на питач на улица. Држава со 1.600.000 грајџани да не можи да набави 2.5 милиони дози Спунтик. Се докажаја отраканиве колку се неспособни. Зато е побитно апаши да ода со фалсификуавни пасоши во странство, блиску до Холдеј Ин да се града згради, ЛГБТ права, малцински права и шо ти не знам друго, наместо прифајчање на понудата од Русија и набавување на Спутник.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Полека почнува да се менува овој тренд...Вчера некаде прочитав дека Словенија го сменија ставот и дека укинува ограничување со АЗ.
Ама една од појаките вести врзана со Словенија е дека е забележан нов тренд граѓаните тенденциозно да се заразуваат цо Ковид?!?!? Уште ова фалеше...
...тоа е спротивен ефект кога некој ги ,,фаворизира,, или ,,принудува,, вакцинирање со некои вакцини, оти вакцинацијата е осетлива тема не смее да биде ниту наметната, ниту со сила, ниту инертна,

...штом се укинува некое ограничување на вакцина, а луѓето не се до крај убедени за правилноста за тоа укинување, наоѓаат начин да го избегнат општо самото вакцинирање, свесно идејќи да се заразат со коронавирус со контакт со некој што ја има во поблага форма, за да би се заразиле и би создале антитела, со што автоматски ќе се третираат како да ,,се вакцинирани,, и понатамошна вистинска вакцинација со вакцина ќе се одложи за шест месеци кога ќе нема под претпоставка антитела, па ќе биде повторно потенцијален кандидат за вакцина, значи се добива во време!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom