Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
16 јануари 2013
Мислења
2.755
Поени од реакции
5.023
Кај нас кафаните си го зедоја данокот.
Додај тука Рек, пола фирма заразени со симптоми одат на работа, буфтат корнат, око не му трепнува. Не знат дека ако фатат вирус шансите да поминат тешко се значително поголеми таму оти ионака нив белите дробови им се попара ама оди докажи му.
Се затопли времево, не се издржува дома, да се искористи сонцето!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
10.266
Поени од реакции
9.698
Се затопли времево, не се издржува дома, да се искористи сонцето!
Кое сонце, в гулабарници затворени внатре. Не знам како му дозволи општината за време на пандемија онака затворени да бидат терасите.

Проблемот е шо законот не важеше за сите исто, ви еден кафич оди инспекција со метро му мери растојание помеѓу масите а во друг ги одминува како да не постојат.

Некои смеат да седат по 10 души на маса некои не.
Деца на влијателни луѓе во Битола ставаат видео од приватна журка дома, со жива музика,со гајди со тапани, зошто не оди инспекција да ја растури забавата ? Слепи се не гледаат, знат да го викнат Чулако од Поинаку на информативен разговор оти пишел статуси на фб против градоначалнилката а овие никој не смеј да ги чепни.

Еден куп вакви примери имам ама не крепи форумот да ги напишам сите.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.601
Поени од реакции
9.839
Еве бе идеја за нов бизнис.

Во Америка, мамичкиве антиваксери бараат мајчино млеко од родилки кои имале ковид, за да му даваат на децата од секоја возраст, оти било полно со антитела :D
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
911
Поени од реакции
1.275
Мислам дека најважен податок е врз кои економски сектори се темели локалната економија, видот на стопанства, кои се примарните работодавачи и на кој начин им е организирано производството. Ако во одделен град доминира мануелното производство, односно ф-ки за производство и преработка на текстил, прехрамбена индустрија, присуство на странски компании во индустриските зони каде што производството се одвива во фабрички погони со близок контакт меѓу вработените, тоа обично подразбира услови за поголема трансмисија. Мој некој субјективен заклучок е дека видот на работното место заедно со условите внатре се главните фактори кои што играат доминантна улога во степенот на зараза, трансмисија и бројката на заразени.
Тоа дека некои градови се подисциплинирани од други, мислам дека нема некоја пресудна улога околу разликите во бројките.

Се согласувам. Јас наведов само општ заклучок. Инаку постојат градови каде што многу повеќе се внимава. И тоа најчесто во помалите градови. Се согласувам со тоа дека и локалната економија има влијание и се што наброја погоре. Но погледни ги поголемите градови и спореди ги со помалите градови во поглед на почитување на мерките. Не е ни чудо што бројките не се намалуваат. Инаку јавна тајна е дека позитивни на вирусот си се шетаат. Некои и мораат да набават намирници, а нема кој да им набави бидејќи цело семејство се позитивни. Па со тоа ризикуваат да заразат некој друг.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
10.266
Поени од реакции
9.698
Еве бе идеја за нов бизнис.

Во Америка, мамичкиве антиваксери бараат мајчино млеко од родилки кои имале ковид, за да му даваат на децата од секоја возраст, оти било полно со антитела :D
Ќути да не прочитаат мамичките од кај нас, кај ќе ни биди крајот тогаш :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.224
Поени од реакции
14.887
Еве бе идеја за нов бизнис.
Во Америка, мамичкиве антиваксери бараат мајчино млеко од родилки кои имале ковид, за да му даваат на децата од секоја возраст, оти било полно со антитела :D
...дали знаеш од каде иде името Модерна ,,вакцина,, и како е направена ?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
3.170
Поени од реакции
2.876
Во северното кралство вакцинирани 60% од жителите за 11 дена:


 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.397
Поени од реакции
9.443
Се согласувам. Јас наведов само општ заклучок. Инаку постојат градови каде што многу повеќе се внимава. И тоа најчесто во помалите градови. Се согласувам со тоа дека и локалната економија има влијание и се што наброја погоре. Но погледни ги поголемите градови и спореди ги со помалите градови во поглед на почитување на мерките. Не е ни чудо што бројките не се намалуваат. Инаку јавна тајна е дека позитивни на вирусот си се шетаат. Некои и мораат да набават намирници, а нема кој да им набави бидејќи цело семејство се позитивни. Па со тоа ризикуваат да заразат некој друг.
Има тука доста параметри кои што треба да се земат во предвид, и мислам дека не е баш соодветна споредбата на мало населено место и голем град поради мноштво фактори. Од број на жители, густина на населеност, стопански сектори, број на угостителски објекти. Во густо населена средина ризикот да го „фатиш“ вирусот е многукратно повисок отколку во мало населено место. Земи само во предвид дека во мало населено место немаш потреба од јавен транспорт, се ти е на дофат на рака. Кај нас малите места се во фаза на изумирање, веројатно и нема останато кој да се заболи, оти толку е народ. Самата средина го ограничува движењето и ги редуцира активностите, го прави животот побавен, ги намалува меѓучовечките контакти. Ако во мал град постои кафуле, веројатноста е дека ќе биде со помал капацитет, ќе го посетат помалку луѓе а со тоа се намалуваат и шансите за трансмисија. Економската активност ќе биде ограничена на услужни дејности и мали бизниси со мал број на вработени. Старосната граница веројатно ќе биде повисока, заради иселувањето на младите. Пензионерите се пазат далеку повеќе од младите, не одат на работа, седат дома и чекаат пензија. Тука се главните разлики, по мое некое мислење.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
186
Поени од реакции
195
Nisam video da je neko podelio sledeću vest. Juče se u Srbiji dogodio drugi slučaj, nakon čoveka iz Vranja pre nešto više od mesec dana, revakcinacije vakcinom drugog proizvođača.
Usput, drugarica koja radi na vakcinalnom punktu mi kaže da se Fajzer-Biontek vakcine gomilaju, odnosno da ih u poslednje vreme više pristiže nego što se troši. Biće da su ženi dali Fajzera jer im fali Sinofarmove vakcine. :pos:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
10.266
Поени од реакции
9.698
А се смеевте тука кога Бијонс ви кажуваше за другарка и дека не приметила со која вакцина ја ревакцинирале :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.862
Поени од реакции
9.190
Nisam video da je neko podelio sledeću vest. Juče se u Srbiji dogodio drugi slučaj, nakon čoveka iz Vranja pre nešto više od mesec dana, revakcinacije vakcinom drugog proizvođača.
Usput, drugarica koja radi na vakcinalnom punktu mi kaže da se Fajzer-Biontek vakcine gomilaju, odnosno da ih u poslednje vreme više pristiže nego što se troši. Biće da su ženi dali Fajzera jer im fali Sinofarmove vakcine. :pos:
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.146
Поени од реакции
4.106
сите шо примија прва доза Астра Зенека, а се под 60 години ќе бидат ревакцинирани со mRna вакцина, значи Фајзер и Модерна... иначе вчера Баварија нарача 2.5 мил. дози Спутник и веројатно ќе ја произведува самостојно, доколку ЕМА и издаде дозвола за ЕУ....

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom