Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
... а бе види, не само картонче, туку и местото на аплицирање на вакцината е различно, ама кога се оди групно па некој прима втора доза Фајзер, а некој Спутник, па идат заедно, од муабети не внимаваат,
Какво групно? Термин имаш и си доаѓаш во терминот. Без лична карта не те примаат.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.369
Поени од реакции
16.570
Знам дека за разлика од есен, има доста полесни случаи што лежат. Ми нема логика да не примаат веќе.
Не примаат по се изглеа.
Познавам луѓе на кои дома им дале боци со кислород.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.258
Поени од реакции
37.022
Какво групно? Термин имаш и си доаѓаш во терминот. Без лична карта не те примаат.
...па нормално за приватниците (матични), јас мислам за медицински лица во државно,
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
.па нормално за приватниците (матични), јас мислам за медицински лица во државно,
Повторно глупост, како и речиси секогаш.

Секој си има термин и си доаѓа во терминот или пак на клиника доаѓаат екипи со папки за сите медицински лица со секојдневен контакт на пациенти. На стоматологија пример изминатата недела дојдоа екипи и ги вакцинираа сите доктори.

Дека се одело групно и некој се протнувал по два пати, по пет пати или место некој друг, тоа се смешки.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.968
Поени од реакции
11.019
Зарем мислат дека сме луди да веруваме дека третина го прележаа вирусот?
Секакви спинови ќе измислат само за да не ги распнеме на плоштад ради тоа што нема вакцини.

Пардон, само ради тоа што кинезите не им дадоа една за нив, една за вицето.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.258
Поени од реакции
37.022
... не е проблем болнички кревет, пополнети се крветите на инфективна, па затоа ги отворија вратите за ковид центри на дерматологија и нефрологија, ама другите клиники болничките кревети се празни интернираат само хитните случаеви од друга специјалност,
тешко болни пациенти со К19 им требаат 24ч нега, кои ќе ги пресоблече, измие, нахрани, мала голема нужда и тоа неколку пати на ден за најмалку 50 пациенти, а дежураат колку медицински персонал?
Повторно глупост, како и речиси секогаш.
Секој си има термин и си доаѓа во терминот или пак на клиника доаѓаат екипи со папки за сите медицински лица со секојдневен контакт на пациенти. На стоматологија пример изминатата недела дојдоа екипи и ги вакцинираа сите доктори.
Дека се одело групно и некој се протнувал по два пати, по пет пати или место некој друг, тоа се смешки.
ај со тебе човек не може на крај да излезе, само нешто мрчиш, друго е со приватни лекари како се стоматолозите (твоите матични родители), друго кога идат во група од клиника, одел, и ти бре све знаеш, а не знаеш ниту да дебатираш егото ти е до плафон, имаш некој глуп речник ниту форумски ниту на ништо не личи, ниту ми се пишува со тебе, што кој такво ме цитираш, пиши си ти твои работи, а па јас уште ти одговарам, најдов на кого :facepalm:
П.С.
те прашав еднаш, еве уште еднаш - кој има ајкју собна температура?
ако не одговориш ќе го сметам дека е лична навреда!
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Не примаат по се изглеа.
Познавам луѓе на кои дома им дале боци со кислород.
Мислам веќе подолг период луѓето користат боци дома. Што е океј до негде, зашто има некој по неколку месеци им треба кислород. Сигурно има друг параметар што го гледаат дали си критичен, зашто вчера примија човек што го знам а не е толку критичен.
Автоматски споено мислење:

Зарем мислат дека сме луди да веруваме дека третина го прележаа вирусот?
Секакви спинови ќе измислат само за да не ги распнеме на плоштад ради тоа што нема вакцини.

Пардон, само ради тоа што кинезите не им дадоа една за нив, една за вицето.
Правеле рандом тестирање на луѓе што шетаат, кај кој е пологично да е поголем процентот на прележани. Така да не знам колку е рандом операцијата.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.186
Мислам веќе подолг период луѓето користат боци дома. Што е океј до негде, зашто има некој по неколку месеци им треба кислород. Сигурно има друг параметар што го гледаат дали си критичен, зашто вчера примија човек што го знам а не е толку критичен.
Имал солидни врски :D
Инаку, претходниве месеци примаа и понекритични случаи, ама пак се враќамењ на оној момент каде што се примаат само најкритичните и оние со врски.
Гнасен вирус излезе, ни јас не очекував дека толку долго ќе коси. Од страна на братучед ми, починаа тетката и тетинот на жена му, кумата на братучед ми, братучед на тетин ми и жената на братучед на тетин ми. Сите воглавно постари луѓе. Али тоа се 5 души човече... Едната жена беше во Систина за некои сосема други проблеми, закачи корона таму, за 5 дена умре. Фамилијата на другар се исто сите позитивни, откако отишле во посета на роднина во Систина, која се оперирала за друго.
Во моментов се позитивни тетин ми и жената на братучед ми, со средна клиничка слика. Стандардно, матичната не можат да ја добијат, оставени сами да се лекуваат.
На работа, позитивни се мајката и таткото на колега. И двајцата со лоши наоди, а нема место да ги примат во болница во нивниот град. Од сабајле ги ставаат на кислородна маска, па ги пуштаат дома. Кога се враќаат сабајлето, имаат сатурација 90, со пневмонија во не толку развиена фаза.
За жал, минатава недела почина и таткото на мој другар, после 25 дена во болница. Самите носеа озон, ремдесивир, а човекот ги прими сите можни терапии. Но, болеста напредна одма, за недела дена имаше масивна пневмонија на двете белодробни крила. На крајот им рекоа дека и нервниот систем му бил погоден, а ослабел цели 30-тина килограми. Ден пред да почине, им пратија листа со органска храна која треба да ја набават. Претходно добиваа инфо на секои 2-3 дена, а беа примени со најблиски врски. Жалосно. И он и братучед му за еден месец си отидоа од корона.

Периодов имав итна потреба да примам вакцина поради повреда, која можам да ја примам само на инфективно.
Одам во делот кој не е за ковид пациенти, освен чуварот и една жена на шалтер, нема никој. Ми вика жената никаде не можеш да ја примиш вакцината освен тука, ама нема доктори, сите се во изолација. Ако се симне некој од ковид центарот, ќе му кажам да те прими. И така чекав 2 часа додека не дојде еден од браќата и не почна да врти телефони, затоа што имаше иста мака ко мене. Се смилува некој доктор и завршивме работа. Надвор редици од роднини, оставаат јадење во ходникот за пациентите. Брдо од тоалетни води, пижами, хартија, јадење итн.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.968
Поени од реакции
11.019
Правеле рандом тестирање на луѓе што шетаат, кај кој е пологично да е поголем процентот на прележани. Така да не знам колку е рандом операцијата.
Да, одличен спин во недостаток на вакцини.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.968
Поени од реакции
11.019
Шта је ту је, може само да се надеваме дека е вистина :icon_lol:
Дури и да е, без разлика, со оглед на тоа дека вирусот ќе повторува и прележани т.е. нема вечно да имаат антитела и нема да реагираат добро на мутациите тогаш сигурно нема да дојдеме до имунитет на стадото за што излезе и кон што целеше овој на тв.
Едноставно прават што е во нивна можност да замајат јавност бидејќи за оваа стапка на морталитет на 2 милиона народ (на папиру, пошто реално помлаку сме во државичево) и на оваа грижа кој влезе во болница заврши во ковчег треба да ги распнеме на плоштад. Буквално.

За вакцини што нема, за тоа особено треба. НО... ништо од сето тоа нема да биде. Тешко на тој што ќе налепи.

Сите сакаме да е вистина, лично и јас, но логиката не ми го вели тоа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Имал солидни врски :D
Може дека е хроничен,па за секој случај. Мислам и брзо ќе го испуштат. Ама боци со кислород одамна си земаат за дома. Ја ретко некој што го знам да не бил болен или имал некој болен дома. 2ца починаа али беа во терминална фаза од животот, и двајцата закачија во болница. А останативе кој полесно кој потешко ама никој не заврши во болница. Тоа сватив, а завршиш таму више статистиката против тебе игра. Малце демотивирачки али тоа е.
Ме нервира што се фокусираа на спречи го ширењето и чекај вакцини, а не на реорганизација на здравствениот систем за лечење. Доста од овие проблеми се решаваат и имаа доста време да ги решат. Бар за храна носење може човек да вработат, и онака еден куп луѓе се без работа.
Сега не можеме да добиеме вакцини и горе доле сите го прележуваат, а добивме нова верзија која се шири побрзо и е посмртоносна.
Автоматски споено мислење:

Дури и да е, без разлика, со оглед на тоа дека вирусот ќе повторува и прележани т.е. нема вечно да имаат антитела и нема да реагираат добро на мутациите тогаш сигурно нема да дојдеме до имунитет на стадото за што излезе и кон што целеше овој на тв.
Едноставно прават што е во нивна можност да замајат јавност бидејќи за оваа стапка на морталитет на 2 милиона народ (на папиру, пошто реално помлаку сме во државичево) и на оваа грижа кој влезе во болница заврши во ковчег треба да ги распнеме на плоштад. Буквално.

За вакцини што нема, за тоа особено треба. НО... ништо од сето тоа нема да биде. Тешко на тој што ќе налепи.

Сите сакаме да е вистина, лично и јас, но логиката не ми го вели тоа.
Ако вирусот се повторува, ќе се повторува и кај вакцинираните. Во тоа сценарио секако наебуваме, и ние и цел свет.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
ај со тебе човек не може на крај да излезе, само нешто мрчиш, друго е со приватни лекари како се стоматолозите (твоите матични родители), друго кога идат во група од клиника, одел, и ти бре све знаеш, а не знаеш ниту да дебатираш егото ти е до плафон, имаш некој глуп речник ниту форумски ниту на ништо не личи, ниту ми се пишува со тебе, што кој такво ме цитираш, пиши си ти твои работи, а па јас уште ти одговарам, најдов на кого :facepalm:
Кое форумско его, што ви е на вас побогу? :pos:

Јас ти кажав како оди вакцинацијата за медицински лица вработени и државно и приватно кои се во секојдневен контакт со пациенти, сигурна сум дека и од форумов кој е вакциниран ќе потврди како оди процесот - твоите постови се од типот на чув, недочув, ми кажаа. Примила колешкава, па знаела, па не знаела што примила, па на различно место се ставале вакцините, па видела, па изумила...

Лупеташ како по обичај, периодов полесно е од затвор да киднеш отколку да се вакцинираш наместо некој друг или пак да си отидеш на ревакцина без да те побараат, боже сачувај.

Ми е гајле како ќе го сфатиш тоа со собната температура, да бидеме реални.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.968
Поени од реакции
11.019
Лупеташ како по обичај, периодов полесно е од затвор да киднеш отколку да се вакцинираш наместо некој друг или пак да си отидеш на ревакцина без да те побараат, боже сачувај.

Ми е гајле како ќе го сфатиш тоа со собната температура, да бидеме реални.
Како онај од Охрид што се вакцинира, а всушност беше правник или економиста (во секој случај небитен курац)? Ова е мјаукедонија и имало и ќе има пропусти и секако дека не е полесно да киднеш од затвор отколку да се вакцинираш преку ред или со врски.

Така да, те молам не лупетај. Да бидеме реални.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Како онај од Охрид што се вакцинира, а всушност беше правник или економиста (во секој случај небитен курац)? Ова е мјаукедонија и имало и ќе има пропусти и секако дека не е полесно да киднеш од затвор отколку да се вакцинираш преку ред или со врски.

Така да, те молам не лупетај. Да бидеме реални.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Јас зборам за медицинскиот кадар бидејќи гледам како оди процесот. Партиски ојлевци, дојлевци е јасно дека ќе се докопаат и сите го знаевме тоа. Не може веќе вакцинирано медицинско лице да си оди туку така на ревакцина или ван термин како колешка и на бижонс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom