Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.676
Поени од реакции
34.905
Па ако дебиливе се сите заразени и не почитуваат карантин и си се шетаат и си праат што сакаат... ќе мора вакви мерки.
А старо е ова, но така станува уште поокеј постапкава.
... а што значи ова мерка? колку што гледам ги извлекуваат младите кои носат маски од станот и станарот, а другиве болничари ги снимаат со мобилки како ги изнесуваат насилно другите во скафандри? дали е во ред вака да снимаат? и каде би ги носеле ако се заразени? карантинот е дома, а не на улица! нешто видеово не ми штима!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.820
Поени од реакции
15.749
Не си во тек со настаните. Пред неколку дена имаше вест дека Министрите за здравство на Србија и Грција разговарале и договориле меѓусебно да си ги признаваат потврдите за примени вакцини. Така од 1ви Мај сите српски државјани кои имаат примено вакцина ќе можат слободно да си одат на Елада, додека за другите ќе треба тест не постар од 72 часа (не мора ПЦР) плус можено е да бидат дополнително тестирани и на граница и ќе мора да навадеат каде ќе одат.
тоа не е од пред неколку дена туку од поодамно... ова сега е наводно нов став на ЕУ, демек нема воведување на Ковид пасош, сега наводно бидејќи не е ни тоа сигурно... проблемот е мовите соеви... а и лани грците прво почнаа да ги пуштаат брача српчиња преку Блгарија, ама после каоут, а и некој од тие што беа пуштени си имаа проблеми... ќе видиме
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Еве ова може да не е местено:
Уствари тоа уопште не е важно.
Старите права, да речеме да ти влезе дома, нема судски налог, не пушташ полиција, дури и во дел од ЕУ несмее да те легитимира на улица. Порано ако си бил во контакт со наркодилер, убиец, не те судат и тебе ако нема докази. Денес те затвараат за 2 - 3 недели, само затоа што си контактирал со болен, 99% од тие се здрави и принудно лежат затвор. Тогаш треба се да се амнестира, да речеме Голи оток, Аушвиц, ПЦР тестот/кодошот/ покажа дека евентуално си против државен елемент.
Проблемот е што многу лесно ја продадовме таа делумна слобода што ја имавме до сега на некој др Менгеле, ковид теророт нема ништо општо со вирусот.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Проблемот е што многу лесно ја продадовме таа делумна слобода што ја имавме до сега на некој др Менгеле, ковид теророт нема ништо општо со вирусот.
Ти за колку ја продаде слободата? Ми се јавија мене денеска од Брисел, треба утре да се преслушнам, па да знам што цена да им кажам.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.507
Поени од реакции
1.726
... а што значи ова мерка? колку што гледам ги извлекуваат младите кои носат маски од станот и станарот, а другиве болничари ги снимаат со мобилки како ги изнесуваат насилно другите во скафандри? дали е во ред вака да снимаат? и каде би ги носеле ако се заразени? карантинот е дома, а не на улица! нешто видеово не ми штима!
Ако се прашуваш за сликата од Кина, карантинот кај нив се прави во хотели, не е дома.

Дури и кога одат од еден град во друг.

Ова е информација од прва рака.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Ако е ова точно, укажува дека ковидот е бил присутен кај нас многу порано, односно во моето опкружување немаше кој не помина минатиот Јануари и Февруари со лош грип (односно Ковид). Дедо ми кој има 83 години, помина со Ковид пред месец дена и тврди дека лани во Март му беше полошо кога имаше "грип".
Ова може да биде и објаснување како летото голем дел луѓе беа по плажи, дискотеки и имаше мал број на заболени (веројатно дека голем дел го прележаа лани зимото и пролетта).
Ова е една теорија која може да биде вистина доколку вирусот во Италија е бил пред нова година, па голем дел од нашите гастербајтери беа овде за празниците
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Во врска со тоа што лани го доживеевме можам да зборам за себеси, тоа лани февруари месец и ја бев болен, и јас верував дека сум прележал сарс ков 2 ама испадна дека не било така се додека не заболев минатиот месец и ако правам компарација сарс ков 2 е реален, температура немам покачено дур паметам за себе и како е можно по цели 25 години да покачам температура наеднаш, па мускулна болка, па губење мирис и вкус.. Сакав да кажам и јас ја поддржував тезата дека лани сме прележале ама не било така.. Сега уште сум по претпазлив и маската не ја вадам додека официјално бројката не падне на 0 и тоа максимум 5 недели псоледователно.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.412
Поени од реакции
2.755
Во врска со тоа што лани го доживеевме можам да зборам за себеси, тоа лани февруари месец и ја бев болен, и јас верував дека сум прележал сарс ков 2 ама испадна дека не било така се додека не заболев минатиот месец и ако правам компарација сарс ков 2 е реален, температура немам покачено дур паметам за себе и како е можно по цели 25 години да покачам температура наеднаш, па мускулна болка, па губење мирис и вкус.. Сакав да кажам и јас ја поддржував тезата дека лани сме прележале ама не било така.. Сега уште сум по претпазлив и маската не ја вадам додека официјално бројката не падне на 0 и тоа максимум 5 недели псоледователно.
На 0? 2025 можеби. Можеби и не. Можеби ќе бараме вакцина и за друго тогаш.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Ја верувам само вакцините да стигнат дај боже да не биде како фамозниот пик лани што го очекувавме при секоја прес конеференција..
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.785
Поени од реакции
17.524
Ако е ова точно, укажува дека ковидот е бил присутен кај нас многу порано, односно во моето опкружување немаше кој не помина минатиот Јануари и Февруари со лош грип (односно Ковид). Дедо ми кој има 83 години, помина со Ковид пред месец дена и тврди дека лани во Март му беше полошо кога имаше "грип".
Ова може да биде и објаснување како летото голем дел луѓе беа по плажи, дискотеки и имаше мал број на заболени (веројатно дека голем дел го прележаа лани зимото и пролетта).
Ова е една теорија која може да биде вистина доколку вирусот во Италија е бил пред нова година, па голем дел од нашите гастербајтери беа овде за празниците
Има доста специфични симтоми што ги немаше тогаш иако цело друштво бевме болни. Губење мирис и вкус пример.
Ако го имало не бил толку раширен ко сега.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Кој очај му е вакцинава на Британциве, сега ја тестираат во комбинација со Бионтек. Пробуваат прво една инекција Бионтек, па една АстраЗенека, и обратно.

Изгледа и нив не му фајќа умот да ја користат само Астра Зенека. Ќе ја шиткаат за 3 долари по светов, кај сиромашните. Швајцарија одби да ја одобри таа вакцина, заради недоволно податоци.

Совет до владата, нека не се ни трудат со Британскава вакцина, нека започнат постапка за набавка на Фајзер/Бионтек, дури и една доза има успешност од 90%. И уште нека земат руска, ако се спремни србиве да ни отстапат уште подобро.
Германската и Руската се најдобри вакцини во моментов. Сите други се втора класа.
 
Последно уредено:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Има доста специфични симтоми што ги немаше тогаш иако цело друштво бевме болни. Губење мирис и вкус пример.
Ако го имало не бил толку раширен ко сега.
Ете ако прочиташ сега за јужноафриканскиот сој ќе прочиташ дека не се губи мирисот и вкусот а сепак е Ковид. Така да вирусот отпосле е мутација на тој ланскиот. Јас не паметам човек кој лани не се разболи и баш лесно да помина. Матичната моја тврдеше како многу лош сезонскиот грип бил лани
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Вчера 20 починати. Ама...
Во тие 20 починати се вметнати сите кои починале во клиниката на Жан Митрев за цел јануари. Намерно или не, бројките се штелуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom