Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.744
Што е разликата помеѓу Ковид 19 и новиов мутиран британски корона вирус?
најмалку 40% е позаразен...некои тврдат 70%

класична заштита со маска всушност не помага, или како што објасни еден доктор на Тв, ако досега требало да ставаме 2 маски една преку друга, сега треба да ставаме 4

нормално тоа е кажано метафорички...колку е позаразен овој сој на вирусот
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Mutiraniot virus mora vo laboratorija da go potvrdis sto e prilicno opsirna rabota. Ne mozes so testot da vidis koja mutacija e. Zatoa ne ni znaat kolku e prosiren niz zemjite.
Kary B. Mullis изумителот на ПЦР метода, тој едно кажал, светот друго прави!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.990
Интересно новиот вид на вирус не можеле да го детектираат со постоечкиве ПЦР тестови и така го откриле.

И уште директорот на Институтот за имунологија Петличковски уверува дека 40 проценти од населението во земјава веќе го прележале Ковид, со или без симптоми.

И јас мислам дека не сме стасани до 50%, затоа што има градови како Битола, Охрид, Кавадарци, Струмица кај што не се прошири многу вирусот.

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Интересно новиот вид на вирус не можеле да го детектираат со постоечкиве ПЦР тестови и така го откриле.

И уште директорот на Институтот за имунологија Петличковски уверува дека 40 проценти од населението во земјава веќе го прележале Ковид, со или без симптоми.

И јас мислам дека не сме стасани до 50%, затоа што има градови како Битола, Охрид, Кавадарци, Струмица кај што не се прошири многу вирусот.

...јас можам да се опкладам дека во тие 40% се вметнати и тие кои ги прележале инфекциите од другите сезонски 6 хумани коронавируси, па и % кои го прележале сезонскиот грип, ставено све во ист кош!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Неможам нигде да најдам дали ако си прележал ковид19 и имаш антитела си имун на вој британскиов??
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.990
Неможам нигде да најдам дали ако си прележал ковид19 и имаш антитела си имун на вој британскиов??
Никој не знае :)

Но, за среќа спрема последните испитувања мемориските B клетки стануваат се подобри против мутации на корна вирусот со поминато време од заразата.

Така да после 6 месеци антителата кои ги произведуваат мемориските Б клетки, се далеку подобри во справување со ковид-19 во било каква мутација.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Интересно новиот вид на вирус не можеле да го детектираат со постоечкиве ПЦР тестови и така го откриле.

И уште директорот на Институтот за имунологија Петличковски уверува дека 40 проценти од населението во земјава веќе го прележале Ковид, со или без симптоми.

И јас мислам дека не сме стасани до 50%, затоа што има градови како Битола, Охрид, Кавадарци, Струмица кај што не се прошири многу вирусот.

Мислиси :)
Колку пациенти не се тестирале а биле со симптоми или пак воопшто немаа симптоми.
Еве кај мене дома само еден беше тестиран, ниту се пазевме кој знае колку меѓусебе а дома сме 7 души.
И уште еден куп шо познавам низ град така.
Башка нели едно лице заразува 10, значи до кај 60 % го имаме прележано во Македонија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.990
ПЦР тестовите повеќе не го детектираат S- генот кај таа мутација. ПЦР тестот иначе е направен да детектира 3 генетски секвенци од вирусот од кои еден (S-gene) е од врвовите, додека другите два се од телото на вирусот.

Иначе еве разлика во англиската мутација.

1611787520993.png
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
...јас можам да се опкладам дека во тие 40% се вметнати и тие кои ги прележале инфекциите од другите сезонски 6 хумани коронавируси, па и % кои го прележале сезонскиот грип, ставено све во ист кош!

Зарем толку слични се со остатите коронавируси што пср тестот може да промаши, т.е да детектира погрешно наместо сарс ков 2.
Автоматски споено мислење:

...јас можам да се опкладам дека во тие 40% се вметнати и тие кои ги прележале инфекциите од другите сезонски 6 хумани коронавируси, па и % кои го прележале сезонскиот грип, ставено све во ист кош!

Зарем толку слични се со остатите коронавируси што пср тестот може да промаши, т.е да детектира погрешно наместо сарс ков 2.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.990
Значи ќе треба да се навикнеме на овој живот, во иднина ќе си излегуваат некои нови пичкесимајчине мутации, кул (y)
Е па ова ти е ковид-21, мораат да не се спремат за Големиот Ресет.

Се заебавам бе :D пишав дека тие што имаат поминато Корона стануваат се поотпорни на вирусот и на мутации со поминато време.

Ако ги добиеме тие Фајзер вакцини до кај мај/јуни и се вакцинираат 400.000 луѓе до есен, тогаш ќе се куртулиме од коронава.

Оваа кинескава што ќе ја земиме не ми е баш сигурна дека е добра со мутации на вирусов.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Е па ова ти е ковид-21, мораат да не се спремат за Големиот Ресет.

Се заебавам бе :D пишав дека тие што имаат поминато Корона стануваат се поотпорни на вирусот и на мутации со поминато време.

Ако ги добиеме тие Фајзер вакцини до кај мај/јуни и се вакцинираат 400.000 луѓе до есен, тогаш ќе се куртулиме од коронава.

Оваа кинескава што ќе ја земиме не ми е баш сигурна дека е добра со мутации на вирусов.
Од Кина пари да ми дават не му земам не пак вакцина, после сите срања :D







Лажам пари ќе земам :)
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Мислиси :)
Колку пациенти не се тестирале а биле со симптоми или пак воопшто немаа симптоми.
Еве кај мене дома само еден беше тестиран, ниту се пазевме кој знае колку меѓусебе а дома сме 7 души.
И уште еден куп шо познавам низ град така.
Башка нели едно лице заразува 10, значи до кај 60 % го имаме прележано во Македонија.
Со вакви математики можеби и 120% го имаме прележано. Едно лице заразува 10 ова од ракав го извади?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom