Коронавирусот COVID 19 и дијаспората

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.884
Поени од реакции
17.490
Ilija so se gubis druze. Se vrati 200 godini nazad pojma nemam od koja pricina.
Temata bese ovaa. Dali Bugarite od nasata drzava koi zaminale nadvor kako drzavjani na druga drzava treba da gi tretirame isto so nasite drzavjani koi zaminale so nas pasos ili kako stranski drzavjani. Ete da ne bidat samo bugarite na tapet isto i ti posto si nadvor zaminat so drug pasos kako drzavjanin na druga drzava treba da te tretirame kako nas drzavjanin iako si zaminal so drug pasos. Jas velam deka ne treba i deka treba da te tretirame kako stranski drzavjanin koj prvo treba da se obrati prvo na drzavata so cij pasos si zaminal vo stranstvo, toa e nejzina obvrska. Posto e situacijata kriticna, pandemija ova ona ne treba voopsto da ti se dozvoli da vlezis vo republikata, uste pomalce da ti se organizira prevoz. Ako vekje si tuka da se oddelis od nasite gragjani vo posebni objekti nameneti za stranci i da ti se naplati privatno celo smestuvanje i lekuvanje kako na stranec posto toa i si. Ako nemozes da platis togas drzavata da ja kontaktira tvojata ambasada taa da te zgrizi i pod najhitno da te deportira od drzavata posto pretstavuvas zdravstven rizik za drzavata i finansiski tovar.
Па вака да ја почнеше темата немаше ни да стасаме да даваме пример за 200 години во минатото.
Врати се и види како ја започна темата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.147
Македонија за жал е полна со Вељановци, и од ситуацијава може да направиме споредба, народот кои не сака да ги прими своите браќа во овој тежок момент, според мене утре кога пак би дошол Турчинот, би бил сегашниот Вељан од Речица.
Nekoj sto se pisal bugarin dobrovolno i samosvesno nikako nemozi da bidi moj brat. Ama nikako, ni pod razno. Jas naprotiv bas se zalagam da se primat moite brakja vo vakvi teski momenti no za zal bugarite ne mi se niti nekogas mi bile moi brakja. Neka te primat bugarite tebe, nivni brat si ti.
Автоматски споено мислење:

тој е еден од низата предавници во Македонската историја, што немале вулгаристански пасош.
E dobro de koj bil toj?
Автоматски споено мислење:

Па вака да ја почнеше темата немаше ни да стасаме да даваме пример за 200 години во минатото.
Врати се и види како ја започна темата.
Se vrativ i se tocno e napisano i objasneto. Mozes da mi posocis koj del ti nalozil pogresno da ja sfatis temata?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.730
Поени од реакции
24.324
Ilija so se gubis druze. Se vrati 200 godini nazad pojma nemam od koja pricina.
Temata bese ovaa. Dali Bugarite od nasata drzava koi zaminale nadvor kako drzavjani na druga drzava treba da gi tretirame isto so nasite drzavjani koi zaminale so nas pasos ili kako stranski drzavjani. Ete da ne bidat samo bugarite na tapet isto i ti posto si nadvor zaminat so drug pasos kako drzavjanin na druga drzava treba da te tretirame kako nas drzavjanin iako si zaminal so drug pasos. Jas velam deka ne treba i deka treba da te tretirame kako stranski drzavjanin koj prvo treba da se obrati prvo na drzavata so cij pasos si zaminal vo stranstvo, toa e nejzina obvrska. Posto e situacijata kriticna, pandemija ova ona ne treba voopsto da ti se dozvoli da vlezis vo republikata, uste pomalce da ti se organizira prevoz. Ako vekje si tuka da se oddelis od nasite gragjani vo posebni objekti nameneti za stranci i da ti se naplati privatno celo smestuvanje i lekuvanje kako na stranec posto toa i si. Ako nemozes da platis togas drzavata da ja kontaktira tvojata ambasada taa da te zgrizi i pod najhitno da te deportira od drzavata posto pretstavuvas zdravstven rizik za drzavata i finansiski tovar.
Знаеш што? Во Македонија влез и излез правиш(прават) со Мк пасош. А во Европа влегуваат со европскиот. Ами сега? :D
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Знаеш што? Во Македонија влез и излез правиш(прават) со Мк пасош. А во Европа влегуваат со европскиот. Ами сега? :D
Сега ќе се вратиш во државата со чиј пасош имаш влезено во Европа. Во Европа не знаат дека имаш македонско државјанство, кај нив пишува дека си со (најчесто) бугарско државјанство.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.730
Поени од реакции
24.324
Сега ќе се вратиш во државата со чиј пасош имаш влезено во Европа.
Каква врска има ова? Владе зборуваше за Македонци кои излегле од државата со немакедонски пасош, а такви се ретки.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Каква врска има ова? Владе зборуваше за Македонци кои излегле од државата со немакедонски пасош, а такви се ретки.
Не знам дали зборува за Македонци кои излегле од државата со немакедонски пасош. Јас разбрав дека зборува за Македонци (тој не ги смета веќе за Македонци) кои влегле во Европа со немакедонски пасош.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.730
Поени од реакции
24.324
Не знам дали зборува за Македонци кои излегле од државата со немакедонски пасош. Јас разбрав дека зборува за Македонци (тој не ги смета веќе за Македонци) кои влегле во Европа со немакедонски пасош.
Ај убаво прочитај му го постот кој му го цитирав на кој ти првично ми реплицираше. Мајко мила, не ми се верува дека во ова време се натегам на овакви теми... со патриоти. :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Иначе @мкд владе Ќе ти одговорам конкретно на темата....

Веројатно го заслужуваат секој збор што го имаш кажано за нив и треба да им се посочува све тоа што го кажуваш... А дали да ги примат... па на крајот на краиштата како што Бугарија се бори да ни ги укради тие луѓе, така и ние треба да се бориме да ги вратиме назад... и да им го триеме све ова од носот секако...
Автоматски споено мислење:

Ај убаво прочитај му го постот кој му го цитирав на кој ти првично ми реплицираше. Мајко мила, не ми се верува дека во ова време се натегам на овакви теми... со патриоти. :icon_lol:
Тоа патриоти е нешто срамно, па што го кажуваш како со исмејување ?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.884
Поени од реакции
17.490
Иначе @мкд владе Ќе ти одговорам конкретно на темата....

Веројатно го заслужуваат секој збор што го имаш кажано за нив и треба да им се посочува све тоа што го кажуваш... А дали да ги примат... па на крајот на краиштата како што Бугарија се бори да ни ги укради тие луѓе, така и ние треба да се бориме да ги вратиме назад... и да им го триеме све ова од носот секако...
Автоматски споено мислење:


Тоа патриоти е нешто срамно, па што го кажуваш како со исмејување ?
Пази контрадикторност, треба да ги вратиме назад а у исто време и да ги триеме по нос? И каде ти е тука логиката?
Така и на времето им се триело по нос на Македонците Муслимани за денес да се претопат во Албанци и да ги изгубиме засекогаш.
Дали тоа треба да се случи и помеѓу овие две групи, кои се исти само што едните имаат двојно државјанство а најголемиот дел од истите не води никаква пропаганда за државата од која го има вториот пасош.
А ако приметивте имаше страшна поделба на оваа тема, баш на фејзбук забележав група на Македонци од Свети Николе како се препукуваат у коментари, со закани како се гледаме кога ќе се вратите на одмор од Германија.Темава на прв поглед е смешна но ако малку навлеземе подлабоко се си мислам дека во иднина се повеќе ќе се лепат етикети за ова и ќе има се поголеми поделби а е тотално непотребно и погубно за нас.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.147
Знаеш што? Во Македонија влез и излез правиш(прават) со Мк пасош. А во Европа влегуваат со европскиот. Ами сега? :D
Da ne se fakjame za tehnikalii, tocno znaes za sto zboruvam. Pak ke go spomnam @Паланчански i negoviot primer vo koj poprilicno plasticno se objasnuva na sto mislam.
Државата организира чартер летови за луѓе кои таму се пријавени како Бугари. Зошто? Нека си организира Бугарија за своите граѓани.
Онака хипотеетички: Јас сум претставник на Македонија за организирање превоз од Германија, ти си претставник на Германија. Ти предлагам да пуштиш авион за да им овозможиме на Македонците да се вратат дома. Што ќе ми одговориш? Ако си реален ќе кажеш: Има само шестмина Македонци кои сакаат да се вратат. Другите 250 се Бугари.
Автоматски споено мислење:

Иначе @мкд владе Ќе ти одговорам конкретно на темата....

Веројатно го заслужуваат секој збор што го имаш кажано за нив и треба да им се посочува све тоа што го кажуваш... А дали да ги примат... па на крајот на краиштата како што Бугарија се бори да ни ги укради тие луѓе, така и ние треба да се бориме да ги вратиме назад... и да им го триеме све ова од носот секако...
Ako se prasuvam jas slobodno neka si gi zemi, za niv nema vrakjanje zatoa sto vekje se zavedeni kako takvi. Ti si ajde da recam idealista, sposoben i spremen da davas bezbroj sansi. Jas od druga strana ne sum. Site tie bile polnoletni, svesni za postpakite i za moznite posledici na nivnite postapki. I vidis pravam ogromna razlika pomegju zemanje na drzavjanstvo po osnov na mazacka, zenacka , po osnov na prestoj itn. Po bilo koj osnov koga sme kaj toa osven po ovoj so koj se pisat bugari samo za da zemat pasos.
Za niv ne treba da ima vtora sanasa. Site vrati treba da im bidat zatvoreni, da naidat na bezbroj precki, lavirinti, omraza i odbivanje kako i sto vo realnosta sega i go dobivaat. Lokalnoto naselenie gi nejki, nejki da gi smisli, ne saka od svoj djeb da im gi plakja prestojot, lekuvanjeto,karantinot. Ne saka ni da gi gleda vo svojata okolina. Mislis deka e radi virusot. Ne be, toj e samo izgovor, i da se zdravi ko dren ne gi saka osven mozebi svoite najbilski sto silom prilike mora da gi saka.
Автоматски споено мислење:

Пази контрадикторност, треба да ги вратиме назад а у исто време и да ги триеме по нос? И каде ти е тука логиката?
Така и на времето им се триело по нос на Македонците Муслимани за денес да се претопат во Албанци и да ги изгубиме засекогаш.
Дали тоа треба да се случи и помеѓу овие две групи, кои се исти само што едните имаат двојно државјанство а најголемиот дел од истите не води никаква пропаганда за државата од која го има вториот пасош.
А ако приметивте имаше страшна поделба на оваа тема, баш на фејзбук забележав група на Македонци од Свети Николе како се препукуваат у коментари, со закани како се гледаме кога ќе се вратите на одмор од Германија.Темава на прв поглед е смешна но ако малку навлеземе подлабоко се си мислам дека во иднина се повеќе ќе се лепат етикети за ова и ќе има се поголеми поделби а е тотално непотребно и погубно за нас.
Prvo da te prasam dali go najde delot koj te bunese vo prviot post?
Vtoro dosega vo moite neznam 10 godini tuka ako uspees da mi najdes eden post kade gi delam Makedoncite po vera slobodno da mi go postiras.
I treto, oti strasni podelbi, ne se strasni tuku nuzni. Ne e rabotata deka imaat dvojno drzavjanstvo, tuku na koj osnov go dobile toa drzavjanstvo. Normalno e da se ima podelba pomegju Makednci i Bugari isto kako sto ima jasna podelba pomegju Makedonci I Srbi na primer ili Makedonci I Albanci ili Makedonci i Grci. Zosto da nema podelba pomegju Makedonci I Bugari, deka ti se pisa bugar pa sega ajde malo smo se salili. Mal bese ne znaese deka se pisa bugar, deka tvoite gi pisa bugari do neznam koe koleno. Sega si drug narod, i toa ne bilo koj narod, eden od poomrazenite, pomiri se so toa. Osven pobliskite rodnini koi ajde da recam ve sakaat od sto moraat, nikoj drug ve nejki, site vi pravat lice a vo sustina da im se dade prilika na pat ke te ostavat da umris za casa voda i oko nema da mu trepni i slobodno mozam da recam so pravo. Poprvo na dusman ke mu pomozam , na migrant od Pakistan otkolku tebe i takvite kako tebe. Toa e vistinata i ova so koronata go izvadi malce poke toa na videlo.
Автоматски споено мислење:

Не знам дали зборува за Македонци кои излегле од државата со немакедонски пасош. Јас разбрав дека зборува за Македонци (тој не ги смета веќе за Македонци) кои влегле во Европа со немакедонски пасош.
A ti uste gi smetas ?
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.854
Поени од реакции
7.238
:lolzz: :lolzz: :pos::pos:
Ама оправдано му е, нели сам му кажа дека не те прател од порано, па врз основа на тие информации што ги има, такви зелени лепи.

Јас сепак сум државата да ги врати сите назад, бидејќи ова ќе потрае уште некоја недела, па заработените пари, тука ќе ги трошат, а можеби и некоја идеа ќе имплементираат.

Колку што успеав да го разберам Владе, тој повеќе наоѓа замерки на оние што заминале во други држави, притоа навредувајќи ја цела Македонија и цело население што живее тука, демек еве ние отидовме на запад, вие сте варвари, ние сме цивилизирани.... А од тие што отишле, 0.1% од нив дали тамошните ги прифатиле на исто рамниште.

Јас не ги обвинувам што имаат други пасоши,снајди се па живеј, ама жити се немојте да проповедате, вреѓате итн итн, знаеме колку вредите :D

@Илко Илија тој гоцета што го величиш, доколку прочиташ некои други информации, ќе се изненадиш колкав душман бил за Македонскиот народ. Не знам што те боли за МКД, кога Германија ти дава леб, ти ги дава сите услови кои си ги посакувал... ти една држава љубиш, од друга држава имаш документи, а во трета го вадиш лебот.:cool: Така ако правиш и со жените, секоја чест (y)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
:lolzz: :lolzz: :pos::pos:
Ама оправдано му е, нели сам му кажа дека не те прател од порано, па врз основа на тие информации што ги има, такви зелени лепи.

Јас сепак сум државата да ги врати сите назад, бидејќи ова ќе потрае уште некоја недела, па заработените пари, тука ќе ги трошат, а можеби и некоја идеа ќе имплементираат.

Колку што успеав да го разберам Владе, тој повеќе наоѓа замерки на оние што заминале во други држави, притоа навредувајќи ја цела Македонија и цело население што живее тука, демек еве ние отидовме на запад, вие сте варвари, ние сме цивилизирани.... А од тие што отишле, 0.1% од нив дали тамошните ги прифатиле на исто рамниште.

Јас не ги обвинувам што имаат други пасоши,снајди се па живеј, ама жити се немојте да проповедате, вреѓате итн итн, знаеме колку вредите :D

@Илко Илија тој гоцета што го величиш, доколку прочиташ некои други информации, ќе се изненадиш колкав душман бил за Македонскиот народ. Не знам што те боли за МКД, кога Германија ти дава леб, ти ги дава сите услови кои си ги посакувал... ти една држава љубиш, од друга држава имаш документи, а во трета го вадиш лебот.:cool: Така ако правиш и со жените, секоја чест (y)
Доврши си го постот!
ти една држава љубиш, од друга држава имаш документи, а во трета го вадиш лебот.
, а од четврта чекаш нов пасош...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.884
Поени од реакции
17.490
:lolzz: :lolzz: :pos::pos:
Ама оправдано му е, нели сам му кажа дека не те прател од порано, па врз основа на тие информации што ги има, такви зелени лепи.

Јас сепак сум државата да ги врати сите назад, бидејќи ова ќе потрае уште некоја недела, па заработените пари, тука ќе ги трошат, а можеби и некоја идеа ќе имплементираат.

Колку што успеав да го разберам Владе, тој повеќе наоѓа замерки на оние што заминале во други држави, притоа навредувајќи ја цела Македонија и цело население што живее тука, демек еве ние отидовме на запад, вие сте варвари, ние сме цивилизирани.... А од тие што отишле, 0.1% од нив дали тамошните ги прифатиле на исто рамниште.

Јас не ги обвинувам што имаат други пасоши,снајди се па живеј, ама жити се немојте да проповедате, вреѓате итн итн, знаеме колку вредите :D

@Илко Илија тој гоцета што го величиш, доколку прочиташ некои други информации, ќе се изненадиш колкав душман бил за Македонскиот народ. Не знам што те боли за МКД, кога Германија ти дава леб, ти ги дава сите услови кои си ги посакувал... ти една држава љубиш, од друга држава имаш документи, а во трета го вадиш лебот.:cool: Така ако правиш и со жените, секоја чест (y)
Газдати на рестораните се Виетнамец и Италијанец, не знам како тоа Германија ми го дава лебот, а и и да се Германци газдите пак не можат да ми даваат леб, зошто јас тој леб крваво го заработувам, јас со мојата работа им давам нив леб, да не сум јас и останатите работници они ќе пропаднат.Жалосно ако си и ти работник и веруваш во приказната дека работодавецот ти дава леб.Ако си газда тогаш ми е јасно.
Најпрво Германија е еден од виновниците зошто не само мојата држава туку и сите останати од нашиот регион се во оваа состојба,така да кон Германија ниту чуствувам некаква љубов ниту пак ја сакам.
Јас не можам да го променам сето тоа срање кое се случувало 30 години, затоа сум морал да дојдам овде зошто животот и светот функционираат како што функционираат.Сметките и храната не можам да ги платам со овие приказни и затоа сум морал да заминам.За пасошите веќе е банално да зборуваме.Нема човек кој кога би можел да извади друго државјанство не би го направил тоа, Србите од Хрватска кои пребегале по Војводина и Шумадија мислиш дека ги заборавиле злосторствата на Хрватите или ја сакаат Хрватска па вадат хрватски пасоши за да одат полесно во Германија?
Немаат друг избор.
Знаеш колку Турци кои имаат потекло од Костанца, Романија имаат романски пасош само за да полесно дојдат во Германија?
Кога ќе дојдат овде да не се Романци?
Само човек како Владе не може да го развере тоа затоа што гарант уште како млад се му било обезбедено од партија, нашол излез таму.Еве јас не го осудувам ама ако мисли дека тие што имаат бугарски пасоши равотат против интересите на РМ тогаш што ли се партиските членови на дпмне и сдс?
А за Македонија ќе ме боли секогаш, каако шо кажав се може да се излаже и измами ама срцето и душата не може, хартијата трпи се ама длабоко во себе е битно да знаеш кој си и што си.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.854
Поени од реакции
7.238
зошто јас тој леб крваво го заработувам
Точно така, никој не го оспорува тоа.
јас со мојата работа им давам нив леб, да не сум јас и останатите работници они ќе пропаднат.
Еднаш напиша ЈАС, после ги додаде останатите... значи свесен си дека не си им до толку потребен, ќе си најдат други работници. Така да исправното е, взаемни се придобивките и за вработениот и за газдата. Ти би бил незаменлив доколку бевме 500 милиони на планетава, а не 7 милијарди, или ако твојот мозок беше инпутот кој го нудиш, а не рацете и нозете.

Најпрво Германија е еден од виновниците зошто не само мојата држава туку и сите останати од нашиот регион се во оваа состојба,така да кон Германија ниту чуствувам некаква љубов ниту пак ја сакам.
Повторно точно, истото и јас го имав напишано во еден пост. Ем се тие виновници, ем идеме кај нив и им ја јакнеме уште толку економијата. Не за џабе се тие мозокот и кај нив иде кајмакот од цела ЕУ. Е колку за утеха, после и нив им го земаат :D
Само џабе ти е се, иако и крвариш за нив, никогаш, ама баш никогаш Германец нема да те прифати. Тие словенците ги сметаат за цигани, а не па нас уште појужно. Ама па затоа треба да копираш што е тоа што ги карактеризира Германците, што сите таму сте отишле да вадите лебот, значи ги бива, направиле услови, богатство.

Јас не можам да го променам сето тоа срање кое се случувало 30 години, затоа сум морал да дојдам овде зошто животот и светот функционираат како што функционираат.Сметките и храната не можам да ги платам со овие приказни и затоа сум морал да заминам.За пасошите веќе е банално да зборуваме.
Истото го напишав де, ниту обвинувам ниту наоѓам забелешки, дај боже (значи најискрено го посакувам ова) сите како Мајк Зафировски или Џон Битов да станете. Ама додека сте таму не паламудите колку сме ретардирани, дека името треба да го чуваме или шитнеме, дека борба било да се бојкотира, дека Македонија е збирштина на џган и сл.

Владе сега на таквите им трие сол, на тие што кога добија пасошите, не штедеа погрдни зборови за територијава и народот, народ на кои и тие припаѓале, народ од кој се откажале на хартија. Не знам дал ти или Агда сте пљукале, ама ако не сте, нема потреба да се пронаоѓате во муабетов.

Има луѓе кои со право се противеа дека тука владее диктатура, а истите отидоа во Дубаи, Катар да работат. А ако во Дубаи и Катар немаш диктатура не знам каде има :toe: . Значи не им било до каков режим има, туку паричка, затоа и си се продале. Нема ништо лошо во тоа, пак ќе кажам. Ама немој да бидеш поп/оџа/политичар.

Значи трајте си и прајте си е муабетот, не мора да си ги навредувате сограѓаните, можеби некогаш ќе треба да се вратите назад, бидејќи никаде не е како таму каде што си ја поминал младоста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom