Коронавирусот COVID 19 и дијаспората

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.922
Поени од реакции
21.419
Voopsto ne e bitno koj pasos sum go upotrebil jas ili nekoj drug. Od site tie sho zemaa bg pasos nikoj ne ziveel vo bg tuku site pogolem del od zivotot ziveele vo mk taka da muabetov voopsto ti nema smisla. Dali ke go mislese istovo ako bevme so slovenski ili germanski pasos namesto so bugarski?
Mnogu jasno deka 99,9% nemate ziveeno tamu , site ste od tuka. Zatoa i me interesira na koj osnov go zedovte? Zosto vi go dadoja?
Ako ste go zele na ist osnov kako bugarskiot da, ama first things first. Znaci na so osnov rece go zede bugarskiot pasos?
Автоматски споено мислење:

Целта на темата е тотално непотребна, ширење омраза еден кон друг, Македонец кон Македонец, без притоа да има никакви причини поради кои би се правело истото.
Албанците од Косово дојдоа тука како избеглици пред 20 години и ни ја земаа државата, па не верувам дека некој од Косово ги осудува истите што се пишале Македонци.Истиот пример треба да го следиме и ние но ете поарно е да се делиме на секоја можна основа и да не ги искористиме работите во наша полза.
Kaj vide ti sirenje na omraza tuka pomegju Makedonec i Makedonec?
I ova za albancite ti e interesno, vaka mozis malce podrobno?
P.s uste cekam da mi kazis kolku ti padna nezgodno koga tamu se pisa bugarin. Nemoj na sekoe da te potsekjam.
Автоматски споено мислење:

Темава е нашата дијаспора. Кој како отишол и со каков пасош најмалку е битно се додека се осеќа како МАКЕДОНЕЦ. Темава е интересна и убаво е да се споделат различни искуства и начините на справување и стварно не ми е јасно колку малку ви треба да се зазборите за нешто тотално нерелевантно.
A koga se osekjavte povekje Makedonci, pred da se pisite bugari ili od koga se pisavte bugari?
Автоматски споено мислење:

Уште еднаш ќе прашам која е целта на темава? Дали правиме муабет за дијаспора или луѓе од Македонија кои се на привремена работа во странство? Пошто не верувам некој дијаспорец кој со години и ТРАЈНО е надвор сега се вратил. И ако Македонците со привремен престој надвор имаат и Бугарски пасош, покрај Македонскиот, тие живеат во Македонија. Не за џабе државјанството е тоа што важи а не со кој си влегол некаде. Пошто во Германија може без проблем да се влезе и со Македонски. ОД каде толку сигурни дека влегле со Бугарскиот? Алиби дискусија која никаде иначе ја нема.
Dosega ako ne sfati, nema ni da sfatis :toe:. Dodusa mozam da probam da ti objasnam ama samo da probam, ostanatoto e do tebe.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.129
Поени од реакции
18.403
Патриотизмот се докажува на дело, џабе ќе си ги мериме сега тука кој е поголем патриот.Живееме во таков регион кога гарант на државата ќе и се потребни баш тие патриоти.Тогаш ќе видиме кој е вистински патриот а кој ќе бега баш во тие непријателски држави кои за време 2001 ги наполнивте.
Секој кој ме познава лично знае колку ја сакам Македонија и идејата, ама ок за тебе патриотизам е гласање за дпмне по цена на се, тука е разликата помеѓу, многу голем дел поради тој ваш патриотизам и ги извадија тие бг пасоши.Како шо кажав ќе дојде ден кога на Македонија ќе и требаат патриоти, тогаш ќе видиме кои се вистинските.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.922
Поени од реакции
21.419
Патриотизмот се докажува на дело, џабе ќе си ги мериме сега тука кој е поголем патриот.Живееме во таков регион кога гарант на државата ќе и се потребни баш тие патриоти.Тогаш ќе видиме кој е вистински патриот а кој ќе бега баш во тие непријателски држави кои за време 2001 ги наполнивте.
Секој кој ме познава лично знае колку ја сакам Македонија и идејата, ама ок за тебе патриотизам е гласање за дпмне по цена на се, тука е разликата помеѓу, многу голем дел поради тој ваш патриотизам и ги извадија тие бг пасоши.Како шо кажав ќе дојде ден кога на Македонија ќе и требаат патриоти, тогаш ќе видиме кои се вистинските.
Dobro be glup si ? Uporno i uporno si pravis filmovi za mene kako da me znaes licno. Znaes kaj rabotam , znaes kakva clenska imam, znaes kade bev za vreme na konfliktot. Polesno ti idi od toa, se tesis nesto.
Ete ti velam ne sum patriot, daleku od toa. Samo ne si ni ti, zatoa ne se cukaj po gradi po mnogu mnogu. Znaeme kolku ja sakas Makedonija, ne mora licno da te poznavame. Od sto ja sakas duri zede bugarin se pisa. Tesko nas ako cekame od tebe i takvite ko tebe koga ke dojdi toj den za ti da se vratis i da ni pokazis kakvi se vistinskite patrioti. Aman neka ne idi toj den, ke treba bugarska divizija da formirame specijalno za povratnicite ko tebe, pravite patrioti so bugarski proizhod.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.129
Поени од реакции
18.403
Dobro be glup si ? Uporno i uporno si pravis filmovi za mene kako da me znaes licno. Znaes kaj rabotam , znaes kakva clenska imam, znaes kade bev za vreme na konfliktot. Polesno ti idi od toa, se tesisi nesto.
E
Нема потреба шо да продолжуваме дискусија, не ме цитирај не те цитирам и крај.Единствен начин со кој можеда се дискутира со тебе е во живо, вака џабе е.

Друг одговор имав за ова ама џабе ќе се оди у недоглед со ваква дискусија.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Нема потреба шо да продолжуваме дискусија, не ме цитирај не те цитирам и крај.Единствен начин со кој можеда се дискутира со тебе е во живо, вака џабе е.

Друг одговор имав за ова ама џабе ќе се оди у недоглед со ваква дискусија.
Не верувам дека има начин да дискутираш со ликот,незнам зошто се замараш уопште. Со тоа што и те вреѓа не заслужува ни една реплика , туку некој бан од тема или да го пратат да дискутира у темата бг пасоши , но си има модератори нивна работа.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.129
Поени од реакции
18.403
Не верувам дека има начин да дискутираш со ликот,незнам зошто се замараш уопште. Со тоа што и те вреѓа не заслужува ни една реплика , туку некој бан од тема или да го пратат да дискутира у темата бг пасоши , но си има модератори нивна работа.
Не може да ме навреди мене лик ко Владе, јас заради таквите гледав да се преселам по секоја цена, а во дискусијата влегов само поради тоа што шири омраза таму каде што ја нема со што и наштетува на Македонија.
Отиде на игнор секако, вториот битолчанец со кој се фативме во ваков клинч само шо првиот беше од другата партија :icon_mrgr:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.922
Поени од реакции
21.419
Не може да ме навреди мене лик ко Владе, јас заради таквите гледав да се преселам по секоја цена, а во дискусијата влегов само поради тоа што шири омраза таму каде што ја нема со што и наштетува на Македонија.
Отиде на игнор секако, вториот битолчанец со кој се фативме во ваков клинч само шо првиот беше од другата партија :icon_mrgr:
E pa neka formiraat bugarite bugarska partija, so niv sigurno ke ti trgni muabetot. Sepak vasi si ste, krvta ne e voda.
Автоматски споено мислење:

Не верувам дека има начин да дискутираш со ликот,незнам зошто се замараш уопште. Со тоа што и те вреѓа не заслужува ни една реплика , туку некој бан од тема или да го пратат да дискутира у темата бг пасоши , но си има модератори нивна работа.
Ti be pile na so osnov rece go zede toj bugarskiot pasos? Jas vidis ne se navreduvam ako nekoj me narece Makedonec posto toa i sum, od tamu ne gledam pricina zosto ti ili bilo koj drug sto ste zele bugarski pasos ( a znaeme na sto osnov ste zele ) bi se vregjale da ve narece nekoj toa sto ste, Bugari, uste pomalce da barate ban. Ete na @fmi da mu recime deka e bugarin, sto velis ke se navredi? A jas ke probam. fmi ako te nareci nekoj Bugar se vregjas ?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.760
Поени од реакции
35.353
@мкд владе чим си кинисал да ги оправаш овие со бугарските пасоши, барем оправи ги како што си е ред.
Оди утре во партијата, собери бандата и на протест државата итно да донесе закон со кој ќе лимитира секој граѓанин да поседува само едно државјанство. Еве јас ти гарантирам дека сите ќе го задржат европското, а ќе се откажат од северџанското.
Ќе му лапните паричка за визи на овие со Бугарските пасоши, плус полесно ќе биди попис да направите кога ќе помине коронава (иако сега сите се по дома, може е најарно да го попишите стадово).
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.922
Поени од реакции
21.419
@мкд владе чим си кинисал да ги оправаш овие со бугарските пасоши, барем оправи ги како што си е ред.
Оди утре во партијата, собери бандата и на протест државата итно да донесе закон со кој ќе лимитира секој граѓанин да поседува само едно државјанство. Еве јас ти гарантирам дека сите ќе го задржат европското, а ќе се откажат од северџанското.
Ќе му лапните паричка за визи на овие со Бугарските пасоши, плус полесно ќе биди попис да направите кога ќе помине коронава (иако сега сите се по дома, може е најарно да го попишите стадово).
Prvo uste koga rece da odam vo partija sam sebe se degradiras kako seriozen sogovornik i se klavas vo klasa na nivo na Ilko, da ne recam lupas nesto bezveze. Zaboravi da spomens i deka administracija rabotam , bidi si dosleden.
Ali ajde da te udostojam so odgovor na tvojot genijalen predlog. Jas voopsto ne sum protiv dvojno, trojno ili kakvo saka neka e drzavjanstvo taka da i da bev clen na partija sigurno na kraj na pamet bi mi padnalo toa. Ama ete probaj ti vidi, trkni utre i predlozi im tamu, soberija bandata, izlezi na protesti. Od kaj da znaes mozi ke ti prifatat.
Vtoro neznam od kade takva ideja deka sakam da gi opravam bugarite? Taka si se custvuvale, taka si se pisale, nivno pravo. Sega im smeta deka gi vikaat bugari, se vregjale. Kako da gi vikame? Makedonski Bugari, Bugari od Makedonija?
Nejse na kraj na kraevite kakva vrska ima toa so temata sto se po nacionalnost se dodeka prestojot vo stranstvo mu e reguliran so nas pasos i se nasi drzavljani?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Ti be pile na so osnov rece go zede toj bugarskiot pasos? Jas vidis ne se navreduvam ako nekoj me narece Makedonec posto toa i sum, od tamu ne gledam pricina zosto ti ili bilo koj drug sto ste zele bugarski pasos ( a znaeme na sto osnov ste zele ) bi se vregjale da ve narece nekoj toa sto ste, Bugari, uste pomalce da barate ban. Ete na @fmi da mu recime deka e bugarin, sto velis ke se navredi? A jas ke probam. fmi ako te nareci nekoj Bugar se vregjas ?
Не не , го нарече глуп, као ти глуп ли си ... на тоа алудирав навреда... не на тоа дали бил бугар незнам зошто тоа ти дошло на ум, но како и да е. ... Мојот основ да земам пасош беше да имам отворени граници и перспектива , во време кога јас дипломирав, визната либерализација со ЕУ уште не беше олеснета како што е сега случај рецимо , јас требаше со 2 светски јазици во тоа време(сега 3) и диплома да седам во мк да работам за 10-12к (јер никогаш никаде у живот не сум имал врски или партиска книшка скраја да е) ... шо би рекол Заев , мало сутра . Па да ти кажам никогаш не сум се покајал , прошетав и живеев во повеќе Европски држави, сега веќе стациониран во една подолго време . Го искористив максимално ова пасошче... моментално сум на трети по ред , 2 ми истекоа :icon_lol: , кај и да е за скоро ќе имам право да си побарам овде каде што сум државјанство/пасош , па ќе имам прилика да скинам еден постоечки пасош .. Може и марсовски пасош еден ден ќе извадам (и ќе речам дека прапрадедоми бил Марсовец и јас се осеќам Марсовец) , јас пак ќе знам што сум и од каде сум (илјадници луѓе по белиот свет сум запознал и сите ме знаат како Македонец - Тутор од Македонија .... не ми треба ФМИ или ти да ми кажете што сум , кој фактор сте вие , капираш ? :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.760
Поени од реакции
35.353
Prvo uste koga rece da odam vo partija sam sebe se degradiras kako seriozen sogovornik i se klavas vo klasa na nivo na Ilko, da ne recam lupas nesto bezveze. Zaboravi da spomens i deka administracija rabotam , bidi si dosleden.
Ali ajde da te udostojam so odgovor na tvojot genijalen predlog. Jas voopsto ne sum protiv dvojno, trojno ili kakvo saka neka e drzavjanstvo taka da i da bev clen na partija sigurno na kraj na pamet bi mi padnalo toa. Ama ete probaj ti vidi, trkni utre i predlozi im tamu, soberija bandata, izlezi na protesti. Od kaj da znaes mozi ke ti prifatat.
Vtoro neznam od kade takva ideja deka sakam da gi opravam bugarite? Taka si se custvuvale, taka si se pisale, nivno pravo. Sega im smeta deka gi vikaat bugari, se vregjale. Kako da gi vikame? Makedonski Bugari, Bugari od Makedonija?
Nejse na kraj na kraevite kakva vrska ima toa so temata sto se po nacionalnost se dodeka prestojot vo stranstvo mu e reguliran so nas pasos i se nasi drzavljani?
Со каков сака пасош нека му е регулиран престојот, ако имаат наше државјанство се наши државјани се до моментот кога нашата држава не одлучи дека граѓаните смеат да и поседуваат само едно државјанство (мислам дека во Германија имаат ваков закон или дел од уставот). И во Бугарија да решат да си одат ќе мора да ги пречекаат, така да ти и јас сме заебаните со само еден пасош, тие се привилегирани каде што ќе им текне да одат.

Патем ти си тој што лупа зелени по темава, крај краева шо ти е гајле тебе и за тие од дијаспората и за тие од тука, глеј си таму во твојот двор и буни се за твоите права, искрено ме заболе дали си државна администрација, и од која партија, националност или припадност си.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.922
Поени од реакции
21.419
Не не , го нарече глуп, као ти глуп ли си ... на тоа алудирав навреда... не на тоа дали бил бугар незнам зошто тоа ти дошло на ум, но како и да е. ... Мојот основ да земам пасош беше да имам отворени граници и перспектива , во време кога јас дипломирав, визната либерализација со ЕУ уште не беше олеснета како што е сега случај рецимо , јас требаше со 2 светски јазици во тоа време(сега 3) и диплома да седам во мк да работам за 10-12к (јер никогаш никаде у живот не сум имал врски или партиска книшка скраја да е) ... шо би рекол Заев , мало сутра . Па да ти кажам никогаш не сум се покајал , прошетав и живеев во повеќе Европски држави, сега веќе стациониран во една подолго време . Го искористив максимално ова пасошче... моментално сум на трети по ред , 2 ми истекоа :icon_lol: , кај и да е за скоро ќе имам право да си побарам овде каде што сум државјанство/пасош , па ќе имам прилика да скинам еден постоечки пасош .. Може и марсовски пасош еден ден ќе извадам (и ќе речам дека прапрадедоми бил Марсовец и јас се осеќам Марсовец) , јас пак ќе знам што сум и од каде сум (илјадници луѓе по белиот свет сум запознал и сите ме знаат како Македонец - Тутор од Македонија .... не ми треба ФМИ или ти да ми кажете што сум , кој фактор сте вие , капираш ? :)
Tutor ne te prasav za tvoite patesestvija ili sto maka te natera( ne se pravi sega i ti na toso) da zemes bugarski pasos tuku na sto osnov go zede. Prestoj, se zeni za bugarka, bugarski koreni .....se razbirame?
Ne se pravi sega i ti Ilija, ne si do tolku .
Gledami @galaxys mava lajkoj a nikako da kazi i toj na sto osnov go zede toj bugarskiot pasos. Samo da ne pocni i toj ko tebe avtobiografija da ni pisuva tuka. Znaci galaxys prasanjeto e od tehnicka priroda. Na sto osnov go zede bugarskiot pasos. Na osnov prestoj, se mazi zeni za bugarka, na osnov na bugarski koreni.....a ne sto maka si imal. I prostitutkite imaat maka pa zatoa go pravat toa sto go pravat , i sto so toa. Utre ke ja zemis za zena?
Автоматски споено мислење:

Со каков сака пасош нека му е регулиран престојот, ако имаат наше државјанство се наши државјани се до моментот кога нашата држава не одлучи дека граѓаните смеат да и поседуваат само едно државјанство (мислам дека во Германија имаат ваков закон или дел од уставот). И во Бугарија да решат да си одат ќе мора да ги пречекаат, така да ти и јас сме заебаните со само еден пасош, тие се привилегирани каде што ќе им текне да одат.

Патем ти си тој што лупа зелени по темава, крај краева шо ти е гајле тебе и за тие од дијаспората и за тие од тука, глеј си таму во твојот двор и буни се за твоите права, искрено ме заболе дали си државна администрација, и од која партија, националност или припадност си.
Prviot del od postot ti e obrazlozen povekje pati zosto i kako, nemam namera da se povtoruvam. Ne se mnogu strani, zemi citni.
I ako gledas taka bas si go gledam dvorot. Nadvor pandemija, ljuge umiraat, resursi nema, pari nema uste i stranci da pribirame. Skraja da e ako utre ti ili nekoj tvoj blizen se razboli , a mestoto ti go drzi nekoj stranec poinaku ke razmisluvas ama da ne bidi kasno. Zatoa podobro da sprecis otkolku da lecis neli. Ili ne mislis ti taka?
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2010
Мислења
5.864
Поени од реакции
6.375
Tutor ne te prasav za tvoite patesestvija ili sto maka te natera( ne se pravi sega i ti na toso) da zemes bugarski pasos tuku na sto osnov go zede. Prestoj, se zeni za bugarka, bugarski koreni .....se razbirame?
Ne se pravi sega i ti Ilija, ne si do tolku .
Gledami @galaxys mava lajkoj a nikako da kazi i toj na sto osnov go zede toj bugarskiot pasos. Samo da ne pocni i toj ko tebe avtobiografija da ni pisuva tuka. Znaci galaxys prasanjeto e od tehnicka priroda. Na sto osnov go zede bugarskiot pasos. Na osnov prestoj, se mazi zeni za bugarka, na osnov na bugarski koreni.....a ne sto maka si imal. I prostitutkite imaat maka pa zatoa go pravat toa sto go pravat , i sto so toa. Utre ke ja zemis za zena?
О извини, лошо сватив моја грешка .. мислев за мотив прашуваш ... инаку основ не се сеќавам детално , мнооогу години поминаа лесно беше тогаш , прелесно, знам само дека влегов во канцеларија со 2-3 сексипилни теткици , и само требаше да подпишам некој папири дека барам бугарско државјанство и дека се чуствувам Бугар (предпоставувам), толку . Лесна беше процедурата тогаш ...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.490
Tutor ne te prasav za tvoite patesestvija ili sto maka te natera( ne se pravi sega i ti na toso) da zemes bugarski pasos tuku na sto osnov go zede. Prestoj, se zeni za bugarka, bugarski koreni .....se razbirame?
Ne se pravi sega i ti Ilija, ne si do tolku .
Gledami @galaxys mava lajkoj a nikako da kazi i toj na sto osnov go zede toj bugarskiot pasos. Samo da ne pocni i toj ko tebe avtobiografija da ni pisuva tuka. Znaci galaxys prasanjeto e od tehnicka priroda. Na sto osnov go zede bugarskiot pasos. Na osnov prestoj, se mazi zeni za bugarka, na osnov na bugarski koreni.....a ne sto maka si imal. I prostitutkite imaat maka pa zatoa go pravat toa sto go pravat , i sto so toa. Utre ke ja zemis za zena?
Vlade daj kazi ako sakas bg pasos ke ja sredime nekako da zemis i ti. Ne znam koj mislis deka si da prasuvas na temava koj kako zel pasosi. So drugi zborovi ne e e tvoj biznis kako sne gi zemale. Ni si ni gi dal ni pa mozes da ni gi zemis, taka da sedi si doma i uzivaj si, ic ne se zamaraj so nas.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Dobro be glup si ? Uporno i uporno si pravis filmovi za mene kako da me znaes licno. Znaes kaj rabotam , znaes kakva clenska imam, znaes kade bev za vreme na konfliktot. Polesno ti idi od toa, se tesis nesto.
Ete ti velam ne sum patriot, daleku od toa. Samo ne si ni ti, zatoa ne se cukaj po gradi po mnogu mnogu. Znaeme kolku ja sakas Makedonija, ne mora licno da te poznavame. Od sto ja sakas duri zede bugarin se pisa. Tesko nas ako cekame od tebe i takvite ko tebe koga ke dojdi toj den za ti da se vratis i da ni pokazis kakvi se vistinskite patrioti. Aman neka ne idi toj den, ke treba bugarska divizija da formirame specijalno za povratnicite ko tebe, pravite patrioti so bugarski proizhod.
Не удирај со вистината. Боли тоа, боли...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom