Коронавирусот COVID 19 и дијаспората

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
@пунтер не е дијаспората проблем за Македонија, овие што останаа и што и ги глоѓаат коските на државата во која живеат и ја уништуваат, тие и од корона вирусот се поштетни. Која корона, ќе биде ќе пројде, од овие нема избавувачка!
So mu fali be na naslovot na temata? Spored mene bas si e taman posto bas za vreme na ovaa pandemija stana aktuelno vrakjanjeto doma. Zatoa i naslovot na temata e takov kakov sto e.
Автоматски споено мислење:


Moze jas da ti odgovoram na ova. Nema razlika, ni ednite ni drugite.
Ти со глупи муабет правиш? Ај ој си терај си агендата, со тоа лешинарите на аватар!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.398
Поени од реакции
22.254
ама оти ги чепкаш кај што ги боли...
Се е јасно, наместо да се изборат државата да ја средат, да ги фрлат политичарите во контејнер, тие си одбрале да си станат бугарчета.
Ај што одбрале бугарчета, кои се познати што зулуми правеле на оваа територија, отидоа на запад да работат кој за минималец, кој за нешто повисоко, а на тој начин им ја одржуваат и зајакнуваат економијата на тие истите западњаци кои со децении не уништуваат. И истиве заминати на запад, ја величат Русија, пљукаат по Сороси. Абе кој од кој :pos:
Ај што одбрале, па уште солат памет на тие што останале во СМКД, пишуваат гачки против политичарите, па како им било важно името, па како треба да се прави како што ќе кажат политичарите :tapp:
Ne rekov deka go boli, tuku malce nezgodno mu padna. Ete mozi ke ne udostoi so odgovor da ni spodeli kako bas vo tie momenti se custvuval ko ja ucel himnata, praznicite koga se i drugi pobitni istoriski datumi. Sigurno placel i ucel :). Ama aj da ne izmisluvame, ke si kazi deckoto sam.
Автоматски споено мислење:

Ти со глупи муабет правиш? Ај ој си терај си агендата, со тоа лешинарите на аватар!
Sega sto ne ti se vklopva odgovorot vo matricata? A da bese tuka dovolno vreme ke znaese zosto avatarot e takov kakov sto e. Samo koga ke naucis da ne mi se izvinvas ?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
Sega sto ne ti se vklopva odgovorot vo matricata? A da bese tuka dovolno vreme ke znaese zosto avatarot e takov kakov sto e. Samo koga ke naucis da ne mi se izvinvas ?
Не така со г-динот Фенел, можно е да сте биле иста година во ЈНА :D , во иста матрица сте израснати.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.398
Поени од реакции
22.254
Не така со г-динот Фенел, можно е да сте биле иста година во ЈНА :D , во иста матрица сте израснати.
Mi vadi muabeti :)
Автоматски споено мислење:

Нормално неќам да ми кажува некој што сум, ама не ли гледаш дека ТИ си тој што кажува што биле, а он они
Aj Farang prosvetli me na so osnov se dobiva bugarski pasos? Ili uste podobro na so osnov 99.999% od ovie sto zaminale po Eu ili kade i da zaminale go dobile toj bugarski pasos.
Od taa gledna tocka niti jas niti ti im kazuvame sto se, samite si se imaat izjasnato.
Eve da zemime za tebe konkretno. Pretpostavuvam pokraj nasiot imas i drug pasos. Dali ti za toj drugiot pasos za da go dobies si trebalo da se otkazis od svojot narod i da se pisis deka si pripadnik na drug narod? Znaci ne od drzavjanstvoto, drzavjanstvo nase imaat site sto se rodeni tuka , i Romi, Bugari, Srbi, Albanci , Vlasi site.
Автоматски споено мислење:

За докажувањето незнам што има тоа толку врска... Па сме биле под БГ окупација. Сакаш неќеш секој во тоа време имал такви документи. Јас воопшто не се слагам со северна ама ако сакам да обновам пасош и лична карта кажи дали ќе имам избор? Тоа што на нивните предци им биле издадени некакви документи кој овие денес ги користат за да добијат пасош воопшто ништо не ми значи дека се овие бугари бе човече. Така ако гледаме и Гоце Делчев имал БГ документи па се борел за Македонија. Искрено ич не ме засега тој момент, слободно нека си ја бараат среќата како знаат...
Sega pod okupacija sme? Togas morale , jbg kako sto rece sega i ti sakas ne sakas novite dokumenti ke ti bidat severdjanski. No niv nikoj so sila ne gi teral. Sami taka resile. I koj sum sega jas ili ti da im kazuvame sto se koga sami si se izjasnile sto se.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Sega sto ne ti se vklopva odgovorot vo matricata? A da bese tuka dovolno vreme ke znaese zosto avatarot e takov kakov sto e. Samo koga ke naucis da ne mi se izvinvas ?
Колку си оганичен, појма немаш!
Што има да ми се вклопува или не во матрицата? Со матрица може да се врши собирање, одземање и множење, но не и ДЕЛЕЊЕ. Ти баш тоа пробуваш да направаиш:sramezliv:
А за аватарот, не во смисла на навреда, него да ти го опнам како противтежа на тоа што ме нарече глуп :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.398
Поени од реакции
22.254
За ова ти што го бараш треба измени во МКД законите и да не се дозволува двојни државјанства или барем да се забрани двојно државјанство од соседните држави ама тоа малку потешко да помине така да џабе скокаш...
Cudni veminja se , se biva od ovie. No ete hipotetticki ako dojde vreme da nema dvojni drzavjanstva , sto mislis koe ke go odberat najgolem broj od ovie sto se samosvestija i zaklucija deka se Bugari?
Автоматски споено мислење:

Колку си оганичен, појма немаш!
Што има да ми се вклопува или не во матрицата? Со матрица може да се врши собирање, одземање и множење, но не и ДЕЛЕЊЕ. Ти баш тоа пробуваш да направаиш:sramezliv:
А за аватарот, не во смисла на навреда, него да ти го опнам како противтежа на тоа што ме нарече глуп :D
Pa ete celo vreme se puvas jas drzavno sum, lebot ke mi go zemat ili neznam sto ti se mota vo toa mozoceto.
I op naednas citas deka ne pravam razlika ni za ednite ni za drugite, i ednite i drugite spored mene se talogot na eden narod.
Tuku ajde jas ti odgovoriv, da vidime spored tebe koj se pogolemi makedonci. Ovie sto se pisaja dobrovolno Bugari ili ovie dobrovolno sto glasaa za promena na imeto na republikata?
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.023
Cudni veminja se , se biva od ovie. No ete hipotetticki ako dojde vreme da nema dvojni drzavjanstva , sto mislis koe ke go odberat najgolem broj od ovie sto se samosvestija i zaklucija deka se Bugari?
Автоматски споено мислење:


Pa ete celo vreme se puvas jas drzavno sum, lebot ke mi go zemat ili neznam sto ti se mota vo toa mozoceto.
I op naednas citas deka ne pravam razlika ni za ednite ni za drugite, i ednite i drugite spored mene se talogot na eden narod.
Tuku ajde jas ti odgovoriv, da vidime spored tebe koj se pogolemi makedonci. Ovie sto se pisaja dobrovolno Bugari ili ovie dobrovolno sto glasaa za promena na imeto na republikata?
А оние шо дозволија да се чистат етнички населбите, да се градат џамии од Саудиска Арабија и Турција, шо 10 години беа "патриоти" а најголемиот зенит Албанците го доживеаа во нивното владеење.А баш за тоа биле донесени у 2006, да ги спречат во тоа.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Tuku ajde jas ti odgovoriv, da vidime spored tebe koj se pogolemi makedonci. Ovie sto se pisaja dobrovolno Bugari ili ovie dobrovolno sto glasaa za promena na imeto na republikata?
Јас џамајка го прашав, ќе почекам тој прво да одговори, после јас! Си има ред, а ти не си го напињај грашокот за тоа, ќе дојде време, ќе си кажеме!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Мене јако ме интересира твоето мислење, околу разликата меѓу оние што земале бугарски пасош од економски причини(читај од беда) и оние кои за да си го задржат газот на државно гласаа за промена на името? Кои се помакедонци по твое?
Околу пасошите, немам негативно мислење... пошто на пример Ели Коен бил евреин со Египетски пасош...

А околу гласањето... народот е овца и следи помодарство и подложен е на социјален инжинеринг и маркетинг.... и претежно прво сите си го гледаат газот.

Така е кај нас, така е секаде.... Политичарите се проблемот, не народот. Истиот народ под Елцин, истиот под Путин, има разлика?

Во далечна иднина, овој сет Македонски политичари (сите во 30 години) ќе останат запамтени како најинфатилни... можеби како што квислинг е синоним за вазалство, овие се синоним на неспособност.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ako se tamu so bugarski pasos togas se dijaspora ama bugarska. Podobro zvoni vo bugarska ambasada i tamu prasaj za nivnite drzavjani dali ima prevoz.
Абе имам еден комшија,цело време јадеше бурек за овие со бугарски,триста клетви им фрлаше.Арно ама дојде време и син му заде бугарски и ја збриша Германија.И сега намерно го прашувам ликов,шо прајме со овие со бугарски,избега ко најголема к.рва.Кое лицемерие .Така да не ми се правите патриоти особено вие на државна цицка закачени.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.398
Поени од реакции
22.254
Абе имам еден комшија,цело време јадеше бурек за овие со бугарски,триста клетви им фрлаше.Арно ама дојде време и син му заде бугарски и ја збриша Германија.И сега намерно го прашувам ликов,шо прајме со овие со бугарски,избега ко најголема к.рва.Кое лицемерие .Така да не ми се правите патриоти особено вие на државна цицка закачени.
A od kade znaes deka sum na drzavna cicka zakacen? Kako dojde do toj zaklucok?
Автоматски споено мислење:

А оние шо дозволија да се чистат етнички населбите, да се градат џамии од Саудиска Арабија и Турција, шо 10 години беа "патриоти" а најголемиот зенит Албанците го доживеаа во нивното владеење.А баш за тоа биле донесени у 2006, да ги спречат во тоа.
Kakva vrska ima ova so tebe, si se tesis nesto, pomalce te grizese sovesta koga se pisa bugarin?
Автоматски споено мислење:

Околу пасошите, немам негативно мислење... пошто на пример Ели Коен бил евреин со Египетски пасош...

А околу гласањето... народот е овца и следи помодарство и подложен е на социјален инжинеринг и маркетинг.... и претежно прво сите си го гледаат газот.

Така е кај нас, така е секаде.... Политичарите се проблемот, не народот. Истиот народ под Елцин, истиот под Путин, има разлика?

Во далечна иднина, овој сет Македонски политичари (сите во 30 години) ќе останат запамтени како најинфатилни... можеби како што квислинг е синоним за вазалство, овие се синоним на неспособност.
Jamajka konkretno pravime muabet za onie sto se posale bugari za da zemat pasos. Ne za prestoj vo bugarija, ne se mazile zenile so bugarka, onaka si otisle vo ambasada i tamu pri zdrav um i razum im rekle deka se bugari, prilozile dokazi za toa i na osnov na toa zele bugarsko drzavjanstvo. I dottuka se e vo red, nivno pravo kako se custvuvaat. No kako bugari so bugarsko drzavljanstvo, zaminati nadvor so bugarski pasos zosto tie bi trebalo vo vakvi teski momenti da gi primime nazad i da gi lecime na tovar na republikata? Toa e prasanjeto vo cela ova rabota.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Jamajka konkretno pravime muabet za onie sto se posale bugari za da zemat pasos. Ne za prestoj vo bugarija, ne se mazile zenile so bugarka, onaka si otisle vo ambasada i tamu pri zdrav um i razum im rekle deka se bugari, prilozile dokazi za toa i na osnov na toa zele bugarsko drzavjanstvo. I dottuka se e vo red, nivno pravo kako se custvuvaat. No kako bugari so bugarsko drzavljanstvo, zaminati nadvor so bugarski pasos zosto tie bi trebalo vo vakvi teski momenti da gi primime nazad i da gi lecime na tovar na republikata? Toa e prasanjeto vo cela ova rabota.
Ти реков Владе, народот е овца, што претежно си го гледа сопствениот газ, секогаш и секаде.... Тоа што се случува е смислена политика на асимилација бе Владе, што ги користи дадените атрибути кај народот. Ние таа игра нажалост не знаеме да ја играме, и не ја разбираме... Поточно нашите глупи политичари...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.398
Поени од реакции
22.254
Ти реков Владе, народот е овца, што претежно си го гледа сопствениот газ, секогаш и секаде.... Тоа што се случува е смислена политика на асимилација бе Владе, што ги користи дадените атрибути кај народот. Ние таа игра нажалост не знаеме да ја играме, и не ја разбираме... Поточно нашите глупи политичари...
Sega ako barame izgovori i opravduvanja ok togas, jas realno za se mozam da si najdam izgovor i opravduvanje, no realno nikoj ne im stavil pistol na glata i gi nateral da se pisat bugari. Ti ete konkretno podpadna pod propagandata, se pisa bugar za pasos?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Sega ako barame izgovori i opravduvanja ok togas, jas realno za se mozam da si najdam izgovor i opravduvanje, no realno nikoj ne im stavil pistol na glata i gi nateral da se pisat bugari. Ti ete konkretno podpadna pod propagandata, se pisa bugar za pasos?
Не потпаднав јас, ама дел потпаднаа... тоа е... Еден друг дел што остана, ја пеплосаа републиката... Крајниот резултат, е комплексна математика на многу работи што се случувале од Илинден па до денес... Нешто е до (не)среќата, нешто (не)знаењето...

Ама што знајш, ако потрај ова коронава барем 1 година, после ко ќе дојди гладот и општиот хаос, ќе се вратиме назад на почеток со нова шанса. Може тогаш ние на Бугарите ќе им даваме пасоши...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.398
Поени од реакции
22.254
Не потпаднав јас, ама дел потпаднаа... тоа е... Еден друг дел што остана, ја пеплосаа републиката... Крајниот резултат, е комплексна математика на многу работи што се случувале од Илинден па до денес... Нешто е до (не)среќата, нешто (не)знаењето...

Ама што знајш, ако потрај ова коронава барем 1 година, после ко ќе дојди гладот и општиот хаос, ќе се вратиме назад на почеток со нова шанса. Може тогаш ние на Бугарите ќе им даваме пасоши...
Cisto se somnevam, no toa ne go menufa faktot deka tie se stranski drzavjani vo stranska drzava so stranski pasos i deka treba da se tretiraat kako takvi a ne da gi tretirame kako nasi pa uste i demek solidarnost so niv posto ete bile Makedonci. Tie prestanaa da bidat Makedonci onoj moment koga potpisaa svoevolno deka se bugari, ne koga zedoja pasos ili drzavjanstvo. Ednas ni go svrtija grbot, ke go svrtat pak vo prvata prilika koga ke im bidi prikladno. Ene im gi brakjata bugari ,neka si se solidariziraat so niv.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom