Копија на SAMSUNG GALAXY S3 донесен од DUBAI има некој искуство со такој телефон?

Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
И кинеските имаат гаранција година дена, само што е многу покомплицирано. Подршка точно немаш но затоа се тука xda па ако сакаш да се позамараш ке најдеш понов софтвер, ако сакаш да си господин ке си купиш оргинал. И во голема заблуда си ако мисиш дека заради една гаранција телефонот треба да го платиш трипати поскапо. Ти им го плаќаш маркетингот, скапите кирии, иновациите ...
Не се палам јас на квад кор се палам на Моторола Мото X, dual core кој е фантастично оптимизиран и со разумна цена, телефон за кој ако малку прочепкаш ке видиш дека сум со многу понапредни сфаќања од тебе.



Како што кажав, ако кинеска копија од 100 евра комплетно може да се спореди со iphone од 800 евра ниеден будала нема да купи iphone. Јасно е дека финесите ги прават flagship телефоните убави и брзи. Но, ако еден повремен лаг не ти пречи, не си гик, не дремеш по цел ден на телефон, а и не те чешаат 700 евра плус да ги дадеш и кинескиот ке заврши работа. offtopic -Не ми се верува дека Iphone успеале да ти ја продадат целата приказна за тоа дека се побрзи од конкуренцијата само поради софтверот а со хардвер каскаат позади конкуренцијата. Не сум некој љубител на бенчмаркси ама чисто sирни да видиш како котира. Ке видиш што е швајцарски саат кога ке излезе МОТО X и како се оптимизира телефон.


Доаѓаме до тоа дека повеќето се Андроид и дека имаш подршка за милиони апликации


А што ако сакам повремено да си пуштам некое видео да пратам маил да отворам фејсбук. Дали треба да дадам 500 евра за телефон? Не можам да си купам кинеска копија па макар траела и година дена.



Точно е дека за слушалки, кабли, ... знаат во реалноста да чинат по едно евро и да не се со добар квалитет. Но имаш и телефони со IPS панел екрани, pad-ови со Retina display и слично.
Каде даваат гаранција на кинески ајфон НИКАДЕ колку што знам јас. Во врска за софтверот ИОС е далеко по оптимизиран од Андроид тоа е реалност. Имам користено галакси с2 после го продадов, за лаг дали има да лагираше кога ќе му текнеше зокочуваше (замразнуваше) врска немам од што па требаше батеријата да ја вадиш,за греење да не зборам колку грееше.Нормално додека не бев пробал ајфон мислев с2 е врв, но пред 1-2 месеца другар зеде на старо ајфон 4 малку што го поработев телефонот разлика се осеќа.
--- надополнето: 26 јули 2013 во 17:43 ---
jas sto go imam zemeo telefonot pred nekoi 5-7 meseci toj dubajskiot eve si raboti perfektno nema lag, site aplikacii gi inastalira wifi to raboti perfektno taka da za 100 evra sum zadovolen sto imam kopija od S3, inace za nekoi ovde imam zemeno samsung telefon od 500 evra za da ne zborat deka ne sum imal orginal, pozdrav do site sto frlaat kako mene pari za poskapi telefoni koi posle nekolku meseci ke zalat sto dale tolku pari
Од кај го зеде ? за овие кинеските телефони колку пофаби има дупло луѓе се жалат. Изгледа како ќе ти се погоди е.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Каде даваат гаранција на кинески ајфон НИКАДЕ колку што знам јас. Во врска за софтверот ИОС е далеко по оптимизиран од Андроид тоа е реалност. Имам користено галакси с2 после го продадов, за лаг дали има да лагираше кога ќе му текнеше зокочуваше (замразнуваше) врска немам од што па требаше батеријата да ја вадиш,за греење да не зборам колку грееше.Нормално додека не бев пробал ајфон мислев с2 е врв, но пред 1-2 месеца другар зеде на старо ајфон 4 малку што го поработев телефонот разлика се осеќа.
--- надополнето: 26 јули 2013 во 17:43 ---


Од кај го зеде ? за овие кинеските телефони колку пофаби има дупло луѓе се жалат. Изгледа како ќе ти се погоди е.
http://dx.com/p/s9920-9920-android-4-1-dual-core-wcdma-bar-phone-w-4-0-touch-screen-wi-fi-and-gps-219989

Кај Overview Скролај надолу до Manufacturer's warranty и ке видиш со сите телефони е така не е овој исклучок.

Квалитетот не е тоа што беше имам ултра стар телевизор пред 17 години купен Sharp што и ден денес работи и вади одлична слика, Samsung-oт од пред 9 години ми е капут. Не е тајна дека Самсунг, Philips и пар други ги прават работите да траат 2-3 години за телефони, 7-8 години за телевизори. Кинескиве телефони барем се отворени и не си гаиш илузии од типот да сега ке фрлам некој денар повеке ама ке го користам долго
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
http://dx.com/p/s9920-9920-android-4-1-dual-core-wcdma-bar-phone-w-4-0-touch-screen-wi-fi-and-gps-219989

Кај Overview Скролај надолу до Manufacturer's warranty и ке видиш со сите телефони е така не е овој исклучок.

Квалитетот не е тоа што беше имам ултра стар телевизор пред 17 години купен Sharp што и ден денес работи и вади одлична слика, Samsung-oт од пред 9 години ми е капут. Не е тајна дека Самсунг, Philips и пар други ги прават работите да траат 2-3 години за телефони, 7-8 години за телевизори. Кинескиве телефони барем се отворени и не си гаиш илузии од типот да сега ке фрлам некој денар повеке ама ке го користам долго

Да да се разбира дека имаат гаранција :)

Муабетов отиде во рубрика „верувале или не“...хаха...
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Каде даваат гаранција на кинески ајфон НИКАДЕ колку што знам јас. Во врска за софтверот ИОС е далеко по оптимизиран од Андроид тоа е реалност. Имам користено галакси с2 после го продадов, за лаг дали има да лагираше кога ќе му текнеше зокочуваше (замразнуваше) врска немам од што па требаше батеријата да ја вадиш,за греење да не зборам колку грееше.Нормално додека не бев пробал ајфон мислев с2 е врв, но пред 1-2 месеца другар зеде на старо ајфон 4 малку што го поработев телефонот разлика се осеќа.
--- надополнето: 26 јули 2013 во 17:43 ---


Од кај го зеде ? за овие кинеските телефони колку пофаби има дупло луѓе се жалат. Изгледа како ќе ти се погоди е.
da ti kazam pravo mozebi mi se pogodil, MOJA SREKA
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Да да се разбира дека имаат гаранција :)

Муабетов отиде во рубрика „верувале или не“...хаха...
Ако се разбираш во онлајн нарачка колку во телефони ке знаеш која сериозна компанија е dx.com и нема воопшто да го доведуваш муабетот под знак прашалник
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Ако се разбираш во онлајн нарачка колку во телефони ке знаеш која сериозна компанија е dx.com и нема воопшто да го доведуваш муабетот под знак прашалник

другарче муабетов нема смисла, си затерал некој невиден инает со паметот, шо сеа да се објаснуваме, се е јасно :)
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
другарче муабетов нема смисла, си затерал некој невиден инает со паметот, шо сеа да се објаснуваме, се е јасно :)
Мене ми изгледа дека секое твое гледиште го побив со факти, за да на крај во недостатог на аргументи да пишуваш коментари од типот ''Да да се разбира дека имаат гаранција :) '' , ''шо сеа да се објаснуваме, се е јасно :) '' Ама добро не ни очекував дека некој од нас ќе си го смени мислењето.
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Мене ми изгледа дека секое твое гледиште го побив со факти, за да на крај во недостатог на аргументи да пишуваш коментари од типот ''Да да се разбира дека имаат гаранција :) '' , ''шо сеа да се објаснуваме, се е јасно :) '' Ама добро не ни очекував дека некој од нас ќе си го смени мислењето.

Не си побил ниедно гледиште со аргументи. Јас ги гледам кинезиве секој ден, додека ти читаш по сајтови од дх.ком и слични. Се додека знаењето ти е хипотетичко, муабетов е бесполезен.

Единствено што признавам е дека ме победи во инаетот - неам ни време ни живци да се докажувам со луѓе без познавања.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Не си побил ниедно гледиште со аргументи. Јас ги гледам кинезиве секој ден, додека ти читаш по сајтови од дх.ком и слични. Се додека знаењето ти е хипотетичко, муабетов е бесполезен.

Единствено што признавам е дека ме победи во инаетот - неам ни време ни живци да се докажувам со луѓе без познавања.
Вистински лаик сум признавам :)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=887611 сакам овај да го земам наредна недела дајте одма совет!!!
За тие пари можиш си земиш доста добар оригинален телефон, е сега на тебе ако ти се мава 12 К за кинеска копија што да ти кажам. Да земаш да се ценкаш ќе ти го намали на пола бидејќи ги зимат овие за беспари.
 
Член од
8 септември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
1
Виблагодарам на советите, ме интересира доколку на некој му имаат купено ваков од Дубаи да ми напише баш ме интересира.
Imam kopija s3 kineska ,za site android telefoni ima program za proverka na hardverot mojot telefon e MT6577 isti e kako s3 samo poslabi performansi normalno a e kupen 140 evra za tie pari vredi ,ima top kamera od vistinski 8 mpx,dual core procesor 1,2mhz,predna vga camera odlicna za skype...512 ram memorija touch screen leta....
--- надополнето: 7 август 2013 во 23:03 ---
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=887611 сакам овај да го земам наредна недела дајте одма совет!!!
top imam drugar sto gi prodava gi nosi direktno od Korea
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Imam kopija s3 kineska ,za site android telefoni ima program za proverka na hardverot mojot telefon e MT6577 isti e kako s3 samo poslabi performansi normalno a e kupen 140 evra za tie pari vredi ,ima top kamera od vistinski 8 mpx,dual core procesor 1,2mhz,predna vga camera odlicna za skype...512 ram memorija touch screen leta....
--- надополнето: 7 август 2013 во 23:03 ---


top imam drugar sto gi prodava gi nosi direktno od Korea

LOL, од каде од каде ги носи директно???
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Хаха оргинал кинески
Дај ве молам не се палете на копии
И да СИТЕ се кинески
Пишете на www.google.com ... Пишете дубаи, ѕирнете слики и размислете дали таму би правеле копии на шкљ телефони мислам хелоу вратете се во реалноста ... Преголем раскош е тоа си правеа сопствени вештачки острови наизглед како палма итн
 

Kajgana Shop

На врв Bottom