Конфликтот во Сирија

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.757
Поени од реакции
21.816
Наводно 3 загинати и 30+ повредени американски војници во Сирија.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.412
Поени од реакции
31.300
И јас се мислев во која тема, оваа ваљда е доволно соодветна.
Се работи за серија кампови на јорданска страна на границата со Сирија. Војниците веројатно спиеле во шатори кога се случил нападот... Ги дале животите за корпорациите да профитираат од украдена сиријска нафта.

Автоматски споено мислење:

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.412
Поени од реакции
31.300
Автоматски споено мислење:

Освен тоа го имаме и овој момент:

 
Последно уредено:

Макед0нер

Red Devil
Член од
7 март 2012
Мислења
755
Поени од реакции
642
Coordinator for Strategic Communications at the U.S. National Security Council, John Kirby:

- We have prepared several retaliatory options for a response to Iran's attacks and presented them to the President, and we are waiting for his approval.

- We do not want to enter into a full-scale war with Iran, but we will take all necessary measures to protect our security and our interests.

:D :D:D:D
 

Макед0нер

Red Devil
Член од
7 март 2012
Мислења
755
Поени од реакции
642
BREAKING – US military base Al-Omar in the Deir Ezzor region of Syria has been attacked with drones or missiles by the Islamic Resistance in Iraq.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.851
Поени од реакции
14.248
Не верувам дека досега и најспорите (најглупите) не разбираат што беа ИСИС и Ал Каеда за САД. Но сепак еве уште показатели:


ААа немој вакви постови жити се, САД и еден нивни партнер немаат допирна точка со сунитски џихад групи и "умерени" борци за слобода како ФСА.
Се тоа е финансирано од Југославија и Иран...биди во тек со настаните.
Автоматски споено мислење:


Фул слика не исечена

 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Кога сме веќе кај УЧК, ме подсети целата случка што ја имавме, кога ги примивме бегалците од Косово. Кога гостите ти прават етничко чистење.

Дека злостроствата на Хамас во Сирија против христијанското население не се случајност има листа на злосторства на Палестински организации против Христијани во Либан, држава која ги прибрала бегалците, за да на крај истите тие учествуваат во егзодус на Христијаните од Либан. Пред војната во 1975.
1709411467338.png
За време на граѓанската војна Палестинците учествувале во геноцид на Христијанското население во Либан. Значи ништо подруго не се случи во Сирија. Овие се масакри кои ги изведуваат директно Палестинци врз незаштитено Христијанско население. Тука не ги броиме масакрите каде што Палестинците имале епизодна улога, ниту го броиме насилното иселување на Христијаните од своите домови, за да се насели новодојденото население, ниту пак неброените индивидуални неорганизирани масакри врз христијани.

30 Мај 1975 Black Thursday.
50 Христијани убиени и исечени гениталии, напаѓачи Палестинци

10 Септември 1975 Beit Mellat, Akkar.
8 убиени Христијани, 10 исчезнати, до ден денеска не им се знае судбината, запалени куќи и Црква, напаѓачи Палестинци

20 Јануари, 1976, Damour Masacre.
562 жртви во напад на христијанско гратче, напаѓачи Палестинци.

5 Јули, 1976, Chekka Massacre.
200 жртви, напаѓачи Палестинци

20 Октомври, 1976, Aishyeh Massacre
80 жртви, Напаѓачи Палестинци, Фатах.

Овие Масакри се почеток на прогонот на Христијанското население во Либан, па така Христијаните од доминантно 60% од населението после војната паѓаат на 40%.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom