Конфликтот во Сирија

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.449
Поени од реакции
31.353
Ова веројатно е најсоодветно за овде, уште еден показател и доказ кои (и чии) се ИСИС.


Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.816
Поени од реакции
24.135
Не е баш јасна мапава.
Горе десно тој лилаковиот дел што личи како коридор помеѓу Турција и Сирија е територија окупирана од Турската Армија ?
Во средина на таа територија што означува тоа светло сино,сивото ?
ТАФ кои се ? Турската Армија ?
Тие ЈПГ/СДФ се курдите ваљда чим се наоѓаат северо - источно ?
Кои се овие ДМЗ во Идлиб ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.449
Поени од реакции
31.353
- светло зеленото се ој Турци + локални турски бунтовници
- TAФ се Турците
- YPG се Курдите, тој големиот светло кафеавт/окер дел
- SDF e... групација од секакви бунтовници во регионот, Курди, Арапи, Асирци, you name it https://en.wikipedia.org/wiki/Syrian_Democratic_Forces
- ДМЗ во Идлиб треба да е демилитаризирана зона кај Идлиб, ама тоа е ова на сликава подолу во Идлиб регионот - тоа лилаковото долж турската граница изгледа е нова ДМЗ, а светлиот дел во средина од тој појас е „сива зона“ no mans land која ја бараат и Курдите и турските групации (плус турската армија)

Автоматски споено мислење:

Се на се тешка калaкуpница.
Кој го гледал скечот The People's Front of Judea од Монти Пајтон, знае на што прво ми текнува кога ќе видам што се дешава во Сирија.

 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Таа ДМЗ-то ти е ептен стара слика која во моментов не ни постои, сега границата е бааги поместена по офанзивата пред три години и да не улезеше Турција да ги спасува добрите терористи тој дел ќе беше исчистен.

Незнам дали сеќаваш на турскиот конвој што го среди руски авион и имаше бааги загинато, ама на крајот целата вина ја префрлија на сиријците, да се отвори назад сигурно имаме страни и страни испишано за тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.449
Поени од реакции
31.353
Дап...
Автоматски споено мислење:

Ако некој го интересира, ова е еден поактивните извори за Сирија:

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.769
Поени од реакции
21.840
Не знам зошто САА и РФ не го исчистат шлајмот во Идлиб. Знам, има некој договор со Турција али сепак прашањето со тие муџи треба конечно да се затвори.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Не знам зошто САА и РФ не го исчистат шлајмот во Идлиб. Знам, има некој договор со Турција али сепак прашањето со тие муџи треба конечно да се затвори.
Има турска војска таму на 100тина места, пишав погоре зошто не го исчистија тој дел.

Инаку имаше примирје во кој турците требаше да го демилитизираат автопатот кој иде некај Латакија и да биде прооден, ама тоа не го направија.

Во последно време има некој средби на официјални лица и од Турција и од Сирија со надзор на Русија и Иран и ми се чини дека турците се спремат да се повлечат, ама па сакат да ги средат курдите.

Исто се пишува дека се спремала коалиција (јасно ви е од кој) да ги средат и америте, ќе видеме интересни работи ќе се случуваат таму во надедните години, не верувам дека ќе се реши проблемот таму пред Украина.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.769
Поени од реакции
21.840
Има турска војска таму на 100тина места, пишав погоре зошто не го исчистија тој дел.

Инаку имаше примирје во кој турците требаше да го демилитизираат автопатот кој иде некај Латакија и да биде прооден, ама тоа не го направија.

Во последно време има некој средби на официјални лица и од Турција и од Сирија со надзор на Русија и Иран и ми се чини дека турците се спремат да се повлечат, ама па сакат да ги средат курдите.

Исто се пишува дека се спремала коалиција (јасно ви е од кој) да ги средат и америте, ќе видеме интересни работи ќе се случуваат таму во надедните години, не верувам дека ќе се реши проблемот таму пред Украина.
Имаше турска војска и претходно, кога САА ја лансираше својата последна офанзива и го зазема автопатот кој одеше директно од Алепо до Хомс. Тогаш турски војници во тие набљудувачки бази се најдоа во сириска територија и иако глумеа сила на крај се повлекоа.

Мислам дека има Путин договор со Ердоган за нешто и тоа е тоа што го држи Идлиб под исламистичка контрола.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Имаше турска војска и претходно, кога САА ја лансираше својата последна офанзива и го зазема автопатот кој одеше директно од Алепо до Хомс. Тогаш турски војници во тие набљудувачки бази се најдоа во сириска територија и иако глумеа сила на крај се повлекоа.

Мислам дека има Путин договор со Ердоган за нешто и тоа е тоа што го држи Идлиб под исламистичка контрола.
Имаше турски војници во таканатечената ДМЗ за да биде баш ДМЗ и беа на 12 места ми се чини исто имаа и Русија/Иран од другата страна, сега имаат на секој чекор што се вика, освен ако не повлекле дел за да не си прават трошоци.

Еве една мапа малку е постара ама веројатно нема некоја промена, од оние точки кој се сега под САА нормално се повлекоа, нема што да тражат таму.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.449
Поени од реакции
31.353
President Putin in a Saturday statement given to the press significantly ramped up his rhetoric regarding a potential clash with the United States over Syria.

TASS media quoted him as saying that "Russia is ready for any scenario" if it comes to that, but still "does not want a direct military clash with the US."This summer has seen a series of near-miss incidents between Russian fighter jets and American MQ-9 Reaper drones. In two incidents this month, the US drones were actually damaged from the encounters, which has reportedly involved the Russian warplanes shooting flares or else possibly dumping fuel.

The US drones can be damaged by these flares, which according to the Pentagon has happened. When asked about this, Putin stressed in the new comments that "we are always ready for any scenario, but no one wants this."
Just last week, a US Reaper drone was said to be "severely damaged" after a high-risk intercept by a Russian Su-35 fighter.

These near-misses over Syrian skies also come amid the backdrop of the Ukraine war, where the nuclear-armed superpower rivals keep inching toward potential direct conflict. Russian media has framed Putin's new comments as also a warning directed against NATO broadly, in the contexts of both Syria and Ukraine.

Previously, we've pointed out that In Syria, successive US administrations going back to Obama have justified any and all US military actions as based on "countering ISIS" - even though at this point the Islamic State has long been driven underground and was defeated. Russia and Syria have charged that the US really just wants to steal Syria's oil and gas resources, as part of the continued economic war against Damascus.

Days ago, The Wall Street Journal appeared to agree with this assessment, in a rare and surprise admission...


Where are the terrorists vs. where is the American troop occupation located? WSJ belatedly concedes the following...

"The U.S. still has about 900 troops in Syria that are assisting a local partner, the Kurdish-led Syrian Democratic Forces, in combating the remnants of Islamic State," the report acknowledges. "But those U.S. troops are operating in the east, far from the northwest enclave where suspected Islamic State and al Qaeda leaders have been operating."

This mainstream media admission concerning jihadist-infested Idlib province in Syria's northwest, while good, comes many years late, as is typical of belatedly acknowledged inconvenient truths. 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Терористички акт во Хомс, со дронови на дипломска церемонија на воена академија, многу мртви. Интересно е баш вчера читав дека очекуваат напади. Дали тоа пак се активираа главосечачите во нова офанзива или се само очајни обиди за дестабилизација?

Не е само Сирија, се активираа исис и во централна Африка, Нигер, Мали, Буракина Фасо. Мислам дека ќе пробаат да активираат нови прокси, и некои стари. Ова зборува дека САД е свесна дека губи во Украина и го подига влогот. Ќе видиме што ќе се дешава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom