Конфликтот во Сирија

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.751
Поени од реакции
2.596
Ако се реши проблемот со Турција и курдите и официјално ќе биде завршена војната, тоа што ќе продолжи да си оперира ИСИС, добрите терористи во Дара и Идлиб и курдите во северот ќе си биде нормална работа.

Гасовод во блиска иднина секако ќе нема, а и за подалечна веројатно ќе се прашува Русија.

Еве пак да пишам, не ми е јасно многу како ќе го решат проблемот со курдите, они од тоа што читам на ништо не се согласуваат сметајки дека имаат јак грб (амерот).

Русија предложува некаква автономија, не е прецизирано баш каква, Турција сака демилитаризација, курдот гајле нема дека никој не го сака и ако се договорени Турција и Сирија ќе нема кој да го брани.

Интересно ќе биде таму во наредниот период, сигурно ќе зачестат нападните врз американците, а мислам дека со паѓањето на курдите ќе мораат и да си заминат скроз.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.208
Поени од реакции
2.286
Хуманоста на дело!

Humanitarne udruge mole Amerikance da dignu sankcije protiv Sirije da mogu uvoziti humanitarnu pomoć – Amerikanci hladnokrvno odbili!


Како што е познато и во Сирија имаше разорни земјотреси, ама тоа не е вест која треба да се пласира на насловна, тоа се таму некои Сиријци кои се примитивни и се далеку од еуропската градина.

Нема тема за Сирија па затоа овде веста која се однесува за ова елементарна катастрофа и однесувањето на демократите хуманисти.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
15.808
Поени од реакции
17.119
Хуманоста на дело!

Humanitarne udruge mole Amerikance da dignu sankcije protiv Sirije da mogu uvoziti humanitarnu pomoć – Amerikanci hladnokrvno odbili!


Како што е познато и во Сирија имаше разорни земјотреси, ама тоа не е вест која треба да се пласира на насловна, тоа се таму некои Сиријци кои се примитивни и се далеку од еуропската градина.

Нема тема за Сирија па затоа овде веста која се однесува за ова елементарна катастрофа и однесувањето на демократите хуманисти.
Tagni go Antont12, sigurno ja nema videno temata za Sirija inaku nemase samo za nepravdite vo Ukraina da pisi.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.721
Поени од реакции
22.003
Tagni go Antont12, sigurno ja nema videno temata za Sirija inaku nemase samo za nepravdite vo Ukraina da pisi.
Владе кој ти дал тебе право да збориш иселен во Шведска а? Не ти срам. Ниту данок плаќаш во република нашата северна земја ни ништо. И страв ти е ти да го тагнеш антон, дека одма ќе дознае дека си во Шведска.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
15.808
Поени од реакции
17.119
Владе кој ти дал тебе право да збориш иселен во Шведска а? Не ти срам. Ниту данок плаќаш во република нашата северна земја ни ништо. И страв ти е ти да го тагнеш антон, дека одма ќе дознае дека си во Шведска.
Kakva Svedska be, jas od Capari nemam mrdnato, a i so baram.
Selo moje lepse od Pariza :toe:
 

Vartolu

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.400
Поени од реакции
3.726
Хуманоста на дело!

Humanitarne udruge mole Amerikance da dignu sankcije protiv Sirije da mogu uvoziti humanitarnu pomoć – Amerikanci hladnokrvno odbili!


Како што е познато и во Сирија имаше разорни земјотреси, ама тоа не е вест која треба да се пласира на насловна, тоа се таму некои Сиријци кои се примитивни и се далеку од еуропската градина.

Нема тема за Сирија па затоа овде веста која се однесува за ова елементарна катастрофа и однесувањето на демократите хуманисти.
Да си ги смениш каналите на информирање. Не читај доказ.мк, политико, бриф и слични срања. Гледај ете на доказ порталот курбан замина уредникот рекетар...

US eases Syria restrictions to support earthquake relief
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
15.808
Поени од реакции
17.119

Vartolu

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.400
Поени од реакции
3.726
A zosto im vovedoja sankcii na Sirija Amerikancite kako prvo za da sega gi olesnuvaat?
Веројатно оти Асад не им пушти да врви гасоводот на Катар преку сириска територија за ЕУ...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.114
Поени од реакции
17.361
Да си ги смениш каналите на информирање. Не читај доказ.мк, политико, бриф и слични срања. Гледај ете на доказ порталот курбан замина уредникот рекетар...

US eases Syria restrictions to support earthquake relief
citaj bar sto postiras be GLUP. eve sto vika u tvojata statija.

It comes after some in Syria claimed that US sanctions were hindering relief efforts after the earthquake.

znaci posle molenje i nekolku dena dur bese najkritcno resija da gi trgnat sankciite zasto ocigledno bese deka cel svet ke pocne da im gi ignorira saknciite.

i eve washington post gomnarite sto vikaat...
Don’t lift sanctions on Syria to help earthquake victims

toa se tie isti gomna sto pravea carpet bombing i pottiknaa miljoni izbeglici kon evropa od sirija, liban, afganistan... istite gomna sto baraa WMD vo irak za na kraj da se smestat tamu i da mu ja kradat naftata ko sto go pravat u sirija. gomna. isti ko tebe i site sto gi podrzuvate.
 

Vartolu

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.400
Поени од реакции
3.726
@kano ајде трансџенди, не си напијана апчиња од сабајле, смири се, диши длабоко, и ти реков пиши си во тема шминки и нокти, ти пак упорно си запнала политика та политика. Оди види си таму гравчето да не ти загори, да не јадиш трескотници после кога ќе ручате дома.

Ќорава, ти изгледа абориџинка си таму затуцана, па и англиски не си научила убаво. Некој во Сирија рекол дека САД нејќеле да ги тргаат санкциите..И ти како забеготина тешка, тој некој ти е најмеродавен...Па што да очекувам и друго од девојка која во главата има само конец што и ги држи ушите да не и паднат, и две муви брканица во главата што си играат....Ајде бриши под со тоа гомно....
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.114
Поени од реакции
17.361
@kano ајде трансџенди, не си напијана апчиња од сабајле, смири се, диши длабоко, и ти реков пиши си во тема шминки и нокти, ти пак упорно си запнала политика та политика. Оди види си таму гравчето да не ти загори, да не јадиш трескотници после кога ќе ручате дома.

Ќорава, ти изгледа абориџинка си таму затуцана, па и англиски не си научила убаво. Некој во Сирија рекол дека САД нејќеле да ги тргаат санкциите..И ти како забеготина тешка, тој некој ти е најмеродавен...Па што да очекувам и друго од девојка која во главата има само конец што и ги држи ушите да не и паднат, и две муви брканица во главата што си играат....Ајде бриши под со тоа гомно....
glupak :lolzz:

asad licno barase da se trgnat saknciite. site religiozni i crkovni lideri baraa, od egipet, ksa, liban do maroko cela arapski svet... ovoj vika nekojsi u sirija :lolzz:Middle East Council of Churches: Lift sanctions off Syria immediately


ti si beter od bugarka sto se ebe za 2 cherveni be. goltas sperma propaganda de od kaj stignes za zhabe. :pos:
 

Vartolu

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.400
Поени од реакции
3.726
glupak :lolzz:

asad licno barase da se trgnat saknciite. site religiozni i crkovni lideri baraa, od egipet, ksa, liban do maroko cela arapski svet... ovoj vika nekojsi u sirija :lolzz:Middle East Council of Churches: Lift sanctions off Syria immediately


ti si beter od bugarka sto se ebe za 2 cherveni be. goltas sperma propaganda de od kaj stignes za zhabe. :pos:
Трансџенди, дај смали доживљај, никаде САД не рекоа дека нема да ги тргнат санкциите, така да овие глупости што ги постираш не држат вода. Да најавеа САД дека не ги тргаат санкциите, па овие да бараат, ајде има логика. Ама никаде не рекоа никои официјални лица од САД дека нема да ги тргнат санкциите.

Така да единствен што лапа, и тоа не само пропаганда, туку се што можи да се лапни, си ти и само ти. Копито..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.114
Поени од реакции
17.361
Трансџенди, дај смали доживљај, никаде САД не рекоа дека нема да ги тргнат санкциите, така да овие глупости што ги постираш не држат вода. Да најавеа САД дека не ги тргаат санкциите, па овие да бараат, ајде има логика. Ама никаде не рекоа никои официјални лица од САД дека нема да ги тргнат санкциите.

Така да единствен што лапа, и тоа не само пропаганда, туку се што можи да се лапни, си ти и само ти. Копито..
da de... ke ostavat prvo da umrat 20k luge i koga veke nema nadez da se spasi nekoj posto prosle 3-4 dena pod zemja ke gi trgnat sankciite. gomnari. ko tebe.
Автоматски споено мислење:

pominaa poveke od 21k zrtvi. nema gajle koga ke projdat 30k izgleda ke pustat pomos. jas mislev pocovecni ke bidat ama ne se. gomna.
 
Последно уредено:

Vartolu

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.400
Поени од реакции
3.726
da de... ke ostavat prvo da umrat 20k luge i koga veke nema nadez da se spasi nekoj posto prosle 3-4 dena pod zemja ke gi trgnat sankciite. gomnari. ko tebe.
Автоматски споено мислење:

pominaa poveke od 21k zrtvi. nema gajle koga ke projdat 30k izgleda ke pustat pomos. jas mislev pocovecni ke bidat ama ne se. gomna.
Жал ми падна, ама онака искрено за тебе , ама искрено онака почнав да те сожалувам..Колку бедно треба човек да се чувствува за да тресе вакви зелени како тебе.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.114
Поени од реакции
17.361
Жал ми падна, ама онака искрено за тебе , ама искрено онака почнав да те сожалувам..Колку бедно треба човек да се чувствува за да тресе вакви зелени како тебе.
ti rekov deka si glup. sega i sam znaes deka si. 22k oficijalno mrtvi, uste nema dozvola za stranska pomos i spasuvacki ekipi. ti slobodno brani gi gomnarite ili menjaj tema, samo toa ti ostana posto si gomno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom