Конфликтот во Сирија

Член од
4 октомври 2018
Мислења
776
Поени од реакции
1.571
Се намалија нападите зашто ИДФ ги потисна про-иранските сили од своите граници конкретно од Голан. Кај нив првото е опомена, вториот пат е епилог како оној на Џихад М. или Касим С. :)
Ништо не потиснаа ИДФ туку Сиријската војска со помош на сојузниците ја ослоби Дараа и околината па немаше веќе потреба од многу војници таму
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
776
Поени од реакции
1.571
Мал апдејт на ситуацијава во Сирија..
Саракиб и околината освоени, нови четири Турски бази за надгледување опколени без некакви поголеми судири барем засега и Сиријската војска е веќе пред Икарда - така да со ова темпо за недела максимум две мислам комплетно М5 автопатот до Алепо ќе биде ослободен од вехабистичкиве фракции.

Од друга страна Турциве не запираат, нови овој пат многу поголеми конвои со тенкови и оклопни возила влегоа во Идлиб и се стационираат на две места конкретно во воениот аеродром Тафтаназ (с-исток) и Мастоума кампот (ј-запад) од Идлиб. Според теков на настаните се ми се чини дека има договор помеѓу Турција, Русија и Сирија околу новите граници.. долго време се зборуваше за слободни патишта М5 и М4 како и околината на Алепо а од друга страна сепак ќе има простор каде што ќе ќе живеат илјадниците приврзаници на опозицијата (барем засега) со цел да не биде Турција преплавена од нови Сиријски мигранти

Одприлика вака нешто (сликата подоле) што според мене е ок решение ако Турција даде гаранции дека ќе се бори да ги уништи Тахрир и сличните радикални фракци, и дека заедно со Русите ќе можат редовно и безбедно да вршат патроли внатре во таа територија што ќе биде знак дека се безбедни.

1.png
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.166
Поени од реакции
948
По се изгледа дошло до измени во УСА доктрината на окупираните територии (лидерот на ОТАН) по се изгледа се прифатила доктрината на Израел.
Од сега на сите кои со камења или јајца, домати ќе ѓи гаѓаат окупационите сили ќе се пука во нив!!!!
Ете тоа е демкратија а не како кај нас, влегоа во Собрание и само добија по 20 години зандани и епитет терористи (ама затоа Крсто со екипата доби по 10-15 кила, жива мера), требаше веднаш да се пука во нив.

Syrian media and activists say a Syrian was killed and another wounded in a rare clash between American troops and a group of government supporters in northeast Syria
Султанот почна да го губи тлото под нозете, се заканува на сите страни, ќе влегувал во Дамаск, се повикува на договори според кои требаше да се ослободи од умерени и неумерени терористи а тој си играше со нив.
На состанок на ОТАН (денес или наскоро) че го барал подршка, спремај се Радо спремај се Црпе и сите други Црпиња сеа сте во НАТО :pistoldz:, изгледа не сака или не може да разбере дека ако ја изгуби довербата кај сегашните партенри, САД и ... имаат веќе спремено екипа (Гуленисти-активисти) која ќе го менва, не верувам дека по втор пат ќе го спасуваат од алЦИАда, ама голем е тој си знае.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.537
Поени од реакции
783
Вистина ли е дека турската војска погодила 100 сириски цели ? Или само една пропаганда колку сме ,,јаки,,
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.166
Поени од реакции
948
Вистина ли е дека турската војска погодила 100 сириски цели ? Или само една пропаганда колку сме ,,јаки,,
Па-сеа, зависи кој ти е изворот, дека се гине се гине, војна е. Вчера имаше вест за 40-50 жртви владини сили и еден хеликоптер.
Денес има вест дека Ердоан се јавувал до Царот на Космосот Големиот Путин да му се одобрат летови за еликоптери (вртољети) за да ги пренесе ранетите и мртвите од вчерашните судири.
Сигурно е едно САА (регуларна армија на Сирија) со воздушна поддршка на царот на Свемирот незапирливо ги тамани темните сили (некои ги викаат исламски фашисти) финансирани и сесрдно помогнати од западот (некои скратено го викаат ОТАН) и ако Асад со неговите сили продолжи со оваа темпо работата брзо ќе се заврши.
Ќе видиме кој е после на ред.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.158
Поени од реакции
4.336
Во Сирија најголемиот победник е Израел.Кога сака бомбардира и ракетира сириски територии,независно дали владини сили или терористи.Муслиманиве се испоубија меѓу себе ама на Израел не смеат да му писнат.Едно е јасно,како и да е иако мала држава Израел покажа дека се ептен моќни и организирани.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.537
Поени од реакции
783
Во Сирија најголемиот победник е Израел.Кога сака бомбардира и ракетира сириски територии,независно дали владини сили или терористи.Муслиманиве се испоубија меѓу себе ама на Израел не смеат да му писнат.Едно е јасно,како и да е иако мала држава Израел покажа дека се ептен моќни и организирани.
Напиши на Гугл за Израелско-арапските судири ќе видиш освен за време на Јом Кипур-ската војна ИДФ и не знаеше за пораз освен мораме да признаеме во 2006та иако го врати Либан во камено време сепак претрпе големи загуби од герилската тактика на Хезболах. Но како и да е никој во регионот не им може ништо.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.158
Поени од реакции
4.336
Напиши на Гугл за Израелско-арапските судири ќе видиш освен за време на Јом Кипур-ската војна ИДФ и не знаеше за пораз освен мораме да признаеме во 2006та иако го врати Либан во камено време сепак претрпе големи загуби од герилската тактика на Хезболах. Но како и да е никој во регионот не им може ништо.
Па тоа е најголемото лицемерие меѓу муслиманите.Турциве демек најголеми бранители на палестинцива а сепак удрија на уништената Сирија.Не смеат ни да помислат да го нападнат Израел,исто како исто Иран,израелциве партал ги напраја во Сирија несмеат да зуцнат.Палестинското прашање им е само за на избори чисто да се добие некој глас повеќе.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.401
Поени од реакции
7.255
Па тоа е најголемото лицемерие меѓу муслиманите.Турциве демек најголеми бранители на палестинцива а сепак удрија на уништената Сирија.Не смеат ни да помислат да го нападнат Израел,исто како исто Иран,израелциве партал ги напраја во Сирија несмеат да зуцнат.Палестинското прашање им е само за на избори чисто да се добие некој глас повеќе.
неможеш да ги воопштуваш толку работите.... христијаните исто имаат меѓусебни конфликти, ете САД ја бомбардираше скратената Југославија
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
876
Поени од реакции
340
Се оди по планот,
Ердоган си ја работи својата домашна задача за да не ја изгуби подршката внатре во Турција.Русите секако дека му помагаат во тоа зошто и тие не би сакале Ердоган да изгуби во Турција.Асад мора да ја заврши работата во Идлиб ама да не испадне дека во тоа му помогнал Ердоган,па мора да глумат непријателство ама тоа да изгледа многу уверливо за да не осети народот во Турција.

Секо ја игра својата зададена задача во партијата чистење на Идлиб и ослободување на најважниот окупиран дел на Сирија.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.537
Поени од реакции
783
Ако продолжат уривањата на хеликоптерите можеме да си признаеме дека влакно го дели турско-сирискиот конфликт за кој според мене не му треба на Ердоган. Најпаметно е да си стои на страна Сиријците сами да си ги решат проблемите, но изгледа некому не му одговара стабилна Сирија.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.166
Поени од реакции
948
Според делови во коментари некако се добива впечаток дека помили се силите на мракот од силите на светлината.
Но тука е Царот на Вселената и силите на мракот ќе бидат поразени :)

Да по се изгледа срушен уште еден хеликоптер, а според некои извори за тоа се виновни турските сили (го гаѓале од некоја “набљудувачница“) кои се поотворено застануваат зад зелените умерени и неумерени.

Покрај ова со хеликоптерот има и други моменти кои треба да се одбележат:
Today another US patrol tried to cross an SAA checkpoint but was stopped & turned around. US commander tells the Syrian officer "we are here to bring peace just like the Russians" , Syrian officer replied " Wherever US goes it brings death& destruction, u are not welcomed here"

коментар на руски репортер за еден турски транспортер во пламен,

и една твитер најава Russia delivered TOS-1 into #Syria today

и за крај мапа од 13.02 2020

 
Член од
16 декември 2009
Мислења
876
Поени од реакции
340
Нема никква опасност од руско-турско-сириски судир.
Ова мора вака да се спроведе(од причини за кои ако би пишувал би завземал многу простор)и овие жртви од двете страни се испланирани(колку тоа да изгледа сурово) за да се спречат мнооооогу поголеми загуби од двете страни.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.166
Поени од реакции
948
Нема никква опасност од руско-турско-сириски судир.
Ова мора вака да се спроведе(од причини за кои ако би пишувал би завземал многу простор)и овие жртви од двете страни се испланирани(колку тоа да изгледа сурово) за да се спречат мнооооогу поголеми загуби од двете страни.
Слободно изнеси ги причините, за просторот нека се грижат други.
Инаку вака нафрлено 'нема никаква опасност...' ќе делува несериозно.

Еве нпр. јас мислам дека опасноста за турско-руски судир е многу изгледна, тоа што ја така мислам не значи дека ќе дојде до судир туку дека имам такви информации кои упатуваат на таков развој. Ако опасноста од судир е мала нема да има така сериозни закани-предупредувања од РФ, Турција во ОТАН ја има клучната позиција за навлегување во 'мекиот стомак' преку туркменските станови и групи кои делуваат на просторот се таму до Кина-Ујгурите. Ваквата позиција на Турција е градена со децении од страна на НАТО, и ваквата позиција е градена со цел еден ден да се искористи, дали е време, е прашањето.
 
На врв Bottom