Конфликтот во Сирија

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.565
Поени од реакции
2.429
Руска и американска патрола во Хасаках, Источна Сирија.

 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
864
Поени од реакции
1.763
Ослободен голем дел од М5 автопатот и клучниот град Марат Ал Нуман, веројатно планот е да продолжат нагоре и да се поврзе Хама се до Алепо. Дел од муџите што се бореа на страна на опозицијата со посредство на Турција заминаа за пари да шират „демократија“ во Либија против Хафтар

EPYLsrbX4AEM_m9.jpg
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.115
Поени од реакции
7.993
Ослободен голем дел од М5 автопатот и клучниот град Марат Ал Нуман, веројатно планот е да продолжат нагоре и да се поврзе Хама се до Алепо. Дел од муџите што се бореа на страна на опозицијата со посредство на Турција заминаа за пари да шират „демократија“ во Либија против Хафтар

Прегледај го приврзокот 231027
Во меѓувреме напредуваат и во предградијата на Алепо. Последна посериозна пречка-Саракиб. Во Либија Хафтар си меле и освен ако нема некои драстични пореметувња прашање на време е кога ќе го освои Триполи. Губат гомната на сите полиња.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
864
Поени од реакции
1.763
Во меѓувреме напредуваат и во предградијата на Алепо. Последна посериозна пречка-Саракиб. Во Либија Хафтар си меле и освен ако нема некои драстични пореметувња прашање на време е кога ќе го освои Триполи. Губат гомната на сите полиња.
Напредуваат ама ептен споро таму, додека во меѓувреме и во Саракиб почнале со евакуација оти Сиријската армија била на само 4-5км до градот :D
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.115
Поени од реакции
7.993
Напредуваат ама ептен споро таму, додека во меѓувреме и во Саракиб почнале со евакуација оти Сиријската армија била на само 4-5км до градот :D
Ќе биде, ќе биде. "Сум чекал" толку години "ќе почекам" уште некој ден. Здравје боже ќе дочекам и Ердоган да падне, дали по насилен пат, дали ќе цофне од природна смрт и тоа гомно да умре ќе дочекам. Уште да дочекам Саудиска да биде преебана како што беше Ирак или Сирија и сите мои желби на Блискиот Исток ќе бидат исполнети.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
864
Поени од реакции
1.763
Турција пробува со сите сили да ја запре Сиријската војска, околу Саракиб кој е важна ракрсница поставија 4-5 бази за набљудување на ситуацијава со полна опрема. Ама со оглед дека војскава е веќе на 2км од градот паднале и првите жртви кај Турците, најмалку 6 загинати а уште многу други повредени..

Ердо глуми јак па одма изјавува дека 30+ Сиријски војници биле убиени како одговор, дека авиони влегле во Сирија а Русиве одма ги демантираа :D
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.537
Поени од реакции
783
Турција пробува со сите сили да ја запре Сиријската војска, околу Саракиб кој е важна ракрсница поставија 4-5 бази за набљудување на ситуацијава со полна опрема. Ама со оглед дека војскава е веќе на 2км од градот паднале и првите жртви кај Турците, најмалку 6 загинати а уште многу други повредени..

Ердо глуми јак па одма изјавува дека 30+ Сиријски војници биле убиени како одговор, дека авиони влегле во Сирија а Русиве одма ги демантираа :D
Ако е точно тврдењето дека Ердо ги кренал Ф-16ките во воздух сигурен сум дека имало жртви и на сириска страна, но прашањето тука е што правел системот S-300/400 како и да беше ? Реагира ли или само доколку Сирија биде нападната од Нов Зеланд :)
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
864
Поени од реакции
1.763
[/QUOTE]
Ако е точно тврдењето дека Ердо ги кренал Ф-16ките во воздух сигурен сум дека имало жртви и на сириска страна, но прашањето тука е што правел системот S-300/400 како и да беше ? Реагира ли или само доколку Сирија биде нападната од Нов Зеланд :)
Gi nema krenato toa e poentata, verojatno izjavata e samo za domasna upotreba pred Turskata javnost da pokaze demek sila. Ako planira napad kje mora da ja izvesti Rusija vo sprotivno ke igra pvo, druga rabota e sto 2 post-a za nadgleduvanje so 100+ Turski vojnici i oprema se kompletno opkoleni (isto kako zaloznici da se) od Sirijska vojska i verojatno loso bi pominale pri eventualen napad.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.537
Поени од реакции
783

Gi nema krenato toa e poentata, verojatno izjavata e samo za domasna upotreba pred Turskata javnost da pokaze demek sila. Ako planira napad kje mora da ja izvesti Rusija vo sprotivno ke igra pvo, druga rabota e sto 2 post-a za nadgleduvanje so 100+ Turski vojnici i oprema se kompletno opkoleni (isto kako zaloznici da se) od Sirijska vojska i verojatno loso bi pominale pri eventualen napad.
[/QUOTE]
Да видовме како ПВО беше употребено кога турски воен авион урна руски, а исто неколку пати Израел го напаѓаше Дамаск без при тоа ПВО да реагира...
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
864
Поени од реакции
1.763
Да видовме како ПВО беше употребено кога турски воен авион урна руски, а исто неколку пати Израел го напаѓаше Дамаск без при тоа ПВО да реагира...
Turcija koga urna Ruski avion ne ni navleze na Sirijska teritorija, naprotiv reagirala stitejki go svojot vozdusen prostor. Ako gi pratis slucuvanjata vo Sirija evidentno e deka otkako Rusija go instalirase noviot PVO, Izraelskite napadi se svedoa na minimum a jakata Turcija ne napadnala niti ednas Sirijski celi do sega so avijacijata da ja testira pvo ;)
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.537
Поени од реакции
783
Turcija koga urna Ruski avion ne ni navleze na Sirijska teritorija, naprotiv reagirala stitejki go svojot vozdusen prostor. Ako gi pratis slucuvanjata vo Sirija evidentno e deka otkako Rusija go instalirase noviot PVO, Izraelskite napadi se svedoa na minimum a jakata Turcija ne napadnala niti ednas Sirijski celi do sega so avijacijata da ja testira pvo ;)
Баш ќе ископам некои линкови да видиш откако фамозното ,,С-300,, пристигна израелските воздухопловни сили се вежбаа на изморената сириска армија :) Не велам дека руското ПВО не е добро но поради некоја ,,Х,, причина не е соодветно употребено.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.683
Поени од реакции
10.836
Баш ќе ископам некои линкови да видиш откако фамозното ,,С-300,, пристигна израелските воздухопловни сили се вежбаа на изморената сириска армија :) Не велам дека руското ПВО не е добро но поради некоја ,,Х,, причина не е соодветно употребено.
како да го употребат кога израел пука ракети над либан кон сирија или преку море
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.537
Поени од реакции
783
како да го употребат кога израел пука ракети над либан кон сирија или преку море
ПВО-то беше пристигнато во Сирија кога израелските авиони директно на сириска територија го убија Џихад Мугнијех синот на Имат Мугнијех. Има многу примери дечки кога ПВО поради ,,Х,, причини пак ќе кажам соодветно нема одговорено. Да не се спориме, да видиме дали е навистина возможен двобој Сирија-Турција.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
864
Поени од реакции
1.763
Баш ќе ископам некои линкови да видиш откако фамозното ,,С-300,, пристигна израелските воздухопловни сили се вежбаа на изморената сириска армија :) Не велам дека руското ПВО не е добро но поради некоја ,,Х,, причина не е соодветно употребено.
Go pratam konfliktov od samiot pocetok i evidentno e deka Izraelskite napadi se namalija otkako igraa gadno i se krieja zad Ruski avion pri napad i Sirijska pvo go srusi. Toj incident bese kraj na 2018 od togas Rusite donesoa povekje sistemi vo Sirija pa napraj hronologija na napadi pred i posle toj datum da vidis kako napadite se namaleni, od togas samo nekolku napadi vrz Iranci od koi 90% vo Istocniot del kade odbrana od vozduh skoro i da nema

ПВО-то беше пристигнато во Сирија кога израелските авиони директно на сириска територија го убија Џихад Мугнијех синот на Имат Мугнијех. Има многу примери дечки кога ПВО поради ,,Х,, причини пак ќе кажам соодветно нема одговорено. Да не се спориме, да видиме дали е навистина возможен двобој Сирија-Турција.
Dzihad e ubien Januari 2015 na samata granica so Izrael, togas Sirija nemase ni S300 a kamoli S400 protiv vozdusen sistem
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.537
Поени од реакции
783
Go pratam konfliktov od samiot pocetok i evidentno e deka Izraelskite napadi se namalija otkako igraa gadno i se krieja zad Ruski avion pri napad i Sirijska pvo go srusi. Toj incident bese kraj na 2018 od togas Rusite donesoa povekje sistemi vo Sirija pa napraj hronologija na napadi pred i posle toj datum da vidis kako napadite se namaleni, od togas samo nekolku napadi vrz Iranci od koi 90% vo Istocniot del kade odbrana od vozduh skoro i da nema
Се намалија нападите зашто ИДФ ги потисна про-иранските сили од своите граници конкретно од Голан. Кај нив првото е опомена, вториот пат е епилог како оној на Џихад М. или Касим С. :)
 
На врв Bottom