Конфликтот во Сирија

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Пун сум со гнев и омраза кон политикава на Американците. Добро бе олоши Асад не е ненормален ја добива војната и да земе да користи хемиско оружје?!?! Абе прочитана приказна сте,ми се гади од сите исперени мозоци во Америка,Велика Британија,Франција и тако даље.

Пред 10тина години вака влегоа у Ирак после у Афганистан цццц не ми се верува до кај стигнаа луѓево. Ќе иделе да помогнат а финансираат све и свашта таму. Не знам не знам ќе пукнам.
Дај боже браќата Руси и Кинези да не дозволат и вето ако не стават не знам..
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
А во едно тоа ќе биде уште еден пораз за Руската надворешна политика, Сирија е шанса за Русија,доколку се пропушти и Сирија на Американците, тогаш Русија ќе треба да се збогува засекогаш од Блискиот Исток, а САД ќе остане водечка супер сила минимум уште 200 или 300 години..
ne tolku,ama tesko veke nekoj da ima doverba , rusija da ,, i bidne grbot,, inaku i amerika ekonomski paga ,i ke padne ,samo ke pomine nekoe vreme
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.104
Една хумористична но он топик статија за случувањата во Сирија и на Блискиот Исток што ја има објавено оф. нет, чисто да се изрелаксира темава.

Иран го поддржува Асад. Земјите од Заливот се против Асад.
Асад е против Муслиманското братство. Барак Обама и Муслиманското братство се против Генералот Сиси (Египет).
Ама Заливските земји се за Сиси. Што значи дека се против Муслиманското братство.
Иран е про-Хамас, но Хамас е про-Муслиманското братство.
Обама го поддржува Муслиманското браство ама Хамас е против САД.
Заливските држави се про-американски. Но, Турција е заедно со нив против Асад. Башка, Турција е про-Муслиманското братство против генералот Сиси. А Сиси е поддржан од Заливските земји.
Што тука не е јасно?

Извор-http://off.net.mk/vesti/svet/kratok-vodich-za-sredniot-istok
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Интереси за напад на Сирија според мене има Израел западот само заради тоа може да ја нападне Сирија а и Турција не го сака Асад.
А Асад сигурно не си го сака својот народ кога половина земја пепел ја направи сега на САД им вели Виетнам ќе биле за нив.
Го нападне ли САД толку со Асад прашање на денови е кога ќе заврши како Гадафи со стапот во г***.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Чудно... некој како да не сака да се спроведе истрагава..

2 mortar bombs strike Damascus area where UN inspectors staying


At least two mortar bombs struck a wealthy district of central Damascus on Monday. One of the mortars fell near the Four Seasons hotel, where the UN experts are staying, residents told Reuters. Syrian state media said three people were wounded, adding that the mortar bombs were locally made.
 
M

Muranyi

Гостин
Ако некој има муда до колена или е доволно луд да им се спротивстави на Америте и нивниот брзорастечки империјализам,тоа е секако Иран.

Ме изненадува не доволно агресивната реторика на Русија и Кина.
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Ако некој има муда до колена или е доволно луд да им се спротивстави на Америте и нивниот брзорастечки империјализам,тоа е секако Иран.

Ме изненадува не доволно агресивната реторика на Русија и Кина.
Иран како што знам на последните избори доби прецедател кој е пријателски настроен кон западот односно не е толку воинствен.
А Русија и Кина може заради домашна публика да дадат некоја изјава а во стварност ништо нема да направат кон својот најголем трговски партнер.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Се согласувам со тебе.
ке видиме на крај као ке се завршиприказнава.
 
M

Muranyi

Гостин
@jamajka
Како ќе го аргументираш израелскиот воздушен напад во Латакија кој се случи во јули и кога беа уништени скоро сите(се верува дека неколку ракети се останати) противбродски ракети од типот P-800 Oniks и кои евентуално ќе беа главен адут на сириската одбрана во нападот кој претстои?Како овој напад му помогна на режимот на Башар и напредокот на САА на теренот ќе можеш ли да елаборираш?
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Иран како што знам на последните избори доби прецедател кој е пријателски настроен кон западот односно не е толку воинствен.
А Русија и Кина може заради домашна публика да дадат некоја изјава а во стварност ништо нема да направат кон својот најголем трговски партнер.
Не би рекол :rolleyes:
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Абе не знам некој си генерал пренесена изјава од српски портал.
Тие што му се закануваа на Сад сите завршија лошо а земјите им беа вратени во камена доба.

Новиот Ирански прецедател е многу по либерален и го моли западот да ги олабави санкциите.
Hasan Rouhani
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Абе не знам некој си генерал пренесена изјава од српски портал.
Тие што му се закануваа на Сад сите завршија лошо а земјите им беа вратени во камена доба.

Новиот Ирански прецедател е многу по либерален и го моли западот да ги олабави санкциите.
Hasan Rouhani
Далеку е од молење ова што си го постирал ти. Плус како што знам претседателот во Иран не е најмоќниот човек. Мислам дека си имаат врховен лидер или така нешто кој се назначува доживотно. Значи тој е главниот кој ја крира нивната политика, а претседателот ти е нешто ко хорхе наш.
Друга работа не е некој си генерал туку е заменик началник на генералштабот.

пс. Се пишува преТСедател :)
ппс. Не ја зимај здраво за готово информацијата за врховниот лидер. Може не сум сфатил како што треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom