Конфликтот во Сирија

Дискусија во форумот 'Свет' започната од Misirkov, 6 октомври 2011.

 1. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  2.908
  Допаѓања:
  2.321
  https://twitter.com/M3t4_tr0n


  Туку Ердо и Ципрас како ќе соработуваат во нареден период :unsure:
  https://makfax.com.mk/svet/region/грција-и-турција-самите-нека-си-ги-реша/
   
 2. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.892
  Допаѓања:
  2.824
  Единствената споредба која ја спомнав е онаа со северната алијанса и талибанците во Авганистан по повлекувањето на СССР, таа не знам з`ш не држи вода, ова другото е повлечено до тоа ти шо си напишал, еве,

  Еве го одговорот,

  Не се рабираме очигледно, да не се повторуваме, само извлеков заклучок од тоа шо си напишал,

  Види сеа, не знам во која конотација го стави СССР тука, ептен ја раширивме дискусијата, едноставно беше поставена тезата дека само секуларноста не е основа за напредок или уназадување, има примери кои ја побиваат тезата во двата случаеви.

  Само во некоја полусаркастична смисла изведов заклучок од тоа шо си напишал, дека ако се добри менторите, не игра многу улога секуларноста во напредокот, колку да се јавува како кочница :icon_lol:


  Прво никогаш не напишав дека е секташка војна во Сирија, да не се самоцитирам, напишав дека крајната цел е да прерасне во нешто такво, Саудиска Арабија да доминира со исламскиот свет на Блискиот Исток.
  Еве го пасусот,

  Никаде не сум напишал дека војната во Сирија е помеѓу суни и шија.

  За соодносот на исламската популација во Сирија еве тетка Вики шо вели,

  Значи мнозинство муслимани во Сирија се сунити и поблиску до Саудиска Арабија и нивниот вахаби клер, за разлика од шиитското мнозинство во Иран. Чудно сојузништво.


  Почудно е тоа само како еден куп модерна опрема и вооружвање од Ирак заврши по кратка постапка во Сирија против Асад, преку ИСИС и чудните врски со Саудиска Арабија, воглавно америчко. Да повторам дека иако малцинство се сунитите во Ирак, сепак доминираат над шиитското мнозинство.

  Еве една аналогија со ирачкото оружје шо заврши во Сирија, исто како шо во Албанија 1997 магацините за оружје магично се отворија и за многу кратко се случи Косово, може да се надје шаблон на делување и тука :sneaky:

  Гледај шо има напишано @Dexter26 и во кој контекст сум го напишал тоа шо си го цитирал,

  ;)
   
 3. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.705
  Допаѓања:
  6.684
  Го спомнав Советскиот Сојуз за да потенцирам каква "секуларност" се практикуваше во таа држава исто како и денешната "секуларност" која се практикува во Северна Кореја.

  Мило ми е бидејќи се разбравме.

  Секуларноста може да биде кочница само за теократските владетели и за феудалците, за развиените нации секуларноста е еден од основните услови за напредок.
   
 4. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  23.524
  Допаѓања:
  28.052
 5. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.801
  Допаѓања:
  14.165
  Не знам што и како се покажало ПВО-то во Сирија, али трите мети кои беа гаѓани од страна на САД, Франција и Британија беа уништени.

  1. Бункер Хим Шиншар

  diptych-0304_him-shinshar-cw-bunker.jpg

  2. Хим Шиншар складови за хемиско оружје

  diptych---0506-him-shinshar.jpg

  3. Барзах центар за истражување и развој.

  Пред

  image-uploaded-from-ios1.jpg

  Потоа

  image-uploaded-from-ios-1.jpg

  Медиуми ако лажат, слики не лажат.
   
 6. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.705
  Допаѓања:
  6.684
  Сликите не лажат, но тоа не значи дека навистина се од тие објекти на тие локации.

  Но дури и да се сликите од тие објекти на тие локации, до денешен ден останува недокажана намената на тие објекти - западот вели дека биле за биохемиско оружје, но сега кога се уништени, нивната намена не може да се докаже.

  Повеќе од очигледно е дека воената авантура на западот беше со цел да се евакуираат нивните луѓе од Дума и од источна Гута под чадот од нивните проектили.
   
 7. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.362
  Допаѓања:
  782
  Според Америте во првата слика рокнале 7 ракети, во 2 слика 22 ракети, а во 3-тата дури 76,
  според русите 23/30, 76 на толку малку простор стварно е неверојатно да се фрлат, можеби и намерно не е бранет тој центар, побитни се аеродромите од една празна зграда

  еве цела листа според русите
   
  На Klin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.801
  Допаѓања:
  14.165
  Никогаш не кажаа дека цел ќе бидат аеродроми. Уште вечерта на нападот кажаа дека се гаѓаат три мети, бункерот, складот и истражувачкиот центар.

  Сеа Русија може да објави дека вечерта за време на нападот Путин и Асад на крилја летале и со голи раце ловеле проектили, сепак на крај останува фактот дека целите на операцијата се уништени.
  --- Споено дупло мислење, 16 април 2018 ---
  Дали биле со намена за хемиско оружје не би можеле да знаеме туку само да претпоставуваме.
   
 9. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.705
  Допаѓања:
  6.684
  Благодарејќи на западот - да, можеме само да претпоставуваме која била намената на тие објекти.

  Бидејќи западот ги бомбардираше тие објекти точно 1 (ЕДЕН) ден пред на терен да започне истрагата на Организацијата за превенција на хемиски оружја.
   
  На stipsburg му/ѝ се допаѓа ова.
 10. jamajka

  jamajka mode: #бојкотирам

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  7.970
  Допаѓања:
  5.326
  Аналогијата на Сириската граѓанска војна не е сектаријанска, иако до некаде така се пробува да се претстави, туку е финале на арапската пролет. Рачунај дека истата таа арапска револуција се случи и во ред други држави попут Египет или Либија, каде што нема Шиитско малцинство, тоест каде што речиси 100% од муслимнаните се суни. Така да самата аналогија што се прави е лоша.

  Вахабиите се секта што произлегува од Сунитскиот ислам, меѓутоа самата по себе е доста различна од Сунитското практицирање на исламот. Така да може да се каже и дека е засебна религија со разлики исти како помеѓу протестантите и католиците. И погрешно е да се стават во исти кош сунитите и вахабиите.

  Друга работа, во Сирискиот конфликт во сенка на религиската поделеност
   
  На stipsburg му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.705
  Допаѓања:
  6.684
  https://off.net.mk/vesti/svet/samo-proektilite-ispukani-na-sirija-chinat-rechisi-200-milioni-dolari

  Само проектилите испукани на Сирија чинат речиси 200 милиони долари

  [​IMG]

  16 Април 2018 - 13:54

  Целта на нападот беше „уништување на хемиското оружје на Сирија“, имаше три потенцијални мети: научно-истражувачки центар во Дамаск и два склада за хемиско оружје во и околу Хомс, а беше изведен од правдољубивото трио САД, Британија и Франција.

  [​IMG]

  Иако Британците и Французите не се штедеа на реторика во својот праведнички бес, сепак на терен неспоредливо доминантен дел од цехот беше покриен од американската војска.

  Американците во нападот (повторно, извршен на три локации) употребија 118 Томахавк ракети, кои по цена од 1,4 милиони долари од ракета, вкупно ги чинеа американките даночни обврзници 165,2 милиони долари.

  На второ место се Французите, кои на сириско тло испукаа 12 проектили, со вкупна вредност од 17 милиони долари, а трети и најевтино минаа Британците со 8 проектили со вкупна цена од 9 милиони долари.

  Во цената за воспитување на Башар ал-Асад не е вклучен трошокот за користење и управување со воените бродови, авиони и персонал потребни за спроведување на мисијата.

  Си-ен-ен пренесува две изјави околу успешноста на нападот. Според американската страна ниту една ракета или авион, не биле пресретнати. Според руската страна, сириската воздушна одбрана пресретнала 71 проектил.

  [​IMG]
   
  Последно уредено: 16 април 2018
  На stipsburg му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Shepard Fairey

  Shepard Fairey

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  2.212
  Допаѓања:
  5.353
  Лажат Американците. Намената на објектите се две складишта и една фабрика за наполитанки.
   
 13. jamajka

  jamajka mode: #бојкотирам

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  7.970
  Допаѓања:
  5.326
  Еве за ваше инфо како изгледа хаварија во биохемиска фабрика или лабораторија...

  https://en.wikipedia.org/wiki/Bhopal_disaster

  А да не збориме за воен истражувачки центар за биолошко или хемиско вооружување.

  Да подсетиме, наводниот истражувачки центар беше во населена област....
   
  Последно уредено: 16 април 2018
  TITTANIK, Solaire of Astora, stratUs и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.494
  Допаѓања:
  4.282
  Tрамп е едно старо дебело богато олигархиско дртало кое појма си нема од политика и водење на една гигантска држава како САД !
  --- Споено дупло мислење, 16 април 2018 ---
  Ердоган уште од самиот почеток на Сирискиот конфликт е против Башар ал Асад и до ден денеска сеуште си стои на неговиот збор ... сепак Турција е дел од НАТО пактот и тоа е тоа сепак Турција е сојузник на САД а не на Русија иако и со Русија има одредени позитивни економски политики но сепак само економски политики а не воено-политички !
   
  На пунтер му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.892
  Допаѓања:
  2.824
  Цела какафонија се создава поради фактот што обете страни се служат со дезинформации и се обидуваат да ја извитоперат сликата во своја корист, веројатно единствено точен е податокот за испалени проектили околи двете страни се согласни.

  Бројот на цели и нанесената штета никако не соодветствува со сликите и снимките кои се лиферуваат. Факт е дека не биле само тие неколку цели кои ги обзнанија САД, ВБ и ФР туку тоа било некој поширок опфат на делување, меѓутоа тоа јавно не го признаваат, од друга страна сиријците го користат моментот да го претстават нападот како фијаско.

  Дали постојат еден куп други цели кои се погодени и направени р`шум тешко дека ќе дознаеме со сигурност.
  Истото важи и за соборените проектили.

  The US-led bloc used the following means and launchers:

  • The USS Monterey CG61 fired 30 Tomahawk cruise missiles from the Red Sea.
  • The USS Laboon DDG58 launched 7 Tomahawk cruise missiles from the Red Sea.
  • The USS Higgins DDG76 launched 23 Tomahawk cruise missiles from the Persian Gulf.
  • The USS John Warner SSN785 launched 6 Tomahawk cruise missiles from the Mediterranean.
  • The French frigate LANGUEDOC launched 3 Storm Shadow/SCALP EG (French naval variant is called “Missile de Croisière Naval”) cruise missiles from the Mediterranean.
  • B-1B strategic bombers launched 19 AGM-158 JASSM [Joint Air-to-Surface Standoff Missile] air-launched cruise missiles.
  • British Typhoon and Tornado fighter jets launched 8 Storm Shadow/SCALP EG air-launched cruise missiles.
  • French Rafel and Mirage launched 9 Storm Shadow/SCALP EG air-launched cruise missiles.
  The targets of the attack, according to the Pentagon:

  • 76 missiles – “Barzah Research and Development Center”
  • 22 missiles – “Him Shinshar Chemical Weapons Storage Site”
  • 7 missiles – “Him Shinshar CW Bunker”
  Доказите никако не соодветствуваат со бројките, 76 проектили со минимум 400кг експлозивно полнење по проектил, сето тоа на една мета не стои едноставно, колкав бил спектарот на мети допрва ќе се дебатира.

  Другата страна,

  According to the Russian Defense Ministry, the Syrian Air Defense Forces shot down 71 of 103 missiles launched by the US-led bloc.

  • Four missiles were launched at the area of the Damascus International Airport. All missiles were intercepted.
  • 12 missiles were launched at the Al-Dumayr Military Airport. All missiles were intercepted.
  • 18 missiles were launched at the Baly Military Airport. All missiles were intercepted.
  • 12 missiles were launched at the Shayarat Military Airport. All missiles were intercepted.
  • 9 missiles were launched at the Mezzeh Military Airport. Five missiles were intercepted.
  • 16 missiles were launched at the Homs Military Airport. 13 missiles were intercepted.
  • 30 missiles were launched at targets in the areas of Barzah and Jaramani. Seven missiles were intercepted.
  Со објаснување како е возможно да се реализира ова сценарио на толкав број пресретнати проектили,

  The experts suggested that the Russian military had possibly used its state-of-the-art electronic warfare (EW) systems to counter the launched missiles during their final phase of flight path.

  The most part of the flight path, the guidance for the Tomahawk cruise missile is provided by GPS. However, in the final phase, the missile starts using its internal guidance system. During this phase of the flight path the missile is vulnerable for EW counter-measures.

  The missiles impacted by EW systems start to steer off. The missiles’ speed significantly reduces and they become an easy target for air defense systems or fall.

  Another factor, which “highly likely” contributed to the effectiveness of the Syrian counter-measures, is that Russia had provided the Syrian military with operational data from its technical reconnaissance net, including satellites and other surveillance means. Likely, Iran had done a similar thing. Thus, missiles launched from the Red Sea were detected immediately and were being tracked during all their flight path.

  Using tracking data, Russian-made air defense systems are capable of shooting down cruise missiles with a relatively high efficiency.
  Прво не знам за која аналогија зборуваш, аналогија поставив помеѓу случувањата во Авганистан после повлекувањето на СССР, која од сојузници Северната алијанса и талибанците влегоа во отоворен конфликт, да не се повторувам на секое.

  Исто напишав дека граѓанската војна во Сирија е дел од т.н Арапска пролет, и не се согласувам со тебе дека Сирија е финалето на истата, логично е следен и финален чекор да биде Иран. Од тука доаѓа и ревносната поддршка на Иран кон Асад.

  Каде тоа сум напишал дека грашанската војна во Сирија е религиска?

  Со исклучок на Иран нема друго шиитско мнозинство на патот на Арапската пролет.

  Никаде исто така не сум ги поистоветил сунитите со вахабиите, и погрешно е да се толкува дека станува збор за засебна религија како шо си напишал туку станува збор за посебен правец или засебно учење во исламот.

  Не знам дали не ме разбираш или ми ги извртуваш зборовите.
   

Сподели преку: