Конфликтот во Сирија

B

Bafra

Гостин
Е тоа сакав да прашам, на кој сајт се вебкамерите у живо за што и како се носи од Америка и Русија према Сирија?
https://twitter.com/M3t4_tr0n


Туку Ердо и Ципрас како ќе соработуваат во нареден период :unsure:
https://makfax.com.mk/svet/region/грција-и-турција-самите-нека-си-ги-реша/
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Хехе, споредбата ни малку не ти држи вода, во Советскиот Сојуз уставот од 1936 година - познат како Сталинистичкиот Устав - гарантираше слобода на религијата, исто како што и сегашниот севернокорејски Устав ја гарантира слободата на религијата.

Разликата помеѓу уставите на демократските секуларни држави, и "секуларноста" во Советскиот Сојуз и во Северна Кореја, е тоа што додека Уставот ја гарантира слободата на религијата, истовремено тука е државата за да ја регулира религијата, или подобро кажано - да ја забранува.
Единствената споредба која ја спомнав е онаа со северната алијанса и талибанците во Авганистан по повлекувањето на СССР, таа не знам з`ш не држи вода, ова другото е повлечено до тоа ти шо си напишал, еве,

Напредуваат со истата брзина на напредување на Северна Кореја - која ја има Кина да биде нејзин старател, додек саудијците и емиратите ги имаат САД и Велика Британија за свои старатели.

И баграта со која сакаат да го заменат Башар ал Асад во Сирија на скалата на економскиот и социјалниот напредок напредува со истата брзина на напредување на Северна Кореја.
Еве го одговорот,

Ете ја спомна Северна Кореја, пример за секуларност по учебник :D па глеаме кај се наоѓа. Не ќе да е напредокот само до секуларноста. Според тоа шо си напишал повеќе ќе да е до менторството :icon_lol:

По ваквата логика, најпаметно е сиријците да го сменат Асад и да постават власт со добри ментори :pos:ете баграта :icon_lol:
Не се рабираме очигледно, да не се повторуваме, само извлеков заклучок од тоа шо си напишал,

Или како што вели Тошо: кога има бурек, има во секое време.


Така беше во Советскиот Сојуз се` до Втората Светска Војна - слободата на религијата беше гарантирана со самиот Устав, но слобода за христијанството и за некои други религии немаше - исламот не спаѓа во таа група на религии, не само што беше дозволен, туку и на кримските татари им беше дозволено да ја формираат Муслиманската Автономна Република на Кримските Татари, која беше укината од страна на Јосиф Висарионович Сталин во 1944 година кога ги депортираше кримските татари.

Кога на другарот Сталин за време на Втората Светска Војна му притребаа помошта и поддршката од Руската Православна Црква, која преку ноќ беше отстранета од листата на забранети религиозни организации во Советскиот Сојуз, истата беше ставена под директна контрола на НКВД/КГБ, чисто за да се осигура другарот Сталин дека црквата нема да ги повикува православните христијани да се спротивстават на социјалистичката диктатура во Советскиот Сојуз.

Така е` и во Северна Кореја - слободата на религијата ја гарантира самиот Устав, но христијанството и останатите религии - со исклучок на државната религија џуче - се` забранети.

Така да, севернокорејскиот "секуларизам" не е решение ниту за Сирија, ниту за арапските држави.
Види сеа, не знам во која конотација го стави СССР тука, ептен ја раширивме дискусијата, едноставно беше поставена тезата дека само секуларноста не е основа за напредок или уназадување, има примери кои ја побиваат тезата во двата случаеви.

Само во некоја полусаркастична смисла изведов заклучок од тоа шо си напишал, дека ако се добри менторите, не игра многу улога секуларноста во напредокот, колку да се јавува како кочница :icon_lol:


Алави (Шиити) се преку сила 15% христијани се околу 10%. Така да не ти држи вода муабетот дека е сектаријанска војна внатре во Сирија. Побуната претежно ја исценираа бегалците од Ирак и екстремните сунитски милиции од блискиот исток, западните (Саудските) платеници вахабии внатре во Сирија, Турците (кои се 2-3%) и Курдите и секако после се приклучи муслиманската интернационала .. (покасно Курдите се свртија против бунтовниците итн). Најголем дел на Сунитите во Сирија се лојални на Асад.
Прво никогаш не напишав дека е секташка војна во Сирија, да не се самоцитирам, напишав дека крајната цел е да прерасне во нешто такво, Саудиска Арабија да доминира со исламскиот свет на Блискиот Исток.
Еве го пасусот,

Инаку најмалку засегнато беше немуслиманското население, ИСИС се воглавно сунити со вахаби позадина, онаа што доминира кај клерот кој ја поддржува фамилијата Сауд во истоимената Арабија, истото тоа сунитско малцинство во Ирак на кое припаѓаше Садам и кое долго владееше (сеуште) со мнозинството шиити.
Према ова поголема е опасноста за шиити муслимани него немуслимани, неверници, затоа шо крајната цел е една поголема поларизација на Блискиот Исток и една широка муслиманска секташка војна шиити против сунити.
Никаде не сум напишал дека војната во Сирија е помеѓу суни и шија.

За соодносот на исламската популација во Сирија еве тетка Вики шо вели,

Sunni Muslims make up between 69–74% of Syria's population and Sunni Arabs account for 59–60% of the population
Значи мнозинство муслимани во Сирија се сунити и поблиску до Саудиска Арабија и нивниот вахаби клер, за разлика од шиитското мнозинство во Иран. Чудно сојузништво.


Почудно е тоа само како еден куп модерна опрема и вооружвање од Ирак заврши по кратка постапка во Сирија против Асад, преку ИСИС и чудните врски со Саудиска Арабија, воглавно америчко. Да повторам дека иако малцинство се сунитите во Ирак, сепак доминираат над шиитското мнозинство.

Еве една аналогија со ирачкото оружје шо заврши во Сирија, исто како шо во Албанија 1997 магацините за оружје магично се отворија и за многу кратко се случи Косово, може да се надје шаблон на делување и тука :sneaky:

Државата(Сирија) е секуларна, иако населението е во голем дел религиозно. Зарем треба да е забранета религијата за да биде државата вистински секуларна ?
Гледај шо има напишано @Dexter26 и во кој контекст сум го напишал тоа шо си го цитирал,

Напредуваат со истата брзина на напредување на Северна Кореја - која ја има Кина да биде нејзин старател, додек саудијците и емиратите ги имаат САД и Велика Британија за свои старатели.

И баграта со која сакаат да го заменат Башар ал Асад во Сирија на скалата на економскиот и социјалниот напредок напредува со истата брзина на напредување на Северна Кореја.
;)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Единствената споредба која ја спомнав е онаа со северната алијанса и талибанците во Авганистан по повлекувањето на СССР, таа не знам з`ш не држи вода, ова другото е повлечено до тоа ти шо си напишал, еве,

Еве го одговорот,

Не се рабираме очигледно, да не се повторуваме, само извлеков заклучок од тоа шо си напишал,

Види сеа, не знам во која конотација го стави СССР тука, ептен ја раширивме дискусијата, едноставно беше поставена тезата дека само секуларноста не е основа за напредок или уназадување, има примери кои ја побиваат тезата во двата случаеви.

Само во некоја полусаркастична смисла изведов заклучок од тоа шо си напишал, дека ако се добри менторите, не игра многу улога секуларноста во напредокот, колку да се јавува како кочница :icon_lol:
Го спомнав Советскиот Сојуз за да потенцирам каква "секуларност" се практикуваше во таа држава исто како и денешната "секуларност" која се практикува во Северна Кореја.

Само во некоја полусаркастична смисла изведов заклучок од тоа шо си напишал, дека ако се добри менторите, не игра многу улога секуларноста во напредокот, колку да се јавува како кочница :icon_lol:
Мило ми е бидејќи се разбравме.

Секуларноста може да биде кочница само за теократските владетели и за феудалците, за развиените нации секуларноста е еден од основните услови за напредок.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.196
Поени од реакции
35.745
Не знам што и како се покажало ПВО-то во Сирија, али трите мети кои беа гаѓани од страна на САД, Франција и Британија беа уништени.

1. Бункер Хим Шиншар

diptych-0304_him-shinshar-cw-bunker.jpg

2. Хим Шиншар складови за хемиско оружје

diptych---0506-him-shinshar.jpg

3. Барзах центар за истражување и развој.

Пред

image-uploaded-from-ios1.jpg

Потоа

image-uploaded-from-ios-1.jpg

Медиуми ако лажат, слики не лажат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Не знам што и како се покажало ПВО-то во Сирија, али трите мети кои беа гаѓани од страна на САД, Франција и Британија беа уништени.

1. Бункер Хим Шиншар

Прегледај го приврзокот 189235

2. Хим Шиншар складови за хемиско оружје

Прегледај го приврзокот 189236

3. Барзах центар за истражување и развој.

Пред

Прегледај го приврзокот 189237

Потоа

Прегледај го приврзокот 189238

Медиуми ако лажат, слики не лажат.
Сликите не лажат, но тоа не значи дека навистина се од тие објекти на тие локации.

Но дури и да се сликите од тие објекти на тие локации, до денешен ден останува недокажана намената на тие објекти - западот вели дека биле за биохемиско оружје, но сега кога се уништени, нивната намена не може да се докаже.

Повеќе од очигледно е дека воената авантура на западот беше со цел да се евакуираат нивните луѓе од Дума и од источна Гута под чадот од нивните проектили.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.211
Не знам што и како се покажало ПВО-то во Сирија, али трите мети кои беа гаѓани од страна на САД, Франција и Британија беа уништени.

1. Бункер Хим Шиншар

Прегледај го приврзокот 189235

2. Хим Шиншар складови за хемиско оружје

Прегледај го приврзокот 189236

3. Барзах центар за истражување и развој.

Пред

Прегледај го приврзокот 189237

Потоа

Прегледај го приврзокот 189238

Медиуми ако лажат, слики не лажат.
Според Америте во првата слика рокнале 7 ракети, во 2 слика 22 ракети, а во 3-тата дури 76,
според русите 23/30, 76 на толку малку простор стварно е неверојатно да се фрлат, можеби и намерно не е бранет тој центар, побитни се аеродромите од една празна зграда

еве цела листа според русите
  • Four missiles were launched at the area of the Damascus International Airport. All missiles were intercepted.
  • 12 missiles were launched at the Al-Dumayr Military Airport. All missiles were intercepted.
  • 18 missiles were launched at the Baly Military Airport. All missiles were intercepted.
  • 12 missiles were launched at the Shayarat Military Airport. All missiles were intercepted.
  • 9 missiles were launched at the Mezzeh Military Airport. Five missiles were intercepted.
  • 16 missiles were launched at the Homs Military Airport. 13 missiles were intercepted.
  • 30 missiles were launched at targets in the areas of Barzah and Jaramani. Seven missiles were intercepted.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.196
Поени од реакции
35.745
Според Америте во првата слика рокнале 7 ракети, во 2 слика 22 ракети, а во 3-тата дури 76,
според русите 23/30, 76 на толку малку простор стварно е неверојатно да се фрлат, можеби и намерно не е бранет тој центар, побитни се аеродромите од една празна зграда

еве цела листа според русите
Никогаш не кажаа дека цел ќе бидат аеродроми. Уште вечерта на нападот кажаа дека се гаѓаат три мети, бункерот, складот и истражувачкиот центар.

Сеа Русија може да објави дека вечерта за време на нападот Путин и Асад на крилја летале и со голи раце ловеле проектили, сепак на крај останува фактот дека целите на операцијата се уништени.[DOUBLEPOST=1523881825][/DOUBLEPOST]
Сликите не лажат, но тоа не значи дека навистина се од тие објекти на тие локации.

Но дури и да се сликите од тие објекти на тие локации, до денешен ден останува недокажана намената на тие објекти - западот вели дека биле за биохемиско оружје, но сега кога се уништени, нивната намена не може да се докаже.

Повеќе од очигледно е дека воената авантура на западот беше со цел да се евакуираат нивните луѓе од Дума и од источна Гута под чадот од нивните проектили.
Дали биле со намена за хемиско оружје не би можеле да знаеме туку само да претпоставуваме.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Дали биле со намена за хемиско оружје не би можеле да знаеме туку само да претпоставуваме.
Благодарејќи на западот - да, можеме само да претпоставуваме која била намената на тие објекти.

Бидејќи западот ги бомбардираше тие објекти точно 1 (ЕДЕН) ден пред на терен да започне истрагата на Организацијата за превенција на хемиски оружја.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.057
Прво никогаш не напишав дека е секташка војна во Сирија, да не се самоцитирам, напишав дека крајната цел е да прерасне во нешто такво, Саудиска Арабија да доминира со исламскиот свет на Блискиот Исток.
Еве го пасусот,

Никаде не сум напишал дека војната во Сирија е помеѓу суни и шија.

За соодносот на исламската популација во Сирија еве тетка Вики шо вели,

Значи мнозинство муслимани во Сирија се сунити и поблиску до Саудиска Арабија и нивниот вахаби клер, за разлика од шиитското мнозинство во Иран. Чудно сојузништво.

Почудно е тоа само како еден куп модерна опрема и вооружвање од Ирак заврши по кратка постапка во Сирија против Асад, преку ИСИС и чудните врски со Саудиска Арабија, воглавно америчко. Да повторам дека иако малцинство се сунитите во Ирак, сепак доминираат над шиитското мнозинство.

Гледај шо има напишано @Dexter26 и во кој контекст сум го напишал тоа шо си го цитирал,

;)
Аналогијата на Сириската граѓанска војна не е сектаријанска, иако до некаде така се пробува да се претстави, туку е финале на арапската пролет. Рачунај дека истата таа арапска револуција се случи и во ред други држави попут Египет или Либија, каде што нема Шиитско малцинство, тоест каде што речиси 100% од муслимнаните се суни. Така да самата аналогија што се прави е лоша.

Вахабиите се секта што произлегува од Сунитскиот ислам, меѓутоа самата по себе е доста различна од Сунитското практицирање на исламот. Така да може да се каже и дека е засебна религија со разлики исти како помеѓу протестантите и католиците. И погрешно е да се стават во исти кош сунитите и вахабиите.

Друга работа, во Сирискиот конфликт во сенка на религиската поделеност
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
https://off.net.mk/vesti/svet/samo-proektilite-ispukani-na-sirija-chinat-rechisi-200-milioni-dolari

Само проектилите испукани на Сирија чинат речиси 200 милиони долари



16 Април 2018 - 13:54

Целта на нападот беше „уништување на хемиското оружје на Сирија“, имаше три потенцијални мети: научно-истражувачки центар во Дамаск и два склада за хемиско оружје во и околу Хомс, а беше изведен од правдољубивото трио САД, Британија и Франција.



Иако Британците и Французите не се штедеа на реторика во својот праведнички бес, сепак на терен неспоредливо доминантен дел од цехот беше покриен од американската војска.

Американците во нападот (повторно, извршен на три локации) употребија 118 Томахавк ракети, кои по цена од 1,4 милиони долари од ракета, вкупно ги чинеа американките даночни обврзници 165,2 милиони долари.

На второ место се Французите, кои на сириско тло испукаа 12 проектили, со вкупна вредност од 17 милиони долари, а трети и најевтино минаа Британците со 8 проектили со вкупна цена од 9 милиони долари.

Во цената за воспитување на Башар ал-Асад не е вклучен трошокот за користење и управување со воените бродови, авиони и персонал потребни за спроведување на мисијата.

Си-ен-ен пренесува две изјави околу успешноста на нападот. Според американската страна ниту една ракета или авион, не биле пресретнати. Според руската страна, сириската воздушна одбрана пресретнала 71 проектил.

 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
Дали биле со намена за хемиско оружје не би можеле да знаеме туку само да претпоставуваме.
Лажат Американците. Намената на објектите се две складишта и една фабрика за наполитанки.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.057
Никогаш не кажаа дека цел ќе бидат аеродроми. Уште вечерта на нападот кажаа дека се гаѓаат три мети, бункерот, складот и истражувачкиот центар.

Сеа Русија може да објави дека вечерта за време на нападот Путин и Асад на крилја летале и со голи раце ловеле проектили, сепак на крај останува фактот дека целите на операцијата се уништени.[DOUBLEPOST=1523881825][/DOUBLEPOST]

Дали биле со намена за хемиско оружје не би можеле да знаеме туку само да претпоставуваме.
Лажат Американците. Намената на објектите се две складишта и една фабрика за наполитанки.
Еве за ваше инфо како изгледа хаварија во биохемиска фабрика или лабораторија...

https://en.wikipedia.org/wiki/Bhopal_disaster

А да не збориме за воен истражувачки центар за биолошко или хемиско вооружување.

Да подсетиме, наводниот истражувачки центар беше во населена област....
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Oвaa будaлa Трaмп е нештo сличнo кaкo нaшaтa глупердa Зaев.Зaлутaн у пoлитикa и Бoг знaе кoј и сo кaквa цел гo нaместил држaвa дa вoди a ни знaе штo прaви ни кaј терa
Tрамп е едно старо дебело богато олигархиско дртало кое појма си нема од политика и водење на една гигантска држава како САД ![DOUBLEPOST=1523888747][/DOUBLEPOST]
Ердоган го поздравува нападот, чија страна е човеков???? со вакви изјави докажува дека е куро пушач број 1 во светот btwh ви текнува кога Руски борбен авион влезе во територија на Турција без дозвола како заврши хахахаха абе ајде да не зборувам јас сум тој што поим немам
Ердоган уште од самиот почеток на Сирискиот конфликт е против Башар ал Асад и до ден денеска сеуште си стои на неговиот збор ... сепак Турција е дел од НАТО пактот и тоа е тоа сепак Турција е сојузник на САД а не на Русија иако и со Русија има одредени позитивни економски политики но сепак само економски политики а не воено-политички !
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Цела какафонија се создава поради фактот што обете страни се служат со дезинформации и се обидуваат да ја извитоперат сликата во своја корист, веројатно единствено точен е податокот за испалени проектили околи двете страни се согласни.

Бројот на цели и нанесената штета никако не соодветствува со сликите и снимките кои се лиферуваат. Факт е дека не биле само тие неколку цели кои ги обзнанија САД, ВБ и ФР туку тоа било некој поширок опфат на делување, меѓутоа тоа јавно не го признаваат, од друга страна сиријците го користат моментот да го претстават нападот како фијаско.

Дали постојат еден куп други цели кои се погодени и направени р`шум тешко дека ќе дознаеме со сигурност.
Истото важи и за соборените проектили.

The US-led bloc used the following means and launchers:

  • The USS Monterey CG61 fired 30 Tomahawk cruise missiles from the Red Sea.
  • The USS Laboon DDG58 launched 7 Tomahawk cruise missiles from the Red Sea.
  • The USS Higgins DDG76 launched 23 Tomahawk cruise missiles from the Persian Gulf.
  • The USS John Warner SSN785 launched 6 Tomahawk cruise missiles from the Mediterranean.
  • The French frigate LANGUEDOC launched 3 Storm Shadow/SCALP EG (French naval variant is called “Missile de Croisière Naval”) cruise missiles from the Mediterranean.
  • B-1B strategic bombers launched 19 AGM-158 JASSM [Joint Air-to-Surface Standoff Missile] air-launched cruise missiles.
  • British Typhoon and Tornado fighter jets launched 8 Storm Shadow/SCALP EG air-launched cruise missiles.
  • French Rafel and Mirage launched 9 Storm Shadow/SCALP EG air-launched cruise missiles.
The targets of the attack, according to the Pentagon:

  • 76 missiles – “Barzah Research and Development Center”
  • 22 missiles – “Him Shinshar Chemical Weapons Storage Site”
  • 7 missiles – “Him Shinshar CW Bunker”
Доказите никако не соодветствуваат со бројките, 76 проектили со минимум 400кг експлозивно полнење по проектил, сето тоа на една мета не стои едноставно, колкав бил спектарот на мети допрва ќе се дебатира.

Другата страна,

According to the Russian Defense Ministry, the Syrian Air Defense Forces shot down 71 of 103 missiles launched by the US-led bloc.

  • Four missiles were launched at the area of the Damascus International Airport. All missiles were intercepted.
  • 12 missiles were launched at the Al-Dumayr Military Airport. All missiles were intercepted.
  • 18 missiles were launched at the Baly Military Airport. All missiles were intercepted.
  • 12 missiles were launched at the Shayarat Military Airport. All missiles were intercepted.
  • 9 missiles were launched at the Mezzeh Military Airport. Five missiles were intercepted.
  • 16 missiles were launched at the Homs Military Airport. 13 missiles were intercepted.
  • 30 missiles were launched at targets in the areas of Barzah and Jaramani. Seven missiles were intercepted.
Со објаснување како е возможно да се реализира ова сценарио на толкав број пресретнати проектили,

The experts suggested that the Russian military had possibly used its state-of-the-art electronic warfare (EW) systems to counter the launched missiles during their final phase of flight path.

The most part of the flight path, the guidance for the Tomahawk cruise missile is provided by GPS. However, in the final phase, the missile starts using its internal guidance system. During this phase of the flight path the missile is vulnerable for EW counter-measures.

The missiles impacted by EW systems start to steer off. The missiles’ speed significantly reduces and they become an easy target for air defense systems or fall.

Another factor, which “highly likely” contributed to the effectiveness of the Syrian counter-measures, is that Russia had provided the Syrian military with operational data from its technical reconnaissance net, including satellites and other surveillance means. Likely, Iran had done a similar thing. Thus, missiles launched from the Red Sea were detected immediately and were being tracked during all their flight path.

Using tracking data, Russian-made air defense systems are capable of shooting down cruise missiles with a relatively high efficiency.




Аналогијата на Сириската граѓанска војна не е сектаријанска, иако до некаде така се пробува да се претстави, туку е финале на арапската пролет. Рачунај дека истата таа арапска револуција се случи и во ред други држави попут Египет или Либија, каде што нема Шиитско малцинство, тоест каде што речиси 100% од муслимнаните се суни. Така да самата аналогија што се прави е лоша.

Вахабиите се секта што произлегува од Сунитскиот ислам, меѓутоа самата по себе е доста различна од Сунитското практицирање на исламот. Така да може да се каже и дека е засебна религија со разлики исти како помеѓу протестантите и католиците. И погрешно е да се стават во исти кош сунитите и вахабиите.

Друга работа, во Сирискиот конфликт во сенка на религиската поделеност
Прво не знам за која аналогија зборуваш, аналогија поставив помеѓу случувањата во Авганистан после повлекувањето на СССР, која од сојузници Северната алијанса и талибанците влегоа во отоворен конфликт, да не се повторувам на секое.

Исто напишав дека граѓанската војна во Сирија е дел од т.н Арапска пролет, и не се согласувам со тебе дека Сирија е финалето на истата, логично е следен и финален чекор да биде Иран. Од тука доаѓа и ревносната поддршка на Иран кон Асад.

Каде тоа сум напишал дека грашанската војна во Сирија е религиска?

Со исклучок на Иран нема друго шиитско мнозинство на патот на Арапската пролет.

Никаде исто така не сум ги поистоветил сунитите со вахабиите, и погрешно е да се толкува дека станува збор за засебна религија како шо си напишал туку станува збор за посебен правец или засебно учење во исламот.

The major difference between Sunni and Wahabi is the beliefs and rituals. Sunnis are in majority and almost 90% percent of Muslims around the world belong to Sunni sect whereas the members of Wahabi movement are located in Saudi Arab. There are a few main and major as well as many secondary differences between the Sunni and Wahabi Muslims which caused these sects to be cut off from each other and emerge independently.

The major difference between them is that Wahabis believe that Prophet Muhammad should be praised only as a human being whereas Sunnis show extra special care and respect towards the Prophet of Islam.
Не знам дали не ме разбираш или ми ги извртуваш зборовите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom