Контактни леќи

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Пред саат време прв пат у живот стаив леќа у око, имате некој совет да ми дадете? Ако ме пецкаат очиве да ги извадам? И колку време да ги носам првиов ден?

Иначе гледам што разговарате погоре за ласер, мене ми имаат кажано никако во Македонија. А исто така имало и некоја метода каде што се прави зафат специјално прилагоден на твоето око, за разлика од обичните LASIK операции каде кај секој пациент освен длабочината на сечењето сите други сетинзи се исти. Така да јас кога ќе правам дефинитивно ќе ја одберам новава метода.
Ќе имаш чудно чувство некој ден, може и да се изместуваат по малку ама после некој ден ќе си легнат на окото и терај :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ако те пецкаат на очи веднаш вади ги, измиј ги убаво со растворот и внимавај да не остане прашинка или некое ситно влакно, ако имаат нешто на нив тогаш пецкаат. Никогаш не ги трпи во очи ако ги чувствуваш непријатно. Правила околу тоа колку да ги носиш првиот ден нема, не би требало да заморуваат, но бидејќи и тие имаат рок на траење и се трошат добро е кога ги напрегаш очите за читање или некаква активност да ги замениш со очила.
Ќе имаш чудно чувство некој ден, може и да се изместуваат по малку ама после некој ден ќе си легнат на окото и терај :)
Фала ви, сеа за сеа нема никакви проблеми, веднаш откога ги стаив очиве малце црвени ми беа, ама сеа ми се исчистија, бели се скроз. Е коа ќе дојде моментот да ги вадам ќе биде интересно :)
А инаку земав AirOptix Aqua.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Фала ви, сеа за сеа нема никакви проблеми, веднаш откога ги стаив очиве малце црвени ми беа, ама сеа ми се исчистија, бели се скроз. Е коа ќе дојде моментот да ги вадам ќе биде интересно :)
А инаку земав AirOptix Aqua.
Вадењето е лесно, со ставање ќе имаш мака првите неколку пати додека го научиш окото да не трепка рефлексивно.
Со здравје користење. :D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Вадењето е лесно, со ставање ќе имаш мака првите неколку пати додека го научиш окото да не трепка рефлексивно.
Со здравје користење. :D
Еее фала, фала, aj ваљда брзо ќе се научам, денес пола саат ги ставав :D
Damn, сеа глеам, темава сум ја отворил 2007, дури денес земав леќи хахах xD
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Еее фала, фала, aj ваљда брзо ќе се научам, денес пола саат ги ставав :D
Damn, сеа глеам, темава сум ја отворил 2007, дури денес земав леќи хахах xD
денес виде колку е убав светот за првпат? :)
 
I

Iblis

Гостин
Еее фала, фала, aj ваљда брзо ќе се научам, денес пола саат ги ставав :D
Damn, сеа глеам, темава сум ја отворил 2007, дури денес земав леќи хахах xD
Првата недела дена за ставање ќе бидат bastards, а после тоа ќе се научиш, less the 10 seconds.
Ај со здравје да си ги носиш.
П.С.
Да не ти паднало на памет со немиени раце да ги вадиш/ставаш леќите!!!!!!! :P
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Еее фала, фала, aj ваљда брзо ќе се научам, денес пола саат ги ставав :D
Damn, сеа глеам, темава сум ја отворил 2007, дури денес земав леќи хахах xD
Што ти значи леќи да ставиш а... :P
Ич не му се сеќирај, после ќе развиеш осет и без огледало во темница ќе ги вадиш и ставаш. Се е до уметноста во држење на леќата на врв на прст во вид на чашка. :)
 
Член од
15 септември 2010
Мислења
74
Поени од реакции
2
Си земав леки пред некоја недела , за навикнување немав никаков проблем туку проблемот е што некако не гледам многу јасно со нив а ги имам ставено 3-4 пати и тоа ги носев по 8-9 саати. Дали може да е до леките нешто или да почекам некое време да видам како ке ми е, може окото не ми е добро навикнато??Ајде помош од некој посискусен
 
G

galaxy

Гостин
Си земав леки пред некоја недела , за навикнување немав никаков проблем туку проблемот е што некако не гледам многу јасно со нив а ги имам ставено 3-4 пати и тоа ги носев по 8-9 саати. Дали може да е до леките нешто или да почекам некое време да видам како ке ми е, може окото не ми е добро навикнато??Ајде помош од некој посискусен
Ако се полутврди можеби не се добро измиени. Ако се меки можеби ги имаш помешано лева, десна или е погрешен диоптерот. Инаку веднаш, по првото ставање треба да гледаш јасно.
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Сакам да ве прашам дали некој употребува "PureVision 2HD" од " Bausch + Lomb" ? Јас за прв пат носам леќи,погоренаведените,и се супер,веднаш се навикнав,не ми сметаат на никаков начин.
Моето прашање е,бидејќи овие се едномесечни леќи,но предвидени се да се носат по цели денови,затоа и се поскапи,но ја ги носам по 6 7 саати дневно..Дали тоа значи дека може да ги употребувам подолго,на пример еден и пол месец или два ???????
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
146
Поени од реакции
15
Сакам да ве прашам дали некој употребува "PureVision 2HD" од " Bausch + Lomb" ? Јас за прв пат носам леќи,погоренаведените,и се супер,веднаш се навикнав,не ми сметаат на никаков начин.
Моето прашање е,бидејќи овие се едномесечни леќи,но предвидени се да се носат по цели денови,затоа и се поскапи,но ја ги носам по 6 7 саати дневно..Дали тоа значи дека може да ги употребувам подолго,на пример еден и пол месец или два ???????
Во пракса штом се месечни леќи не е препорачливо да се носат повеќе, но се зависи до тебе. Јас моиве ги носам по месец дена, после тоа или ми се кинат или стануваат некомфорни за носење па морам да си отворам нови.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Сакам да ве прашам дали некој употребува "PureVision 2HD" од " Bausch + Lomb" ? Јас за прв пат носам леќи,погоренаведените,и се супер,веднаш се навикнав,не ми сметаат на никаков начин.
Моето прашање е,бидејќи овие се едномесечни леќи,но предвидени се да се носат по цели денови,затоа и се поскапи,но ја ги носам по 6 7 саати дневно..Дали тоа значи дека може да ги употребувам подолго,на пример еден и пол месец или два ???????
Во пракса можеш да ги носиш многу повеќе од месец дена. Најдобро ти ќе си процениш. Коа ќе се замати површината на самата леќа, или коа ќе почнат да ти сметаат во око, време е да ги смениш. Инаку ако се бистри леќите и ако гледаш добро со нив, нема зошто да ги мењаш.
Извор: Eднаш сестра ми носеше месечни леќи 5 месеци.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Во пракса можеш да ги носиш многу повеќе од месец дена. Најдобро ти ќе си процениш. Коа ќе се замати површината на самата леќа, или коа ќе почнат да ти сметаат во око, време е да ги смениш. Инаку ако се бистри леќите и ако гледаш добро со нив, нема зошто да ги мењаш.
Извор: Eднаш сестра ми носеше месечни леќи 5 месеци.
Колку пари се?;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom