Контактни леќи

Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Торични а?

Уф... ОК. Тоа кога трепкаш дека се дефокусира видот е нормално и секогаш така ќе биде. Или ке се навикнеш на тоа или не. Со торични леки НЕМА одличен вид. Можеш да очекуваш дека ке имаш добар вид 70% од времето додека останатите 30% леките ке ротираат особено навечер кога малку се природно посуви очите (поголемо триње на леката со очниот капак и следствено поголема ротација) и особено ако не си во вертикална позиција (заради гравитацијата - тие леки се така направени да долниот дел на леката е потежок за да по пат на гравитација леката се ориентира како што треба).

Пробај ако ти се свигаат носи ги неколку месеци - само знај видот ке биде релативно нестабилен. Сад видиш сад невидиш. Ако на крај не ти се свигаат прејди на тврди леки.
Кој доктор ти ги има преписано овие леки?
и..колку ти е цѕлиндерот?
Да, вистина е дека кога трепкам се дефокусира малку.
Диоптрија правев во систина и во визија(демек првата не чинела) а ми ги препорачаа во оптика, во 3оптики бев и секаде истите ми ги препорачаа. Демек најнови, најквалитетни, најдобри и секако со тоа оди и она најскапи :)
Се поднавикнав малце само на десново око се осеќам како да имам нешто па малку матно ми се гледа кога ќе споредам со левото, ама не матно како лош диоптер туку матно како да имам нешто на леќата :). Мислев нешто да не е до цилиндарот ама не сум толку стручен за да кажам..
Инаку дијагнозата ми е следна
Д: -1; -0,75; 160
Л: -1: -0,75; 176
П.с Фала ви многу
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
162
Поени од реакции
33
Да, вистина е дека кога трепкам се дефокусира малку.
Диоптрија правев во систина и во визија(демек првата не чинела) а ми ги препорачаа во оптика, во 3оптики бев и секаде истите ми ги препорачаа. Демек најнови, најквалитетни, најдобри и секако со тоа оди и она најскапи :)
Се поднавикнав малце само на десново око се осеќам како да имам нешто па малку матно ми се гледа кога ќе споредам со левото, ама не матно како лош диоптер туку матно како да имам нешто на леќата :). Мислев нешто да не е до цилиндарот ама не сум толку стручен за да кажам..
Инаку дијагнозата ми е следна
Д: -1; -0,75; 160
Л: -1: -0,75; 176
П.с Фала ви многу
Пробај исчисти ја убаво или пак стави нова свеза лека. Аке тоа не успее кази му на докторот за проблемот.

Тоа е прескрипцијата за наочари, пуревисион имаат оска на секои 10 степени така да последната бројка не може да биде 176...мора да биде или 170 , 180, 010..итн

Како и да е .. прилично низок диоптер е и рел. мал астигматисм што значи може и да успееш да ги носис меките леки, но сепак не очекувај одличен вид со нив.
Видот,- ако со тврди леки би дал оценка 10/10, со наочари би дал 9/10 а со меките леки би дал 5/10.
Мој советЧ пробај носи ги 6 месеци, види како ке ти биде (таман да ги дотросис), ако не си задоволен со острина на вид пробај ги тврдите. Со срека!
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Носам леќи повеќе од 2 години, обично земам годишни и не сум имала некои поголеми проблеми.

Диоптерот ми се смени пред некој ден, почнав со изедначен диоптер на двете очи сега имам на десното - 4.00 на левото - 4.25. Земав нови леќи и со нив видот на левото око ми е нормален, со десното гледам матно и осеќам голема разлика. Пробав да ги сменам и на левото око ја ставив десната, така наместени со левото гледав послабо. Мислев дека е некаков проблем со леќата и бев на лекар. Ми кажа дека наводно со зголемување на диоптерот на повеќе -3.50 ми се јавил цилиндар и затоа левото око ќе биде доминанто и ќе осеќам разлика во видот кога носам леќи бидејќи леќите немаат цилиндар. Со очилата гледам нормално.

Прашањето ми е дали е можно да се појави цилиндар ако ти се покачи диоптерот, а претходно си немал?
Бидејќи ако е така нема да можам да носам леќи и да гледам нормално?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Носам леќи повеќе од 2 години, обично земам годишни и не сум имала некои поголеми проблеми.

Диоптерот ми се смени пред некој ден, почнав со изедначен диоптер на двете очи сега имам на десното - 4.00 на левото - 4.25. Земав нови леќи и со нив видот на левото око ми е нормален, со десното гледам матно и осеќам голема разлика. Пробав да ги сменам и на левото око ја ставив десната, така наместени со левото гледав послабо. Мислев дека е некаков проблем со леќата и бев на лекар. Ми кажа дека наводно со зголемување на диоптерот на повеќе -3.50 ми се јавил цилиндар и затоа левото око ќе биде доминанто и ќе осеќам разлика во видот кога носам леќи бидејќи леќите немаат цилиндар. Со очилата гледам нормално.

Прашањето ми е дали е можно да се појави цилиндар ако ти се покачи диоптерот, а претходно си немал?
Бидејќи ако е така нема да можам да носам леќи и да гледам нормално?
Следниот пат кога ќе нарачаш леќи, докторот ќе ги препише со цилиндар и секако дека ќе можеш повторно да носиш леќи.
Јас на едното око имам цилиндар од 7 одделение кога и забележав дека не гледам добро.Тогаш диоптерот ми беше многу мал 0.50. Уште од тогаш носам контактни леќи.

Сигурно ќе чувствуваш разлика додека ги носиш овие сега што ги имаш затоа што не се пропишани за цилиндар. Малку ми е чудно зошто дозволил докторот истите да ги носиш иако открил дека ти се појавил цилиндар. Но можеби и не е некој проблем да продолжиш со нив. Сепак ако многу ти пречи, најубаво е пак да одиш да преглед и да му кажеш. Јас еднаш ги утнав левата и десната леќа и резулатот беше на крај-зголемен диоптер. Докторката од тогаш ме тера на секое ново порачување на леќите да одам прво таа да ги отвори и пред неа да ги ставам.:)

Обично до 21 година се стабилизира диоптерот, но и не мора да значи. На една моја другарка исто така после зголемување на диоптерот и се појави и цилиндар и уште една друга аномалија. Инаку цилиндарот може да биде и наследен.(и тоа во повеќето случаи)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Следниот пат кога ќе нарачаш леќи, докторот ќе ги препише со цилиндар и секако дека ќе можеш повторно да носиш леќи.
Јас на едното око имам цилиндар од 7 одделение кога и забележав дека не гледам добро.Тогаш диоптерот ми беше многу мал 0.50. Уште од тогаш носам контактни леќи.

Сигурно ќе чувствуваш разлика додека ги носиш овие сега што ги имаш затоа што не се пропишани за цилиндар. Малку ми е чудно зошто дозволил докторот истите да ги носиш иако открил дека ти се појавил цилиндар. Но можеби и не е некој проблем да продолжиш со нив. Сепак ако многу ти пречи, најубаво е пак да одиш да преглед и да му кажеш. Јас еднаш ги утнав левата и десната леќа и резулатот беше на крај-зголемен диоптер. Докторката од тогаш ме тера на секое ново порачување на леќите да одам прво таа да ги отвори и пред неа да ги ставам.:)

Обично до 21 година се стабилизира диоптерот, но и не мора да значи. На една моја другарка исто така после зголемување на диоптерот и се појави и цилиндар и уште една друга аномалија. Инаку цилиндарот може да биде и наследен.

Мене ми е чудно што воопшто не ми кажа дека ми се појавил цилиндар на едното око туку дури откако ги порачав и го забележав проблемот со леќите, т.е само со едната, бидејќи со другата гледам нормално. Најверојатно како што кажа, дека не е прилагодена за цилиндар, ама со лош вид следи и ужасна главоболка.

Сакам да побарам и друго мислење, па ако можеш да ми препорачаш некоја приватна оптика во Скопје каде што би ми посветиле поголемо внимание и можам да направам комплетен преглед? И отприлика како се движат цените?

И јас мислев дека ќе се стабилизира диоптерот ама продолжи да расте, дури почна да ме заплашува. Не е мала бројка. Никој во семејството никогаш немал проблеми со видот и не носел очила, мене во 7 одделение ми се појави диоптер и сега дознав дека имам и цилиндар... Ах, таа моја чудесна земја. :D
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Мене ми е чудно што воопшто не ми кажа дека ми се појавил цилиндар туку дури откако ги порачав и го забележав проблемот со леќите, т.е само со едната, бидејќи со другата гледам нормално. Најверојатно како што кажа, дека не се прилагодени за цилиндар, ама со лош вид следи и ужасна главоболка.

Сакам да побарам и друго мислење, па ако можеш да ми препорачаш некоја приватна оптика во Скопје каде што би ми посветиле поголемо внимание и можам да направам комплетен преглед? И отприлика како се движат цените?

И јас мислев дека ќе се стабилизира диоптерот ама продолжи да расте, дури почна да ме заплашува. Не е мала бројка. Никој во семејството никогаш немал проблеми со видот и не носел очила, мене во 7 одделение ми се појави диоптер и сега дознав дека имам и цилиндар... Ах, таа моја чудесна земја. :D
Јас леќите ги земам од оптика „Елени“ во ГТЦ се наоѓа, но тие не вршат детален преглед туку се поврзани со мојата докторка (нели за пуст бизнис).

Инаку досега најзадоволна сум од мојата сегашна докторка Данка Новевска. Работи во поликлиника Букурешт (попозната во Скопје како румунска/романска) со сини картони, само треба упат од матичен лекар. Најбитно е што е посветена во работата и внимателно го следи порастот на диоптерот.

Кога одев во „Визија“ кај што е ептен скапо, докторката за една минута ме прегледуваше и тоа со арогантно молчење. Ништо ни прашуваше ни збореше.
Потоа одев и кај д-р Зоран Тодоровски. Ординацијата му се наоѓа во оптиката „Геталдус“ во ГТЦ. Не се сеќавам точно на цената на прегледот затоа што со моите одев, но знам дека беше каде-каде подобар доктор.

А тоа дека немаат твоите цилиндар, којзнае? :D Татко ми исто така од млади години носи леќи, но нема цилиндар. Мајка ми цел живот сметаше дека добро гледа, и навистина добро гледа. Но докторката ми рече дека некој од моите мора да има цилиндар од кој сум го наследила. И така и на мајка ми и открија на над 40 години цилиндар.
Сега не знам дали е правило тоа, но такво искуство имав јас. :)
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Мене ми е чудно што воопшто не ми кажа дека ми се појавил цилиндар на едното око туку дури откако ги порачав и го забележав проблемот со леќите, т.е само со едната, бидејќи со другата гледам нормално. Најверојатно како што кажа, дека не е прилагодена за цилиндар, ама со лош вид следи и ужасна главоболка.

Сакам да побарам и друго мислење, па ако можеш да ми препорачаш некоја приватна оптика во Скопје каде што би ми посветиле поголемо внимание и можам да направам комплетен преглед? И отприлика како се движат цените?

И јас мислев дека ќе се стабилизира диоптерот ама продолжи да расте, дури почна да ме заплашува. Не е мала бројка. Никој во семејството никогаш немал проблеми со видот и не носел очила, мене во 7 одделение ми се појави диоптер и сега дознав дека имам и цилиндар... Ах, таа моја чудесна земја. :D
Ти кажа докторот колку ти е цилиндарот? Прашувам пошто и јас немав цилиндар а наочари носам скоро 7 години и пред една година ми се појави цилиндар 0.50 што е релативно мал. Леќи почнав да носам пред некои 5 месеци и приметив дека кога читам или кога сум пред компјутер не ми се гледа толку јасно за разлика од кога носам наочари и бев одма на лекар и ми рече дека тоа е така бидејќи на леќата нема цилиндар (и не може да има) зашто фабрички не правеле леќи со толку мал цилиндар туку почнувале од 0.75. Така да ни мене ми немаше кажано докторот за ова со образложение што мислел дека нема да ја приметам разликата а јас ја приметувам и тоа те како. Не знам колку е утешително ама единствено чаре е наочари за читање, леќи за надвор.
Се надевам ќе го немаш истиот проблем. :)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Ти кажа докторот колку ти е цилиндарот? Прашувам пошто и јас немав цилиндар а наочари носам скоро 7 години и пред една година ми се појави цилиндар 0.50 што е релативно мал. Леќи почнав да носам пред некои 5 месеци и приметив дека кога читам или кога сум пред компјутер не ми се гледа толку јасно за разлика од кога носам наочари и бев одма на лекар и ми рече дека тоа е така бидејќи на леќата нема цилиндар (и не може да има) зашто фабрички не правеле леќи со толку мал цилиндар туку почнувале од 0.75. Така да ни мене ми немаше кажано докторот за ова со образложение што мислел дека нема да ја приметам разликата а јас ја приметувам и тоа те како. Не знам колку е утешително ама единствено чаре е наочари за читање, леќи за надвор.
Се надевам ќе го немаш истиот проблем. :)
Не ми кажа.
Ќе отидам деновиве на преглед повторно и ќе видам како ќе заврши работава.

Ви благодарам на сите за одговорите и споделените искуства. :)
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Имам купено веќе само што работата е што ми рекоа првин дека може да се носат до 2 месеци(и во оптиката и на преглед кога бев)арно ама дали помина полн месец и многу ме печеше едното око кога ја ставав леќата и отидов на контрола и после ми рекоа демек 1месец се носеле затоа прашав.
Ако спиеш со леќите, тогаш траат 1 месец, а ако ги вадиш навечер и ги ставаш секое утро, траат 2 месеци.
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Ако спиеш со леќите, тогаш траат 1 месец, а ако ги вадиш навечер и ги ставаш секое утро, траат 2 месеци.
Фала многу. :) Првиот пар што ги носев спиев повремено со леќите и толку 1 месец издржаа, со овие вториве немам спиено и еве 2ипол месеци и уште не ми прават проблеми. :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Бидејќи ме мрзи да одам многу назад со страниве, а се што видов постови се некој понатамошни проблеми, па да прашам јас основни работи. Како се движат цените на леќите и дали ако сум носел 7 години очила ќе може окото да ми ги прифати леќите? :)
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Бидејќи ме мрзи да одам многу назад со страниве, а се што видов постови се некој понатамошни проблеми, па да прашам јас основни работи. Како се движат цените на леќите и дали ако сум носел 7 години очила ќе може окото да ми ги прифати леќите? :)
Да де,нема врска,секако ќе ти фати... па кај нас во Велес најобичните безбојни се 350per lense,на Бауш и Ломб.Од боја оние почнуваат од 1900 па нагоре... :гик: и 350 денари тука некаде е Прокулинот,со него оди и кутиче за леќите.Или ако ти препорачаат некое друго скапо не купувај,намерно прават така демек за кутиче да си имаш :D
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Да де,нема врска,секако ќе ти фати... па кај нас во Велес најобичните безбојни се 350per lense,на Бауш и Ломб.Од боја оние почнуваат од 1900 па нагоре... :гик: и 350 денари тука некаде е Прокулинот,со него оди и кутиче за леќите.Или ако ти препорачаат некое друго скапо не купувај,намерно прават така демек за кутиче да си имаш :D
Малку е ступидно прашањево, ама стварно не се разбирам. :D Какви се тие безбојни, тоа значи дека ќе бидат како што ти е природната боја на окото или? И што е со тие во боја? Ако окото ми е кафеаво, и ставам зелена леќа, окото зелено ќе ми стане? :)
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Малку е ступидно прашањево, ама стварно не се разбирам. :D Какви се тие безбојни, тоа значи дека ќе бидат како што ти е природната боја на окото или? И што е со тие во боја? Ако окото ми е кафеаво, и ставам зелена леќа, окото зелено ќе ми стане? :)
Да,немаат боја безбојните. Оние во боја имаат боја! :D Ама незначи дека ако ставиш зелено ќе гледаш се зелено :P Окото ќе ти остане како што е,бојата на леќата ќе биде врз ирисот,така што ќе го покрие со некоја боја(или нијанси). :D
Само зависи и од светлината на окото на пр. ако ти е темно кафено, и земеш сино,окото ќе ти биде потемно сино,ако имаш светло кафени и земеш сино,ќе ти биде посветла нијансата на сино во резултатот.

Еве на пр.Смешковци
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Одкаде ги купувате оние годишни меки леќи ? Разгледав низ темава и видов некои цени од 1500-3000 денари, а вчера бев на очен и докторката ми предложи да пробам со меки леќи, исто така годишни, во пакувањето имало 3 пара кои се менеле на 3-4 месеци во зависност од истрошеноста, но за цената ми кажа 5000 денари па некако ми се виде многу во однос на тоа што го прочитав тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom