Компјутери во образованието?

Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Па искрено за мене не се пропадната инвестиција..ЗОШТО? епа вака...прво секаде седам 1 клупа,и можам комотно да легнам да спијам без да ме чачка професорот....kajgana.com не е блокирана така да се ми е рамно,:party3:, и коа не беше блокиран фејсбук не уклучуев а не па сеа..( мада само ги мењавам броевите во мозила и во сетингс ставам други бројки и фурам кај сакам) и трета работа и врло битна....лифчето под тастатурата ми стои коа препишуам....затоа јас ЈА ПОДРЖУВАМ ОВАА КАМПАЊА:smir:
 
M

MacedoniaGirl

Гостин
Едно огромно БРАВО за воведувањето компјутери во образованието. БРАВО за тоа што се работи за подобро образование!
Е сега, во наставата компјутерите ги користиме многу ретко и тоа само по 2-3 предмети. Пола од наставниците се неписмени и незнаат да работат со компјутер! :toe:
Некои не ни даваат да ги уклучуваме, па зошто служат - за украс? :nerv:
Поддршка за наставниците кои работат со компјутерите во наставата и палец надоле за тие што си немаат врска од компјутери, одат на обуки и или се дотолку неписмени па неможат да научат или се инаетат! :icon_eek:
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.460
Поени од реакции
10.157
Тоа и донекаде е добео,мада кај на нас такви работи.Не бива на говеда.
 
Г

Господ

Гостин
Абе не може нова програма,на компјутери ти да ја работиш ко класична настава.
Шо се испосраа со компјутерите,се испосраа,нема дискусии тука,
ама барем колку толку да го оспособеа кадарот да работи со тој линукс.
И нека изработат АСАЛНА програма и АСАЛЕН наставен план кој ќе биде ЕДНАКОВ во сите школи а
не деца од технички школи прв пат со некој материјал на матура да се среќаваат.
Башка
Со кој памет на 40+ годишњаци кои сем XP не виделе ништо друго им тупнуваш да работат со линукс.
Глупости.
Па и дечиштава се за нигде,се испокрадоа,се испокршија...
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
876
Поени од реакции
462
кај мене компјутерите не се уклучени во школо па така да нема што да коментирам...
ама за препишување помагаат и тоа како :smir:
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Потрошените пари не се враќаат. жално е за децата, додека се на час, ќе нема кој да го слуша учителот. :(

Оти ви се блокирани повеќето забавни сајтови?
Чисто информативно да ти кажам дека на училиште немам никакви пречки на мојот PC имам повеќе права дури и од професорот.
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Абе и Лап топ да донесат за сите џабе е, додека не ги сменат професорите ништо не бива повеќето професори не дозволуват да ги пишуваме лекциите на компјутерот и не ги користиме по ниеден предмет!

Кога дојде инспекција сите ги пишуваа лекциите на таблата и се беше во ред а предтоа сите диктираа и се курчеа :)
 
T

Tetro

Гостин
Поддршка за наставниците кои работат со компјутерите во наставата и палец надоле за тие што си немаат врска од компјутери, одат на обуки и или се дотолку неписмени па неможат да научат или се инаетат! :icon_eek:
2008-ма имаше проект на владата и некое од министерствата, каде беа вклучени голем дел од Административците за да присуствуваат на обука, бесплатна обука, која доколу ја напуштат предвреме, само во тие услови се обврзуваат со договор да ја платат целосно од својата плата (незнам колку изнесува). Имам пријател кој работеше на проектот и беше дебело платен за 2-3 часа дневно. Значи, 3 групи, со околу 20 души у група за обука (сигурно и кај вашите учители било исто).

Еден ден ми се јави пријателот, дека бил зафатен и не можел да стигне на време, па ако можам да го заменам за тие 2-3 часа, а не можев да го одбијам, нормално.

Список пуштив, како на факултет што се потпишуваме сите, побарав да вклучат компјутерите и да отворат Power Point. Неколку од нив имаа проблеми со вклучувањето на компјутерот, а не па да отворат Power Point, е*аго. :)
А претходно ја поминале обуката за Word и Excel, и тоа траело повеќе од 2 недели, е ај сеа. :tapp:

Немаше јасно дефинирана програма за обуката, некои имаше таму што знаеја премногу, некои забележував дека не се ни замараат да научат нешто, скептици има насекаде. :uvo:
 
A

apidrone

Гостин
Јако е за заебанции со некој што појма си нема од Линукс...
 
Г

Грејвдигер

Гостин
А со научување како се пушта експлоитот и 2 команди се станува експерт за Линукс, а? :)
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
И што сеа газда си у клас? :drk:

:nenene:
Да, ако? :tapp:

--- надополнето ---

Во една тема си за компјутерите и добри ти се за тепање на досада, а тука велиш дека тој проект е пропадната инвестиција. Хмм... одлучи се која страна ќе ја завземеш :).
Не се пропадната инвестиција бе, како... кој му треба рам, хард, ... има од кај да си најде. Подобра инвестиција за вашите компјутери дома, здравје.

Секоја чест за исклучоците што ја знаат правата намена на овие компјутери и ја спроведуваат, ама многу голема штета е што многу се ретки таквите.
А ти од учичиште се снабдуваш со делови што ја подржуваш инвестицијава? па не е пропадната да :) од такви ко тебе ќе пропадни
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Да, ако? :tapp:

--- надополнето ---



А ти од учичиште се снабдуваш со делови што ја подржуваш инвестицијава? па не е пропадната да :) од такви ко тебе ќе пропадни
Епа кога се правите тоа што не сте, затоа сеа ќе ви забранат пристап до секоја <тиит> страница.

Без навреда, ама како нетаман ми делуваш? Од таквите како вас чоек и сеир да не може да удри. Све сериозно сфаќате. :wink:

п.с. пак менуваш мислење... пропадната била, па сеа не е и од такви ко мене ќе пропаднала :uvo: :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom