Компјутери во образованието?

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Постојат околѕ 50 образовни програми кои се инсталирани на компјутерите. Се однесуваат воглавном на Математика, Физика, Хемија и Географија. Исто така, голем дел образовни содржини се наоѓаат на www.skoool.mk.

Постојат наставниците кои навистина се трудат да направат нешто со технологијата, но за жал поголем е бројот на оние кои гледаат на компјутерите како на пречка за реализација на нивниот монолог наречен предавање.

Потегот кој го направи Турција пред неколку години кога ги пензионира сите наставници со над 50 години старост се покажа како доста успешен....
 
Член од
7 октомври 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Jas sum direkno vklucen vo ovoj proces na postavuvanje i odrzuvanje na kompjuterite, i mozam da potvrdam deka funkcioniraat besprekorno.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
lol постои ли еден проект успешен од владава во образованиево...не зборам само вмро него сдсм воопшто од 1991
Јас знам за еден од многуте, 100 илјади нови столчиња и 50 илјади клупи.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ако го воведат ова нека воведат и “Казни за досадни професори“.
После дома децата не ни спијат, се наспиваат на часови, и дома до ниедно време седат!
ТУЖБА!
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Што мислисте за воведувањето на компјутерите во средните и основните училишта како тоа влијае?

 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Сето тоа е ОК.Само проблемот е што голем број од професорите незнаат да држат маус,а не пак да предаваат преку компјутер и голем број ученици незнаат да го користат компјутерот за ништо друго освен за фејсбук и пишување на <3.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
џабе е сето ,кога компјутерите ги користиме само за побрзо да ни помине некој "досаден" час.. Ние не работиме на нив туку играме
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.406
Поени од реакции
6.026
Што мислам? Што и да мислам мене никој не ме прашува...можам да кажам што мислам за тие што треба да мислат за овај проект и колку е феил. И стодупла тема,по незнам кој пат.
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Јас ќе кажам само едно тоа е пропадната инвестиција
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Јас ќе кажам само едно тоа е пропадната инвестиција
Во една тема си за компјутерите и добри ти се за тепање на досада, а тука велиш дека тој проект е пропадната инвестиција. Хмм... одлучи се која страна ќе ја завземеш :).
Не се пропадната инвестиција бе, како... кој му треба рам, хард, ... има од кај да си најде. Подобра инвестиција за вашите компјутери дома, здравје.

Секоја чест за исклучоците што ја знаат правата намена на овие компјутери и ја спроведуваат, ама многу голема штета е што многу се ретки таквите.
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Во една тема си за компјутерите и добри ти се за тепање на досада, а тука велиш дека тој проект е пропадната инвестиција. Хмм... одлучи се која страна ќе ја завземеш :).
Не се пропадната инвестиција бе, како... кој му треба рам, хард, ... има од кај да си најде. Подобра инвестиција за вашите компјутери дома, здравје.

Секоја чест за исклучоците што ја знаат правата намена на овие компјутери и ја спроведуваат, ама многу голема штета е што многу се ретки таквите.
Само ја гледам работата од 2те страни и го споделувам моето мислење. Супер се за тепањето на досада но сепак лошо имаат лошо влијание...
 
T

Tetro

Гостин
Што мислам? Што и да мислам мене никој не ме прашува...можам да кажам што мислам за тие што треба да мислат за овај проект и колку е феил. И стодупла тема,по незнам кој пат.
Потрошените пари не се враќаат. жално е за децата, додека се на час, ќе нема кој да го слуша учителот. :(
Јас ќе кажам само едно тоа е пропадната инвестиција
Оти ви се блокирани повеќето забавни сајтови?
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Компјутерите ги користиме за препишување на тестови, таму кадешто има. (од мониторите ниш не се гледа хехе)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Супер им се компјутерите.
Уште да имаа некоја добра примена, а не само да фаќаат прашина и на крај година да ги тераат да платат за направената штета:nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom