Колку сте високи колку сте тешки? Проблеми, ситуации?

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Јас сум 189цм и тежам 80 кила.. До пред 2-3 месеци затерав до 87кг ама реков доста е треба да се симне иначе сум средношколец кошаркар, и мислам дека сега сум на едно 4-5 кила од перфектна тежина со многу низок процент на сало а доста добар процент на мускул :)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Хаха, иста е приказната и кај мене.. 1.98 см - средношколец
Новите двокатни минибуси ми се ноќна мора, сите со глава се лупаат горе јас со грб.
--- надополнето: 6 мај 2012 во 19:04 ---
1.98 см со 60 кг - неухранет.
Неам здравствени проблеми, иам комплекс, јадам као свиња, не иде неможеш против гени(наследени од таткоми).. таков ми е метаболизмот и крај! За неверување е. Сите едно исто ми тупат "Јадеш ли нешто?" "Јади повеќе!" "Со што те хранат дома?".

Имам идено по спортски кампови и нели у хотел престој - групно јадење у ресторан и се имам уверено дека јадам 5 пати повеќе од многу деца со нормална а и голема килажа.
Ти може да најдеш стварно обилно ама пак верувај дека не јадеш доволно и не внесуваш доволно калории. Мора да си направиш шема на внес на дневни калории според твоите пропорции и плус да вежбаш со тежини. Со добра програма и само континуитет се е можно, точно е дека генетски не може многу да се промени, тоа со текот на времето како старее организмот така се успорува и се здебелува телото ама повеќе на сало, сега на млади години можеш со добра програма и плус некој добар гејнер-протеин со добро вежбање да дојдеш до идеала и повеќе да развиш тело и да накачиш на мускулна маса а не на сало.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Дали теретаната може да ми го попречи растот? дека слушам нешто можеле рбетните пршлени да се набиат и да престанеш да растеш
--- надополнето: 14 јули 2012 во 22:15 ---
 
O

Orion.

Гостин
Дали теретаната може да ми го попречи растот? дека слушам нешто можеле рбетните пршлени да се набиат и да престанеш да растеш
--- надополнето: 14 јули 2012 во 22:15 ---
Мене ми кажаа дека ако зимам протеини ќе останам стерилен:eek:
Секако дека не...

188 95кг да не бидам ОТ
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
18
Поени од реакции
1
188cm со 100/103кг треба бааѓи да ослабнам кажите некоја не толку строга диета/исхрана
 
В

влијателен

Гостин
Дали теретаната може да ми го попречи растот? дека слушам нешто можеле рбетните пршлени да се набиат и да престанеш да растеш
Да, ако неправилно вежбаш. Голема тежина и стрес може да предизвикаат предвремено затворање на осификационите центри во коските.
Затоа не форсирај тежина, и вежби кои опфаќаат повеќе зглобови истовремено.
 
O

Orion.

Гостин
Да, ако неправилно вежбаш. Голема тежина и стрес може да предизвикаат предвремено затворање на осификационите центри во коските.
Затоа не форсирај тежина, и вежби кои опфаќаат повеќе зглобови истовремено.
Ова кога ќе го прочита, ќе сфати дека навистина може да си го попречи растот што не е точно. Од нормално вежбање во теретана не може да се попречи растот.
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.652
Поени од реакции
9.865
186/7 на 74 кила. Последнава година дена качив малце килажа, иначе 3-4 години не можев да мрднам од 67 кила. :) Ма да тие 7 кила што ги качив се у стомак ми отидоа.
А што убаи стомачни имав :icon_mrgr: :P
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Дали теретаната може да ми го попречи растот? дека слушам нешто можеле рбетните пршлени да се набиат и да престанеш да растеш
--- надополнето: 14 јули 2012 во 22:15 ---
Немој да веруваш на такви бесмислици како може да се набиат рбетните пршлени :facepalm:така и јас поверував кога бев 1 -ва година и прекинав со вежбањето но потоа пак почнав и доволно сум израстнат...... не се секирај ;)
 
В

влијателен

Гостин
Ова кога ќе го прочита, ќе сфати дека навистина може да си го попречи растот што не е точно. Од нормално вежбање во теретана не може да се попречи растот.
Е па му кажав, големо оптоварување и форсирање може да предизвика предвремено затворање на осификационите центри.
Вие што вежбате кажете му како правилно да вежба за да не ги затвори осификационите центри.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Вежбањето особено тежинското вежбање ослободува повеќе хормон за раст и IGF-1 незнам зашто би попречило раст,кога хормонот за раст колку повеќе го имаш толку си повисок.
 
В

влијателен

Гостин
Вежбањето особено тежинското вежбање ослободува повеќе хормон за раст и IGF-1 незнам зашто би попречило раст,кога хормонот за раст колку повеќе го имаш толку си повисок.
Исто тежинското вежбање врши зголемен отпор на коската, и таа за да се зацврсти ги затвора осификационите центри и не дозволува издолжување што е фактор за растење во висина.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Незнам сега на кој да верувам, еден кажува не е добро друг вика нема врска... па незнам дали да ризикувам да ја оставам теретаната :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom