Колку сте високи колку сте тешки? Проблеми, ситуации?

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
висока 1,78 а тешка 59-60кг.
 
Член од
27 август 2009
Мислења
1.540
Поени од реакции
1.671
Хахаха и јас ги имам истите маки. Висок 188 и никаде не ме собира. Кога одам на пазар (особено кога врне) морам да се наведнувам за да можам да поминам и да внимавам некоја жица да ми го сече гркланот.
Во автобус на седиште повеќе од 3 саата на можам да седам пошто не може ни да се завртиш ни ништо. Колениците ти се во уста. Во авион па уште поужасно е ако не седиш на седиште на aisle.

На мраз во зима на снег, шансите висок човек да се лизне се далеку поголеми отколку на низок човек. Па и да падне, нискиот човек веднаш ке ја допре земјата. Високиот од друга страна може сериозно да се повреди при падот.

Некогаш и ми е непријатно кога луѓето ме гледаат нагоре.
Во просек, МКД а нација со 175м висина.
А и верувам дека пониските луѓе се попаметни и подоцна умираат за разлика од високите.
Уфффф колку е ова точно. Дечко ми кој патем е 198 не ја виде жицата и уште му се познава црвена линија кај устата.

Иначе да не бидам офтопик а и можеби имам пишано на темава, висока сум 178см. тешка 60 килограми. Проблеми немам само сакав некаде над 180 да сум.:)
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
179
Поени од реакции
49
174cm со 54килограми. Слабичка сум,ама не ми пречи. Метаболизмот ми е таков, не акумулира непотребни материи :)
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Висок 1.90, тежок 80 кила, 17 години .. За неколку години ќе бидам ко Ибрахимович осеќам јас, над 2-метра со 100 кила (впрочем за над 2 метра, нормално е да имаш околу 100 кила) :D
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
182 cm и со 76 kg и потполно сум задоволен и со висина и тежина.

Ова за растење до 25-26 години не знам, некако ми изгледа нереално, јас на пример од 18 години не пораснав ни еден сантиметар повеќе, а и имам читано дека после 17 - 18 години брзината на растење се намалува значително односно брзо доаѓа до нула.

Мислам дека максималната потенцијална висина која може да се достигне е одредена со гените, а дали ќе дојдете до оваа можна висина зависи од средината, пред се од исхраната. Не верувам дека било кои вежби или спорт помагаат тука многу, дури некои напорни спортови како гимнастиката може и да одмогнат оти ви ги трошат калориите потребни за растење.
 
Член од
27 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
42
Мислам дека максималната потенцијална висина која може да се достигне е одредена со гените, а дали ќе дојдете до оваа можна висина зависи од средината, пред се од исхраната. Не верувам дека било кои вежби или спорт помагаат тука многу, дури некои напорни спортови како гимнастиката може и да одмогнат оти ви ги трошат калориите потребни за растење.
ммм не би се согласил дека висината е одредена од гените тие нормално имаат удел ви висината но не се најпресуден фактор за тоа исхраната и начинот на живот влијаат истотата ЖИВ ДОКАЗ ЈАС
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
ммм не би се согласил дека висината е одредена од гените тие нормално имаат удел ви висината но не се најпресуден фактор за тоа исхраната и начинот на живот влијаат истотата ЖИВ ДОКАЗ ЈАС
Па дечко тоа што си израснал од кај знаеш дека е резултат на твојот начин на живот?
Можда така ти било пишано во генетскиот код да пораснеш толку и толку на тие години. Знам луѓе кои дома седеле, не се занимавале со никаков спорт, ниту пак имале некаква “специјална“ диета па одеднаш израснале.

А за тоа дека гените не играат улога не зборувај ми, ако на висината не влијаат тогаш на што влијаат?
 
K

kalimer0

Гостин
^Не си лош но може да се намали некое кило :D
180 - 58 мора да јадам повеќе :LOL:
 
Член од
27 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
42
Па дечко тоа што си израснал од кај знаеш дека е резултат на твојот начин на живот?
Можда така ти било пишано во генетскиот код да пораснеш толку и толку на тие години. Знам луѓе кои дома седеле, не се занимавале со никаков спорт, ниту пак имале некаква “специјална“ диета па одеднаш израснале.

А за тоа дека гените не играат улога не зборувај ми, ако на висината не влијаат тогаш на што влијаат?
ne znaci nerekof deka ne vlijaat nego deka ne se presuden faktor kaj mene vo familija nema nekoj poveke od 175 cm a jas sum 184 i 99.9 procenti sum sig deka e od nacinot na zivot i ishranata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom