Колку сончање е здраво без последици?

Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Сончањето е здраво, само сега викаат дека има опасност од рак на кожа изгореници и то. Да ќе ставиш крема за сончање, но како да знам кога е доста?
Или самото тело ми кажува кога е доста?

Која е скалата за УВ индекс? Кој индекс е веќе опасен?
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Сончањето единствено е здраво за коските затоа што поттикнува и го зголемува нивото на Д витамин.
Инаку изложеноста на сонце за кожа не се препорачува ја старее кожата и постои висок ризик за поттикнување меланом. А Изгорениците кај лица со посветол тен настануваат.

Углавном треба да се избегнува или доколку не може или пак си на плажа обавезно крема за сончање.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.345
Поени од реакции
4.973
Сончањето е здраво за општествениот и социјалниот кредибилитет.
Да си се сончаш, ѓуптин да се напрајш. Рајата коа ќе се вратиш од одмор ќе те мерка и ќе зрчи
Сончање по ензероно в Охрид и на тераса или по нивјено сено збирајќи дава радничка боја, и ќе бидиш ко тоа мајсториштана прегорени , али на море ако одиш греота е да се вратиш ко што си дошол... Строго печење од 12 до 17h. мора да се оправда тоа инвестицијата.
 
B

Beginner

Гостин
Сончањето е здраво за општествениот и социјалниот кредибилитет.
Да си се сончаш, ѓуптин да се напрајш. Рајата коа ќе се вратиш од одмор ќе те мерка и ќе зрчи
Сончање по ензероно в Охрид и на тераса или по нивјено сено збирајќи дава радничка боја, и ќе бидиш ко тоа мајсториштана прегорени , али на море ако одиш греота е да се вратиш ко што си дошол... Строго печење од 12 до 17h. мора да се оправда тоа инвестицијата.
По македонско амин. Јас сум во Грција овие 6-7 дена и си одам 9-12 и 5-8 одмор не е да умираш од 12-4 за да добиеш боја. Ама битно ке се знае дека си бил за Грција...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Џабе креми, како што кажаа и над мене, се сонча до 11-12 и после 5, од 12 до 4, па ај и 5, кој се сонча треба да му се укине здравственото осигурување. Само Балканци го прават ова на плажа.

Поготово какво внимание треба да обрнуваат тие со посветол тен, еве јас припаѓам на таа багра, од фактор 50 ништо послабо, мачкање секој саат и пазење на бемките ако ги имате.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.056
Посветол тен имам,се мачкам со фактор 50 и на жешкото да излезам 5-10 мин макар и блуза да имам облечено ми се појавува алергија.За мене сончањето е од 5ипол-6 па натаму.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Моето искуство е дека најрамномерно исончан сум под сенка блиску до вода.Немам проблем да се печам на сонце за боја да фатам, но не ја гледам целта да ми гори телото од температура вечерта (е.ати одморот таков).
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сончањето е здраво ама како е умерно, а тоа е сончање до 11 сабајле и после 16 часот.

Јас цело лето да сум на плажа пак се враќам со истата боја, не потемнувам само поцрвенувам и повеќе сум со маица. Одам на одмор и како да одам на зимување.

Сите ставаат заштитна крема, ама повеќето гледам погрешно го прават тоа. Ја ставаат веднаш штом ќе дојдат на плажата, а до таму заштита? Најдобро е пола саат пред да излезат на сонцето и после премачкување на секои два саати, а не еднаш во денот и толку. Влегуваш во водата, облекуваш маица, а заштитата не трае цел ден.

Иначе полоши од тие што се сончаат од 11-16 часот се оние што не водат грижа по сончањето. Кога ќе видам некои кои лесно потемнуваат уште првиот ден, ама џабе кога после сончање од негрижа имаат сува кожа и се нерамномерно исончани. Подобро неисончан цело лето, отколку шугав. :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Џабе креми, како што кажаа и над мене, се сонча до 11-12 и после 5, од 12 до 4, па ај и 5, кој се сонча треба да му се укине здравственото осигурување. Само Балканци го прават ова на плажа.

Поготово какво внимание треба да обрнуваат тие со посветол тен, еве јас припаѓам на таа багра, од фактор 50 ништо послабо, мачкање секој саат и пазење на бемките ако ги имате.
Jaс имам бемки доста и приметувам кога ќе се исончам поцрнам кај некој бемки од страната е бело неисончано. Се пазам ставам креми се тоа но како и повеќето си сакам да се сончам.

Најакото од се е кога ќе се доста загрееш од сонце, исончаш и туширањето со млака вода исто како да си уклучил на доста потопла вода,. Се мислам дека испарава топлото од телото :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Џабе креми, како што кажаа и над мене, се сонча до 11-12 и после 5, од 12 до 4, па ај и 5, кој се сонча треба да му се укине здравственото осигурување. Само Балканци го прават ова на плажа.

Поготово какво внимание треба да обрнуваат тие со посветол тен, еве јас припаѓам на таа багра, од фактор 50 ништо послабо, мачкање секој саат и пазење на бемките ако ги имате.
И кремите не се сите исти, фактор 50 само од бекутан ако сакаш да не изгориш.
Овие некои рандом фирми што ги продаваат по маркетите, чисто се сомневам дека се навистина со тој состав и со фактор 50.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
За мене е успех да се вратам со иста боја од одмор, т.е да не изгорам. Сосема доволно ми е, и онака мразам сончање.
Ова за сончање цел ден ко некој грешен ѓавол ми е скроз идиотска работа. Ај кожата, ами цел ден бе на сонце да стоиш, тоа пекол е, глава не ве стега, притисок нешто? А општо балканциве, македонците се ко неизживеани и за оваа работа, да се искористи скроз одморот, иначе пропалитет.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Jaс имам бемки доста и приметувам кога ќе се исончам поцрнам кај некој бемки од страната е бело неисончано. Се пазам ставам креми се тоа но како и повеќето си сакам да се сончам.

Најакото од се е кога ќе се доста загрееш од сонце, исончаш и туширањето со млака вода исто како да си уклучил на доста потопла вода,. Се мислам дека испарава топлото од телото :D
На некои изразени бемки се става фластер, не е препорачливо да се изложуваат на сонце. Имав една таква на грбот, ја извадив и сега наредниве година дена секое излагање на сонце, со фластер ќе бидам на местото додека не зарасне фул.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И кремите не се сите исти, фактор 50 само од бекутан ако сакаш да не изгориш.
Овие некои рандом фирми што ги продаваат по маркетите, чисто се сомневам дека се навистина со тој состав и со фактор 50.
Па нормално дека не се, имаат различен состав и кај некои нема многу разлика од 30 и 50, ама пак не се осмелувам да земам 30
Освен фактор на заштита си гледате и состав. Добра е оваа.

gamsunw_kpcr20_03__13.jpg
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па нормално дека не се, имаат различен состав и кај некои нема многу разлика од 30 и 50, ама пак не се осмелувам да земам 30
Освен фактор на заштита си гледате и состав. Добра е оваа.

Прегледај го приврзокот 193897
И од Докторс мене ми врши работа, има едно со каротен ама му го заборавив името, пред 10 години го користев ама одеднаш почна да ми развива алергија, може ми се јави осетливост на каротенот.

Инаку какво 30 не зезај, тоа е само за до по леб идење :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom