Колку вистина има во астрологијата/хороскопот?

Член од
18 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
4
Одма :) Јас верувам во слободен избор ! Толку едноставно
категорииве...
Едните реалисти-не веруваат во господ и судбина,веруваат во акција-реакција,nature and stuff
И другите-Луѓе кои веруваат во судбина(господ, секташи, хороскопи каква била религија) -си измешал баби и жаби али ај нема везе-ти дадов одговор.Верувам во слободен избор пред се.Ако сакам да направам нешто било што,тоа ќе го направам по мој слободен избор, а не оти така сакале планетите и ѕвездите
хахх па кажи си одма атеист дека си да нема заблуди, уствари не ова слободен избор можам да го толкувам како нешто (како мене ми одговара така избирам)според товево мислење повеке си кон атеистичко гледање на светот акција и реакци (незнам со те збунило тоа толку е едноставно) тоа сто се десило е реакција на тоа сто ти си го направил -акција.у вакво гледање на работите "немаш" господ зошто ако имаш ти руши се претходно кажано.

судбинско гледање на работите ако подобро размислиш тука што и да ти се деси мораш да го гледаш како судбината да ти го напраила тоа. На пример:

возиш кола на сред вожња ти откажуваат кочниците правиш судар.

претпоставувам ти на ова би гледал поради тоа што откажале кочниците не си можел да закочиш и судар бил неизбежен.донекаде би се сложил но на крај пак би рекол така сакало да биде :)

но има некои луѓе кои премногу веруваат во судбината кои би гледале вака особено ако е поголем судар и едвај спасиле жива глава .им било пишано да направат судар,господ така сакал, од судбината не се бега,

како и да е дај ми пример ке ти дадам двете сваќања за него со и да биде.

мислам дека сеа малце ти е појасно

иначе едно извинување до шефот за оф топикот мислам дека ја утнавме малце темата али се надевам ке свати за општо разјаснување :)
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
хахх па кажи си одма атеист дека си да нема заблуди, уствари не ова слободен избор можам да го толкувам како нешто (како мене ми одговара така избирам)според товево мислење повеке си кон атеистичко гледање на светот акција и реакци (незнам со те збунило тоа толку е едноставно) тоа сто се десило е реакција на тоа сто ти си го направил -акција.у вакво гледање на работите "немаш" господ зошто ако имаш ти руши се претходно кажано.

судбинско гледање на работите ако подобро размислиш тука што и да ти се деси мораш да го гледаш како судбината да ти го напраила тоа. На пример:

возиш кола на сред вожња ти откажуваат кочниците правиш судар.

претпоставувам ти на ова би гледал поради тоа што откажале кочниците не си можел да закочиш и судар бил неизбежен.донекаде би се сложил но на крај пак би рекол така сакало да биде :)

но има некои луѓе кои премногу веруваат во судбината кои би гледале вака особено ако е поголем судар и едвај спасиле жива глава .им било пишано да направат судар,господ така сакал, од судбината не се бега,

како и да е дај ми пример ке ти дадам двете сваќања за него со и да биде.

мислам дека сеа малце ти е појасно

иначе едно извинување до шефот за оф топикот мислам дека ја утнавме малце темата али се надевам ке свати за општо разјаснување :)
Другарче по шо виде бе дека сум атеист жити се :) по-СЛОБОДЕН ИЗБОР-кажаното?Ако така гледаме "слободен избор" ни дал Господ-нели.Тоа ми беше поентата.
Глеам некако сакаш да дознаеш верник сум или не.Немај гајле верувам во Господ.Само тоа не е поентата во темава,затоа неќам да навлевам.
Значи најпросто ќе ти објаснам да сватиш-
Околу примеров со сообраќајката..
Некој би рекол,кочниците ми откажаа,гумите ми пукнааа-гледано од рационалната страна,а некој би си помислил,така требало да биде,судбина и слично-гледање од судбински аспект Кој како сака нека си ги гледа работите,не судам,туку според мене треба човек да се преиспита и да се врати наназад-зошто не ги сменил гумите кога веќе му биле излижани,зошто не сменил гуртни и сл..Тоа се работите кои се занемаруваат и првото што секој човек би го помислил е-ТАКА требало да биде.Се разбираме? :)
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Има толку вистина колку што има вистина во тоа дека американците отидоа на месечината на времето.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
4
Одма :) Јас верувам во слободен избор ! Толку едноставно
категорииве...
Едните реалисти-не веруваат во господ и судбина,веруваат во акција-реакција,nature and stuff
И другите-Луѓе кои веруваат во судбина(господ, секташи, хороскопи каква била религија) -си измешал баби и жаби али ај нема везе-ти дадов одговор.Верувам во слободен избор пред се.Ако сакам да направам нешто било што,тоа ќе го направам по мој слободен избор, а не оти така сакале планетите и ѕвездите
Башка кажи ми кој ти е овој твој слободен избор коа ке неможеш да пронајдеш доказ ради со и како се десила несреката ке кажеш така сакало да биде, судено ни било .<---ова ти е слободен избор

се согласувам дека ако сакаш ке го направиш по твој слободен избор тоа нешто но откако ке го направиш можни се две толкувања дека било судено да се деси или твоето рационално гледање.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Па не ми е ни поентата да измислам топла вода,само ме чуди-како астрологијата како наука опстоила толку многу години?Ако не се лажам,постара е дури и од моменталниве водечки религии.Толку многу се оди далеку,шо се прават натални карти,што ќе ти кажат до ден што ќе ти се деси,ти ја гледаат судбината демек.Туку мене ме интересира од тие што се по запознаени,да одговорат-како планетите и ѕвездите влијаат врз личноста,зошто има дури и изучување астрологија факултет ако не се лажам
Астрологијата не е наука. Тоа е псеудо-наука - како креационизмот и хомеопатијата, на пример.
--- надополнето: 23 февруари 2012 во 00:42 ---
претпоставувам ти на ова би гледал поради тоа што откажале кочниците не си можел да закочиш и судар бил неизбежен.донекаде би се сложил но на крај пак би рекол така сакало да биде :)
Кое „тоа“ сакало да биде?
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
4
Другарче по шо виде бе дека сум атеист жити се :) по-СЛОБОДЕН ИЗБОР-кажаното?Ако така гледаме "слободен избор" ни дал Господ-нели.Тоа ми беше поентата.
Глеам некако сакаш да дознаеш верник сум или не.Немај гајле верувам во Господ.Само тоа не е поентата во темава,затоа неќам да навлевам.
Значи најпросто ќе ти објаснам да сватиш-
Околу примеров со сообраќајката..
Некој би рекол,кочниците ми откажаа,гумите ми пукнааа-гледано од рационалната страна,а некој би си помислил,така требало да биде,судбина и слично-гледање од судбински аспект Кој како сака нека си ги гледа работите,не судам,туку според мене треба човек да се преиспита и да се врати наназад-зошто не ги сменил гумите кога веќе му биле излижани,зошто не сменил гуртни и сл..Тоа се работите кои се занемаруваат и првото што секој човек би го помислил е-ТАКА требало да биде.Се разбираме? :)
можеби сум згрешил коа кажав "атеист" но подоле гледам сум се поправил "атеистичко гледање на дешавките кои ти се случуваат".Иначе не ме интересира што си и во што веруваш очигледно е дека ја немаш прочитано библијата. може нешто од родителите што си научил но тоа не ме занима мене.

Цитирам
""Кој како сака нека си ги гледа работите,не судам,туку според мене треба човек да се преиспита и да се врати наназад-зошто не ги сменил гумите кога веќе му биле излижани,зошто не сменил гуртни и сл..Тоа се работите кои се занемаруваат и првото што секој човек би го помислил е-ТАКА требало да биде""

тоа и сакав да ти го кажам ова ти е она акција реакција со ти казував погоре. Затоа што не си ги сменил гумите кога ти биле излизани, поради што не си ја напраил таа акција кога си можел несреката е реакцијата.

А што ако додека возиш ти искочи крава и ја опнеш и се претубаш што ке кажеш тогаш? Поради тоа што одеднаш и незабележувајки ти искочила кравата и ти си ја мавнал итн итн ова би било рационалнот.Судбинското едноставно било судено да се деси во оваа случка мене поприфатливо ми е судбинското.


Или поради тоа што не си користел кондом ти било поубаво без него си свршил несакајки малата останала труда.Рационална страна би била поради тоа што не го ставив кондомот бидејки така ми беше по јакичко и со тоа што свршил пред време сперматозоидите навлегле итн итн. :)

Судбинско гледање судено било да не го ставам кондомот требало да остане трудна поради сто така и било пишано.

и мислам ептен забегавме подобро би било да се префрлиме во религија некаде :)
--- надополнето: 23 февруари 2012 во 01:17 ---
Астрологијата не е наука. Тоа е псеудо-наука - како креационизмот и хомеопатијата, на пример.
--- надополнето: 23 февруари 2012 во 00:42 ---

Кое „тоа“ сакало да биде?
што не ти е јасно убаво си е напишано
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Астрологијата не е наука. Тоа е псеудо-наука - како креационизмот и хомеопатијата, на пример.
Точно,ок,само сакав да го потенцирам влијанието на астрологијата..
можеби сум згрешил коа кажав "атеист" но подоле гледам сум се поправил "атеистичко гледање на дешавките кои ти се случуваат".Иначе не ме интересира што си и во што веруваш очигледно е дека ја немаш прочитано библијата. може нешто од родителите што си научил но тоа не ме занима мене.

Цитирам
""Кој како сака нека си ги гледа работите,не судам,туку според мене треба човек да се преиспита и да се врати наназад-зошто не ги сменил гумите кога веќе му биле излижани,зошто не сменил гуртни и сл..Тоа се работите кои се занемаруваат и првото што секој човек би го помислил е-ТАКА требало да биде""

тоа и сакав да ти го кажам ова ти е она акција реакција со ти казував погоре. Затоа што не си ги сменил гумите кога ти биле излизани, поради што не си ја напраил таа акција кога си можел несреката е реакцијата.

А што ако додека возиш ти искочи крава и ја опнеш и се претубаш што ке кажеш тогаш? Поради тоа што одеднаш и незабележувајки ти искочила кравата и ти си ја мавнал итн итн ова би било рационалнот.Судбинското едноставно било судено да се деси во оваа случка мене поприфатливо ми е судбинското.


Или поради тоа што не си користел кондом ти било поубаво без него си свршил несакајки малата останала труда.Рационална страна би била поради тоа што не го ставив кондомот бидејки така ми беше по јакичко и со тоа што свршил пред време сперматозоидите навлегле итн итн. :)

Судбинско гледање судено било да не го ставам кондомот требало да остане трудна поради сто така и било пишано.

и мислам ептен забегавме подобро би било да се префрлиме во религија некаде :)
--- надополнето: 23 февруари 2012 во 01:17 ---


што не ти е јасно убаво си е напишано
Јас НЕ ГО НЕГИРАМ "судбинското" (тоа ти што го зборуваш) во примериве или во можните дешавки.Цело време ЦЕЛАМ на тоа дека-луѓето генерално си гледаат шорткат.
Иначе имам и читано книга на познат психијатар,каде некое време работел како доктор во итна-гледал нонстоп сообраќајќи..Имаше спомнато неколку примери дека некои коли биле толку многу лом,а како за чудо самиот метал ма возачкото седиште "бил извиткан" толку,колку да го заштити тоа лице.Имаше и други случки шо не можеше да си ги објасни-како доктор и психијатар..
И јас знам паранормални дешавки шо им се имаат случено на блиски луѓе шо нема логика да ме лажат..да не навлеваме,значи верувам во мешање на "божји прсти"
Само темава е за ѕвездите ко ѕвезди :eek: како тие влијаат на нас.По можност некој астролог да ми одговори..ако има таков (y)
 
O

onlya

Гостин
Не можам да ги читам сите мислења премногу се, а и ми се смачи веќе затоа ако некој повторам нека не се лути. :)
Јас во хороскопот верувам од една проста причина која ја напишав и во другата тема. Карактеристиките на мојот хороскопски знак се од точка до точка исти со моите карактеристики како прво, а како второ многу пати ми се има случувано во дневен хороскоп да прочитам многу работи што после краток период се остваруваат. Како на пример дека ќе имам проблеми со крвта, одам на доктор да ја испитам и испаѓа дека имам анемија или дека ќе имам проблеми со дишните патишта после неколку дена добивам бронхитис, или дека деновите ќе имам проблеми со зглобовите, дланките и колената после неколку дена и зглобовите и дланките и колената ме болат или пак ќе имам успех на работно ниво и после неколку дена ќе положувам предмет. Кога не би се случувале овие работи или би се случувале но ректо нормално дека не би верувала но вака имам причина за да верувам. :)
 
Член од
2 мај 2012
Мислења
216
Поени од реакции
264
Има толку вистина колку што има вистина во тоа дека американците отидоа на месечината на времето.
Сакаш да кажеш дека во тој случај целосно има вистина во хороскоп/астрологија? Зошо Американците отидоа на месечината. И тоа не еднаш него 6 пати. За теории на заговор побарај си во делот Мистерии сигруно ќе најдеш. Не мора тука да труеш со такви глупости.
А за астрологија што да се збори, додека има наивен народ, ќе има и астролози. Посебено ми се смешни тие кои читаат неделен или месечен хороскоп. :pos:Не знаат кутрите дека по веснициве и медиумите воопшто само им прават копи пејст на хороскопи од странски весници од различни дати. Овчички. :)

Не е наука, никогаш не била ништо друго освен шарлатанство. Ај да не мелам тука цели реферати: http://skepdic.com/astrology.html Тука е се што сакам да кажам.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Сакаш да кажеш дека во тој случај целосно има вистина во хороскоп/астрологија? Зошо Американците отидоа на месечината. И тоа не еднаш него 6 пати. За теории на заговор побарај си во делот Мистерии сигруно ќе најдеш. Не мора тука да труеш со такви глупости.
А за астрологија што да се збори, додека има наивен народ, ќе има и астролози. Посебено ми се смешни тие кои читаат неделен или месечен хороскоп. :pos:Не знаат кутрите дека по веснициве и медиумите воопшто само им прават копи пејст на хороскопи од странски весници од различни дати. Овчички. :)

Не е наука, никогаш не била ништо друго освен шарлатанство. Ај да не мелам тука цели реферати: http://skepdic.com/astrology.html Тука е се што сакам да кажам.
Ако прочиташе поубаво ке ги видеше зборовите "на времето". Не, сакам да кажам дека целосно е невистина затоа што Аполо 11 не отиде на месечината.
А за труењето ти почна, јас само споредив една невистина со друга.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Имам забележано,скоро секоја жена обично-кога отвара профил на некој на фејбук-гледа кога е роден,или што е во хороскоп.И повеќето луѓе,не само жените.Или со други зборови,да го стави горе доле во категорија,тоа е одлика скоро на секој човек.Кога имаш однапред информации за некого,демек"посигурно да се чувствуваш",да знаеш со шо си имаш работа :tapp:
Ако е Овен е лош,остар ако е Вага е фин,џенталмен и слично.Дали сте се запрашале,колку има вистина во хороскопот/астрологијата?

Секој човек кога е изнервиран,знае да се налути,да се издере и слично.Секој кога е среќен-тоа го покажува на ваков или таков начин.Според мене,како битен,ако не и најбитен елемент е социолошкиот елемент.Кој,како е растен.Пример,ако некој како дете е тепан од татко пијаница,шо и да е во хороскоп,сигурно кога ќе порасне ќе избие неговиот бес на ваков или на таков начин.Ако е па и превише лигавен,ќе биде некое педерастично феминизирано типче и.т.н.

Еве,пример за мојот знак.Читам –анти хороскоп,лошите страни на хороскопскиве знаци. Овен- злобни гадови, секогаш мораат да бидат шефови и главни во сè. Сето тоа е најверојатно резултат на малиот пенис, или минијатурните гради. Болни посесивци кои на партнерот би му ја одземале целата слобода, а себе би си дозволиле харем љубовници. Секогаш целат кон неосвоиви тврдини и не познаваат пораз сè додека комплетно психички не бидат уништени. Многу се несредени во мозокот, скокаат за сè и сешто и се што ќе замислат мора да биде така, не тактизираат, а ги нервира чекање.
Од овоа,само ми погодија-ги нервира чекање :vozbud: Па јас не знам човек,шо сака да чека.
Од 7 милијарди луѓе,583 000 000 се овен во хороскоп по проста пресметка. И значи според овој текст,сите луѓе на планетава земја што се во хороскоп овен треба да се пронајдат тука?И некој ќе одговори,ама зависи што е во подзнак и во месечина :icon_lol:
Многу интересна работа.Дали се запрашал некој,како тоа влијае некоја планета,звезда или соѕвездие на луѓето?Како магнет,гравитацијата ?Која заблуда..
Еве пример од годишен хороскоп шо читав за Овен..како тоа – “Особено е важен периодот од 8 февруари до 6 март, кога Венера ќе престојува во вашето соѕвездие и ќе има најдобро влијание на вашата љубовна среќа”. КАКО тоа -Венера,како една обична вжештена планета составена од лава/магма,ќе ми решава работи со љубовта-I mean,come on.А што правиме ако некој е тотален лузер,и не испаѓа од дома-како Венера ќе го реши тоа ?
ќе му прати комшика на кафе да се заљубат :pos:

Венера,зрачи ли со љубов?Марс со воиственост/ароганција?Ако си под Јупитер,сречко си бил?Итн..Сакам објаснување на ФИЗИЧКИОТ дел од тоа,како планетите/ѕвездите дејствуваат врз луѓето.
По прифатливо ми е да верувам во тоа дека-во Април и Мај се раѓаат по “активни” деца,а во ладните месеци како Декември/Јануари по мирни и по “пасивни” деца.Значи ова е од гледна точка на годишните времиња на Земјата.
Како тоа,никој не сака да си го објасни хороскопот/астрологијата а скоро секој верува? :sneaky:



Посебно ми се интересни,тие шо толкуваат : на 12.8.2012 Нептун ќе влезе во твојот знак и тоа значело дека ќе се издигнете повеќе на духовно ниво
Или,Јупитер и Уран ќе бидат у линија со Марс,така да пазете се,може да ви се десат бедови !
Овде од каде да почнам?
Толку навреди тука излупа да не е ни чудно што на темава пишуваат само тие што се согласуваат со тебе. Работите си ги поставил типично овновски (да не речам брутално неинтелигентни непромислени и контроверзни) така да секој што ќе пише дека верува во астрологија не само што е испљукан во овој воведен пост туку ќе биде изрендан понатака...па уште и среден прст на крај има.
Ете ви драги кајганџии типичен пример на овен од понизок вид, тоест исфрустриран.
Секогаш бара закачака, спречка, агресија, начин да се расправа со некого и по секоја цена без разлика дали аргументите не се или се на негова страна тој да докаже дека е во право. Затоа што овенот е убеден дека е најпаметен и дека знае најдобро, итн итн.
И како типичен овен уште еднаш да нагласам темава е отворена во стилот: реал мадрид против барселона кој е подобар? и после во текстот наместо да искажеш по некој аргумент за двата тима ти кажуваш дека и реал се добри ама се сељаци и ради тоа не се тим али затоа барселона се највечи мадефакери у свет :)

пиес: не мислев ништо лошо него само укажувам како изгледа кога ко чита некој друг што љуби астрологија.
Астрологија (нагласувам астрологија, не хороскоп - читајте убаво)

пиес: не веруујте и у водата тоест океанот ако сакате, но ко ќе се најдете у средина на океан како се давите затоа што тој постои...мање више вашата верба :)
 
M

MrzaRules

Гостин
Јас ни читам ни верувам во хороскоп и такви чуда. Што ќе ми се случи ќе ми се случи ако треба.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Овде од каде да почнам?
Толку навреди тука излупа да не е ни чудно што на темава пишуваат само тие што се согласуваат со тебе. Работите си ги поставил типично овновски (да не речам брутално неинтелигентни непромислени и контроверзни) така да секој што ќе пише дека верува во астрологија не само што е испљукан во овој воведен пост туку ќе биде изрендан понатака...па уште и среден прст на крај има.
Ете ви драги кајганџии типичен пример на овен од понизок вид, тоест исфрустриран.
Секогаш бара закачака, спречка, агресија, начин да се расправа со некого и по секоја цена без разлика дали аргументите не се или се на негова страна тој да докаже дека е во право. Затоа што овенот е убеден дека е најпаметен и дека знае најдобро, итн итн.
И како типичен овен уште еднаш да нагласам темава е отворена во стилот: реал мадрид против барселона кој е подобар? и после во текстот наместо да искажеш по некој аргумент за двата тима ти кажуваш дека и реал се добри ама се сељаци и ради тоа не се тим али затоа барселона се највечи мадефакери у свет :)

пиес: не мислев ништо лошо него само укажувам како изгледа кога ко чита некој друг што љуби астрологија.
Астрологија (нагласувам астрологија, не хороскоп - читајте убаво)

пиес: не веруујте и у водата тоест океанот ако сакате, но ко ќе се најдете у средина на океан како се давите затоа што тој постои...мање више вашата верба :)
:pos:
понизок вид/исфрустриран..фала,ај па на твоја глава
другар,јас само кажувам мој став,не наметнувам.Зошто со тие хороскопи бааги се имам бафтано,и мислам дека имам бар некое право да кажам мое мислење нели.Значи не сум станал од сабајле,и да ми текне,абе чекај да отворам тема за анти нешто-хороскоп во случајов-туку бааги ја имам студирано таа тема,и затоа сум сватил дека тоа се во главно глупости.Си се запрашал ли ЗОШТО скоро 90 % од луѓето кога ќе прочитаат хороскоп,викаат"леле се ми погоди".Зошто,секој се нашол во таа ситуација или како и да се каже.Секој бил во таа емоционална состојба или сл.Еве ќе најдам некој пример-
еве од овде извадок (ако го сметате за неверодостоен,дајте друг)
Здравје и совет: Поради долгото задржување на Марс во Девица (до 4 јули) можно е повремено да чувствувате акутни проблеми поврзани со варењето. Бидејќи истата планета е добро поставена, сето тоа ќе ве наведе повеќе да се позанимавате со своите животни навики и стил на исхрана-Поради долгото задржување на Марс во Девица (до 4 јули) можно е повремено да чувствувате акутни проблеми поврзани со варењето ??? Кога ќе ми објасни некој како тоа-задржувањето на Марс во Девица до 4ти јули можно е да ми направи проблеми со варењето?:pos: Стварно овоа смешно е веќе.Кога некој ќе ми објасни КАКО планетите и ѕвездите делуваат врз луѓето (нели по хороскопот),тогаш може слободно да правиме муабет.Значи-интересното ми е,што луѓето секогаш сакаат да си најдат некое објаснување за нешто-а наједноставното е хороскопот !И најзабавното воедно (y) Има уште многу за дискусија,само уште чекам одговор,како планетите и ѕвездите делуваат врз луѓето-дотогаш излишни одговори не се потребни
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Јас не читам неделен хороскоп, месечен или што ти знам јас каков веќе:eek:
Го имам прочитано животниот хороскоп и карактерните особини ми се точни. До овој дел од мојот живот се е точно, а за понатаму ќе видиме;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom