Колку брзо пишувате на тастатура?

Член од
20 јануари 2015
Мислења
99
Поени од реакции
91
Здраво кајганџии, сте се запрашале или тестирале некогаш колку брзо пишувате на тастатура?

Просечното пишување е помеѓу 38 и 40 зборови во минута - односно 190-200 карактери во минута. Додека, професиналците пишуваат нешто побрзо од просекот, односно од 65 до 75 зборови во минута. Добра пишувачка брзина споредена генерално со популацијата би била над 40 зборови во минута, но споредено со професионалците е околу 75 зборови во минута.

Па еве ви можност да се тестирате самите себеси во која група спаѓате вие, а исто и така да се позабавувате. Линкот во продолжение каде што можете да се тестирате: http://www.typingtest.com/index.html
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2015
Мислења
99
Поени од реакции
91
Моето просечно пишување на зборови е помеѓу 50 - 65 зборови во минута.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Се гледа дека немаш попаметна работа...
 
Т

Триптико

Гостин
Последно мерено беше околу 62 зборови/мин. Сега би требало да е околу 50 и нешто.
При мерење важен е и јазикот кој се пишува. Лесно е на свој јазик да постигнеш брзина :)
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
31.925
Поени од реакции
80.124
Од стран компјутер :D
capture.jpg
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.592
Поени од реакции
2.535
.[DOUBLEPOST=1422720364][/DOUBLEPOST]Much better.

vgn.png
 

Attachments

Последно уредено:

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
956
Поени од реакции
1.289
Не сум лош 59 зборчиња во минута, ама само од мојава тастатура можам толку. Ако пишувам од друга тастатура ќе сум поспор.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.017
Поени од реакции
575
Од зборчиња до зборчиња има разлика, пишувајте некои долги, па и сплетни а со ау вау бух дада баба јаја и 100ка ќе рокните :)
 
На врв Bottom