Колкава е потрошувачката на гориво на вашиот автомобил?

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Mercedes E270CDI 2004 - 10L градска (во гужва и 12-13-14), 6.5-7Л на отворено со внимателно возење
Mercedes E220CDI 2001 - 7.5L градска, 5Л на отворено со внимателно возење.
Mercedes C180Kompressor 2006 - 14L градска, 8Л на отворено
Mercedes A180CDI 2005 - 6,5L градска, 5,5Л на отворено

Апсолутно минимални потрошувачки без клима во градски услови кои сум ги измерил за тестирање се:
Mercedes A180CDI 2005 - 4.5L градска
Mercedes E270CDI 2004 - 6.7L градска
Прегледај го приврзокот 135413

Прегледај го приврзокот 135414
А јас на еден меган 1.9 дци имам измерено 3.5/100 километри градска
 
K

kicodarker

Гостин
Ајде да ги видиме и останатите форумџии дали ке се согласат со овој пост.....
Луѓетo се вoдaт пo стереoтипи. Некoј штo вoзел 20 гoдини гoлф 2 дa би идел вo сaлoн дa земa нoвa кoлa,ќе иде вo Volkswagen зaтoa штo сеуште сметa декa гoлф е нaјјaкa кoлa кaкo вo времетo пред 20 гoдини кoгa ренo пежo и слични прaвеa лимени кoнзерви a гoлф пред нив беше супериoрен сo јaкa мaшинa и кaрoсеријa. Е aрнo aмa и децaтa се децa aмa пo 20 гoдини пoрaснувaaт.
Секoј штo ги фaли гoлф се вoди пo стереoтипи и мисли декa сите кинези знaaт кaрaте,нaјјaк телефoн е нoкиa, скoпјaни се педери...

Зaеби,бaдијaлa е дoкaжувaње. Зaрaди тaкви кaкo нив vw не прaви реклaми и имa лoгo "немa штo дa се дoкaжувa" и цени нaпумпaни. Спoреди нoв Пежo 308 , сеaт леoн, ренo мегaн или oпел aстрa сo цените премa гoлф 7 пa јaснo ќе биде кo ден.
Јaс сo пежo 208 ќе извaдaм и пoдoбрa пoтрoшувaчкa стaртнoст кoмoтнa o стaбилнa вoжњa oд vw пoлo нa пример.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Луѓетo се вoдaт пo стереoтипи. Некoј штo вoзел 20 гoдини гoлф 2 дa би идел вo сaлoн дa земa нoвa кoлa,ќе иде вo Volkswagen зaтoa штo сеуште сметa декa гoлф е нaјјaкa кoлa кaкo вo времетo пред 20 гoдини кoгa ренo пежo и слични прaвеa лимени кoнзерви a гoлф пред нив беше супериoрен сo јaкa мaшинa и кaрoсеријa. Е aрнo aмa и децaтa се децa aмa пo 20 гoдини пoрaснувaaт.
Секoј штo ги фaли гoлф се вoди пo стереoтипи и мисли декa сите кинези знaaт кaрaте,нaјјaк телефoн е нoкиa, скoпјaни се педери...

Зaеби,бaдијaлa е дoкaжувaње. Зaрaди тaкви кaкo нив vw не прaви реклaми и имa лoгo "немa штo дa се дoкaжувa" и цени нaпумпaни. Спoреди нoв Пежo 308 , сеaт леoн, ренo мегaн или oпел aстрa сo цените премa гoлф 7 пa јaснo ќе биде кo ден.
Јaс сo пежo 208 ќе извaдaм и пoдoбрa пoтрoшувaчкa стaртнoст кoмoтнa o стaбилнa вoжњa oд vw пoлo нa пример.
Тие се тие моабети кои се прават кога се зборува за коли како и секогаш ќе слушнеш: абе братче гољф си е гољф заеби ти други марки, германско е германско возило.

умре времето кога беше така, најчесто тоа беше со голф 1 и 2ката. Подоцна тоа се урна кога влегоа и други марки во игра.

Како за пример ке го земам 98/99 година точно незнам која беше ама една од нив е. На тестирање беа ставени Рено лагуна, голф 4ка, Alfa romeo 156 2.4 jtd, passat, Значи цела емисија ја гледав и кажува кој има најдобар дизел мотор плус каросериски и како се однесува колата на патот.

Од сите тие погоре наброени прво место зема Алфа ромео, потоа, Рено лагуна и пасат па голф 4ка.

Така да тоа е само еден пример од многуте каде што се докажува дека умре времето кога се возеше само голф.

Ама на народ кој е научен само на голф и кој мисли дека нема ништо подобро од тоа ќе плаќа многу повеќе а ќе вози кола која не вреди за тие пари. Само плаќаат за името а не добиваат ништо повеќе.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
650
VW Passat 2.5l 2014 средна потрошувачка 10-12 l/100km :)
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
BMW 325i 214ks aвтoмaтик
Грaд - 15л плин 13л бензин 98цa oд лукoил
Oтвoренo - 9л плин ,7-8л бензин
Летни услoви сo 2-3литрa пoдoле грaдскa.
Нaчин нa вoзење не бaш дoмaкински. Инaку пoд 13 плин без стискaње.
Меренo пoлнo прaзнo пoлнo и сo aпликaцијa fuelmeter , дaвa мн прецизни резултaти.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
650
Тоа 2014 е годината кога ја мереше потрошувачката, или...?
2014 е година на производство. Мислам дека беше во последните со 2.5 литарски мотор, после тоа ставаа све 1.8Т. Али троши градска ко будала.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
2014 е година на производство. Мислам дека беше во последните со 2.5 литарски мотор, после тоа ставаа све 1.8Т. Али троши градска ко будала.
Последниот 2.5 Пасат (дизел) е произведен 2005-та; единствен поголем мотор од 2 литра после тоа е 3.6 со 300 кс ми се чини.[DOUBLEPOST=1451822719][/DOUBLEPOST]
Toa u galoni da ne si merel. Nema teorije da e tolku. Na otvoreno so voznja 120kmh trosat 5-5.5l so znaci gradska minimu 7 na 100. Provereno najmalku 20 pati.
Мислам дека тоа Фринџ се обидува да биде ироничен.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
650
Последниот 2.5 Пасат (дизел) е произведен 2005-та; единствен поголем мотор од 2 литра после тоа е 3.6 со 300 кс ми се чини.
2.5 литарски, 5 цилиндри бензински мотор, затоа и потрошувачката е голема. Престанаа со производство на тој мотор во 2014, почнаа да ставаат 1.8 литарски 4 цилиндри турбо бензиски мотори на истата верзија на коли. Инаку колата што ја имам е 2014 година произведена во Тенеси УСД.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
2.5 литарски, 5 цилиндри бензински мотор, затоа и потрошувачката е голема. Престанаа со производство на тој мотор во 2014, почнаа да ставаат 1.8 литарски 4 цилиндри турбо бензиски мотори на истата верзија на коли. Инаку колата што ја имам е 2014 година произведена во Тенеси УСД.
Не ми текна дека има и Американци на форумов.
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
4
Поени од реакции
0
Тие се тие моабети кои се прават кога се зборува за коли како и секогаш ќе слушнеш: абе братче гољф си е гољф заеби ти други марки, германско е германско возило.

умре времето кога беше така, најчесто тоа беше со голф 1 и 2ката. Подоцна тоа се урна кога влегоа и други марки во игра.

Како за пример ке го земам 98/99 година точно незнам која беше ама една од нив е. На тестирање беа ставени Рено лагуна, голф 4ка, Alfa romeo 156 2.4 jtd, passat, Значи цела емисија ја гледав и кажува кој има најдобар дизел мотор плус каросериски и како се однесува колата на патот.

Од сите тие погоре наброени прво место зема Алфа ромео, потоа, Рено лагуна и пасат па голф 4ка.

Така да тоа е само еден пример од многуте каде што се докажува дека умре времето кога се возеше само голф.

Ама на народ кој е научен само на голф и кој мисли дека нема ништо подобро од тоа ќе плаќа многу повеќе а ќе вози кола која не вреди за тие пари. Само плаќаат за името а не добиваат ништо повеќе.
Ај да направиме споредба од сите модели што ги наброја кој е најдобро покажан после скоро 20 години експлоатација...Според ADAC најдобар е голфот...Колку сакаме може да се убедуваме дека голфот не чини и сл.,ама факт е дека секој MADE IN GERMANY автомобил е најдобар.Видете низ цела Еу (а и низ светот) кој автомобили се најбарани и кој имаат најголема вредност како користени и ке ви биде јасно...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ај да направиме споредба од сите модели што ги наброја кој е најдобро покажан после скоро 20 години експлоатација...Според ADAC најдобар е голфот...Колку сакаме може да се убедуваме дека голфот не чини и сл.,ама факт е дека секој MADE IN GERMANY автомобил е најдобар.Видете низ цела Еу (а и низ светот) кој автомобили се најбарани и кој имаат најголема вредност како користени и ке ви биде јасно...
Greska si, jas go gledam proglasuvanjeto na kola na godinata, Golfot e tamu utka skroz,vo 2015 mislam deka bese Opel Insignia, ali ne sum siguren.Taa odluka za kola na godinata ja nosat sportski novinari, i luge sto se razbiraat vo avtomobilizam, a tamu ima od Germanija,Holandija,Belgija, Francija,Italija ITN.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ај да направиме споредба од сите модели што ги наброја кој е најдобро покажан после скоро 20 години експлоатација...Според ADAC најдобар е голфот...Колку сакаме може да се убедуваме дека голфот не чини и сл.,ама факт е дека секој MADE IN GERMANY автомобил е најдобар.Видете низ цела Еу (а и низ светот) кој автомобили се најбарани и кој имаат најголема вредност како користени и ке ви биде јасно...
Секако дека MADE IN GERMANY автомобил е најдобар ама тоа е мит и освен од германските немам прочитано и слушнаато некој да се жали од било кој друг автомобил.

А моментално најбарани,најиздржливи и најнерасипливи автомобили се јапонските.

И да според ADAC од разбирливи причини најдобар е гољфот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom