Кои македонски производи се неприкосновени?

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Fantom_oh напиша:
Смоки од тие зелените, не знам од кој беа.
Агроплод али мислам дека сега агроплод е под Swisslion.

Заборавив да ги спомнам рум-штанглите од Европа
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.238
Поени од реакции
22
ако смеам да зборувам за сокови...иако се поретко и поретко (скоро и не ги среќавам веќе)..
никој никогаш нема да ми ги замени Наја соковите...едноставно беа први од тој бренд(освен кока кола и фанта,кои се сметаа за оригинали)
а зошто веќе не се произведуваат,или намалено е производството нека ви објасни Спајдер,он знае постручно...
јас само знам дека како и Смоки(оние српските),и Стоби Флипс,Бонитоп,Крем бананките на Европа,пораснав со Наја Вилјамовка на маса :) :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
NIppI напиша:
ако смеам да зборувам за сокови...иако се поретко и поретко (скоро и не ги среќавам веќе)..
никој никогаш нема да ми ги замени Наја соковите...едноставно беа први од тој бренд(освен кока кола и фанта,кои се сметаа за оригинали)
а зошто веќе не се произведуваат,или намалено е производството нека ви објасни Спајдер,он знае постручно...
јас само знам дека како и Смоки(оние српските),и Стоби Флипс,Бонитоп,Крем бананките на Европа,пораснав со Наја Вилјамовка на маса :) :)
Грешка!
Ами Струмка, Липо, Прилепската Газоза, Тика на Тиквеш Кавадарци...Многу време пред Наја
 
J

Johnny Stulic

Гостин
За африкола ,струмка,тика,оранжада знам али Наја сокови не ми текнува нема нешто слика да ставиш
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Црвен пипер од Сика!
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Струмикс напиша:
Грешка!
Ами Струмка, Липо, Прилепската Газоза, Тика на Тиквеш Кавадарци...Многу време пред Наја
Да,но овие беа државни фирми,мислам дека Нипи мислеше на приватните,а од приватните Наја беше втората фабрика во Македонија што излезе со производство на сокови,додека првата се викаше Супер Кола(фабрика која беше во Скопје,но пропадна)....инаку Випро е градена 92рата а веќе од 93тата почнаа со производство на Наја соковите(дар од боговите) :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
СпаЈдеР напиша:
Да,но овие беа државни фирми,мислам дека Нипи мислеше на приватните,а од приватните Наја беше втората фабрика во Македонија што излезе со производство на сокови,додека првата се викаше Супер Кола(фабрика која беше во Скопје,но пропадна)....инаку Випро е градена 92рата а веќе од 93тата почнаа со производство на Наја соковите(дар од боговите) :)
Не збориме за приватни или државни, збориме за време кога се појавиле :).
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Струмикс напиша:
Не збориме за приватни или државни, збориме за време кога се појавиле :).
Aма во времето на појавување на сокови има и две подгрупи:пред да се растури југославија и после тоа,а пред тоа сите овие твои набројани фабрики беа државни...како и да е,доста идеме оф топик на темата,важно на нипи и се допаѓаат соковите од наја кои за жал беа потиснати од кока кола,фанта и слични сокови,па затоа и со секој нов месец се намалува производството,како и продавањето на истите :helou:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Gore dole vie gi spomnavte skoro site, stobi flips, od vitamnika proizvodite, skopsko, sirenje, kaskaval, vino i tn. Oni se naj naj od Makdonskite proizvodi, zasto? Zasto ostanale na pazarot i pokraj golemiot priliv na stranski proizvodi, oni se t.n. brend vo Makedonija, si go zadrzale svoeto, kvalitetot, cenite i lugeto gi kupuvaat do odreden stepen zasto ima i stranski proizvodi. Ja poveke kupuvam domasni, em za dobroto na nasata ekonomija, t.e. em za dobroto na firmite i em zatoa sto mi se svigaat i ne gi menuvam ni za niedna coca cola sokovite.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
атлантис од витамника,крем бананите од европа,стоби флипс,вива:helou:
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Незнам што да кажам
Многу производи MADE IN MACEDONIA се незаменливи

Струмка
Стоби Флипс ( имам добиено алергии од нив ,но најдобри се)
Сокови ЗОРА
СКОПСКО - толку пива сум пробал во живот му нема рамно
Т`га за југ - ах да имаше една
Тиквешка жолта
Витаминка кечап е устав
Витанез
Струмички френки - ети ти бренд :D
Бамбино - закон љуебници
Агроплод има едно чколадо една плочка како ли му беше името:raz:
Не сум фан на Мастика ,но можам да кажам дека мастиката на грозд Струмица е најдобра.

Абе многу се јас сум националист кога одам во дуќан секогаш гледам да е Made in Macedonia.

Иамаме многу квалитетни производи, но не ги цениме колку сме будали.

Зошто нема Струмка во Селект бе каков е тој Монопол на кока-кола

( Мојот сон Келнер Струмка и дупла Мастика - Грозд):pos2:

п.с
Пелистерката ја заборавив
 

Kajgana Shop

На врв Bottom