Кожа, крзно?

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
Крзно. Од кожа , само имам чизми. Иначе крзно обожавам и имам едно елече и 2 јакнички. Ама све е од вештачко крзно. Природното е стварно поубаво и помеко ама кога знам дека е од некои кутри животни, не го купувам.
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
posleden pat u koza sum se oblekla pred edno 10 godini imav edni super sexy crni pantaloni .. sega samo krznoto go sakam
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Krzno krzno :) hehe. Poveke mi se svigja zasto e mekicko,ubavo im stoi na zenskite...intersno izgleda ako ima dobra krojka,a kozata za maskite poveke,ali jakna samo sepak.
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
... ни едно ни друго не сакам...:toe:...ама носам..
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Не сакам природно крзно. Пред некоја година сакав бундичка да си купам и пробував од природно крзно и се чуствував грозно. Знаејќи дека убиле 10тина зајачиња во случајот и плус јас да лупнам уште 100тина евра и да велам дека јакничката е мека и убава и топло држи. Не фала! Си купив бундичка од вештачко крзно која е исто и убава и мека и пријатна и не се ни приметува дека не е природно крзно. И плус јас поубаво се чуствувам.

А за кожа не знам. Чевли нормално имам кожни но дали се од природна кожа навистина не знам. А сакам кожна јакна ама не верувам дека ќе купам од природна кожа. И неприродната е убава.

Едноставно не се чуствувам убаво знаејќи дека на себе носам гардароба за која биле мачени и убивани животинчиња :nesvest:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Никогаш не би носела природно крзно знаејќи дека притоа се убивани и мачени животни. А сум гледала клип како се прави тоа и стварно изгледаше одвратно грозно и жално.
Кожа сакам да носам, особено обожавам кожни пантолони, нормално вештачка :pipi:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Никогаш нема да ставам крзно на себе. Дури ни вештачко.
За природно воопшто не станува ни збор, дерење на животни за потреби на некоја извештачена мода е во најмала рака помпезно и арогантно.

Истото важи и за кожа, иако ако ништо друго барем попривлечно изгледа отколку крзното. Не носам ни кожа, кога би носела би била вештачка, нормално.

А нема ништо поодвратно од мртва лисица на збрчкан врат на 60 годишна богата старка. Бљак.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Никогаш нема да ставам крзно на себе. Дури ни вештачко.
За природно воопшто не станува ни збор, дерење на животни за потреби на некоја извештачена мода е во најмала рака помпезно и арогантно.

Истото важи и за кожа, иако ако ништо друго барем попривлечно изгледа отколку крзното. Не носам ни кожа, кога би носела би била вештачка, нормално.

А нема ништо поодвратно од мртва лисица на збрчкан врат на 60 годишна богата старка. Бљак.
зошто бе што и фали на кожата? Колку што памтам ти не беше вегетаријанец, така да кожата што останува од телињата нема ништо ложо да се искористи за кожа.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
зошто бе што и фали на кожата? Колку што памтам ти не беше вегетаријанец, така да кожата што останува од телињата нема ништо ложо да се искористи за кожа.
Не знам од кои се` животни се прави кожата, ама и да е теле, едно е да го јадам за да преживеам (условно кажано де), друго е да го дерам за да изгледам пофенси.
Дури и да е „остаток“ од заклано теле, не ми се свиѓа идејата да носам кожа колку да не се фрли зијан.
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
господ рекол, убиј само за да се прераниш...не е грев тоа.

иначе ја по гревоите сум си, обожавам кожни јакни...имам повеке, секакви, разни бои...се осекам као у природна средина лагодно...коа сум во кожњаци...прекрасни се јакните од кожа:vozbud:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
мразам кожа а за крзно несакам ни да зборам
кога ке видам некоја што носи јакничка од природно крзно ми доаѓа да ја убијам:nerv:

незнам како можат да облечат такво коа знаат дека за тоа се убиени многу невини животинчиња
има вештачно крзно што изгледа убаво..

никогаш не би носела облека од природно крзно..никогаш:nesum:
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
мразам кожа а за крзно несакам ни да зборам
кога ке видам некоја што носи јакничка од природно крзно ми доаѓа да ја убијам:nerv:

незнам како можат да облечат такво коа знаат дека за тоа се убиени многу невини животинчиња
има вештачно крзно што изгледа убаво..

никогаш не би носела облека од природно крзно..никогаш:nesum:
Апсолутно се согласувам со тебе....
Бев еднаш во продавница да купам јакна а на јакната на капуљачата имаше крзно.Ја прашувам продавачката какво крзно е и ми вика.Од пирордно затоа е и скапа јакничката....само и реков...не благодарам пријатно.
А инаку баба ми носи бунда од природно крзно која ја плати доста скапо и тоа никако неможам да и го простам
 

Dark Angel Nora

Angel In Disguised
Член од
30 септември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
10
Што и да е природно... не фала. Нн крзно, ни кожа. До душа, не сакам никакво крзно на мене, ни природно, ни вештачко. Не знам, некако не е мој стил. Се осеќам како Sasquatch. А поштовање за кожата (секако, само да не е природна). Се осеќам по моќно во тоа.

P.S. А не ќе беше лошо една анкета да ставевте. Вака еден предлог само.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Кожна кратка јакна . Мммммм:smir:
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Мразам и кожа и крзно , па уште кога ке видам како се накитиле со крзна претеризам незнам мене лично не ми се допага .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom